www.infoglobe.sk » Švajčiarsko – výlet do Schwyzských Álp

Švajčiarsko – výlet do Schwyzských Álp

Publikované: 14.1.2018
Dnes sa vydáme na krásny rodinný výlet, kde zažijeme fantastickú pešiu turistiku. Navštívime totiž úžasné horské stredisko Stoos, ktoré sa vypína nad Lucernským jazerom. Povozíme sa na komfortných lanovkách, vychutnáme si dychvyrážajúce panorámy a navštívime aj útulné reštaurácie.

Náš výlet začína v Zürichu odkiaľ sa verejnou dopravou cez železničné stanice Leimbach, Arth-Goldau atď. dostaneme do obce Schwyz. Tu sa nám naskytá možnosť prepravy buď autobusom cez Schwyz (Centrum) do Schwyz (Stoosbahn, Schlattli) a lanovkou do horskej dedinky Stoos alebo vlakom do Brunnen, následne autobusom do obce Morschach (údolná stanica), odkiaľ sa kabínkovou lanovkou presunieme do spomínanej dedinky Stoos. Výber trasy nechávame na vás, ale rátajte s tým, že celá cesta plná mostov, tunelov a viaduktov vám zaberie približne 75 minút.

Švajčiarsko

FronalpstockStoos

Zaujímavosťou je, že do dedinky Stoos sa dostanete len verejnou dopravou, keďže autá sú tu zakázané. Samotná horská obec sa nachádza v nadmorskej výške cca 1300 metrov, žije tu niečo vyše sto obyvateľov a je turisticky veľmi vyhľadávaným letným i zimným športovým centrom. Ešte predtým, než sa vydáme sedačkovou lanovkou na horský vrchol Fronalpstock (1921 m n. m.), vrátime sa k lanovke Stoosbahn, ktorá je charakteristická valcovitými otáčajúcimi sa kabínami, ktoré udržiavajú podlahu v rovine, a tak umožňujú pohodlnú a bezpečnú prepravu aj pri extrémnom stúpaní. Táto lanovka je celosvetovým unikátom, preto si jej obhliadku resp. jazdu nenechajte ujsť.

Fronalpstock (lanovka)

Švajčiarskookolie dedinky Stoos (lanovky)

Z malebnej dedinky Stoos sa vydávame na vrchol Fronalpstock, kde sa nachádza horská chata Furggeli aj s pozorovacou plošinou. Po vstúpení na plošinu sa vám naskytne neuveriteľný pohľad na horské masívy Glärnisch, Tödi, Uri Rotstock, Pilatus, Weissentsein, Vosgen, horskú lúku Rütli či údolia Reuss a Lucerne. Taktiež budete pozorovať Lucernské jazero nazývané aj jazero štyroch zalesnených osád. Jedná sa o štvrté najväčšie jazero v krajine, ktoré má komplikovaný tvar a pokrýva plochu 114 kilometrov štvorcových. Väčšina jeho pobrežia stúpa prudko do hôr, a preto pôsobí akoby ležalo v štyroch údoliach. Zaujímavosťou vrcholu Fronalpstock je aj umiestnenie najvyššieho amatérskeho rádiového zosilňovača na svete.

Lucernské jazero

Švajčiarske Alpypohľady na krajinu

V tomto bode môžete ukončiť výlet alebo sa vydajte na náročnejšiu vychádzku na vrchol Klingenstock, ktorá vám zaberie 2 a pol hodiny, pričom prekonáte výškový rozdiel 400 metrov. Odmenou vám bude trochu adrenalínová skalnatá horská cesta miestami zabezpečená reťazami, ktorá vám poskytne unikátne panoramatické pohľady na Schwyzské Alpy (súčasť severovýchodných Švajčiarskych Álp). Napojiť sa môžete aj na turistickú magistrálu tzv. Cestu Švajčiarska, ktorá križuje krajinu helvétskeho kríža.

horské chatyhorské chaty

Celodenný výlet odporúčame zavŕšiť návštevou niektorej z mnohých reštaurácií, kde si dozaista pochutnáte na tradičných miestnych špecialitách. Napriek pomerne vysokým cenám je výlet do strediska Stoos správnou voľbou, nakoľko uvidíte a zažijete dobrodružstvo, na ktoré budete ešte dlho pamätať.

 

GPS: 46°58'05.7"N 8°38'14.5"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mário LipovskýDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Švajčiarsko, Zürich – návšteva vedeckého múzea
Publikované: 3.12.2017
Dnes vás opäť zavedieme do Zürichu. Tentoraz navštívime Spolkovú vysokú technickú školu (ETH Zürich), ktorá patrí medzi popredné svetové univerzity zaoberajúce sa novými technológiami a prírodnými vedami.

Švajčiarsko, Zürich – panoramatický chodník nad mestom
Publikované: 10.12.2017
Dnes sa na mesto Zürich pozrieme z výšky. Absolvujeme totiž výlet k vrchu Üetliberg, ktorý je súčasťou pohoria Albis. Východiskovým bodom bude pre nás hlavná železničná stanica v meste, odkiaľ sa vydáme vlakom až k spomínanému vrcholu.

Švajčiarsko: Na vode pri Zürichu - VIDEO
Publikované: 24.5.2011
Keď sa povie romantika, málokto si predstaví niečo, čo nemá nič spoločného s vodou. Romantické je šumenie morských vĺn aj svitanie nad riekou. Pohľad skrz hladinu nás dojíma skoro rovnako ako pohľad do očí nášho partnera. Kúpanie vo vani pri sviečkach je považované za samotný vrchol romantiky.

Švajčiarsko: Zürich - mesto bankárov-VIDEO
Publikované: 26.10.2011
Pre turistu je Zürich predovšetkým mesto rieky Limmat a nepatrne veľkého, o to však krajšieho historického centra. Pre Švajčiarov sa ale jedná v prvom rade o finančnú metropolu celej krajiny. Keby Zürich padol, padla by aj švajčiarska ekonomika, preslávená skoro rovnako ako ich hodinky. A tak niet divu, že sa Zürichu tiež hovorí „mesto bankárov“ a jeho obyvateľom „finančníci modernej doby“.

Švajčiarsko: Zürich s nádychom starých časov - VIDEO
Publikované: 26.8.2011
Švajčiarsky Zürich je nie len veľmi kozmopolitným mestom, v ktorom si každý pripadá skutočne ako doma, ale je tiež oblasť, ktorá na človeka priam dýchne svojou históriou. To platí aj napriek tomu, že väčšinu pamiatok zvládne každý v pokoji obísť nie len za jeden deň, ale dokonca aj za pár hodín. Aj tak mu naň zostanú spomienky, ktoré z hlavy len tak nevymaže.

Švajčiarsko, Luzern – štyri krátke, ale zaujímavé zastávky
Publikované: 9.9.2016
Po Ženeve zavítame do ďalšieho zaujímavého švajčiarskeho mesta – do Luzernu. Nájdete ho v strede Švajčiarska v rovnomennom kantóne (v celom kantóne žije podobný počet obyvateľov ako v Brne). Aké sú jedny z najzaujímavejších miest v tomto malebnom meste ležiacom na Vierwaldstattskom jazere (zriedkavo nazývanom aj Luzernské)?

Švajčiarsko, Winterthur – návšteva Technorami a zámku Hegi
Publikované: 26.11.2017
Pár kilometrov juhozápadne od Zürichu (cca 30 km) sa nachádza počtom obyvateľstva šieste najväčšie mesto Švajčiarska - Winterthur. V súčasnosti je mesto považované za centrum služieb a špičkových technológií. Tento prívlastok nás zaujal natoľko, že sme sa tam vybrali.

Švajčiarsko, Ženeva – hlavné mesto mieru I
Publikované: 26.8.2016
Pri našom cestovaní po celom svete dnes zostaneme v Európe. Naším konkrétnym cieľom bude Ženeva, ktorá sa často označuje ako hlavné mesto mieru. Ženeva je druhým najväčším mestom Švajčiarska (po Zürichu). Známa je ako domov mnohých medzinárodných organizácií (WHO, CERN, OSN atd.) a medzi jej ikonické dominanty patrí Palác národov (Palais des Nations), o ktorom si porozprávame v druhom dieli nášho cyklu.

Švajčiarsko: Bazilej a okolie I.
Publikované: 27.10.2013
Mesto Basel (Bazilej), ležiace v severozápadnej časti Švajčiarska pri hraniciach s Francúzskom a Nemeckom, som navštívila už dvakrát.

Švajčiarsko: výstup na Brunni a prehliadka mesta Gruyéres
Publikované: 6.10.2016
V centrálnom Švajčiarsku pri mestečku Engelberg sa rozkladá niekoľko alpských vrcholov a my sme sa rozhodli vydať na jeden z nich - na horu Brunni. Našim cieľom bola chata Brunnihütte, ktorá leží vo výške 1 860 metrov nad morom. Celú trasu môžete absolvovať ako pešiu túru, ale môžete sa tiež vyviesť lanovkou, ktorá vám rozhodne ušetrí mnoho síl (nie však peňazí). Pokiaľ však zvolíte ľahšie tempo a budete mať také krásne počasie ako my, tak vás táto hora jednoducho donúti vyšliapať až do cieľa.


Súvisiaca fotogaléria

Švajčiarsko – krajina hôr, pamiatok a nevšednej prírody
Pozývame vás na malý výlet po Švajčiarsku. Navštívime zámok Hegi, ktorý je považovaný za typický ...

Švajčiarsko: Cestou na horu Jungfrau
Krásna krajina a dych vyrážajúce vrcholky hôr nás sprevádzajú cestou na najvyššie položenú železn...


Súvisiace video

Švajčiarsko, Luzern: najväčší Dom dopravy v Európe
Poďte s nami na návštevu najväčšieho múzea dopravy v Európe – do luzernského Verkehrshaus-u. Ponú...

Švajčiarsko, Engelberg: život okolo Anjelskej hory
Engelberg – mestečko zasadené do romantiky švajčiarskych Álp s dominantou hory Titlis je obľúbeno...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zima na horách

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Knižná publikácia Banská Štiavnica na starých pohľadniciach od vydavateľstva Dajama
2. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt v Bardejovských kúpeľoch s polpenziou pre 2 osoby a so vstupom do wellness spa - bazénovej časti
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Rekordy Bratislavy od vydavateľstva Dajama

Aktuality:

21.2.2018
Milí naši čitatelia, v týchto dňoch sme úspešne spustili novú mobilnú aplikáciu, ktorá vás prevedie tými najzaujímavejšími miestami našej planéty a zároveň vám uľahčí na základe vašej polohy vyhľadávanie tipov na výlety.
20.2.2018
Pokiaľ chcete vyraziť na prechádzku, urobte si výlet na Karlštejn a zároveň do Solvayových lomov, ktoré sú neďaleko.
19.2.2018
Pri príležitosti udelenia titulu UNESCO CITY OF MEDIA ARTS mestu Košice sa budú počas tohto roka konať jedinečné podujatia, ktorých prehľad prinášame v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KUBA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 21. 2. 2018
sviatok:Eleonóra
dnes:
streda 21.2.
2 °C
zajtra:
štvrtok 22.2.
3 °C