www.infoglobe.sk » SR: Západné Tatry – zimný výstup na vrch Plačlivé

SR: Západné Tatry – zimný výstup na vrch Plačlivé

Publikované: 31.1.2018
Zimná turistika má bezpochyby svoje neobyčajné čaro. Drsná mrazivá krása zimnej prírody láka čoraz viac návštevníkov. Náročnejšie túry môžeme absolvovať aj v našich veľhorách – v Nízkych, Západných, ako i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západných Tatrách patrí k turisticky dostupným lokalitám aj počas sezónnej zimnej uzávery. Túru na jeho vrchol si bližšie predstavíme v tomto článku.

Zimné Roháče

Masív Plačlivého sa rozprestiera na hlavnom hrebeni Západných Tatier – medzi Smutným sedlom a Ostrým Roháčom. Vrch je vysoký 2 125 metrov, je takmer ako dvojča už spomínaného Ostrého Roháča – spolu tvoria nezameniteľnú dvojicu vedľa seba týčiacich sa špicatých vrchov charakteristických pre túto časť pohoria. Plačlivé je jeden z mála celoročne turisticky sprístupnených vrchov, na ktoré sa nevzťahuje sezónna zimná uzávera. V zime je dostupný turistickým chodníkom zo Žiarskej doliny, ktorá sa počas zimného obdobia premení doslova na skialpinistický raj.

hlavný hrebeň Západných Tatier a Smutná  dolina

Príprava na túru

Pokiaľ plánujete absolvovať túru v zimných vysokohorských podmienkach, ktoré so sebou prinášajú viac rizík, ako počas letnej turistickej sezóny, odporúčame sledovať predpovede počasia na nasledujúci deň, ako aj výstrahy horskej služby (www.hzs.sk), najmä v súvislosti s aktuálnymi podmienkami v danom pohorí a stupňom lavínového nebezpečenstva. Dobré naplánovanie túry, patričná fyzická zdatnosť, skúsenosti so zimnou vysokohorskou turistikou, ako i zimná turistická výstroj a schopnosť vedieť ju používať, sú nevyhnutnosťou pre úspešné a bezpečné absolvovanie túry.

pohľad na Plačlivé zo Žiarskeho sedla

Cez Žiarsku dolinu

Túru začíname na parkovisku pred vyústením Žiarskej doliny, pri rázcestníku „Žiarska dolina, ústie“, kde sa napojíme na modrý turistický chodník. Trasa vedie pomerne dlhou, ale krásnou Žiarskou dolinou. Počas prechodu dolinou sa nám postupne v diaľke začínajú ukazovať siluety zasneženého hlavného hrebeňa Západných Tatier. Prichádzame k Žiarskej chate, kde sa môžeme na chvíľu zastaviť, oddýchnuť si a následne pokračovať ďalej v túre. Kráčame nahor po modrom chodníku popri porastoch kosodreviny. Trasa nás vedie stále vyššie a vyššie, opúšťame pásmo kosodreviny, orientáciu v teréne nám uľahčuje zimné tyčové značenie. Napokon vstupujeme do Žiarskeho sedla, z ktorého sa nám naskytajú pekné výhľady na neďaleké vrchy Smrek a  Baranec a do Žiarskej doliny. Pri pohľade smerom na východ sa nám otvorí očarujúci výhľad do Jamníckej doliny a na členitý hrebeň Otrhancov. V sedle sa napájame na žltú turistickú trasu a začíname stúpať na vrchol Plačlivého.

výhľad z Plačlivého do Žiarskej doliny

Na hlavnom hrebeni Západných Tatier

Finálne stúpanie strmým, snehom pokrytým svahom je síce náročné, avšak stojí za vynaloženú námahu. Po posledných krokoch smerujúcich nahor napokon dosahujeme vrchol Plačlivého (2 125 m n. m.). Nachádzame sa na hlavnom hrebeni Západných Tatier, výhľady z Plačlivého sú neobyčajné a dych vyrážajúce. Žiarska a Roháčska dolina, ako aj vrchy Ostrý Roháč, Volovec a Baranec nám ležia ako na dlani, závratné pohľady do hlbín monumentálnej Smutnej doliny sú neopísateľné. Môžeme si vychutnať fantastický kruhový panoramatický výhľad na Západné Tatry, smerom na východ nás v diaľke očaria snehom pokryté vrcholky Vysokých Tatier. Pri dobrej viditeľnosti môžeme na horizonte rozpoznať zvlnené siluety Nízkych Tatier, Veľkej Fatry, Lúčanskej Malej Fatry a Oravských Beskýd.

Jamnícka dolina a hrebeň Otrhancov

vrchy Rákoň a Volovecvrchy Smrek a Baranec

Aj z dôvodu celoročnej turistickej dostupnosti patrí Plačlivé k hojne navštevovaným lokalitám v Západných Tatrách. Zimný výstup na jeden z typických symbolov Roháčov a mrazivá krása vysokohorskej prírody Západných Tatier nás očarila natoľko, že v nás zanechala výraznú pozitívnu stopu v podobe úchvatného, hlbokého a nádherného zážitku.

 

GPS: 49°11'48.5"N 19°44'55.1"E

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovensko: Bezpečne na hory IV. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 30.1.2012
V štvrtej časti nášho seriálu o bezpečnosti na horách sa zameriame na morfologicky príbuzné pohoria, a preto sa budeme venovať Západným aj Nízkym Tatrám súbežne. Ich podložie tvorí prevažne hlinitý povrch, výnimkou sú len časti tzv. Roháčov a úsek Ďumbier – Chopok. A tak tu na nás striehnu trochu odlišné nebezpečenstvá, ako tie, o ktorých sme si písali v súvislosti s Vysokými Tatrami.

SR: Západné Tatry – túra do sedla Predúvratie
Publikované: 28.3.2018
Západné Tatry sú turisticky atraktívnym pohorím známym najmä náročnými, no krásnymi hrebeňovými túrami, prechodmi cez sedlá či zážitkovými výstupmi na exponovaný hrebeň Roháčov. Ak si však v tomto pohorí chcete dopriať skôr nenáročnú, no zároveň peknú hrebeňovú túru – jednou z možností je aj výstup do sedla Predúvratie ležiaceho na západnom okraji Západných Tatier.

SR: Skialpinizmus v slovenských horách
Publikované: 7.1.2018
Šport menom skialpinizmus je čím ďalej tým viac rozšírený, a preto nás zaujala relatívne nová knižka dokumentujúca výber skialpinistických zjazdov a túr v našich najznámejších pohoriach, ktorú vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

Slovensko: Bezpečne na hory V. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 6.2.2012
V piatej časti seriálu o bezpečnosti na horách si povieme niečo o základných pravidlách pohybu v teréne a správaní sa na území Západných a Nízkych Tatier v letnom období. Letná turistika je na našom území veľmi obľúbenou a vyhľadávanou činnosťou. Práve preto, z pohľadu úrazovosti, patrí medzi najvyťaženejšie obdobie záchranárov.

SR, Západné Tatry – Žiarska chata
Publikované: 18.4.2013
Dnes vystriedame Vysoké Tatry za Západné a spoločne navštívime Žiarsku dolinu, kde stojí turistami obľúbená Žiarska chata (1324 m n. m.), ktorá je vynikajúcim východiskovým bodom pre turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR: Západné Tatry – túra na vrch Baranec
Publikované: 16.11.2016
Podobne ako Vysoké Tatry, aj Západné Tatry sú atraktívnou a hojne navštevovanou oblasťou, ponúkajú hodnotné a krásne outdoorové zážitky. Obidve pohoria tvoria akoby jeden celok, avšak v porovnaní s Vysokými Tatrami sú Západné Tatry nižšie, štíty sú menej exponované a viac trávnaté. Turisticky obľúbenou lokalitou v tomto pohorí je aj vrch Baranec (2 185 m n. m.) ležiaci v južnej časti pohoria.

SR, Roháče – dobrodružstvo, na ktoré sa nezabúda
Publikované: 16.4.2015
Po návšteve mnohých miest sa dnes vydáme do prírody. Naše kroky nasmerujeme do krásnych, nespútaných a jedinečných Západných Tatier, konkrétnejšie do ich centrálnej časti nazývanej Roháče.

SR: Západné Tatry – na vrchol Ostrého Roháča
Publikované: 6.8.2017
Západné Tatry patria k vyhľadávanému a obľúbenému pohoriu, ktoré už navštívil snáď každý priaznivec vysokohorskej turistiky. Túry v tomto krásnom pohorí patria k nezabudnuteľným zážitkom – najmä v oblasti ich hlavného hrebeňa. Azda najznámejším a najatraktívnejším vrchom v týchto horách je Ostrý Roháč – vrch, prechod cez ktorého exponovaný hrebeň láka do tejto lokality každoročne množstvo turistov.

SR: Knižná novinka – Lyžiarsky a skialpinistický sprievodca
Publikované: 16.4.2017
V týchto dňoch vychádza v poradí už tretie vydanie lyžiarskeho a skialpinistického sprievodcu, ktorý po 15. rokoch od jeho prvého vydania čitateľom prináša výber skialpinistických zjazdov, túr a vysokohorského lyžovania v čo najčistejšej a najkrajšej podobe.

SR, Liptov: obec Žiar a turistická vychádzka do okolia
Publikované: 6.12.2017
Tentoraz zavítame pod Západné Tatry, približne 10 kilometrov severovýchodne od Liptovského Mikuláša, kde navštívime malebnú obec Žiar.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Západné Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedným z najatraktívnejších vrchov Západných Tatier. Turisti ho ra...

SR: Západné Tatry – hrebeňová túra na Tri kopy a Baníkov
Hrebeňové túry v oblasť Roháčov v Západných Tatrách patria medzi turistami k vyhľadávaným a vychý...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

26.5.2018
Medzi moravskou metropolou a nemeckým Lipskom, ktoré sa považuje za univerzitné mesto s bohatou kultúrnou históriou, panuje už mnoho rokov partnerstvo. Jedným z projektov je aj interaktívna výstava 25 Her(t)z, ktorá v dňoch 28.–31. mája predstaví Lipsko ako mesto hudby.
25.5.2018
Deň detí v Bardejovských kúpeľoch bude mať už piaty rok za sebou slávnostnú atmosféru. V nedeľu 27. mája 2018 vás čaká podujatie plné hier a zábavy, s voľným vstupom a konaním za akéhokoľvek počasia.
24.5.2018
V sobotu 26. mája začína na brnenskom výstavisku Festival RE:publika. Pripomenie sté výročie vzniku Československa a deväťdesiat rokov od otvorenia výstaviska. Dôležitou súčasťou festivalu bude výstava ALFONS MUCHA: DVA SVETY, ktorá skombinuje dva protipóly tvorby svetoznámeho secesného maliara Alfonsa Muchu – majestátny cyklus Slovanská epopej a zbierku plagátov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ISLAND:

Island a Faerské ostrovy

TIPY NA VÝLETY - ISLAND a FAERSKÉ OSTROVY:

 

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu

Island: Drsný kút Európy

(seriál 1/5)

Island – stretnutie na inej planéte

(seriál 1/12)

Island: Cesta juhom po ceste č.1.

(seriál 1/2)

Island: The Golden Circle

Viete, že? Faerské ostrovy

 

FOTOGALÉRIE:

Island - Trek 2007

Island – stretnutie na inej planéte

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island

 

Všetko dôležité, čo by ste o Islande mali vedieť, nájdete TU a o Faerských ostrovoch TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 26. 5. 2018
sviatok:Dušan
dnes:
sobota 26.5.
26 °C
zajtra:
nedeľa 27.5.
28 °C