www.infoglobe.sk » SR: Vlkolínec - pamiatková rezervácia ľudovej architektúry

SR: Vlkolínec - pamiatková rezervácia ľudovej architektúry

Publikované: 14.4.2011
Aj Slovensko sa môže pochváliť viacerými lokalitami, ktoré sú zaradené do programu svetového dedičstva spravovaného UNESCO (Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru). Jednou z nich je aj typicky vrchárska dedinka Vlkolínec.

Vrch SidorovoV obklopení nádhernej prírody v juhovýchodnej časti pohoria Veľká Fatra sa pod majestátnym bralnatým vrchom Sidorovo (1099 m n. m.) v nadmorskej výške 718 metrov nachádza rázovitá horská osada Vlkolínec.

Ako sa tam dostať?

Vlkolínec je miestna časť mesta Ružomberok, avšak od samotného mesta je vzdialená niekoľko kilometrov. Počas pracovných dní sem trikrát denne premáva pravidelná autobusová doprava. Pokiaľ sa sem vyberiete vlastným autom, tak z Ružomberka treba pokračovať po ceste č. E77 v smere na Banskú Bystricu. Asi po 6 kilometroch budete v mestskej časti Biely Potok po pravej strane míňať motel Vlčí dvor a hneď za ním musíte odbočiť vpravo a prejsť ponad rieku Revúca. Hneď za riekou odbočíte opäť vpravo. O niekoľko sto metrov sa vám po ľavej strane otvorí Trlenská dolina, ktorou vedie úzka kľukatá cesta až do Vlkolínca. Tu je dôležité jazdiť mimoriadne opatrne a pomaly, pretože ak stretnete auto alebo nebodaj autobus idúci oproti vám, tak je nutné, aby jeden z vás zastavil na najbližšom možnom mieste a umožnil prejazd tomu druhému. Pred vjazdom do Vlkolínca je pre návštevníkov pripravené parkovisko, nakoľko okrem chalupárov a domácich nikto nemá povolený vjazd motorovým vozidlom až do obce.

vstup do Vlkolínca od parkoviska

Pokiaľ ste zástancom zdravého životného štýlu a radi sa prejdete krásnou prírodou po vlastných, tak žltá turistická značka, ktorá vás privedie až do Vlkolínca, sa začína na rázcestí na začiatku Hrabovskej doliny pri hoteli Áčko. Pokračuje cez Hrabovo, kde sa nachádza aj dolná stanica 8-miestnej kabínkovej lanovky Skiparku Ružomberok. Ďalej vás povedie cez Kalváriu, potom popod vrchom Sidorovo na Vlkolínske lúky a odkiaľ je to už len na skok do Vlkolínca.

Vlkolínec – najzachovalejšia rezervácia ľudovej architektúry

Samotná dedinka je akýsi živý skanzen, pretože ešte i dnes vo Vlkolínci celoročne žije vyše 20 obyvateľov. Počas víkendov či turistickej sezónny si sem, do svojich krásnych dreveníc, prichádzajú oddýchnuť chalupári. Viaceré domčeky dnes slúžia ako priváty, ktoré ľuďom hľadajúcim únik  z dnešného pretechnizovaného sveta umožňujú aspoň na chvíľku si vychutnať život v súlade s prírodou. Už v roku 1977 bol Vlkolínec vyhlásený za pamiatkovú rezerváciu a 11. decembra 1993 bol dokonca zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, čo len potvrdilo jeho výnimočnosť. Cieľom je trvalo chrániť kultúrne hodnoty tejto lokality, kde sa vďaka odľahlej polohe podarilo zachovať nielen historický charakter sídla Vlkolínec a okolitej prírody, ale tiež vonkajší vzhľad objektov či vnútorné usporiadanie väčšiny domov.  Do zoznamu pamiatkového fondu je zapísaných až 73 objektov. Patria sem nielen vzácne obytné či sakrálne stavby, ale tiež vlkolínske senníky a hospodárske objekty postavené mimo intravilán Vlkolínca.

Vlkolínec - nižný koniec

Ako vznikol názov Vlkolínec?

Tak to sa zrejme nikdy nedozvieme. Podľa miestnych povestí mohol byť odvodený od vlkov, ktorí sa tu kedysi údajne premnožili a vlkolínčania ich chytali do jám, čím vlastne chránili mesto Ružomberok. Ďalšia povesť sa taktiež spája s výskytom veľkého množstva vlčích brlohov v tejto oblasti. Veľmi zaujímavé je aj vysvetlenie odvodenia názvu osady od slova vrchol. Že toto sa vám akosi nezdá? Stačí sa započúvať do dialektu starších miestnych obyvateľov. Tí svoju osadu vyslovujú Vrkolínec, čo je už len trošičku odlišné od Vrcholínec, čo by naozaj mohlo byť spájané so slovíčkom vrchol. A keďže tu ľudia žijú medzi vrchmi, tak aj táto povesť znie vcelku uveriteľne.

O histórii a súčasnom dianí vo Vlkolínci sa dočítate o týždeň, v našom ďalšom pokračovaní o tejto výnimočnej osade.

Text a foto: O. Kubáčková



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Múzeum oravskej dediny v Zuberci
Publikované: 29.7.2010
Múzeum Oravskej dediny v Zuberci je situované v nádhernom horskom prostredí pohoria Západné Tatry v časti Roháče. Rozprestiera sa na ploche 8 ha, ktorú kedysi pokrývali pasienky. Leží v závere rovnomennej dediny Zuberec , po oboch stranách horského potôčika Studená a pre širokú verejnosť je otvorené počas celého roka.

SR, Žilinský kraj – región prírodných krás IV.
Publikované: 21.3.2021
Putovanie po Žilinskom kraji dnes zavŕšime návštevou unikátnych miest, ktoré oplývajú nielen históriou, ale aj prírodnými krásami. Náš výlet začneme pod vrchom Sidorovo, kde sa nachádza krajinno-sídelno-architektonický komplex zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO – Vlkolínec.

SR, Ružomberok: Malinô Brdo – stredisko športového vyžitia
Publikované: 24.10.2021
Či je leto, jeseň alebo zima návšteva Malinného alebo pokiaľ chcete Malinho Brda je vždy spojená s nevšednými športovými zážitkami. Na svoje si tu prídu lyžiari, bajkeri a v neposlednom rade aj turisti.

SR: Nová kniha od Gabriely Revickej - Ukážem Ti Slovensko II.
Publikované: 9.5.2013
Cestovateľský informačný portál Infoglobe by vám dnes rád predstavil novú dvojjazyčnú knižnú publikáciu od Gabriely Revickej s názvom Ukážem Ti Slovensko II. alebo tiež I will show you Slovakia, ktorú máte možnosť vyhrať aj v práve prebiehajúcej fotosúťaži.

Liptov: Do múzeí sa vracajú návštevníci
Publikované: 19.7.2011
V prvom polroku 2011 zavítalo do múzeí v troch mestách Liptova a do vysunutých expozícií Liptovského múzea v Ružomberku vyše 50 tisíc návštevníkov, čo je približne o desatinu viac ako vlani.

SR: Bardejovské Kúpele – najstarší skanzen na Slovensku
Publikované: 28.4.2011
Svetoznáme Bardejovské Kúpele ležia na severovýchode Slovenska v Ondavskej vrchovine neďaleko historicky významného mesta Bardejov. Liečivé minerálne pramene, mikroklíma, ale aj nádherné prírodné prostredie, to všetko má blahodarný vplyv na pacientov pri liečbe tráviaceho a obehového ústrojenstva, ochorení obličiek a močových ciest, dýchacích ciest, chorôb z povolania či gynekologických ochorení.

SR: Vlkolínec – pamiatka zapísaná do zoznamu UNESCO
Publikované: 21.4.2011
Malebnú osadu ukrytú v náručí hôr Veľkej Fatry chodia obdivovať návštevníci z celého sveta. Niet sa čomu čudovať. Drevené stavby ľudovej architektúry sa tu vo svojej pôvodnej kráse zachovali dodnes. Keďže Vlkolínec je živá osada, v ktorej dodnes žijú jej stáli obyvatelia v symbióze s prírodou, nedá sa jeho prehliadka porovnávať so žiadnou inou návštevou dákeho skanzenu.

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Vlkolínec – svetový unikát
Vlkolínec je trvalo obývaná obec, ktorá sa nachádza v pohorí Veľká Fatra v nadmorskej výške 718 m...

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...

SR: Múzeum oravskej dediny Zuberec - Brestová
Múzeum Oravskej dediny v Zuberci je situované v nádhernom horskom prostredí pohoria Západné Tatry...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X