www.infoglobe.sk » SR, Vígľaš: rozprávkový zámok - VIDEO

SR, Vígľaš: rozprávkový zámok - VIDEO

Publikované: 15.9.2015
V údolí rieky Slatina, približne 14 kilometrov od Zvolena sa rozprestiera dedinka Vígľaš, nad ktorou sa hrdo týči vígľašský zámok. A práve ten sme sa rozhodli pri našich potulkách Slovenskom navštíviť.

Keďže Vígľaš má výhodnú polohu medzi pomerne veľkými mestami ako sú Zvolen či Detva, dostať sa sem nie je žiaden problém. My sme si za dopravný prostriedok zvolili auto, no určite stojí za zváženie napríklad aj železničné spojenie, ktoré poskytuje nevídané pohľady na malebný región Podpoľania.

hotel The Grand Vígľaš****

Cestou k vígľašskému zámku sme si prechádzali jeho históriu, ktorá je viac než zaujímavá. Dozvedeli sme sa, že počiatky obývania skalného brala siahajú už do raného stredoveku, kedy sa tu nachádzalo slovanské hradisko. Neskôr tu vznikol kláštorný objekt. Prvé písomné zmienky o budovaní samotného zámku siahajú do dôb Ľudovíta I. a postupom času tento historický monument dokončuje uhorský kráľ, rímsko-nemecký cisár aj český kráľ Žigmund Luxemburský, ktorý ho prestavuje na poľovnícky zámok. Spolu s manželkou Barbarou Celjskou tu zakladajú Rád draka a zámok sa stáva miestom stretávania jeho prívržencov. V priebehu dejín sa stal vígľašský zámok miestom oddychu, o čom svedčia dokumenty pochádzajúce z čias vlády kráľa Mateja Korvína. V druhej polovici 16. storočia zohral zámok významnú úlohu v protitureckých bojoch, čo sa prejavilo aj v dostavbe opevnenia so štyrmi nárožnými vežami. Zámku sa zmocnili aj povstalci, spravovali ho feudálne rodiny a na istý čas patril i panstvám Csákyovcov či Esterházyovcov. Poslední menovaní ho prestavali na hradný kaštieľ. Pokiaľ načrieme do novodobej histórie, tak najväčšiu ranu zámok utrpel počas oslobodzovacích bojov druhej svetovej vojny. Od roku 1945 bol viac menej ruinou, až do roku 2009, kedy ho od obce odkúpila súkromná spoločnosť, ktorá ho zrekonštruovala do dnešnej úchvatnej podoby.  

hotel The Grand Vígľaš****

zámok Vígľaš - pôvodný stavhotel The Grand Vígľaš****

Obnova zámku bola pod dohľadom odborníkov z pamiatkového úradu a aj preto si zachoval štatút Národnej kultúrnej pamiatky. V tomto prípade sme hneď po príjazde mohli konštatovať, že premena historického zámku na kongresový hotel The Grand Vígľaš**** s poskytovaním wellness služieb, je unikátom. Pýtate sa prečo? Dôvodov je viac, ale tie najzákladnejšie pre nás boli, že sa zachránila pamiatka, oživila sa jej história a široká verejnosť dostala možnosť preniknúť do inak už dnes neexistujúcich priestorov.

hotel The Grand Vígľaš****

Po našom príchode sme zamierili na recepciu, kde sme si z ponuky ubytovania, ktorá obsahovala izby Classic, Superior a Deluxe vybrali tú, ktorá nám najviac vyhovovala. V ponuke boli aj luxusné apartmány. Cestou sme vyhladli, a tak sme sa po ubytovaní presunuli do reštaurácie Anjou Court, ktorá nás hneď pri vstupe ohúrila grandióznou výzdobou a krbom s reliéfnou rezbou rímsko-nemeckého cisára Žigmunda Luxemburského. Vybrali sme si jednu z ponúkaných kráľovských špecialít a aspoň na chvíľku sa ocitli v období „svetlého“ stredoveku. Po dobrom obede sme si odskočili na kávičku do hradnej kaviarne kráľa Ľudovíta I. a v rozprávkovom priestore rozjímali o našich výletoch.

hotel The Grand Vígľaš**** - kaviareňhotel The Grand Vígľaš**** - ubytovanie

hotel The Grand Vígľaš**** - reštaurácia

hotel The Grand Vígľaš**** - ubytovaniehotel The Grand Vígľaš**** - ubytovanie

Priznáme sa, že okrem kávy sme si dali aj koláčik a postupne sa presunuli na nádvorie. Tam nás ohúril suvenírový obchodík s galériou, historické delo a informácia o možnosti prehliadky zámku. Mali sme šťastie, nakoľko sme vystihli určený čas prehliadky. Tie sa organizujú vždy o 11tej, 13tej a 15tej hodine. Čo všetko sme videli  a dozvedeli sa prezrádzať nebudeme, ale určite pokiaľ sa na zámok dostanete prehliadku nevynechajte.

hotel The Grand Vígľaš**** - podujatia

Hotel nám ponúkal bohaté možnosti využitia voľného času. Od jazdy na koňoch cez adrenalínové športy až po výlety do prírody. Počas roka sa tu koná aj mnoho zaujímavých podujatí. No my sme dali tento raz prednosť oddychu a zamierili sme do wellnessu kráľovnej Barbary. Zaplávali sme si v 10 metrovom bazéne s protiprúdom, zbavili sa stresu vo vírivke a načerpali síl z masáží a sáun. Cítili sme sa ako v raji.

hotel The Grand Vígľaš**** - wellness

Po všetkých procedúrach sme boli príjemne unavení a zrelí do postele. Výlet na vígľašský zámok sme si užili. Bol pre nás spojením poznávania, obdivu a relaxácie, a to pri našich potulkách Slovenskom nenachádzame často. Cenovo nás to nezruinovalo a aspoň na chvíľku sme sa cítili ako králi. Pokiaľ budete mať možnosť alebo pôjdete okolo Vígľašu určite sa v zámockom hoteli The Grand Vígľaš**** zastavte. Uvidíte, že neoľutujete.

 

GPS: 48°33'19.2"N 19°17'57.9"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: The Grand Vígľaš****, grandviglas.com


Diskusia k článku (1)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Revištské Podzámčie: nový Zveropark
Publikované: 6.4.2016
Okres Žarnovica má novú atrakciu nielen pre dospelých, ale hlavne pre deti. Je ňou nový Zveropark v Revištskom Podzámčí.

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

Hriňová: Zimná furmanská súťaž
Publikované: 10.1.2016
V sobotu 30. januára 2016 sa v rázovitej obci Hriňová uskutoční v poradí už 13. ročník Zimnej furmanskej súťaže ťažných koní.

SR, Pohronie: Zvolen – mesto na sútoku Hrona a Slatiny
Publikované: 27.6.2013
Dnes budú naše kroky smerovať na stredné Slovensko. Navštívime zaujímavé mesto Zvolen, ktoré je dôležitým administratívnym a spoločenským centrom celého regiónu. Toto mesto ležiace na juhu Zvolenskej kotliny ukrýva viacero významných kultúrnych a historických pamiatok, ktoré rozhodne stojí za to vidieť.

Banská Bystrica: Vianoce 2015 – Radujme sa, veseľme sa
Publikované: 9.12.2015
Srdce Slovenska – Banská Bystrica pripravila pre svojich obyvateľov, ale aj návštevníkov radu zaujímavých predvianočných podujatí, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

Vígľaš: Zámocký hotel oslavuje svoje prvé výročie
Publikované: 4.10.2015
Už je to rok čo skončila rozsiahla rekonštrukcia zámku v malebnej obci Vígľaš. Zámok bol prestavaný na kongresový hotel s poskytovaním wellness služieb, no zároveň si zachoval aj svoju krásu z obdobia gotiky, renesancie i baroka a stal sa tak aristokratickým skvostom nielen podpolianskeho regiónu, ale celého Slovenska.

SR, ČR: Na Silvestra je najlepšie v kúpeľoch
Publikované: 23.11.2015
Jeden aforizmus hovorí: ,,Kto by nechcel byť bohatý a zdravý, veď čo už má chudobný človek z toho, že ochorie?“ Urobiť niečo pre svoje zdravie a cítiť sa pritom ako bohatý môže každý, kto strávi záver roka v kúpeľoch.

Banská Štiavnica – strieborné mesto
Publikované: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – mesto zapísané do zoznamu UNESCO, ležiace v centre Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvateľov (2007) 10 640. Jedno z najkrasjších a zároveň aj najstaršie slovenské mesto. Plným právom patrí od roku 1993 do svetového dedičstva UNESCO.

SR, Banská Štiavnica: najimpozantnejšia kalvária v strednej Európe
Publikované: 30.4.2015
V samotnom srdci Slovenska sa rozprestiera jedno krásne historické a v UNESCO zapísané mestečko, do ktorého dnes nasmerujeme naše kroky. Je ním jedinečná Banská Štiavnica, ktorá sa preslávila nielen bohatou banskou minulosťou, ale aj významnými pamiatkami.

SR, Bzovík – ideálny tip na výlet
Publikované: 12.6.2014
V malebnom okrese Krupina sa nachádza mnoho zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. My sme si tento raz za cieľ nášho výletu stanovili obec Bzovík. Táto neveľká obec je známa predovšetkým bývalým kláštorom cisterciánskeho opátstva, no tým naše putovanie zďaleka končiť nebude.

SR: Bzovík – kláštorná pevnosť
Publikované: 23.6.2011
Bzovík – opevnený kláštor či protiturecká pevnosť? Kde leží, ako sa sem dostať, ale tiež kedy a prečo vznikol sa dočítate v dnešnom článku.

SR, región Novohrad: Fiľakovo mesto na slovensko-maďarskom pomedzí
Publikované: 20.4.2014
Dnes sa spoločne vyberieme do regiónu Novohrad. Navštívime najzaujímavejšie zákutia neveľkého mesta Fiľakovo, no a samozrejme neobídeme ani krásnu zrúcaninu stredovekého Fiľakovského hradu.

Slovensko: Motyčky - miesto na aktívny relax
Publikované: 12.1.2012
Obec so zhruba 120 obyvateľmi ste určite minuli, ak ste niekedy prechádzali horským prechodom cez Donovaly medzi Ružomberkom a Banskou Bystricou.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Štiavnické vrchy – zimná rozprávka
Štiavnické vrchy sú známe najmä svojou bohatou baníckou históriou a tradíciou ťažby nerastných su...

SR, Bzovík – kláštorná pevnosť
V malebnej Krupinskej planine leží obec Bzovík a pri nej rovnomenná protiturecká pevnosť či býval...

SR, obec Hrušov – Hontianska paráda
Netradičný festival tradičnej ľudovej kultúry, aj tak by sa dal opísať jedinečný folklórny festiv...

SR: Malý Zvolen – turistami zabudnutý raj
Malý Zvolen, mohutný vrch medzi malebnou dedinkou Liptovské Revúce a lyžiarskym rajom Donovaly, p...

SR: Banská Štiavnica – Mesto svetového dedičstva
Nádherné historické banské mesto Banská Štiavnica je situované v kaldere vyhasnutého štiavnického...

Štiavnické vrchy na jeseň
Štiavnické vrchy sú najväčšie sopečné pohorie Západných Karpát a za CHKO boli vyhlásené 22.9.1979...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kvetena

1. 5. – 30. 6. 2016
1. cena:
Encyklopedická publikácia o Slovensku - One Thousand And Twenty Years Of Young Slovakia od vydavateľa Dušana Kutáleka
2. cena:
Turistický balíček od Hory.sk
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt s raňajkami, so vstupom do relax centra (sauna + vírivka) a vstupom do múzea Čičmany pre 2 osoby od penziónu Javorina
2. cena redakcie:
Splav Hornádu z Družstevnej pri Hornáde do Košíc pre 2 osoby od Splavujeme.sk
3. cena redakcie:
Dve vstupenky na nový slovenský muzikál s pesničkami Mira Žbirku - ATLANTÍDA v divadle Tower Stage

Aktuality:

25.5.2016
Presne pred 95 rokmi v roku 1921 vznikol časopis Krásy Slovenska – dodnes najstarší kontinuálne vychádzajúci časopis na Slovensku. Svetlo sveta uzrel vo vtedajšom Liptovskom Svätom Mikuláši a jeho heslom bolo "Poznať si svoju otčinu!".
24.5.2016
Klub historických vozidiel v spolupráci s mestom Mladá Boleslav usporiadavajú v dňoch 26. až 28. mája 2016 medzinárodnú rally historických vozidiel. Tri dni budete v okolí Mladej Boleslavi stretávať veterány. Celková dĺžka trate je 450 km.
23.5.2016
Spolková republika Nemecko opäť ponúka zaujímavé tipy na výlety. Okrem nádhernej prírody, vás pozýva na spoznávanie pamiatok, ochutnávku dobrôt, ako aj na festivalovú zábavu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Krajina mesiaca - IZRAEL:

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

 

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:streda 25. 5. 2016
sviatok:Urban