www.infoglobe.sk » SR: Ľubietová – starodávne banské mesto

SR: Ľubietová – starodávne banské mesto

Publikované: 22.12.2011
Malebnú stredoslovenskú obec s írečitým názvom nájdete v strede medzi okresnými mestami Banskou Bystricou a Breznom.

Ľubietová leží na rozhraní Slovenského Rudohoria a stredohoria pod Ľubietovským Veprom. Preteká ňou potok Hutná, ktorý je ľavobrežným prítokom Hrona.  

Hrb

Ľubietovský Vepor

Na juhovýchod od Ľubietovej sa nachádza prírodná rezervácia rozprestierajúca sa na hrebeni medzi vrchmi Vepor (1277 m n. m.) a Hrb (1255 m n. m.). Ľubietovský Vepor je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Poľana. Chráneným prvkom tejto rezervácie sú spoločenstvá jedľových bučín, ale vyskytujú sa tu aj vzácne druhy zo sveta flóry (vstavače, žltohlav, lykovec, ľalie, poniklec a waldštajnka) a fauny (orol krikľavý, výr skalný, salamandra škvrnitá, mlok karpatský a iné).
Na Vepri sa nachádza križovatka 19°033´ východnej zemepisnej  dĺžky a 48°040´severnej zemepisnej šírky, toto miesto je považované za geografický stred Slovenska.  

   
Vznik Ľubietovej

Pohľad na obec

Archeologické nálezy z roku 1959 vo vápencovej jaskyni v okolí Ľubietovej nasvedčujú tomu, že k osídleniu tejto oblasti došlo už niekedy v eneolite (neskorá kamenná doba).
V 5. a 6. storočí prišli na naše územie Slovania, ktorí sa tu natrvalo usadili. Živili sa okrem poľnohospodárstva a remesiel, ťažbou rudy povrchovým spôsobom, čiže kopali jamy, z čoho sú odvodené niektoré časti chotára – Jamy, Jamešná.
K tatárskym vpádom z 13. storočia sa viaže smutná povesť súvisiaca so vznikom názvu doliny Ženská, podľa ktorej sa ženy a deti ukryli pred Tatármi v blízkych baniach. Keď sa ich Tatárom nepodarilo vylákať von, nakládli pred baňou oheň a všetkých vnútri vydusili.
Prvou zachovanou písomnou zmienkou o obci je listina z roku 1241, v ktorej sa spomína villa Lwbete.
Históriu Ľubietovej z obdobia tesne po vzniku nepoznáme, ďalšou zmienkou je až jej povýšenie na mesto kráľom Ľudovítom Veľkým z roku 1379. V ďalšej histórii dostala Ľubietová od panovníkov rôzne práva (mlyna, jatky, kúpeľného domu) a slobody (od platenia poplatkov, mýta, pVeporské skalyohybu po krajine, voľné obchodovanie) pre svojich občanov. V 16. a 17. storočí trpela obec tureckými vpádmi, povstaniami, národnostnými spormi a morovými epidémiami.  
 
V roku 1564 bol na námestí Ľubietovej postavený hrad, ktorý mal pôvodne slúžiť na obranu pred Osmanskou ríšou. Až poň sa však Turci nikdy nedostali. Toto obdobie pripomína názov lokality nad obcou – Obraz – je to miesto, kam sa Turci dostali najbližšie a v minulosti sa tu nachádzal obraz namaľovaný na plechu. Turecké vojny pripomínajú tiež povesti o hrdinovi Vavrovi Brezuľovi zachytené aj Boženou Němcovou.
Významným medzníkom v histórii Ľubietovej bolo v revolučných rokoch 1848 – 1849 Hurbanovské povstanie, ktoré začalo na podnet vychádzavší práve odtiaľto. 
 

Baníctvo a hutníctvoVysoká pec

Ľubietovú v minulosti preslávilo bohatstvo rúd. Ťažilo sa tu zlato, meď a železná ruda, pričom najvýznamnejšou surovinou bola medená ruda. No posledná zmienka o jej ťažbe je z roku 1872. Po úpadku medi sa mesto zameralo na ťažbu a spracovanie železnej rudy. V roku 1692 tu bola dokonca postavená prvá vysoká pec v Uhorsku a v miestnej maši boli uliate súčiastky na prvý parný stroj z roku 1722, ktorý vznikol v Novej Bani a slúžil na odčerpávanie vody z baní.


Hrnčiarstvo

Po úpadku baníctva sa začali rozvíjať remeslá a poľnohospodárstvo. Vďaka výskytu kvalitnej hrnčiarskej hliny sa do popredia dostalo hrnčiarstvo. Miestni hrnčiari vyrábali viac ako 50 druhov výrobkov najmä v zimných mesiacoch a na jar odchádzali z domovov, aby svoje výrobky predávali na trhoch. Dnes je už hrnčiarska výroba minulosťou.

Včelárstvo 
Včelárstvo

Včelárstvo má dlhoročnú tradíciu v okolí obce Ľubietová. Odpradávna patrilo brtníctvo (vyberanie medu lesných včiel z útrob bútľavých stromov) popri poľnohospodárstve, love a rybolove medzi hlavné zdroje obživy na tomto území. Okrem domácností, prevádzkovalo mesto veľkochov včiel na Čelienci od roku 1716. 
 
 
Historické pamiatky

Evanjelický kostolV obci sa nachádza množstvo kultúrnych pamiatok nadregionálneho významu. Prvou z nich je evanjelický kostol augsburského vyznania, ktorý stojí v obci od roku 1807. Jeho rekonštrukcia sa uskutočnila v lete roku 1899 a priniesla kostolu množstvo pseudogotických prvkov. Dnes má chrám pôvodné len múry. V kostole okrem iného môžete vidieť medený luster a krstiteľnicu, ktorú chrámu darovali robotníci z Podbrezovej, Hronca a ľubietovskej Huty.
Ďalším ľubietovským skvostom je rímskokatolícky kostol svätej Márie Magdalény, stojaci na severe nad obcou. Pôvodný kostol bol spomenutý už niekedy v 14. storočí. Dnes ho pripomína už len gotický vstupný portál, inak je chrám postavený v barokovom slohu (nesie prvky). Pri hlavnom vchode sa nachádza impozantná veža stojacaKaplnka na dvoch masívnych pilieroch a celý kostol je obohnaný múrom, ktorý by už potreboval opravu.  
Na námestí stojí socha Jozefa Messerschmidta od sochára Vojtecha Ihrinského z roku 1934, ktorá je spomienkou na človeka, ktorý sa pričinil o zveľadenie obce v období silnejúcej maďarizácie pred prvou svetovou vojnou.
Za zmienku stojí tiež Kaplnka sv. Jána Nepomuckého alebo meštiansky rokokový dom stojaci v obci. 
 
 
Debnársky tanecDnes žije Ľubietová množstvom kultúrnych a spoločenských akcií, športových podujatí, trhov a rôznych folklórnych vystúpení. Tunajší folklórny súbor je známy najmä svojím debnárskym tancom, ktorý nemá na Slovensku obdoby, a je pozostatkom z čias nemeckého osídľovania banských miest.
Okolie zase láka nadšencov putovania prírodou úchvatnými výhľadmi z okolitých kopcov.

 

Text: Zuzana Megerssová

Foto a zdroj: Obec Ľubietová



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Vlkanová – Malebná obec v srdci Slovenska
Publikované: 17.11.2011
Stredoslovenská obec Vlkanová sa nachádza južne od Banskej Bystrice, na ľavom brehu rieky Hron.

SR, Poľana – sopečná kráska
Publikované: 8.8.2021
Po dlhšej dobe si opäť obujeme turistické topánky a vydáme sa do hôr. Tentoraz navštívime pohorie Poľana charakteristické mohutným kruhovitým masívom, ktorý je pozostatkom jednej z najväčších vyhasnutých sopiek v Európe.

SR, Rimavská Sobota: Gemersko-malohontské múzeum
Publikované: 22.10.2017
Tento raz sa vydáme na juh Slovenska, presnejšie do mesta Rimavská Sobota, kde navštívime piate najstaršie múzeum u nás: Gemersko-malohontské múzeum. Prezrieme si jeho stále expozície, ktoré nás zavedú do fascinujúceho sveta histórie.

Slovensko: Motyčky - miesto na aktívny relax
Publikované: 12.1.2012
Obec so zhruba 120 obyvateľmi ste určite minuli, ak ste niekedy prechádzali horským prechodom cez Donovaly medzi Ružomberkom a Banskou Bystricou.

SR: Malachov - ideálne miesto na relax v lone prírody
Publikované: 24.11.2011
Na prvý pohľad by ste mohli stredoslovenskú obec Malachov považovať za jednu z miestnych častí Banskej Bystrice. Zdanie však v tomto prípade klame.

SR, Brusno: mestečko s vodným bohatstvom – VIDEO
Publikované: 21.3.2022
V severnej časti Banskobystrického kraja, približne 20 kilometrov severovýchodne od Banskej Bystrice, sa rozprestiera obec Brusno. Z katastrálneho hľadiska bolo pôvodne územie členené medzi dedinky Svätý Ondrej a Brusno, avšak v roku 1960 došlo k zlúčeniu do jednej veľkej obce. Mestečko je známe hlavne kúpeľmi, no v nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aj iné turistické lákadlá.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Poľana – potulky sopečným pohorím
Dnes vás pozveme na turistickú vychádzku po najzachovalejšom a zároveň najvyššom sopečnom pohorí ...

SR, Turecká - tradičné preteky takzvaných Krňačiek
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme na tradičné preteky takzvaných Krňačiek, k...


Súvisiace video

SR, Banská Bystrica – návšteva skanzenu bojovej techniky
Tento rok si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na pamiatku tejto temnej uda...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X