www.infoglobe.sk » SR, Svit: Prírodná rezervácia Baba

SR, Svit: Prírodná rezervácia Baba

Publikované: 9.11.2023
Nie tak dávno sme navštívili mestečko Svit, ktoré je známe napr. tzv. Baťovskými tehlovými domami. Už vtedy sme sa lúčili so slovami, že sa tu musíme znovu vrátiť. A stalo sa. No namiesto obdivovania mestskej zástavby sme sa vydali do prírody.

Článok vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Neďaleko autobusovej stanice, alebo kúsok od mestského cintorína sa nachádza vstupná brána do Prírodnej rezervácie Baba, ktorou sa nás chystal previesť rovnomenný náučný chodník. Jeho prvá informačná tabuľa nás informovala, že prírodná rezervácia bola vyhlásená v roku 1988, a to z dôvodu ochrany botanicky významnej lokality prevažne teplomilnej vegetácie o rozlohe 205,15 ha. Rezervácia sa rozprestiera v nadmorskej výške 750 až 995 metrov a tvorí tzv. vegetačný most spájajúci Nízke Tatry nad dolinou Váhu so Slovenským Rudohorím v povodí Hornádu a Hnilca. Vďaka rôznorodej orientácii kopcov sa tu vytvárajú ojedinelé teplomilné rastlinné spoločenstvá v blízkosti chladnomilných.

Prírodná rezervácia Baba Prírodná rezervácia Baba - náučný chodník

Prírodná rezervácia Baba - náučný chodník

Po vstrebaní informácií sme sa vydali na 4 kilometre dlhú púť s piatimi resp. už len štyrmi náučnými zastaveniami. Všade okolo nás bola zeleň, či už v podobe stromov, tráv, kríkov v ktorej kontrastovala bohato kvitnúca kvetena. Zaujali nás aj domorodí obyvatelia - motýle, chrobáky a všakovaký iný hmyz. Lesné chodníčky boli obsypané padnutými šiškami, ktoré pod našimi nohami príjemne praskali. Les hýril sviežosťou, nakoľko pod korunami stromov rástla tráva vytvárajúca dlhosiahle zelené koberce. Postupne sme naberali výšku a pred nami sa zjavil nadmerný lesný hríb, drevená zvonkohra a búdka pre netopiere. Najskorej išlo o miesto, kde by ste mali zastať a ešte viac vnímať krásu okolitého lesa a jeho obyvateľov. Zakrátko chodník križoval lesnícky výsek, ktorý poskytol nevídaný pohľad na Svit, Podtatranskú kotlinu a hlavne na majestátne Vysoké Tatry.

pohľad na Vysoké Tatry

Prírodná rezervácia Baba Prírodná rezervácia Baba

Po chvíľke rozjímania sme pokračovali ďalej a o pár desiatok metrov sme narazili na druhú náučnú tabuľu a zalesnený vrchol Malý Smolník (953 m n. m.). Dozvedeli sme sa, že pokiaľ budeme mať šťastie, môžeme stretnúť divú mačku, rysa, vlka, líšku, diviaka, orla, sokola alebo jeleniu zver. Dovedna by sa v rezervácii malo nachádzať 61 chránených druhov živočíchov. Našťastie okrem drobného hmyzu a zvukov kuvíčkov sme nič nepozorovali.

Malý Smolník

Prírodná rezervácia Baba Prírodná rezervácia Baba

Napriek tomu, že stúpanie bolo mierne a okolitý terén zalesnený, občas z podložia vytŕčali veľké skalné bloky vápencov, resp. dolomitov, a práve o geologických pomeroch nás informovala tretia náučná zastávka v poradí. Vek týchto hornín sa datuje do druhohôr. Zaujala nás posledná informácia, ktorá vypovedala o podzemnom výskyte krasových prejavov, zjednodušene  povedané jaskýň alebo vyvieračiek. No ani na tie sme počas našej vychádzky nenatrafili.

Prírodná rezervácia Baba

Pred nami bolo posledné stúpanie, les bol redší a my sme tušili, že sme dosiahli najvyšší bod našej túry, a to vrchol Smolník (995,3 m n. m.). Bol síce skalnatý, ale okrem nádherných skalných ruží  sme v jeho okolí nič nebadali, iba ak oproti stojacu kovovú konštrukciu vysielača.

Blowdec - univerzálne technologické zariadenie

Dlho sme sa tu nezdržali a pokračovali cestou smerujúcou takpovediac z kopca. Asi po piatich minútach sme zbadali predposlednú zastávku. Tá nás obohatila o vedomosti, že sa nachádzame v pohorí Kozie chrbty, ktoré ležia medzi dvoma najvyššími pohoriami Slovenska. Ich najvyšším vrchom je Kozí kameň (1 255 m n. m.) a pod ním sa nachádza známa rekreačná oblasť Lopušná dolina, ktorú sme v minulosti zjazdili na bicykli. 

Smolník

Cez lúky plné mohutných bodliakov, krehkých ľalií či liečivého pamajoránu sme sa ocitli pri poslednej zastávke. Tá bola venovaná flóre. Menovať ju nebudeme, ale jej pestrosť bola obdivuhodná. Z lúk sme sa dostali na asfaltovú cestu, ktorá nás priviedla k riečke Mlynica, neskôr k sútoku s riekou Poprad až do Svitu. Celá túra bola nenáročná, trvala nám asi hodinku a pol aj s početnými prestávkami.

Prírodná rezervácia Baba Prírodná rezervácia Baba

Prírodná rezervácia Baba

Keďže nám ešte zvýšil čas, tak sme navštívili aj malý geopark pri Základnej škole Komenského vo Svite, ktorý nás previedol geologickou históriou priľahlých území. Výlet náučným chodníkom Baba, ako aj návštevu geoparku vám môžeme len vrelo odporučiť. Bude dozaista príjemným spestrením vašich potuliek po Slovensku.

geopark

geopark geopark

GPS: 49°03'12.2"N 20°12'24.6"E (začiatok náučného chodníka Baba)

GPS: 49°03'30.2"N 20°12'28.8"E (geopark)

Text a foto: Oskár Mažgút



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Gánovce – slávne nálezisko neandertálca
Publikované: 3.9.2023
Tentoraz sa vydáme do Podtatranskej kotliny približne 3 kilometre juhovýchodne od okresného mesta Poprad. Naším cieľom bude obec Gánovce preslávená archeologickým nálezom odliatku mozgovne neandertálca či skamenenými odtlačkami vtedajšej flóry.

SR: Svit - Baťove mestečko II.
Publikované: 2.11.2023
Minulý týždeň sme začali jesennú prechádzku po mestečku Svit a budeme v nej pokračovať aj dnes. Povedali sme si o vzniku tohto jedného z najmladších miest Slovenska, poprechádzali sme sa medzi jeho typickými tehlovými domčekmi, kde sme natrafili na značku náučného chodníka.

SR: Svit – Baťove mestečko I.
Publikované: 26.10.2023
Jeseň je najfarebnejším obdobím roka a ideálnym časom na rodinné výlety. Počas jedného slnečného dňa sme sa vydali do mestečka Svit, o ktorom sme vedeli len toľko, že patrí medzi najmladšie slovenské mestá.

SR: 5 úchvatných tipov na zimnú turistiku II. – VIDEO
Publikované: 31.12.2021
Keďže Slovensko je rozmanitá krajina plná prírodných krás, ponúka nám veľa možností zimného vyžitia. Aj dnes vám preto prinesieme 5 tipov na zimné turistické výlety, ktoré nás oslovili svojou nevídanou malebnosťou či veľkoleposťou.

SR, Spišské Bystré – cyklovýlet na Prostredný vrch
Publikované: 7.8.2019
Dnes vás zavedieme do oblasti medzi severovýchodnými svahmi Nízkych Tatier a Kozími chrbtami, presnejšie do Vikartovskej priekopy, kde sa nachádza malebná dedinka Spišské Bystré. V údolí rieky Hornád sa rozprestiera obec, ktorá ponúka viacero zaujímavých pamiatok, dva náučné chodníky, ako aj nádhernú prírodu v okolí.

SR: Kozie chrbty – zimná túra na vrch Kozí kameň
Publikované: 25.2.2018
Kozie chrbty sú pre niektorých nadšencov trekingu možno menej známou oblasťou. Je to však pohorie, v ktorom môžeme objaviť turisticky veľmi zaujímavú a prekvapivo atraktívnu lokalitu ponúkajúcu azda najkrajšie výhľady na Tatry. V nasledujúcom článku vás prevedieme zimnou krajinou najvyššieho vrchu tohto pohoria – Kozieho kameňa.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica  - Lopušná dolina
Publikované: 7.11.2013
Jesenné počasie je priam stvorené na cyklistiku, a preto si dnes predstavíme cyklotrasu, ktorá je vhodná pre celú rodinu. Vydáme sa na východ Slovenska do mesta Poprad, odkiaľ budú naše kroky smerovať v ústrety dobrodružstvu.

SR, Poprad: tatranská križovatka - VIDEO
Publikované: 18.12.2012
Zo zoznamu miest, ktorými sme z Prahy cestou do Vysokých Tatier prechádzali , sa zdá byť Poprad jedným z najkrajších, a to aj vďaka kulise Vysokých Tatier, ktorá nad mestom visia ako plagát.

SR, Poprad - Tatry: Tatranská železnica I.
Publikované: 18.10.2012
Tatranské elektrické železnice ako ich poznáme dnes zachytávajú len kúsok z bohatej histórie tejto unikátnej pamiatky. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na vývoj od prvého trolejbusu na svete až po súčasnú elektrifikovanú železnicu.

SR, Poprad – Tatry: Tatranská železnica II.
Publikované: 25.10.2012
V prvej časti článku o tatranskej železnici sme si povedali o začiatkoch jej histórie a dozvedeli sme sa o svetovom technickom unikáte - „tatranskom medzimestskom trolejbuse“. Dnes sa zameriame na novodobú históriu železnice od začiatku 20. storočia po súčasnosť.

SR, Vysoké Tatry: História a súčasnosť Smokovcov
Publikované: 20.9.2012
Mesto Vysoké Tatry je z hľadiska katastrálneho územia najväčším mestom na Slovensku. Je tvorené štrnástimi osadami, s ktorých azda najznámejšie a turisticky najvyhľadávanejšie sú Smokovce. Tie tvoria štyri samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna zo vstupných brán do Tatier, Nový Smokovec - známy kúpeľmi, Horný a Dolný Smokovec - osady penziónov a rekreácie.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Kozie chrbty –  očarujúce zimné krásy vrchu Kozí kameň
Kozí kameň – vrch vysoký 1 255 m je najvyšším bodom pohoria Kozie chrbty. Rozprestiera sa v podce...

SR, Svit – výnimočné miesto na prechádzku
V severozápadnej časti Spiša, kúsok od mesta Poprad, sa rozprestiera malebné mestečko Svit. Jeho ...

SR, Poprad – vstupná brána do Tatier
Okresné mesto Poprad sa nachádza na severovýchode Slovenska a už od nepamäti je považované za vst...

SR: Vysoké Tatry –výlet na Chatu pri Zelenom plese
Jedného pekného zimného dňa sme sa vybrali na výlet do Vysokých Tatier. Za cieľ sme si stanovili ...

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec
Pozývame vás na prechádzku Novým a Starý Smokovcom, ktoré katastrálne spadajú pod najväčšie mesto...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) bol dlho považovaný za najvyšší zo všetkých tatranských štítov. Dnes...

SR: Vysoké Tatry - Zo Štrbského na Popradské pleso
Tatry sú krásne v každom ročnom období. Napriek tomu, že počas našej prechádzky zo Štrbského na P...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
5 °C
zajtra:
sobota 20.4.
7 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X