www.infoglobe.sk » SR: Svätý Kríž – vzácny artikulárny kostol

SR: Svätý Kríž – vzácny artikulárny kostol

Publikované: 23.8.2012
Neďaleko okresného mesta Liptovský Mikuláš sa nachádza dedinka Svätý Kríž, ktorá sa môže pochváliť vzácnou a jedinečnou drevenou stavbou, dokonca jednou z najväčších v strednej Európe, dreveným artikulárnym evanjelickým kostolom.

Kostol patrí k najvýznamnejším umeleckým prejavom slovenskej drevenej cirkevnej architektúry.  Do dnešných dní sa zachovalo len päť takýchto artikulárnych kostolov, ktoré majú pôvodný vzhľad a boli svedkami čias reformácie na Slovensku. No poďme pekne po poriadku. V roku 1610 po veľkom rozmachu evanjelizácie  na Liptove nastala tzv. rekatolizácia – krutý útlak nekatolíckych cirkví, ktorá  následne v roku 1678 rozpútala veľké povstanie  kurucov.  To malo neskôr za následok zákonné uznesenie o vrátení kostolov skonfiškovaných pôvodným cirkvám, no za predpokladu, že cirkevné objekty neboli katolícky vysvätené, a tak z 888 protestantských stavieb nebola prinavrátená ani jedna, no povolila sa aspoň výstavba 38 modlitebníc v 11 stoliciach bývalého Uhorska.

Výhra to však vôbec nebola. Predpisy na výstavbu modlitebníc boli vypracované a hlavne interpretované proti evanjelizátorom tak, aby stavby evanjelických cirkevných objektov boli čo najmenej trvácne a naopak najviac vzdialené a nedostupné pre prostých ľudí. Modlitebnice museli byť postavené mimo obcí, nesmel sa použiť na stavbu kameň, v tej dobe základ všetkých murárskych techník, takže nič iné už nezostávalo len použiť drevo. Tieto drevené objekty nesmeli mať vežu ani zvony a vchod museli mať odvrátený od cesty. Práve na základe týchto šopronských artikul (predpisov) vošli do histórie ako kostoly artikulárne. Samozrejme s odstupom času sa predpisy menili v prospech protestantských cirkví.

Na vyššie spomínanom Liptove vznikli dva artikulárne kostoly. Jeden v Hybiach, ktorý zanikol po požiari, a druhý v Paludzi. Práve druhý menovaný bol renovovaný a prístavbami zväčšovaný. Postavený bol šikovnými a hlavne zručnými rukami tesára Jozefa Langa, ktorý nepoužíval žiadne projekty, nakoľko nevedel písať ani čítať. Spoliehal sa len na svoje skúsenosti a zručnosti.  Po stáročiach státia musel byť v roku 1974 nanovo rozobratý a zreštaurovaný v súvislosti s výstavbou vodného diela Liptovská Mara.  Svoj domov si našiel v bývalom veľkopaludzskom chotári v katastri obce Svätý Kríž. Tu sa zachovala autentickosť pôvodného prostredia tejto výnimočnej stavby. V roku 1982 bol opäť posvätený za prítomnosti 10 000 ľudí zo všetkých kútov Slovenska. 

Kostol tvorí dominantná 19 metrov vysoká drevená veža slúžiaca ako zvonica, ktorej zvony boli počas 1. svetovej vojny roztavené a použité na vojnové účely.  V rokoch 1922 – 1924 boli namontované  zvony s menami Viera, Nádej a Láska. Pôdorys má podobu kríža. Dĺžka kostola aj s vežou dosahuje 43 metrov.  Zastavaná plocha je 658 m2. Kostol má 72 okien a 12 dverí. Kapacita je až neuveriteľných 6 000 návštevníkov.

Kostol je celoročne sprístupnený pre širokú verejnosť  aj so sprievodcami. Vstupné vo forme dobrovoľného príspevku slúži  na chod a údržbu tohto dreveného artikulárneho unikátneho objektu. Pred kostolom je parkovisko a vedie k nemu aj značená cyklotrasa. Okrem artikulárneho kostola v Svätom Kríži sa ďalšie podobné stavby nachádzajú v obciach Istebné, Kežmarok, Hronsek a Leštiny. Tieto kostoly možno nie sú až tak staré (16. storočie) ako známe katedrály, no ich zaujímavá niekedy až krutá história si vás získa a podmaní.

Text a foto: Oskár Mažgút 



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Žilinský kraj – región prírodných krás III.
Publikované: 14.3.2021
Po týždni sa opäť vraciame do Žilinského kraja, aby sme vás previedli úchvatnými pamiatkami či za športovým vyžitím. Naše dnešné putovanie začneme neďaleko mesta Liptovský Mikuláš v malebnej dedinke Svätý Kríž.

SR: Nízke Tatry – kvalitné ubytovanie a skvelý relax v Demänovskej doline
Publikované: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásnych zákutí. K tým najmalebnejším rozhodne patrí naše najrozsiahlejšie a zároveň druhé najvyššie pohorie Nízke Tatry. Pokiaľ však okrem prekrásnej prírody hľadáte aj kvalitné služby a ubytovanie na úrovni, máme pre vás hneď niekoľko tipov.

Nová publikácia  - Čarovné sakrálne pamiatky
Publikované: 31.5.2020
Podporiť domáci rozvoj cestovného ruchu má nová publikácia - Čarovné sakrálne pamiatky. Realizátori projektu pozývajú širokú verejnosť, aby sa stali jej tvorcami. Publikácia bude vhodnou pomôckou aj pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu.

Noc Kostolov 2018
Publikované: 22.5.2018
Chcete spojiť výlet do krásnej prírody s výletom do českej histórie? Vyrazte do obce Tetín neďaleko Berouna. Nielenže tu podľa povesti sídlila Krokova dcéra Teta, ale taktiež tu v tunajšom hradisku zavraždili kňažnú sv. Ľudmilu.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo II.
Publikované: 21.10.2013
Činnosť miestneho múzea zasahuje aj do súčasnosti. Konajú sa tu rôzne tematické prednášky, edukačné i spomienkové programy i workshopy a rýchlokurzy tradičných historických ručných prác.

Liptovský Hrádok: Najmenšie mesto Liptova
Publikované: 10.3.2011
Mesto Liptovský Hrádok sa nachádza vo východnej časti Liptovskej kotliny v Žilinskom kraji. Toto turistické a hospodárske centrum horného Liptova leží v obklopení čarokrásnej prírody pod severnými výbežkami Nízkych Tatier, na sútoku riek Belej a Váhu.

Liptov: Do múzeí sa vracajú návštevníci
Publikované: 19.7.2011
V prvom polroku 2011 zavítalo do múzeí v troch mestách Liptova a do vysunutých expozícií Liptovského múzea v Ružomberku vyše 50 tisíc návštevníkov, čo je približne o desatinu viac ako vlani.

Región Liptov: cieľ oddychu a zábavy
Publikované: 23.9.2010
Vďaka prírodným podmienkam a kultúrno-historickým pamiatkam je oblasť medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami na severe Slovenska jednou z najkrajších a turisticky najvyhľadávanejších oblastí cestovného ruchu.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X