www.infoglobe.sk » SR, Podolie – Park miniatúr

SR, Podolie – Park miniatúr

Publikované: 14.5.2017
Dnes vás, našich čitateľov, zavedieme do kráľovstva malých modelov dobových rekonštrukcií hradov, zámkov, rodných domov slovenských osobností, ako aj rozhľadní, kostolíkov a ďalších významných stavieb.

Park miniatúr Približne 11 kilometrov juhozápadne od okresného mesta Nové Mesto nad Váhom sa rozprestiera obec Podolie, kde okrem rímskokatolíckeho kostola sv. Juraja nájdete najviac historických stavieb v podobe hradov a zámkov na svete! Pýtate sa ako je to možne? Odpoveď nájdete veľmi jednoducho, a to v Parku miniatúr, ktorý spočiatku vznikol len ako myšlienka Juraja Hlatkého v roku 2001, no zakrátko na to boli uskutočnené reálne kroky, ktoré v súčasnosti možno pozorovať v podobe unikátneho areálu so 70 modelmi stavieb v jednej expozícii. Areál pri miestnej základnej škole je každoročne obohacovaný o nové prírastky, ktoré lákajú turistov, rodiny s deťmi či vyhľadávačov nevšedných miest z domova i zo zahraničia.

Park miniatúr - hrad Lednica

Po vstúpení do areálu veľkolepých stavieb umiestnených pod holým nebom, ktorý otvoril svoje brány širokej verejnosti v polovici júla 2005, sa vám naskytne pohľad na nielen stredoveké architektonické skvosty. Tie verne vyobrazujú podobu kultúrneho dedičstva z čias ich najväčšej slávy. Uvidíte aj ukážky stavieb, ktoré v súčasnosti chátrajú, dokonca sú už len torzom toho čo bývali. Všetky modely sú postavené ako vedecké rekonštrukcie, a to v mierkach 1:50, 1:30 a 1:25.

Park miniatúr - hrad Beckov

Pozoruhodné je, že celý areál je súkromná investícia nadšencov slovenskej histórie, ktorá sa prostredníctvom náučno-zábavnej atrakcie pre všetky vekové kategórie snaží návštevníkom odovzdať kultúrne dedičstvo a poukázať na prácu našich predkov - na tú až veľmi často v dnešnej dobe zabúdame.

Park miniatúr - rodný dom Martina Kukučína

Vďaka výnimočnej polohe, priamo v srdci regiónu troch hradov (Čachtice, Beckov a Tematín) sa môžete prechádzať od hradu Branč, ktorý bol prvým slávnostne pokrsteným modelom parku (2003), okolo štiavnického Nového zámku, Jelšavského zámku, Korlátky, Vršatca až po kostolíky v Tvrdošíne, Dražovciach či zvonici v Hronseku. Nechýba ani Holubyho chata, rodný dom Martina Kukučína, rozhľadňa na Klepáči a mnoho ďalších stavieb.

Park miniatúr - rozhľadňa na Klepáči

Avšak Park miniatúr je živý nielen modelmi stavieb, ale aj celoročnými podujatiami, počnúc Veľkou nocou, Dňom otvorených dverí, cez tematické letné akcie až po nočné prehliadky a krsty nových prírastkov. Nevšedná je aj Alžbetina rozhľadňa v centrálnej časti areálu poskytujúca pohľad na veľkú časť miniatúrneho kráľovstva, či chvíľka strávená v mini farme s jej zvieracími obyvateľmi.        

Park miniatúr - Svätý kríž

Areál poskytuje aj možnosť občerstvenia alebo opekania pre skupiny na objednávku, kúpu všakovakých suvenírov, a to od apríla do októbra denne okrem pondelka, samozrejme s výnimkou štátnych sviatkov alebo konania podujatí.

Park miniatúr - Banskobystrická vartovkaPark miniatúr - hrad Branč 

Nenechajte si teda ujsť návštevu unikátneho parku modelov, ktorý široko ďaleko nenájdete. A navyše pokiaľ nám do 7. júna 2017 napíšete názvy aspoň troch pamiatok nachádzajúcich sa v Parku miniatúr na mail 4gsyQOQa9~Bq2~6_Tlx, získa jeden z vás rodinnú vstupenku! Meno výhercu zverejníme na našich sociálnych sieťach.  

 

GPS: 48°40'35.7"N 17°46'15.6"E

Zdroj a foto: Park miniatúr

Text: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Beckov: stredoveká obec na Považí – VIDEO
Publikované: 17.11.2015
Slovenský región Považie ukrýva mnoho prírodných aj ľudskou rukou vytvorených krás. Za jednou z nich sa dnes vydáme. V blízkosti Nového Mesta nad Váhom sa rozprestiera obec Beckov, ktorú väčšina z nás spozná podľa je najväčšej dominanty, a to Beckovskému hradu.

SR, Čachtice – hrad opradený tajomstvom - VIDEO
Publikované: 7.4.2015
Slovensko je krajinou bohatou na hrady, zámky a kaštiele, ktoré by sme mohli počítať v stovkách. Na voľné dni sme si naplánovali viaceré výlety, z ktorých nás jeden preniesol v čase, konkrétnejšie do stredoveku. Navštívili sme totiž tajomný Čachtický hrad.

SR: Malebná obec Lednica a zrúcanina rovnomenného hradu
Publikované: 1.11.2012
Neveľká obec Lednica, v ktorej žije niečo vyše 1000 stálych obyvateľov, sa stala ďalším z cieľov našich výletov po Slovensku. Kde sa nachádza, aké krásy ukrýva a čím si získala naše srdcia sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

SR, Ostrý Kameň: strážca v Malých Karpatoch - VIDEO
Publikované: 10.11.2015
V okrese Trnava pri obci Buková sa nachádza zrúcanina hradu Ostrý Kameň, ktorý kedysi strážil tzv. Českú cestu. Jeho história síce v porovnaní s ostatnými hradmi nie je až tak bohatá, napriek tomu je dnes obľúbeným turistickým miestom, ktoré sme sa rozhodli navštíviť.

SR, Malé Karpaty - rozhľadňa Veľká homoľa
Publikované: 11.7.2013
Už od nepamäti lákali ľudí vyvýšené miesta, aby sa mohli porozhliadnuť po šírom okolí. Ako huby po daždi vyrastali rozhľadne v strednej Európe najmä v druhej polovici 19. a začiatkom 20. storočia. Na našom území ich je tiež neúrekom a dá sa povedať, že každým rokom pribudne nejaká ďalšia.

SR, Malé Karpaty – skalné útvary Traja jazdci a Kamenná brána
Publikované: 30.3.2014
Malé Karpaty síce nepatria medzi najvyššie pohoria Slovenska, no aj napriek tomu majú svojim návštevníkom a turistom čo ponúknuť. Toto pohorie je neobyčajne bohaté na mnohé zaujímavé a malebné prírodné zákutia. Z niektorých vrchov sa naskytajú nádherné výhľady na široké okolie, no návštevníka očaria tiež hlboké lesy, jaskyne, či početné skalné mestá tiahnuce sa hrebeňmi vrchov.

SR, Malé Karpaty – vrch Vápenná
Publikované: 12.2.2015
V Malých Karpatoch sa nachádza množstvo zaujímavých lokalít, ktoré patria medzi často navštevované a turistami obľúbené cieľové oblasti. Sú to predovšetkým vrchy ponúkajúce úžasné výhľady na okolie, ktoré lákajú mnohých turistov k výstupu. Medzi tri najvyššie vrcholy Malých Karpát, z ktorých sa naskytajú fantastické panoramatické výhľady na okolie, patrí aj vrch Vápenná.

SR, Malé Karpaty: Roštún – neobyčajne krásna príroda
Publikované: 5.3.2015
Na sklonku zimy sme sa vydali na turistickú vychádzku do Národnej prírodnej rezervácie Roštún, ktorá sa rozprestiera v pohorí Malé Karpaty. Za vstupnú bránu sme si vybrali obec Plavecké Podhradie. Čo všetko sme videli a zažili sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

SR, Malé Karpaty: túra na Kršlenicu a Čiernu skalu - VIDEO
Publikované: 1.11.2016
Pokiaľ máte radi turistiku a krásne výhľady, vydajte sa spolu s nami na jednu nenáročnú turistickú vychádzku do Malých Karpát. Jej začiatok bude v obci Plavecký Mikuláš, odkiaľ vedú viaceré značené turistické trasy.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko I.
Publikované: 19.10.2016
Unavení z každodenných povinností bežného života sme sa rozhodli zobrať si dovolenku a vydať sa niekam za oddychom. Pri prezeraní mapy naše pohľady dopadli na kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice nachádzajúce sa len pár kilometrov od Trenčianskej Teplej.

Slovensko: Trenčín a jeho hradná skala
Publikované: 6.1.2011
Dve vari najväčšie pamätihodnosti západoslovenského krajského mesta Trenčín sú spojené s mohutným skalným bralom. Ide o majestátny Trenčiansky hrad a o unikátny nápis z rímskych čias na úpätí skaly.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Brezová pod Bradlom – veľkolepá mohyla
Na úpätí Malých Karpát sa rozprestiera mestečko Brezová pod Bradlom, ktoré je historicky späté s ...

SR, Malé Karpaty – Kršlenica a Čierna skala
Pohorie Malých Karpát ukrýva mnoho krásnych miest. My tentoraz navštívime Národnú prírodnú rezerv...

SR, hrad Beckov – dominanta Považia
Región Považia ponúka k zhliadnutiu množstvo hradov, ale len málo z nich je tak dominantných, že ...

SR, Čachtice – hrad opradený legendami
Kúsok nad obcou Čachtice sa nachádza zrúcanina legendami opradeného Čachtického hradu. Tento kedy...

SR, Malé Karpaty – na potulkách po Karpatoch
Malé Karpaty sú pohorím popretkávaným početnými turistickými a lesnými chodníčkami. Smerujú k nim...


Súvisiace video

SR, Beckov – obec opradená povesťami
Neďaleko Nového Mesta nad Váhom v krásnej prírode Považia sa rozprestiera obec Beckov a s ňo...

SR, Čachtice – tajomný hrad
Nad obcou Čachtice sa nachádza zrúcanina tajomného Čachtického hradu. Jeho úlohou v minulosti bol...

SR, Smolenice – občasný vodopád
Jediným vodopádom pohoria Malé Karpaty je tzv. Hlbočiansky vodopád nazývaný tiež vodopád Padlá vo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

17.3.2018
Za svetový deň vody bol vyhlásený 22. marec, 23. marec zas patrí Svetovému dňu meteorológie. Pri príležitosti osláv vody sa každoročne konajú akcie, počas ktorých môžete navštíviť inak pre verejnosť neprístupné miesta spojené s vodou.
16.3.2018
Festival Crème de la Crème vám už po piatykrát predstaví to najlepšie z francúzskej kinematografie. Tešiť sa môžete na „bouquet“ súťažných a ocenených filmov z áčkových festivalov.
15.3.2018
Horná Malá Úpa usporadúva v areáli Pomezky v sobotu 17. marca deviaty ročník pretekov na historických lyžiach a saniach, ďalej preteky v ladnom skoku a súťaž o najlepší historický kostým.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 17. 3. 2018
sviatok:Ľubica
dnes:
sobota 17.3.
6 °C
zajtra:
nedeľa 18.3.
1 °C