www.infoglobe.sk » SR, Piešťany – domov zdravia a krásy I.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy I.

Publikované: 28.5.2017
Začiatkom tohto roku sme navštívili mesto Piešťany, ktoré nás okúzlilo natoľko, že sme sa sem museli vrátiť. Avšak tentoraz nielen na jeden deň. Postupne sme objavovali prírodné zákutia, pamiatky a históriu tohto kúpeľného mestečka, ktoré vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

Vďaka výbornej polohe a veľmi dobrej dostupnosti sú Piešťany ideálnym miesto pre strávenie napríklad letnej dovolenky. My sme ju absolvovali síce skôr, ale zato sme si ju užili naplno. Hneď po vystúpení z vlaku nás vítala zrekonštruovaná vlaková stanica. V jej susedstve stojí aj autobusová stanica, takže východiskový bod pre tých, čo mesto navštívia bez auta je de facto ten istý.

Piešťany - vlaková stanica

Do centra mesta je to približne desať minútová prechádzka, pri ktorej môžete obdivovať v diaľke tiahnuce sa vrcholky Malých Karpát a Považského Inovca. Všadeprítomná zeleň dodáva Piešťanom punc výnimočnosti. Postupne sa začnete stretávať s históriou, ktorá je spätá prevažne s rodinou Winterovcov. Tá sa tu totiž podpísala pod výstavbu najvýznamnejších liečebných domov, mostov či kultúrnych zariadení.

Piešťany - busta Alexandra WinteraPiešťany - vila Dr. Lisku

Okrem azda najznámejšej piešťanskej ulice niesol meno rodiny aj vyše storočný secesný hotel, v ktorom sme boli ubytovaní. Na jeho priečelí bola situovaná busta Alexandra Wintera pripomínajúca tohto významného tvorcu Piešťan a na recepcii bola zas možnosť zakúpenia si originálnych kúpeľných oplátok s dobovými podobizňami mesta.

Piešťany - kostol Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania

Po ubytovaní sa nám už nič nebránilo v spoznávaní tohto skvostu nielen na mape Slovenska, ale aj sveta. Hneď oproti hotelu sa nachádzala zrekonštruovaná Vila Dr. Lisku, v ktorej  je umiestnená expozícia Balneologického múzea - História kúpeľov a kúpeľníctva na Slovensku. O kúsok ďalej sa už nachádzal jednoloďový, novogotický kostol Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania pochádzajúci z roku 1905 a hneď za ním sa rozprestierala tzv. Kolonáda na pravej strane a Mestský park naľavo.

Piešťany - Kolonáda

Piešťanská Kolonáda je súčasťou prvého povojnového urbanistického celku, ktorý pozostáva z obchodných a bytových priestorov. Vznik tohto architektonického diela je v rozmedzí rokov 1952 až 1962. Kým Kolonáda ponúka pohľad na stavebnú „krásu“, tak priľahlý park zas ohuruje zeleňou v podobe stromov, udržiavaných a priestranných trávnikov a kríkov doplnených o sochárske umenie, fontány a ďalšie záhradné prvky.

Piešťany - mestský park

Piešťany - mestský parkPiešťany - kultúrne centrum Fontána

Mestský park bol založený v roku 1865 a v súčasnosti je chránenou kultúrnou pamiatkou. Okrem zelene sa tu nachádza aj pripomienka na Ludwiga van Beethovena, ktorý bol údajne v Piešťanoch, čoho dôkazom má byť zaľúbený list opradený rúškom tajomstva. Počas prechádzok po chodníčkoch narazíte aj na kultúrno-spoločenské centrum Fontána či reštauráciu s nádhernou historickou sálou tzv. Kursalon.

Piešťany - kultúrne centrum Fontána

Kursalon je úchvatná jednoposchodová stavba s dvoma átriami, ktorá je zároveň najväčšou zachovanou stavbou z 19. storočia v Piešťanoch, preto sme sa vôbec nedivili, že je vyhlásená za kultúrnu pamiatku. Vychýrená je hlavne veľkou sálou zdobenou šťukovou výzdobou a freskami, kde sa svojho času zabávali osobnosti ako knieža Fridrich Hohenzollern, arcivojvoda Ferdinand Toskánsky, bulharský cár Ferdinand I. , maliar Alfons Mucha, spisovateľka Ľudmila Podjavorinská a mnoho ďalších. V súčasnosti okrem stravovania ponúka Kursalon priestor pre svadby, plesy a iné obdobné akcie.  

Piešťany - Kursalon

Piešťany - KursalonPiešťany - hudobný pavilón

Neposlednou zaujímavou stavbou nachádzajúcou sa na území mestského parku je Dom umenia. Odtiaľ sa po moste cez rieku Váh resp. Biskupický kanál vydáme na tzv. ostrov Lido a neskôr navštívime aj Balneologické múzeum. Avšak to až na budúci týždeň.

Piešťany - Dom umenia 

GPS: 48°35'24.6"N 17°50'15.4"E

Text a foto: Oskár Mažgút    

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Trnava – slovenský Malý Rím
Publikované: 3.4.2014
Mesto Trnava rozkladajúce sa v centrálnej časti Trnavskej pahorkatiny je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Preto neváhajte a vydajte sa spolu s nami na spoznávanie mesta, kde sa od pradávna križovali obchodné cesty, striedali panovníci a vznikali dychvyrážajúce sakrálne stavby.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy VII.
Publikované: 9.7.2017
Posledné týždne sme si predstavovali pamiatky, prírodné zákutia a pozoruhodné miesta kúpeľného mesta Piešťany. Dnes naše putovanie pomaly ukončíme, a to návštevou osobného prístavu na pravom brehu rieky Váh, odkiaľ vyrazíme na dobrodružnú plavbu.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy VI.
Publikované: 2.7.2017
Po prejdení Kolonádového mosta sme sa ocitli na Kúpeľnom ostrove. Táto oáza zdravia bola zahalená do nádhernej upravenej zelene, ktorú pretínali chodníčky a malé námestia. Tie boli obklopené krásnymi historickými stavbami, ktoré ukrývajú doslova poklady.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy V.
Publikované: 25.6.2017
Minulý týždeň sme sa poprechádzali historickým centrom kúpeľného mesta Piešťany a našu púť sme ukončili pri funkcionalistickom skvoste – Kolonádovom moste, ktorý sa nazýva aj Sklený most.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy IV.
Publikované: 18.6.2017
Minulý týždeň sme začali spoznávať krásy a pamiatky piešťanskej pešej zóny. Dnes budeme v podobných potulkách pokračovať. Našou prvou zastávkou je most zaľúbených, ktorý sa nachádza pár krokov od nemocnice resp. informačného centra.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy III.
Publikované: 11.6.2017
Od bývalého luxusného hotela Grand Hotel Royal sme sa vydali na ulicu Sad A. Kmeťa resp. Winterovu ulicu, ktorá nás prevedie historickým centrom mesta. Hneď po prvých krokoch sa ocitáme v zástavbe tzv. penziónov Berlín (Dr. Cmunt).

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy II.
Publikované: 4.6.2017
Minulý týždeň sme začali so spoznávaním kúpeľného mesta Piešťany. Navštívili sme Kolonádu, mestský park aj Kursalon. Dnes budeme pokračovať. Prvou zastávkou bude Dom umenia.

Piešťany: festival Lodenica 2017
Publikované: 9.8.2017
Príďte sa rozlúčiť s letom na festival Lodenica, ktorý sa uskutoční v Autocampingu Lodenica v Piešťanoch od 31. augusta do 2. septembra 2017.

SR, Piešťany – uzdravujúce mesto
Publikované: 18.1.2017
Navštívte spolu s nami jedno z najvýznamnejších kúpeľných miest na Slovensku, ktoré je bohaté nielen na prírodné bohatstvo, ale aj kultúru či úchvatné pamiatky. Tým miestom sú Piešťany.

SR, Brezová pod Bradlom – mesto národnej hrdosti - VIDEO
Publikované: 28.2.2017
Trenčiansky kraj ponúka mnoho pamätihodností v objatí prírody. Jedným z takýchto spojení je aj približne 5-tisícové mesto Brezová pod Bradlom, ktoré sa rozprestiera na úpätí Malých Karpát. Nad mestom sa týči vrch Bradlo, na ktorom sa nachádza pietne miesto významného rodáka z neďalekých Košarísk – Milana Rastislava Štefánika.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle I.
Publikované: 4.10.2012
Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle patrí k najvýznamnejším národným kultúrnym pamiatkam Slovenska.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle II.
Publikované: 11.10.2012
Dnes spoločne navštívime jednu z najvýznamnejších národných kultúrnych pamiatok Slovenska - majestátnu Mohylu generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Kto to bol Milan Rastislav Štefánik a prečo sa mu dostalo toľko uznania aj po smrti, ste si mohli prečítať v predchádzajúcej časti. Dnes sa spoločne vyberieme na malý výlet k jeho mohyle.

SR, Beckov: stredoveká obec na Považí – VIDEO
Publikované: 17.11.2015
Slovenský región Považie ukrýva mnoho prírodných aj ľudskou rukou vytvorených krás. Za jednou z nich sa dnes vydáme. V blízkosti Nového Mesta nad Váhom sa rozprestiera obec Beckov, ktorú väčšina z nás spozná podľa je najväčšej dominanty, a to Beckovskému hradu.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko I.
Publikované: 19.10.2016
Unavení z každodenných povinností bežného života sme sa rozhodli zobrať si dovolenku a vydať sa niekam za oddychom. Pri prezeraní mapy naše pohľady dopadli na kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice nachádzajúce sa len pár kilometrov od Trenčianskej Teplej.

SR: Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice
Publikované: 2.5.2013
Trenčianske Teplice sú malé kúpeľné mesto učupené pod Strážovskými vrchmi, takže z každej strany ich obklopujú kopce plné zelene. Za liečivými účinkami sírnych prameňov sem prichádzajú ľudia z rôznych častí sveta.

SR: Trenčín – Matúšovo kráľovstvo
Publikované: 17.4.2014
Na západnom Slovensku pri rieke Váh leží jedno z najstarších slovenských miest, ktoré bolo od pradávna centrom obchodu, hospodárstva i kultúry. Mesto kráľov, módy a tiež najznámejšieho festivalu na Slovensku. Prijmite naše pozvanie na malú prechádzku mestom Trenčín, klenotom stredného Považia.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Piešťany – mesto rodu Winterovcov
Ako už názov dnešnej fotogalérie napovedá, navštívime mesto Piešťany, ktoré je späté s rodinou Wi...

SR, Brezová pod Bradlom – veľkolepá mohyla
Na úpätí Malých Karpát sa rozprestiera mestečko Brezová pod Bradlom, ktoré je historicky späté s ...

SR, Trenčianske Teplice – kúpele s orientálnym nádychom
Neďaleko kráľovského mesta Trenčín sa rozprestiera kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice, ktoré je...

SR, hrad Beckov – dominanta Považia
Región Považia ponúka k zhliadnutiu množstvo hradov, ale len málo z nich je tak dominantných, že ...

SR, Čachtice – hrad opradený legendami
Kúsok nad obcou Čachtice sa nachádza zrúcanina legendami opradeného Čachtického hradu. Tento kedy...

SR, Trenčiansky hrad – monument stredného Považia
Neprehliadnuteľná dominanta mesta Trenčín, ktorá oddávna strážila obchodné trasy spájajúce stredo...

SR, Trnava: Tradičný trnavský jarmok
Aj tento rok sa konal Tradičný trnavský jarmok, ktorý je zároveň najstarší jarmokom na Slovensku....

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Letné koníčky

1. 7. – 31. 8. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Kysuckého múzea v Čadci + mapy a propagačné materiály o Krásach Slovenska
1. cena redakcie:
Rodinná vstupenka do skanzenu Vychylovka + rodinný voľný vstup na Historickú lesnú úvraťovú železnicu
2. cena redakcie:
Tri publikácie z rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX , ktorý obsahuje mrazom sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

17.8.2017
V rámci podpory cestovného ruchu možno vznikne priama letecká linka, ktorá prepojí mesto Pardubice s hlavným mestom Kazachstanu – Astanou. Myšlienka vznikla na výstave EXPO 2017 v Kazachstane, kde sa prezentoval Pardubický kraj.
16.8.2017
Letná súťaž Všetci na bajk, ktorá prebieha až do 17. septembra 2017 je určená pre všetkých cyklistov. Súťaží sa v kategóriách jednotlivci - cyklisti a cyklistky a v kategórii rodina.  Zapojiť sa môžete aj teraz, nakoľko žrebovať sa bude aj so všetkých zúčastnených, takže šancu vyhrať super ceny má naozaj každý.

15.8.2017
Vila na pražskej Kampe sa po rokoch dočkala svojho otvorenia. Jej štyri poschodia sa postupne premenili na multižánrové centrum. Expozíciu Jana Wericha nájdete na prvom poschodí a o histórii celého ostrova Kampa sa dozviete v podzemnom podlaží.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:štvrtok 17. 8. 2017
sviatok:Milica
dnes:
štvrtok 17.8.
31 °C
zajtra:
piatok 18.8.
34 °C