www.infoglobe.sk » SR, Malachov – ideálne miesto na turistiku II.

SR, Malachov – ideálne miesto na turistiku II.

Publikované: 18.4.2018
Minulý týždeň sme vám sľúbili, že vás zavedieme na turistické chodníčky nad obcou Malachov, ktoré nás prevedú nielen baníckou históriou okolia, ale aj mikroklimatickými anomáliami v podobe „prírodnej chladničky“.

oddychové miesto Pod SkalkouObľúbeným relaxačným miestom v Malachove, ležiacom neďaleko Banskej Bystrice, je rekreačná lúka Pod Skalkou. Pri horskom potôčiku si tu môžete oddýchnuť, využiť ohniská,  prístrešok, alebo lúku slúžiacu ako ihrisko. Pokiaľ ale preferujete aktívny oddych, máte na výber z niekoľkých náučných trás, ktoré na tomto mieste začínajú.

Na rekreačnú lúku Pod Skalkou sa dostanete priamo autom z Banskej Bystrice. Zaparkovať môžete rovno pri lúke, ktorá sa nachádza kúsok za dedinou. Ak si zvolíte autobusovú dopravu, Malachov s Banskou Bystricou spája prímestská linka č. 51 (601451). Od konečnej zastávky autobusu budete pokračovať po hlavnej ceste za dedinu zhruba 1km. Za štvrťhodinku budete na mieste rekreačnej lúky, alebo si hneď na konečnej zastávke zvoľte jednu z náučných trás.

Banský náučný chodník vedie strmými lesnými chodníkmi Malého a Veľkého banského okruhu po miestach, kde sa ťažila ortuťová ruda - rumelka, železná ruda i hnedé uhlie. Tunajšie bane boli známe v celej Európe. Z rumelky sa ťažila samotná čistá ortuť, ktorá sa vyvážala do celého sveta, ako veľmi cenný a vzácny artikel. Lokalita patrila k najstarším a najväčším ložiskám v Európe a v 15. storočí dosahovala ťažba ortuti svoj vrchol. Aj prvé osídlenie Malachova sa viaže práve na obdobie rozkvetu baníctva v doline.

pohľad do doliny

V divokom zalesnenom teréne objavíte množstvo zvyškov starých ťažobných jám, banských ciest a háld, ale i zachované východy zo starých stredovekých štôlní, zvyšky povrchových baní či novoveké bane. Je tu mnoho pozostatkov po banskej činnosti, a nebyť informačných tabúľ náučného chodníka, bežný turista si to nevšimne. Napríklad hneď nad Krvavou studničkou narazíte na vchod do stredovekej štôlne, ktorý je mierne odhrabaný.

pohľad na Kremnické vrchy

Malý banský okruh prejdete za približne polhodinu. Prevedie vás lokalitou Nemecký vrch a lesnou oblasťou Cipkové jamy. Veľký banský okruh zvládnete zhruba za dve hodiny. Okrem najstarších lokalít ťažby okolo prameňa Grófov obed, vás povedie cez najvýnosnejšiu historickú banskú oblasť Pri Jazere po novšiu lokalitu - Veľká studňa, kde sa ortuť ťažila ešte v 80. rokoch 20. storočia.

Malachovský vodopádĎalší náučný okruh vám poodhalí krásy a zaujímavosti miestnej prírody. Rovno na rekreačnej lúke Pod Skalkou pri potôčiku vás pozýva jedna z informačných tabúľ prírodovedného chodníka preskúmať malé Kamenné more. Môžete pokračovať jedľovo-bukovým lesom cez Malachovskú tiesňavu, alebo po asfaltovej ceste k najväčšej atrakcii lokality. Je ňou úzky stupňovitý Malachovský vodopád s výškou cca 15 m, ktorý je pekne vidieť aj priamo z cesty.

Od horárne v Ortútach trasa pokračuje strmým lesným chodníkom na pohodlnú lesnú zvážnicu. Prídete k veľkému kamennému kužeľu, ktorý vznikol rútením skál zo stien horského brala Dolná skala. Kráčajúc lesmi popod bralo zrazu prejdete z horúceho vzduchu do studeného. Teplota je tu vždy o niekoľko stupňov nižšia ako v blízkom okolí. Ste totiž v oblasti s mikroklimatickou anomáliou, pri unikátnych Ľadových dierach. Unikátne sú preto, že ešte aj koncom mája v nich môžete objaviť ľad a cencúle. Vo veľkých priestoroch sutín brala sa v zime zhromaždí mrazivý vzduch, ktorý mení podzemnú vodu na ľad. Jarné slnečné lúče sa cez okolitý les len ťažko predierajú do útrob týchto podzemných dutín, a tak tu na jar vzniká uprostred zelených rastlín akási „prírodná chladnička“.

Chodník pokračuje k prameňu Grófov obed, lesmi až po Ortútske jazierko vo výške 900 metrov nad morom. Pomerne veľké horské jazierko ukryté v lesoch sa spomína  už v stredovekých banských záznamoch a miestni ho volali aj Banícke oko alebo Morské oko.

prameň Grof obed

Pri tvorbe náučného chodníka tu pribudlo mólo a drevené mostíky i niekoľko miest na posedenie. Nechýbalo veľa a nemuseli ste tu nájsť nič. Jazierko sa totiž dlhodobo výrazne  zazemňovalo. Dnes je cennou lokalitou pre prežitie viacerých mokraďových druhov.

Zaujímavosťou okruhu je pred niekoľkými rokmi objavený prales Horná skala. Les sa tu vďaka tomu, že leží v ťažko dostupnom teréne, zachoval v neporušenom stave. Toto územie je dokonca ešte menej narušené ako neďaleký a známejší Badínsky prales.

horský potok

Z hlavných trás prírodovedného chodníka vedú i kratšie okruhy prírodovedného zamerania. Napríklad priamo z rekreačnej lúky si môžete urobiť krátku zachádzku na blízke lesné bralo Skalka. Pre menej zdatných odporúčame najľahšiu a najpohodlnejšiu trasu z náučných chodníkov cez malachovský chotár, ktorou je rekreačná trasa Malachovskou dolinou. Je mimoriadne obľúbená najmä medzi cyklistami, keďže vedie po lesnej asfaltovej ceste. Takže na prechádzku sem môžete vyraziť aj s kočíkom. Prevedie vás popri horskom potoku, chatovej  osade, upravených studničkách s oddychovými lavičkami, kde sa môžete občerstviť. V zimnom období sú v okolí Malachova upravené bežecké trate s dostupnosťou v smere Králiky, Kremnica, Horné Pršany.

panoráma Malachova

Väčšina náučných chodníčkov okolím Malachova predstavuje nenáročné prechádzky vhodné na rodinné výlety. Na trasách chodníkov, ktoré sa mnohokrát i prekrývajú nájdete niekoľko náučných informatívnych tabúľ s množstvom obrázkov. Takže stačí len pekné počasie a chuť vychutnať si krásy prírody.

 

GPS: 48°42'31.8"N 19°03'32.5"E (Malachovský vodopád)

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakcia

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Malachov – ideálne miesto na turistiku I.
Publikované: 11.4.2018
Okolie Banskej Bystrice ponúka návštevníkom zaujímavé zákutia, ktoré stoja za spoznanie. Jedným z nich je obec Malachov, kam sa dnes vyberieme.

SR: Malachov - ideálne miesto na relax v lone prírody
Publikované: 24.11.2011
Na prvý pohľad by ste mohli stredoslovenskú obec Malachov považovať za jednu z miestnych častí Banskej Bystrice. Zdanie však v tomto prípade klame.

SR, Banská Štiavnica: najimpozantnejšia kalvária v strednej Európe
Publikované: 30.4.2015
V samotnom srdci Slovenska sa rozprestiera jedno krásne historické a v UNESCO zapísané mestečko, do ktorého dnes nasmerujeme naše kroky. Je ním jedinečná Banská Štiavnica, ktorá sa preslávila nielen bohatou banskou minulosťou, ale aj významnými pamiatkami.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody – VIDEO
Publikované: 27.6.2017
Vydajte sa prostredníctvom nášho dnešného videočlánku na spoznávanie Štiavnického regiónu, ktorého pomyselným kultúrnym, historickým a spoločenským centrom je Banská Štiavnica.

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot
Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

SR, Pohronie: Zvolen – mesto na sútoku Hrona a Slatiny
Publikované: 27.6.2013
Dnes budú naše kroky smerovať na stredné Slovensko. Navštívime zaujímavé mesto Zvolen, ktoré je dôležitým administratívnym a spoločenským centrom celého regiónu. Toto mesto ležiace na juhu Zvolenskej kotliny ukrýva viacero významných kultúrnych a historických pamiatok, ktoré rozhodne stojí za to vidieť.

SR, Kremnica – mesto humoru a mincí
Publikované: 28.9.2016
Vydajte sa spolu s nami na stredné Slovensko, presnejšie do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívime kráľovské banské mesto – Kremnicu. Mesto, kde sa kedysi ťažilo zlato i striebro a kde dodnes existuje mincovňa, ktorá sa zaraďuje medzi najstaršie neustále fungujúce podniky na svete.

SR, Kremnica – turistika, ako sa patrí
Publikované: 5.10.2016
Po tom ako sme si minulý týždeň predstavili mesto Kremnica, sa vydáme aj na spoznávanie jeho okolia. Možností na turistiku je hneď niekoľko. Môžete sa vybrať na Kremnický štít, Ihráč, Žiar či do neďalekých Kremnických baní. Ale my sme si za svoj cieľ vybrali Tri kríže, Skalku, Krahule a v neposlednom rade aj návštevu pomerne novej rozhľadne.

SR: Kremnické Bane - Geografický stred Európy
Publikované: 26.1.2012
Symbolický stred Európy nájdeme nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch Starého kontinentu. Záleží len od uhla pohľadu a definície, podľa ktorej ho hľadáme.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Banská Štiavnica – mestečko uprostred vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica sa rozprestiera vo vnútri prepadnutého jadra Štiavnického stratovulkán...

SR: Malý Zvolen – turistami zabudnutý raj
Malý Zvolen, mohutný vrch medzi malebnou dedinkou Liptovské Revúce a lyžiarskym rajom Donovaly, p...

SR: Banská Štiavnica – Mesto svetového dedičstva
Nádherné historické banské mesto Banská Štiavnica je situované v kaldere vyhasnutého štiavnického...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

16.1.2019
Pozývame vás na 44. pochod vďaky SNP na trase Cigeľ – Handlová, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. január 2019.
15.1.2019
Rovnako ako každý rok, aj tento rok v Brne patrí druhá polovica januára cestovným veľtrhom. Tie sa budú konať na brnenskom výstavisku od 17. do 20. januára. Prvý deň je určený pre profesionálov v cestovnom ruchu, ostatné dni patria širokej verejnosti.
14.1.2019
Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach vás pozýva na jedinečnú výstavu Kamenný herbár, ktorá potrvá do 3. februára 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 1. 2019
sviatok:Kristína
dnes:
streda 16.1.
6 °C
zajtra:
štvrtok 17.1.
6 °C