www.infoglobe.sk » SR, Malachov – ideálne miesto na turistiku I.

SR, Malachov – ideálne miesto na turistiku I.

Publikované: 11.4.2018
Okolie Banskej Bystrice ponúka návštevníkom zaujímavé zákutia, ktoré stoja za spoznanie. Jedným z nich je obec Malachov, kam sa dnes vyberieme.

Banská Bystrica ponúka návštevníkom históriu, kultúru i nádhernú prírodu, ale prečo sa nepozrieť aj za jej hranice a objavovať tak tiché zákutia v lone prírody? Túto otázku sme si dali jedného dňa a za cieľ výletu sme si zvolili obec Malachov, ktorá sa tiahne popri brehoch Malachovského potoka. Východiskovým bodom bola už spomínaná stredoslovenská metropola a na prepravu sme si zvolili auto. Ak nechcete využiť tento dopravný prostriedok, môžete využiť prímestskú autobusovú linku č. 51 (601451).

Malachov v zime

Obec je vzdialená približne 4 kilometre od Banskej Bystrice a dalo by sa povedať, že je akousi vstupnou bránou do Kremnických vrchov. Predstavuje tak ideálne miesto na turistiku, cykloturistiku či na bezcieľné prechádzky v prírode. Za obcou sa nachádza chatová oblasť Ortúty, ktorej názov odkazuje na banícku históriu tejto oblasti.

Malachov - informačná tabuľa v strede obce

História samotnej obce sa datuje od roku 1327. Názov je odvodený od povesti, podľa ktorej ju založili baníci a uhliari pracujúci v okolitých baniach za tzv. „malú chovu“, preto obec pomenovali Malachov. Za zmienku stojí rok 1858, kedy v tejto dedinke významný slovenský spisovateľ Andrej Braxatoris Sládkovič založil evanjelickú ľudovú školu, ktorá sa žiaľ do súčasnosti nedochovala.

Malachov - Fašiangový sprievod obcou

Zaujímavosťou Malachova je, že počet  obyvateľov postupne narastá, a je vyhľadávaným miestom pre každodenný život, čo v prípade malých obcí nie je až tak bežné. Vďačiť za to azda môže čulému kultúrnemu a športovému vyžitiu, o ktoré sa starajú miestne občianske združenia a spolky. Ako príklad podujatí uvádzame tradičné Fašiangy, pri ktorých koledujú v miestnych krojoch odetí mládenci či ochotnícke divadlo Malá Chova, na ktorého predstavenia chodia nielen domáci, ale i ľudia zo širokého okolia.

Malachov - Obecné múzeum

Čo sa týka pamätihodností, ich prehliadku odporúčame začať prechádzkou po Historickom náučnom chodníku, ktorý má približne 4 kilometre a začína pri „Múzeu“. Celým názvom Obecné múzeum tradičného bývania tzv. Kováčovie dom z 19. storočia so zachovanou čiernou kuchyňou patrí k najstarším stavbám v dedine. Múzeum vám prídu otvoriť miestne ženy (kontakt nájdete priamo na múzeu). Po vstúpení do jeho priestorov sa prostredníctvom predmetov dennej potreby či odevov dozviete o tradičnej malachovskej architektúre a zvykoch, ktoré úzko súvisia s banícku tradíciou obce. Z ďalších pamiatok odporúčame vidieť kultúrny dom, zvonicu či pamätník obetiam 1. svetovej vojny.

Malachov - kultúrny dom a zvonica

I keď je Malachovská dolina známa najmä ťažbou ortuti, jej história siaha omnoho ďalej. Historický chodník vás ďalej dovedie na zalesnený vrch Hrádok, na ktorom stálo staroveké hradisko. Archeologická lokalita Hrádok je vyvrcholením a najzaujímavejším bodom tejto trasy. Ľudia tu sídlili už v období neskorej doby kamennej (2800-2500 pred Kr.). Artefakty, ktoré sa nachádzajú v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici, dokazujú i prítomnosť Keltov či Germánov. Dôvodmi, prečo sa tu ľudia usídľovali, boli zrejme výhodná poloha a blízkosť dôležitých surovín. V teréne je stále dobre viditeľný praveký val.

Malachov - Pamätník obetiam 1. svetovej vojny

Turisticky obľúbeným miestom je aj rekreačná lúka Pod Skalkou. Nájdete tu ohniská, prístrešok i zurčiaci horský potôčik – jednoducho miesto ideálne na príjemný piknik. Môžete si tu opekať, navariť si guláš či len tak posedieť, alebo využiť lúku – ihrisko a ponaháňať po nej loptu.  Z tohto bodu môžete takisto vyraziť objavovať prírodne krásy okolia po značkách náučných chodníkov, o ktorých si však povieme až o týždeň.

Malachov - turistický rozcestník

GPS: 48°42'38.9"N 19°05'19.2"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Malachov - ideálne miesto na relax v lone prírody
Publikované: 24.11.2011
Na prvý pohľad by ste mohli stredoslovenskú obec Malachov považovať za jednu z miestnych častí Banskej Bystrice. Zdanie však v tomto prípade klame.

SR, Malachov – ideálne miesto na turistiku II.
Publikované: 18.4.2018
Minulý týždeň sme vám sľúbili, že vás zavedieme na turistické chodníčky nad obcou Malachov, ktoré nás prevedú nielen baníckou históriou okolia, ale aj mikroklimatickými anomáliami v podobe „prírodnej chladničky“.

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot
Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

SR, Banská Štiavnica na starých pohľadniciach
Publikované: 3.1.2018
Jedno z najkrajších slovenských baníckych miest – Banská Štiavnica je unikátna nielen svojou architektúrou, históriou, ale aj neopakovateľnou atmosférou. Jej romantické uličky a malebné zákutia priam lákajú k objavovaniu sveta z čias dávno minulých.

SR, Banská Štiavnica: najimpozantnejšia kalvária v strednej Európe
Publikované: 30.4.2015
V samotnom srdci Slovenska sa rozprestiera jedno krásne historické a v UNESCO zapísané mestečko, do ktorého dnes nasmerujeme naše kroky. Je ním jedinečná Banská Štiavnica, ktorá sa preslávila nielen bohatou banskou minulosťou, ale aj významnými pamiatkami.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody – VIDEO
Publikované: 27.6.2017
Vydajte sa prostredníctvom nášho dnešného videočlánku na spoznávanie Štiavnického regiónu, ktorého pomyselným kultúrnym, historickým a spoločenským centrom je Banská Štiavnica.

SR, Pohronie: Zvolen – mesto na sútoku Hrona a Slatiny
Publikované: 27.6.2013
Dnes budú naše kroky smerovať na stredné Slovensko. Navštívime zaujímavé mesto Zvolen, ktoré je dôležitým administratívnym a spoločenským centrom celého regiónu. Toto mesto ležiace na juhu Zvolenskej kotliny ukrýva viacero významných kultúrnych a historických pamiatok, ktoré rozhodne stojí za to vidieť.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Banská Štiavnica – mestečko uprostred vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica sa rozprestiera vo vnútri prepadnutého jadra Štiavnického stratovulkán...

SR: Malý Zvolen – turistami zabudnutý raj
Malý Zvolen, mohutný vrch medzi malebnou dedinkou Liptovské Revúce a lyžiarskym rajom Donovaly, p...

SR: Banská Štiavnica – Mesto svetového dedičstva
Nádherné historické banské mesto Banská Štiavnica je situované v kaldere vyhasnutého štiavnického...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

16.1.2019
Pozývame vás na 44. pochod vďaky SNP na trase Cigeľ – Handlová, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. január 2019.
15.1.2019
Rovnako ako každý rok, aj tento rok v Brne patrí druhá polovica januára cestovným veľtrhom. Tie sa budú konať na brnenskom výstavisku od 17. do 20. januára. Prvý deň je určený pre profesionálov v cestovnom ruchu, ostatné dni patria širokej verejnosti.
14.1.2019
Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach vás pozýva na jedinečnú výstavu Kamenný herbár, ktorá potrvá do 3. februára 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 1. 2019
sviatok:Kristína
dnes:
streda 16.1.
6 °C
zajtra:
štvrtok 17.1.
6 °C