www.infoglobe.sk » SR, Litmanová – Hora Zvir

SR, Litmanová – Hora Zvir

Publikované: 8.11.2017
V dnešnom článku sa vydáme do okresu Stará Ľubovňa. Navštívime obec Litmanovú, ktorá je známa jednak lyžiarskym areálom, ale hlavne neďalekým pútnickým miestom, kde sa údajne zjavovala Panna Mária.

Neveľká obec Litmanová začala svoju históriu písať v roku 1412. Spočiatku sa jednalo o osadu, ktorá sa postupom času premenila zástavbou na malebnú dedinku roľnícko-pastierskeho  rázu. Bola poddanskou obcou ľubovnianskeho panstva, neskôr daná do zálohu Poľsku. Po rokoch útlaku sa udiala vzbura, nasledovalo hromadné vysťahovalectvo za prácou, keďže miestni ľudia boli okrem šikovných hospodárov známi remeselníci (drotári, sklenári). Časom sa jej obyvatelia zapojili do pašovania potravín do Poľska, počas Slovenského národného povstania podporovali okolité partizánske skupiny a po vojne rozvíjali poľnohospodárstvo, zaviedli elektrickú sieť, vodovod, postavili školu, kultúrny dom a ďalšie stavby.

Litmanová - Hora Zvir

Z pamiatok je tu možno obdivovať barokovo-klasicistický kostol sv. Michala archanjela z roku 1778. Športové vyžitie by ste zas našli v tunajšom rekreačnom stredisku, ktorého vybudovanie bolo zahájené v roku 1994. V súčasnosti ponúka lyžovanie i bežkovanie v prekrásnej scenérií pohoria Pieniny, turistiku po okolitých horských hrebeňoch či cykloturistiku.

Litmanová - Hora Zvir

Litmanová - Hora ZvirLitmanová - Hora Zvir

Avšak naším cieľom bolo pútnické miesto, ktoré je od Litmanovej vzdialené približne 5 kilometrov. Hora Zvir (820 m n. m.) je súčasťou Ľubovnianskej vrchoviny, na úpätí Eliášovky (1 023 m n. m.), čo je najvyšší vrch daného pohoria. Toto gréckokatolícke mariánske pútnické miesto sa stalo vyhľadávaným potom, ako sa tu v rokoch 1990 až 1995 dvom miestnym dievčatám (Ivete Korčákovej a Kataríne Češelkovej) údajne zjavovala Panna Mária v izbičke dreveného zrubu (majdanu), ktorý tu stojí dodnes. Panna Mária sedávala na drevenej lavičke a jej želaním bolo, aby sa sem tieto dievčatá i ľud chodili modliť. Zjavenia trvali roky a posledné bolo 6. augusta 1995, kedy Božia Matka sľúbila trvalú prítomnosť.

Litmanová - Hora Zvir

Litmanová - Hora ZvirLitmanová - Hora Zvir

Aj po skončení zjavení sem putovali a dodnes putujú množstvá veriacich nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia a hľadajú tu prehĺbenie svojho duchovného života. Zjavenia sú naďalej predmetom skúmania zo strany Cirkvi, avšak od roku 2004 je Hora Zvir ustanovená Miestom modlitby a bola tu aj vybudovaná kaplnka zasvätená Nepoškvrnenému Počatiu Panny Márie. V roku 2008 bola kaplnka a celý jej areál (aj s prameňom) povýšený na pútnické miesto. A napokon v roku 2010 bola Apoštolskou penitenciáriou v Ríme udelená výsada plnomocných odpustkov.

Litmanová - Hora Zvir

Litmanová - Hora ZvirLitmanová - Hora Zvir

Okrem kaplnky zjavenia tu v súčasnosti nájdete aj Eucharistickú kaplnku, Spovedný dom, Sv. kríže, Krížovú cestu, Svätiňu, Sviečkovú kaplnku a ďalšie sakrálne stavby, Prameň sv. Jána Krstiteľa, oddychovú zónu, Múr votivných (ďakovných) tabuliek, bufet, informačné centrum, toalety i predajňu suvenírov.

Litmanová - Hora Zvir

Litmanová - Hora ZvirLitmanová - Hora Zvir

Hora Zvir je relatívne nenáročnou turistickou vychádzkou, ktorá ponúka duchovné miesto pokoja (sv. omše, púte) v objatí nádhernej prírody. V spojení s návštevou obce Litmanová a miestneho rekreačného strediska je ideálnym miestom pre celodenný výlet, ktorý si radi zopakujete aj viackrát.

 

GPS: 49°22'06.1"N 20°37'16.4"E (Litmanová)

GPS: 49°23'31.1"N 20°38'01.5"E (Hora Zvir)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

  Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Litmanová – nielen mariánske pútnické miesto, ale aj skvelá lyžovačka
Publikované: 27.2.2014
Obec Litmanová nie je známa iba vďaka údajným zjaveniam Panny Márie, ktoré sa mali odohrať na hore Zvir v rokoch 1990 až 1995, ale tiež vďaka lyžiarskemu stredisku, ktoré okrem domácich lyžiarov navštevuje čoraz viac zahraničných vyznávačov zimných športov, predovšetkým Poliakov.

SR: Kežmarok – hrad Čiernej panej I.
Publikované: 9.1.2014
Ako sme minulý týždeň sľúbili, dnes naše putovanie po kráľovskom meste Kežmarok ukončíme na hrade. Kežmarský hrad, ktorý patrí k jedným z mála pevností na svete, ktoré nestoja na kopci, skrýva mnoho zaujímavých a tajuplných zákutí, ktoré spoločne v nasledujúcich riadkoch navštívíme.

SR: Kežmarok – Turbína, babička pod Tatrami
Publikované: 5.12.2013
Na huncovskej ceste pri kráľovskom meste Kežmarok stojí nenápadná budova, ktorá skrýva zaujímavú históriu. Jedná sa o najstaršiu malú vodnú elektráreň na Slovensku, ktorá dodnes dodáva elektrickú energiu pre obyvateľov mesta.

Sabinov: Pokojné mestečko v regióne Šariš
Publikované: 20.1.2011
Východoslovenské mestečko Sabinov sa v minulosti preslávilo vďaka filmu Obchod na korze, ktorý bol nakrútený podľa novely spisovateľa Ladislava Grosmana, a v roku 1966 mu Americká filmová akadémia, ako prvému česko-slovenskému filmu, udelila zlatú soškou Oscara za najlepší cudzojazyčný film.

SR, Prešov – drahokam Šariša
Publikované: 11.5.2016
Dnes sa vydáme do tretieho najväčšieho mesta Slovenska, aby sme spoznali jeho krásy, pamiatky aj zaujímavosti. Nachádza sa v kraji, ktorý nesie po ňom pomenovanie, je známe vďaka soli, i turínskemu plátnu a v neposlednom rade je vstupnou bránou do rázovitého regiónu Šariš. Ak ste tipovali, že je reč o Prešove, tak ste uhádli.

SR: Prešov – metropola Šariša – VIDEO
Publikované: 22.8.2017
Tretie najväčšie mesto Slovenska by ste rozhodne pri návšteve východnej časti našej krajiny nemali vynechať. Patrí totiž medzi najkrajšie mestá nášho štátu, má krásne historické centrum a zároveň slúži ako vstupná brána Šariša – regiónu cestovného ruchu s úžasnou prírodou, bohatou kultúrnou tradíciou, významnou rusínskou menšinou a slávnym UNESCO mestom Bardejov. Čo stojí za to v Prešove navštíviť?

Východné Slovensko: Región Šariš - Šarišský hrad I.
Publikované: 9.2.2012
Už od pradávna vyrastali v strategických polohách, takmer pri všetkých významných obchodných cestách či vodných tokoch, kamenné hrady, strážne veže či dokonca paláce. Z mnohých, kedysi obávaných sídiel moci, sa dnes dochovali už len ruiny opradené povesťami. Dnes spoločne navštívime jedinečnú zrúcaninu v regióne Šariš – Šarišský hrad.

Východné Slovensko: Región Šariš - Šarišský hrad II.
Publikované: 16.2.2012
V minulosti patril Šarišský hrad k najvýznamnejším a najrozsiahlejším hradom Uhorska. Aj keď dnes je z neho už iba zrúcanina, určite vás očarí. A to nielen svojou veľkosťou.

SR: Pieniny – Rafting na Dunajci
Publikované: 18.7.2013
Rafting je adrenalínový vodný šport na divokej vode, kde sa dvoj- až šesť-členná posádka plaví na gumových nafukovacích člnoch. Aj na Slovensku si tento šport získal množstvo priaznivcov a každým rokom sa k ním pridávajú ďalší.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Prešov – vstupná brána regiónu Šariš
Tretie najväčšie mesto na Slovensku – Prešov ponúka návštevníkom cez 300 kultúrnych pamiatok, nád...

SR, Litmanová – jednodňová lyžovačka
Obec Litmanová nie je známa iba vďaka údajným zjaveniam Panny Márie, ktoré sa mali odohrať na hor...

SR: Región Šariš - Šarišský hrad
Severozápadne od mestečka Veľký Šariš, len na skok od okresného mesta Sabinov, sa na zalesnenom s...

SR: Čergov - Z Drienice na Lysú
Len štyri kilometre od východoslovenského okresného mesta Sabinov leží obec Drienica, ktorá je me...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

14.12.2017
Väčšina lyžiarskych stredísk v Česku plánuje deň slávnostného zahájenia zimnej sezóny na sobotu 16. decembra. Medzi areály, kde bude už od rána prebiehať bohatý sprievodný program, patria napríklad Lipno nad Vltavou, Dolná Morava alebo Harrachov. Úplne prvá lyžovačka tejto sezóny bola ale na Monínci!
13.12.2017
Opäť je tu čarovný čas pokoja a mieru, čas ako stvorený na príjemné rodinné a priateľské stretnutia. Mesto Košice si aj tento rok pripravilo Košické rozprávkové Vianoce, ktoré ponúknu hudobné  prekvapenia, krásnu výzdobu a skvelé pochúťky.
12.12.2017
Prestížne World Ski Awards majú svojich tohtoročných víťazov. V Českej republike získal titul Najlepší lyžiarsky rezort 2017 už po tretí raz Skiareál v Špindlerovom Mlyne, na Slovensku Jasná v Nízkych Tatrách. Najlepšie lyžiarske stredisko na svete je pre rok 2017 francúzske letovisko Val Thorens.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - PERU:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 14. 12. 2017
sviatok:Branislava, Bronislava
dnes:
štvrtok 14.12.
6 °C
zajtra:
piatok 15.12.
6 °C