www.infoglobe.sk » SR, Liptovský Mikuláš – námestie Žiadostí slovenského národa

SR, Liptovský Mikuláš – námestie Žiadostí slovenského národa

Publikované: 15.11.2017
Dnes navštívime síce trošku skryté, ale zato veľmi významné námestie Žiadostí slovenského národa v Liptovskom Mikuláši. Na tomto malom kúsku zeme, v tesnej blízkosti historického centra sa odohrali dôležité dejinné udalosti v obklopení nevšedných stavieb.

Na relatívne nové námestie Žiadostí slovenského národa, ktoré bolo vyhlásené 1. decembra 2010, sa dostanete z centrálneho Námestia osloboditeľov, a to buď ulicou 1. mája, kde odbočíte do uličky pri historickom kníhkupectve Tranoscius alebo sa vydáte malou Uličkou pri fontáne Metamorfózy, ktorá vás vyvedie na Tranovského ulicu, odkiaľ  je to už len kúsok k námestiu.

kníhkupectvo Tranoscius

Dominantou námestia Žiadostí slovenského národa je Evanjelický kostol postavený v rokoch 1783 až 1785. Klasicistická sakrálna stavba s neskôr pristavanou vežou má v interiéri umiestnený pôvodný neskorobarokový oltár zdobený plastikami Svätej trojice a apoštolov. Ďalej tu možno pozorovať obraz Kristus na kríži, nádherné krištáľové lustre, masívne drevené lavice a viaceré pamätné tabule. Pred samotným vchodom do kostola sú umiestnené sochy dvoch významných kazateľov, a to Michala Miloslava Hodžu a Juraja Tranovského.

námestie Žiadostí slovenského národa

Evanjelický kostol - interiérevanjelická fara - socha Ľ. Štúra

V tesnej blízkosti kostola je stará evanjelická fara, ktorá začala slúžiť svojmu účelu už tri roky po dokončení kostola a bola pôsobiskom popredného národného predstaviteľa , už spomínaného kňaza Michala Miloslava Hodžu. Stala sa tiež strediskom národného života a miestom stretnutí osobnosti štúrovskej generácie, čoho dôsledkom bol vznik spolku Tatrín (1844) a neskôr v roku 1848 tu bol sformulovaný aj prvý politický program Slovákov tzv. Žiadosti slovenského národa.

evanjelická fara

Toto významné memento je do súčasnosti zachovávané v podobe pamätných tabúľ a muzeálnej expozície, ktorá dokumentuje nielen knihy, zápisnice, fotografie či historické dokumenty, ale vás aj prenesie do 40. rokov 19. storočia prostredníctvom dobového nábytku a originálnych portrétov národných dejateľov. Expozícia je v správe Múzea Janka Kráľa.      

Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa

Hneď oproti fare sa nachádza už na pohľad zaujímavá budova Liptovskej galérie Petra Michala Bohúňa, ktorá tu bola založená v roku 1955, ako tretia najstaršia inštitúcia svojho druhu na Slovensku. Umiestnená je v stavbe bývalej evanjelickej školy, kde pôsobil aj menovaný umelec národného obrodenia, no súčasný vzhľad je výsledkom rekonštrukcie a dobudovania v 70. rokoch 20. storočia.

Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa

Liptovská galéria Petra Michala BohúňaLiptovská galéria Petra Michala Bohúňa

Po vstúpení do galérie sa vám otvorí svet umenia. Budete môcť vidieť maľby, kresby, plastiky, grafiky i fotografie v štyroch stálych expozíciách. Spočiatku si prejdete staré umenie s gotickým nádychom, potom vstúpite do 19. storočia, kde dominuje tvorba P. M. Bohúňa, následne sa presuniete do 20. storočia prezentujúceho vývoj a smerovanie moderného výtvarného umenia, až napokon krásnu púť ukončíte pohľadom na osobnosti výtvarného umenia 20. storočia. Uvidíte tak diela od takých umelcov, ako Alexy, Katona, Bazovský, Mednyánszky, Kráľ, Sokol, Hložník, Benka, Galanda, Kulich Fulla a mnoho ďalších.  

Liptovská galéria Petra Michala BohúňaLiptovská galéria Petra Michala Bohúňa

Popri stálych výstavách si môžete vychutnať aj dočasné či sprievodné podujatia. Konajú sa tu tvorivé workshopy, slávnostné vernisáže, premietania filmov, koncerty a iné spoločenské udalosti. Okolie galérie tvorí nádherná záhrada slúžiaca verejnosti na oddych, ale aj kultúrne zblíženie sa s umením.

Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa - Galerijná záhrada

Pred budovou galérie sa nachádzajú dve sochy od Alojza Štróbla. Zaujímavosťou je, že jedna z nich - socha Naša matka je považovaná za vrchol uhorského naturalistického sochárstva 19. storočia a je evidovaná v parížskom Louvri, ako výtvor patriaci medzi najdokonalejšie sochy na svete, preto si jej vernú kópiu dozaista obzrite.

socha Naša matka

Naša návšteva Liptovského Mikuláša nám opäť priniesla príjemný a obohacujúci zážitok. A to je dôvod, prečo vám vrelo odporúčame návštevu námestia Žiadostí slovenského národa, ktoré je ideálnym miestom  na prehĺbenie si vedomostí o našom národe, ale slúži aj na pohladenie duše prostredníctvom umenia a je i duchovným stíšením sa v uponáhľanej dobe.

 

GPS: 49°05'00.1"N 19°36'56.8"E

Text a foto: Oskár Mažgút   Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Liptovský Mikuláš: zimný festival Nekomerčné expedície
Publikované: 6.12.2017
Klub slovenských turistov v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva a OZ Karpaty pripravili tento rok popri tradičnom jarnom podujatí aj zimný festival NEKOMERČNÉ EXPEDÍCIE, na ktorom sa podelí sedem prednášateľov o svoje zážitky z ciest.

SR, Liptov – Archeoskanzen Havránok a osamotená veža
Publikované: 29.11.2017
Nasledujúce týždne strávime na Liptove, kde budeme objavovať malebné zákutia tohto rázovitého regiónu. Dnes sa vydáme k brehu Liptovskej Mary, kde navštívime archeologické múzeum v prírode – Havránok, ktoré je národnou kultúrnou pamiatkou.

SR, Liptovský Mikuláš – prechádzka po pamiatkach
Publikované: 22.11.2017
V srdci Liptova sme naposledy spoznávali krásy námestia Žiadostí slovenského národa. Už vtedy sme si všimli zrekonštruovanú budovu Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva, ktorej návštevu sme mali v pláne.

SR: Nová mobilná aplikácia Horného Liptova a Poronin
Publikované: 22.11.2017
Pre všetkých milovníkov turistiky a regionálnych zaujímavostí máme dobrú správu. V týchto dňoch si môžete bezplatne stiahnuť novú mobilnú aplikáciu, ktorá edukatívnym spôsobom propaguje oblasť slovenského Horného Liptova a poľskú Gminu Poronin.

SR, Liptovský Mikuláš – mesto nielen olympijských víťazov I.
Publikované: 15.10.2015
Pár kilometrov od Liptovského Hrádku, ktorý sme navštívili minulý týždeň, sa nachádza okresné mesto Liptovský Mikuláš, ktoré je historickým, spoločenským aj kultúrnym centrom Liptova. Dnes sa na jeho návštevu vydáme.

SR, Liptovský Mikuláš – mesto nielen olympijských víťazov II.
Publikované: 22.10.2015
Minulý týždeň sme začali prechádzku po historickom centre mesta Liptovský Mikuláš, ktorý je považovaný za vstupnú bránu do regiónu Liptov. Napriek nepriazni počasia sme navštívili mnohé pamiatky a spoznali viaceré zaujímavé miesta, o ktorých vám dnes porozprávame.

SR, Liptovský Mikuláš – mesto nielen olympijských víťazov III.
Publikované: 29.10.2015
Po tom čo sme sa poprechádzali po historickom centre Liptovského Mikuláša sme sa vrátili späť k nášmu autu. Ešte kým sme vyrazili ďalej za našimi výletným cieľmi, nazreli sme do mapy, kde sme našli ešte dve zaujímavé miesta, ktoré by sa oplatilo navštíviť.

SR, región Liptov – leto plné zážitkov
Publikované: 3.7.2014
Stredoslovenský región Liptov je veľmi rôznorodý a každoročne priláka obrovské množstvo návštevníkov. Vďačí za to prekrásnej prírode, ktorá je v tomto regióne naozaj veľmi rozmanitá. Okrem turistických a cyklistických chodníkov v sebe ukrýva aj mnohé krásy v podzemí, termálne a minerálne pramene, či obrovský kus histórie. Na svoje si tu prídu i milovníci nezvyčajných adrenalínových zážitkov.

SR, región Liptov: Liptovský Ján – Podzemie pod vežami
Publikované: 10.7.2014
Po týždni sa opäť vraciame na Liptov. Tentoraz vás nebudem nahovárať na žiadne bláznivé adrenalínové zábavky, skôr naopak, pozývam vás do múzea. Nie však do hoc akého! Podzemie pod vežami, ako sa toto maličké múzeum v Liptovskom Jáne volá, v sebe ukrýva pútavú expozíciu, ktorá vám priblíži život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni.

SR, región Liptov: Stanišovská jaskyňa – jedinečný zážitok pre celú rodinu  
Publikované: 17.7.2014
Po návšteve maličkého, no veľmi zaujímavého múzea s názvom Podzemie pod vežami v Liptovskom Jáne, ktoré dokumentuje život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni, sme sa rýchlo autami presunuli do Jánskej doliny, kde na nás mal čakať sprievodca zo Stanišovskej jaskyne.

SR, vodná nádrž Liptovská Mara - raj pre milovníkov vodných športov a kúpania
Publikované: 24.7.2014
Pokiaľ aj vy patríte k tým, ktorí si leto bez kúpania a šantenia pri vode nevedia predstaviť, a namiesto preplnených kúpalísk či aquaparkov uprednostňujete radšej kúpanie v jazerách, rybníkoch či vodných nádržiach, tak vám Liptovskú Maru dozaista netreba vôbec predstavovať.

SR, Liptovský Ján – výnimočná liptovská obec
Publikované: 5.11.2015
Dnes navštívime jednu z najzaujímavejších obcí Liptova, či už z historického, umeleckého, architektonického alebo prírodného hľadiska. Tou obcou je Liptovský Ján, ktorý sa rozprestiera v ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier.

SR, Liptovský Hrádok – malé, ale krásne mestečko
Publikované: 8.10.2015
Po návšteve obce Kalameny ešte v regióne Liptov zostaneme. Presunieme sa o pár kilometrov nižšie do najmenšieho mestečka Liptova, ktoré je bohaté na prírodné, kultúrne aj historické zaujímavosti. Tým mestečkom je Liptovský Hrádok.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo I.
Publikované: 13.10.2013
Dovolenka sa nám ten rok trochu pošramotila chladným a daždivým počasím. Preto z úmyslu, prežiť ju aktívne, tým myslím primerane zdraviu a veku, turistickou cyklistikou a prechádzkami v nádhernej sviežej a čistej prírode, mnoho aktivít nezostalo.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo II.
Publikované: 21.10.2013
Činnosť miestneho múzea zasahuje aj do súčasnosti. Konajú sa tu rôzne tematické prednášky, edukačné i spomienkové programy i workshopy a rýchlokurzy tradičných historických ručných prác.

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.

SR, Ružomberok: Malinô Brdo – stredisko športového vyžitia
Publikované: 27.9.2017
Či je leto, jeseň alebo zima návšteva Malinného alebo pokiaľ chcete Malinho Brda je vždy spojená s nevšednými športovými zážitkami. Na svoje si tu prídu lyžiari, bajkeri a v neposlednom rade aj turisti.

SR: Ružomberok – výlet po meste
Publikované: 20.11.2014
Cestou z Oravy sme mali naplánovaný prestup v Ružomberku na vlak do hlavného mesta. Keďže sme na stanicu prišli s niekoľkohodinovým predstihom, rozhodli sme si kufre uschovať na stanici a vydať sa na krátku prechádzku po centre druhého najvýznamnejšieho centra regiónu Liptov.

SR, Ružomberok – Čutkovská dolina
Publikované: 18.10.2017
Dnes nás naše túlavé topánky zavedú do jednej krásnej veľkofatranskej doliny, ktorá sa nachádza v blízkosti mesta Ružomberok. Pokiaľ tipujete, že máme na mysli Čutkovskú dolinu, vaše tušenie je správne.

Slovensko: Ružomberok – mesto mnohých tvárí
Publikované: 8.9.2011
Jedným z dvoch najvýznamnejších centier regiónu Liptov je Ružomberok. Cez mesto prechádza takmer každý, kto smeruje do Tatier zo západu od Žiliny alebo od juhu od Banskej Bystrice, nie každý sa tam však zastaví.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Liptovský Ján – spojenie histórie a relaxu
V ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier sa rozprestiera malebná liptovská obec – L...

SR, Liptovský Mikuláš – centrum Liptova
Okresné mesto Liptovský Mikuláš sa nachádza pri vodnom diele Liptovská Mara v obklopení Západných...

SR: Ružomberok – mesto pri Váhu
Druhé najvýznamnejšie mesto v regióne Liptov – Ružomberok, už dávno nie je len mestom spracovávan...

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

14.12.2017
Väčšina lyžiarskych stredísk v Česku plánuje deň slávnostného zahájenia zimnej sezóny na sobotu 16. decembra. Medzi areály, kde bude už od rána prebiehať bohatý sprievodný program, patria napríklad Lipno nad Vltavou, Dolná Morava alebo Harrachov. Úplne prvá lyžovačka tejto sezóny bola ale na Monínci!
13.12.2017
Opäť je tu čarovný čas pokoja a mieru, čas ako stvorený na príjemné rodinné a priateľské stretnutia. Mesto Košice si aj tento rok pripravilo Košické rozprávkové Vianoce, ktoré ponúknu hudobné  prekvapenia, krásnu výzdobu a skvelé pochúťky.
12.12.2017
Prestížne World Ski Awards majú svojich tohtoročných víťazov. V Českej republike získal titul Najlepší lyžiarsky rezort 2017 už po tretí raz Skiareál v Špindlerovom Mlyne, na Slovensku Jasná v Nízkych Tatrách. Najlepšie lyžiarske stredisko na svete je pre rok 2017 francúzske letovisko Val Thorens.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - PERU:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 14. 12. 2017
sviatok:Branislava, Bronislava
dnes:
štvrtok 14.12.
6 °C
zajtra:
piatok 15.12.
6 °C