www.infoglobe.sk » SR: Kežmarok – Turbína, babička pod Tatrami

SR: Kežmarok – Turbína, babička pod Tatrami

Publikované: 5.12.2013
Na huncovskej ceste pri kráľovskom meste Kežmarok stojí nenápadná budova, ktorá skrýva zaujímavú históriu. Jedná sa o najstaršiu malú vodnú elektráreň na Slovensku, ktorá dodnes dodáva elektrickú energiu pre obyvateľov mesta.

Jedného dňa sme sa po návšteve krásneho historického mesta Kežmarok presúvali smerom na Poprad. Tesne za mestom nás zaujala budova, síce s ošarpanou fasádou a plechovou strechou, ale za to architektonicky zaujímavá. Tesne pod strechou sa skvel hnedý nápis Turbína a dátum 1910. Ani na chvíľu sme nezaváhali a auto sme zastavili pri krajnici. Podišli sme bližšie. Nič nenapovedalo, že sa jedná o elektráreň, a to nie hocakú. Postupne sme ju v pomerne zarastenom okolí obehli. Zistili sme, že v sebe ukrýva zaujímavé stavebné prvky, ako vodnú nádrž, vodné vráta a cez okná sme spozorovali aj strojovňu. Do vnútra sa nám dostať nepodarilo, a tak sme si všetko nafotili a pokračovali sme v ceste ďalej.

Elektráreň Turbína

Po našom spoločnom výlete s priateľmi mi to nedalo a začal som zisťovať o akú budovu sa to vlastne jedná. Moje zistenia predstihli všetky očakávania, ktoré som doposiaľ mal. Jednalo sa totiž o 103 rokov starú malú vodnú elektráreň, ktorej turbíny sa roztočili ešte v čase Rakúsko-Uhorskej monarchie (roku 1910) a na moje prekvapenie sa točia dodnes.

Od minulosti po súčasnosť

Už dve desaťročia spravuje Turbínu rodina Chlebovcov, ktorá ju vlastní a zároveň prevádzkuje. No čo bolo mementom jej vzniku, to si hneď rozpovieme. Písal sa začiatok 20. storočia, priemyselný rozvoj krajiny bol v plnom prúde a v okolí Kežmarku vyrastali fabriky, ktorých prevádzku zabezpečovali tzv. tranzmesie, čiže zariadenia pre mechanický prenos hnacej sily a mechanickej práce z jedného zdroja k viacerým spotrebičom a v našom prípade továrenským strojom. Tento spôsob dodávania energie mal viacero nevýhod, a preto sa začalo uvažovať nad alternatívnym riešením. To prišlo tesne po objavení tzv. Francisovej turbíny. Majiteľ veľkej fabriky (terajšieho Tatralanu) Karol Wein prišiel s myšlienkou napojiť svoju fabriku na elektromotory. Nezostal však len pri myšlienke, ale začal ju aj realizovať. Ako najvhodnejšia lokalita pre stavbu malej elektrárne sa mu javilo miesto pri obci Huncovce, kde stál predtým starý mlyn, ku ktorému viedol prívodný kanál. Tieto podmienky boli ideálne, a tak vznikla na území Slovenska prvá malá vodná elektráreň. Vnútorné zariadenie bolo dovezené z Budapešti. Jednalo sa o už vyššie spomínané Francisove turbíny spolu s generátormi. V novembri 1910 bola elektráreň uvedená do prevádzky. Zaujímavosťou, či skôr obrovskou raritou z ohľadom na dnešnú dobu je, že huncovská Turbína sa dodnes môže popýšiť originálnymi Francisovými turbínami, ako aj generátormi i budíkmi, ktoré sú v neustálej prevádzke už viac ako 103 rokov! Úpravy v zariadení boli vykonávané len minimálne.

Elektráreň Turbína

Historickými medzníkmi pre elektráreň Turbína boli svetové vojny. Kým v prvej svetovej vojne bola zasiahnutá len nepatrne, druhá so sebou priniesla stratu. Nejednalo sa o materiálnu, skôr o správcovskú. Majiteľ Karol Wein na začiatku vojny z doteraz neznámych príčin zanechal svoj majetok a ušiel do Rakúska. Po skončení vojny v 50. rokoch prešla elektráreň transformáciou a dovtedy vyrobená energia slúžiaca len pre fabriku sa napojila na celoštátnu sieť a začala napájať obe susediace obce. V období socializmu boli malé elektrárne vydané na odpis, no ako zázrakom elektráreň Turbína prežila. O jej (ne)činnosti však chýbajú informácie. A tu niekde nastupuje rodina Chlebovcov, ktorá sa stala jej správcom. Bolo to približne v roku 1979. Nielenže ju rodina spravovala, ale sa tiež presťahovala do obytných priestorov budovy. Podmienky na život tu boli kruté, nakoľko v zimnom období tu teplota dosahovala – 35 °C. Autobus len sporadicky zastavil, a tak sa rodina musela presúvať peši. Takmer po 10 rokoch sa Chlebovci presťahovali do neďalekých Huncoviec, no dodnes sa o ňu vďaka obrovskému zanieteniu starajú.

Elektráreň TurbínaElektráreň Turbína

Turbína vyrobí pri plnom výkone 500 kW, čo kedysi stačilo na rozsvietenie celého mesta Kežmarok. V dnešnej pretechnizovanej dobe už len dodáva energiu celoslovenskej elektrifikačnej sieti. Zaujímavosťou je, že tento typ elektrárne je neškodný pre životné prostredie, nakoľko prietokovú vodu okysličuje, a tým pádom sa v jej blízkosti darí rybám.

Každopádne, keď najbližšie pôjdete z Kežmarku do Popradu huncovskou cestou, tak sa skúste zastaviť pri technickom unikáte, ktorý nemá na Slovensku obdoby.

Text a foto: Oskár Mažgút



Diskusia k článku (4)

Názov: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Súvisiace články

Prešov
Publikované: 4.3.2009
Prešov alebo tiež rusínsky Prjašev, nemecky Preschau či maďarsky Eperjes, sa nachádza na východnom Slovensku a je hlavným mestom Prešovského samosprávneho kraja.

SR: Spišská Nová Ves – brána do raja
Publikované: 13.7.2016
Minulý týždeň sme navštívili mesto Majstra Pavla – Levoču a dnes sa presunieme len o necelých 11 kilometrov nižšie do Spišskej Novej Vsi, ktorá je považovaná za vstupnú bránu do Národného parku Slovenský raj.

SR, Hniezdne – Nestville Park
Publikované: 1.11.2017
Dnes nás čaká výlet na severovýchodné Slovensko, kde sa len pár kilometrov od Starej Ľubovne rozprestiera dedinka Hniezdne. Bezmála 1 a pol tisícová obec ležiaca v údolí rieky Poprad ponúka jednu unikátnu turistickú atrakciu, ktorú by ste inde široko-ďaleko nenašli.

SR, Litmanová – Hora Zvir
Publikované: 8.11.2017
V dnešnom článku sa vydáme do okresu Stará Ľubovňa. Navštívime obec Litmanovú, ktorá je známa jednak lyžiarskym areálom, ale hlavne neďalekým pútnickým miestom, kde sa údajne zjavovala Panna Mária.

SR, Červený Kláštor: očarujúce splavovanie Dunajca - VIDEO
Publikované: 16.11.2023
Jeseň je dozaista najfarebnejším obdobím roku a zároveň jedným z najvhodnejších pre spoznávanie krás Slovenska. Tentoraz vás zavedieme do obce Červený Kláštor, kde zažijeme jedno úžasné dobrodružstvo v podobe splavu zurčiacej rieky.

Hniezdne: Farmár – tradície a zvyky
Publikované: 19.8.2020
Posledný augustový víkend, ktorý pripadne na 29. – 30. augusta 2020 sa môžete tešiť na farmárske podujatie, ktorého cieľom je predstaviť verejnosti výsledky práce našich poľnohospodárov, chovateľov, farmárov, spracovateľov i drobných remeselníkov a poďakovať sa za ich záslužnú prácu, ktorú vykonávajú denno-denne bez ohľadu na počasie, piatok či sviatok, deň či noc.

SR, Prešovský kraj – región majestátnych štítov I.
Publikované: 18.3.2024
Najľudnatejším krajom Slovenska je Prešovský kraj, ktorý sa nachádza na severe východného Slovenska. Na jeho území sa rozprestierajú regióny Spiša, Šariša a Zemplína oplývajúce nádhernými mestami, osobitou kultúrou i prírodnými unikátmi, ktoré budeme v nasledujúcich týždňoch predstavovať a inšpirovať vás k ich návšteve.

SR: Kežmarok – kráľovstvo pod Tatrami
Publikované: 19.12.2013
Dnes naše kroky nasmerujeme na východ Slovenska, konkrétne do kráľovského mesta Kežmarok, ktoré je nielen významným historickým centrom regiónu Spiša, ale aj miestom rôznorodej kultúry a jedinečných osobností.

SR, Poprad - Tatry: Tatranská železnica I.
Publikované: 18.10.2012
Tatranské elektrické železnice ako ich poznáme dnes zachytávajú len kúsok z bohatej histórie tejto unikátnej pamiatky. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na vývoj od prvého trolejbusu na svete až po súčasnú elektrifikovanú železnicu.

SR, Poprad: tatranská križovatka - VIDEO
Publikované: 18.12.2012
Zo zoznamu miest, ktorými sme z Prahy cestou do Vysokých Tatier prechádzali , sa zdá byť Poprad jedným z najkrajších, a to aj vďaka kulise Vysokých Tatier, ktorá nad mestom visia ako plagát.

SR: Spišská Belá, Strážky – umenie a história v jednom
Publikované: 17.10.2013
Dnes sa vydáme na východné Slovensko do bývalej obce Strážky, ktorá je v súčasnosti miestnou časťou mesta Spišská Belá. Strážky ležia na hlavnom ťahu medzi kráľovským mestom Kežmarok a už spomínaným mestom Spišská Belá. Známe sú vďaka nádhernému kaštieľu, anglickému parku či unikátnej zvonici. A práve za týmito nevšednými pamiatkami nasmerujeme naše kroky.

SR: Kežmarok – pamiatky na každom kroku I.
Publikované: 26.12.2013
Minulý týždeň sme boli na potulkách kráľovským mestom pod Tatrami – Kežmarkom a dnes budeme v jeho návšteve pokračovať. Tentoraz sa vydáme do ulíc historického centra, kde sa spoločne zoznámime s architektonickými dominantami a skvostami.

SR: Kežmarok – pamiatky na každom kroku II.
Publikované: 2.1.2014
Minulý týždeň sme navštívili pamätihodnosti mesta Kežmarok, a to drevený artikulárny kostol, kežmarské lýceum, nový evanjelický kostol, radnicu či múzeum bytovej kultúry. Dnes budeme v našej ceste po pamiatka pokračovať.

SR: Kežmarok – hrad Čiernej panej I.
Publikované: 9.1.2014
Ako sme minulý týždeň sľúbili, dnes naše putovanie po kráľovskom meste Kežmarok ukončíme na hrade. Kežmarský hrad, ktorý patrí k jedným z mála pevností na svete, ktoré nestoja na kopci, skrýva mnoho zaujímavých a tajuplných zákutí, ktoré spoločne v nasledujúcich riadkoch navštívíme.

SR: Kežmarok – hrad Čiernej panej II.
Publikované: 16.1.2014
V minulej časti sme si stručne priblížili bohatú históriu Kežmarského hradu. Dnes sa spoločne vyberieme navštíviť unikátne múzeum, ktoré v sebe hrad ukrýva a ktorého návštevu vám vrelo odporúčame.

SR: Košice – Východoslovenské múzeum
Publikované: 5.6.2014
Dnes zavítame do metropoly východu – do Košíc, aby sme spoločne navštívili jedno z najstarších a najvýznamnejších múzeí na Slovensku - Východoslovenské múzeum. Povieme si čo-to o jeho vzniku a jednotlivých expozíciách.

SR: Svit – Baťove mestečko I.
Publikované: 26.10.2023
Jeseň je najfarebnejším obdobím roka a ideálnym časom na rodinné výlety. Počas jedného slnečného dňa sme sa vydali do mestečka Svit, o ktorom sme vedeli len toľko, že patrí medzi najmladšie slovenské mestá.

SR, Poprad – Tatry: Tatranská železnica II.
Publikované: 25.10.2012
V prvej časti článku o tatranskej železnici sme si povedali o začiatkoch jej histórie a dozvedeli sme sa o svetovom technickom unikáte - „tatranskom medzimestskom trolejbuse“. Dnes sa zameriame na novodobú históriu železnice od začiatku 20. storočia po súčasnosť.

SR, Vysoké Tatry: História a súčasnosť Smokovcov
Publikované: 20.9.2012
Mesto Vysoké Tatry je z hľadiska katastrálneho územia najväčším mestom na Slovensku. Je tvorené štrnástimi osadami, s ktorých azda najznámejšie a turisticky najvyhľadávanejšie sú Smokovce. Tie tvoria štyri samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna zo vstupných brán do Tatier, Nový Smokovec - známy kúpeľmi, Horný a Dolný Smokovec - osady penziónov a rekreácie.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Malý skanzen verzus kaštieľ
Dnes vás opäť zavedieme na dve turisticky atraktívne miesta. Prvým z nich bude Malý skanzen Bubel...

SR: Jesenné splavovanie Dunajca
Pokiaľ plánujete na jesenné obdobie rodinné výlety, určite navštívte aj oblasť Pienin, presnejšie...

SR, Nestville Park – raj vyznávačov whisky
Len pár kilometrov od Starej Ľubovne sa rozprestiera dedinka Hniezdne, ktorá ponúka jednu unikátn...

SR: Spišská Nová Ves – mesto unikátov a rekordov
Nielen vstupná brána do Slovenského raja, ale aj miesto nevšedných prechádzok, to v sebe snúbi Sp...

SR: Prešov – vstupná brána regiónu Šariš
Tretie najväčšie mesto na Slovensku – Prešov ponúka návštevníkom cez 300 kultúrnych pamiatok, nád...

SR, Svit – výnimočné miesto na prechádzku
V severozápadnej časti Spiša, kúsok od mesta Poprad, sa rozprestiera malebné mestečko Svit. Jeho ...

SR: Kežmarok – kráľovské mesto východu
Vydajte sa prostredníctvom našej fotogalérie do okresného mesta Kežmarok. Toto kráľovské mesto op...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východnom Slovensku sa nachádza mnoho krásnych miest. Dozaista jedným z nich je aj mesto Spišs...

SR, Poprad – vstupná brána do Tatier
Okresné mesto Poprad sa nachádza na severovýchode Slovenska a už od nepamäti je považované za vst...


Súvisiace video

SR, Dunajec - najkrajší pohľad na okolitú krajinu
Pre všetkých, čo majú radi krásy Slovenska, sme pripravili malú ochutnávku splavu Prielomu Dunajc...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X