www.infoglobe.sk » SR, Chočské vrchy – výstup k nebesám

SR, Chočské vrchy – výstup k nebesám

Publikované: 10.3.2016
Pomaly sa nám blíži jar a s ňou aj turistická sezóna. Preto prijmite pozvanie na absolvovanie síce trochu náročnej, ale za to prekrásnej vychádzky na jeden z najkrajších vrcholov Slovenska, na Veľký Choč.

Až šesť turistických trás vedie na najvyšší bod Chočských vrchov, ktorý dosahuje nadmorskú výšku 1611 metrov. Tento charakteristický masívny vrch tvorený chočským príkrovom, horninovo zložený vápencami a dolomitmi sme sa rozhodli zdolať z Ružomberka, ako východiskového bodu na túru.  Zo železničnej stanice sme sa nasmerovali na chodník vedúci do obce Likavka. Po pár minútach sme mohli obdivovať neskorogotický kostol sv. Juraja, ale hlavne už z diaľky strážiaci hrad Likava. Pri miestnom pohostinstve sme spozorovali dve turistické značky vedúce až k nášmu cieľu. Modrá smerovala na vrch Pod Smrekovom a sedlo Spuštiak, zatiaľ čo červená značka nás vábila k hradu a vrcholu Predný Choč. Čo myslíte, ktorú trasu sme si vybrali? Predsa cestu k hradu!

hrad Likava

hrad Likavahrad Likava

Po polhodinke sme dorazili k zrúcanine hradu Likava, ktorý kedysi strážil cestu z Považia na Oravu. Jeho vznik sa datuje do roku 1315. O niekoľko desaťročí neskôr sa stal stoličným hradom a strediskom kráľovského hradného panstva, ku ktorému prislúchalo cez 22 obcí medzi inými aj Ružomberok. Spočiatku gotický hrad bol po roku 1533 renesančne upravený a neskôr aj novo opevnený. Ale ako to už s hradmi býva, značného poškodenia vtedajšími dobyvateľskými vojskami sa nevyhol. V čase našej návštevy bola hradná brána zatvorená, ale pokiaľ by sme mali dostatok času, nádvorie hradu a tzv. Hunyadyho baštu, v ktorej je zriadená expozícia dejín hradu by sme mohli vidieť po dohode so správcom t.j. Liptovským múzeom.

výstup na Choč

Zalesneným terénom a pomerne prudkým stúpaním sme sa dostali k vrcholu Predný Choč (1249 m n. m.), kde sa začínalo územie Národnej prírodnej rezervácie Choč, ktorú tvorí už spomínaný Predný Choč, Malý Choč, Stredný Choč, Zadný Choč, Sokol, Soliská... a samozrejme Veľký Choč. Rezervácia bola vyhlásená v roku 1982 a na jej území sa chránia nielen botanické a zoologické spoločenstvá, ale aj geologické a geomorfologické unikáty. Náš výstup pokračoval ďalej paradoxne zostupom do sedla Spuštiak (1095 m n. m.), odkiaľ sme sa napojili na modrú turistickú značku smerujúc k Strednej poľane (1295 m n. m.). Tu opäť prišla zmena značenia. Nasledoval totiž posledný prudký výstup na Veľký Choč, tentoraz po zeleno značenom chodníku.  

pohľad na hrad Likava, obec Likavku a mesto Ružomberok

Veľký ChočVeľký Choč (panoráma)

Po 4 a pol hodinovom kráčaní sme sa dostali na skalnatý vrchol, dekorovaný kosodrevinou s početnými bralami. Pred nami sa otvorila nádherná kruhovitá panoráma horstiev severného Slovenska. Mali sme možnosť pozorovať Západné aj Nízke Tatry, Malú a Veľkú Fatru aj Oravskú Maguru.

Veľký Choč (panoráma)

Ako sme už v úvode spomínali, Veľký Choč je prístupný až šiestimi rôznymi trasami. Takže aj na zostup sme si mohli vybrať obec, kde túru ukončíme. Na výber sme mali cestu späť do Likavky alebo po červenej turistickej značke do Jasenovej, Lúčok, po zelenej do Vyšného Kubína a po modrej do Valaskej Dubovej.

Zvolili sme si najkratší variant, a to cestu do Valaskej Dubovej. Z Veľkého Choča sme po zelenej značke zišli späť k Strednej poľane, odkiaľ prevažne zalesneným a modro značeným chodníkom sme po približne dvoch hodinkách zostúpili do obce, ktorá sa nachádza na dôležitej spojnici medzi Liptovom a Oravou a je známa svojou údajnou zbojníckou minulosťou. Nachádza sa tu totiž okrem iných pamiatok aj hostinec, kde že vraj chytili Juraja Jánošíka. Takýchto miest je na Slovensku veľmi veľa, no my sme boli už dostatočne unavení na objavovanie tajomstiev tejto krásnej dedinky, a preto sme zamierili k autobusovej zastávke, odkiaľ sme sa presunuli späť do Ružomberka.

Chočské vrchy

Zaujímavosťou Veľkého Choča je, že patrí nielen medzi najobľúbenejšie a turisticky najvyhľadávanejšie vrcholy Slovenska, ale je často zastúpený aj v umení. Či už v maľbe alebo literatúre, kde ho medzi inými ospevuje aj slávny slovenský básnik Pavol Országh Hviezdoslav. A ospevovať by sme ho chceli aj my, nakoľko si to určite zaslúži. Preto pokiaľ milujete hory, určite jeho návštevu nevynechajte.

 

GPS: 49°09'04.2"N 19°20'31.0"E (Veľký Choč)

Text a foto: Oskár Mažgút

 



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.

SR: Knižná novinka – Lyžiarsky a skialpinistický sprievodca
Publikované: 16.4.2017
V týchto dňoch vychádza v poradí už tretie vydanie lyžiarskeho a skialpinistického sprievodcu, ktorý po 15. rokoch od jeho prvého vydania čitateľom prináša výber skialpinistických zjazdov, túr a vysokohorského lyžovania v čo najčistejšej a najkrajšej podobe.

SR, Orava – Leštiny: obec s pamiatkou UNESCO
Publikované: 24.9.2017
Tentoraz nás túlavé topánky zaviedli na Oravu, presnejšie do okresu Dolný Kubín. Rozhodli sme sa ponavštevovať zopár krásnych dediniek, ktoré sú výnimočné buď vďaka pamiatkam alebo pôsobeniu významných osobností, či sú východiskovým bodom pre zaujímavú turistiku.

SR, Ružomberok: Malinô Brdo – stredisko športového vyžitia
Publikované: 24.10.2021
Či je leto, jeseň alebo zima návšteva Malinného alebo pokiaľ chcete Malinho Brda je vždy spojená s nevšednými športovými zážitkami. Na svoje si tu prídu lyžiari, bajkeri a v neposlednom rade aj turisti.

SR: Západné Tatry – túra do sedla Predúvratie
Publikované: 28.3.2018
Západné Tatry sú turisticky atraktívnym pohorím známym najmä náročnými, no krásnymi hrebeňovými túrami, prechodmi cez sedlá či zážitkovými výstupmi na exponovaný hrebeň Roháčov. Ak si však v tomto pohorí chcete dopriať skôr nenáročnú, no zároveň peknú hrebeňovú túru – jednou z možností je aj výstup do sedla Predúvratie ležiaceho na západnom okraji Západných Tatier.

SR, Liptov: Kvačianska dolina a vodné mlyny Oblazy – VIDEO
Publikované: 23.10.2018
Kaňonovitá dolina zarezaná hlboko medzi masívy Čiernej hory a vrchu Ostrý v Chočských vrchoch bezpochyby patrí medzi najkrajšie slovenské doliny. V jej hornej časti navyše nájdete 2 unikátne vodné mlyny Oblazy.

SR, Najkrajšie pešie okruhy – očarujúca turistika
Publikované: 5.6.2019
Pre všetkých nadšencov turistiky máme dobrú správu! V týchto dňoch sa na pulty kníhkupectiev dostávajú nádherné knižky o najkrajších peších okruhoch, ktoré vás zavedú na trasy rôznych náročností, kde budete môcť objavovať slovenské prírodné krásy či nádherné zákutia.

SR: Turistická vychádzka z obce Kalameny na Liptovský hrad
Publikované: 21.7.2019
Všetkých nadšencov turistiky dnes zavedieme do malebnej obce Kalameny, ktorá sa nachádza v tesnom susedstve známych liečebných kúpeľov Lúčky. Odtiaľ si to zamierime na najvyššie položený hrad nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe – zrúcaninu Liptovského hradu.

SR, Bešeňová – liptovská dedinka spätá s vodou
Publikované: 27.10.2019
Tentoraz vás zavedieme do známej liptovskej dedinky Bešeňová, ktorá je vyhľadávaná hlavne vďaka celoročnému vodnému parku a geotermálnym prameňom dosahujúcim teplotu až takmer 70 stupňov Celzia. My vás však prevedieme nielen touto úžasnou atrakciou, ale navštívime aj ďalšie pozoruhodnosti obce.

SR, Orava: Dolný Kubín – mesto poetickej krásy IV.
Publikované: 3.10.2021
Dnes našu prechádzku po Dolnom Kubíne ukončíme návštevou pamiatok, atrakcií či športovísk situovaných len kúsok od historického centra. Od Radnice sme sa vydali späť ku Kohútovému sadu, kde sa nachádza okrem parkoviska s príjemnou kaviarničkou aj oku lahodiaca budova fary so záhradou.

SR, Liptovský Ján – výnimočná liptovská obec
Publikované: 5.11.2015
Dnes navštívime jednu z najzaujímavejších obcí Liptova, či už z historického, umeleckého, architektonického alebo prírodného hľadiska. Tou obcou je Liptovský Ján, ktorý sa rozprestiera v ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier.

Slovensko: Ružomberok – mesto mnohých tvárí
Publikované: 8.9.2011
Jedným z dvoch najvýznamnejších centier regiónu Liptov je Ružomberok. Cez mesto prechádza takmer každý, kto smeruje do Tatier zo západu od Žiliny alebo od juhu od Banskej Bystrice, nie každý sa tam však zastaví.

SR, Liptovský Hrádok – malé, ale krásne mestečko
Publikované: 8.10.2015
Po návšteve obce Kalameny ešte v regióne Liptov zostaneme. Presunieme sa o pár kilometrov nižšie do najmenšieho mestečka Liptova, ktoré je bohaté na prírodné, kultúrne aj historické zaujímavosti. Tým mestečkom je Liptovský Hrádok.

SR, Liptovský Mikuláš – mesto nielen olympijských víťazov I.
Publikované: 15.10.2015
Pár kilometrov od Liptovského Hrádku, ktorý sme navštívili minulý týždeň, sa nachádza okresné mesto Liptovský Mikuláš, ktoré je historickým, spoločenským aj kultúrnym centrom Liptova. Dnes sa na jeho návštevu vydáme.

SR, Liptovský Mikuláš – mesto nielen olympijských víťazov II.
Publikované: 22.10.2015
Minulý týždeň sme začali prechádzku po historickom centre mesta Liptovský Mikuláš, ktorý je považovaný za vstupnú bránu do regiónu Liptov. Napriek nepriazni počasia sme navštívili mnohé pamiatky a spoznali viaceré zaujímavé miesta, o ktorých vám dnes porozprávame.

SR: Ružomberok – výlet po meste
Publikované: 20.11.2014
Cestou z Oravy sme mali naplánovaný prestup v Ružomberku na vlak do hlavného mesta. Keďže sme na stanicu prišli s niekoľkohodinovým predstihom, rozhodli sme si kufre uschovať na stanici a vydať sa na krátku prechádzku po centre druhého najvýznamnejšieho centra regiónu Liptov.

SR, Liptovský Mikuláš – mesto nielen olympijských víťazov III.
Publikované: 29.10.2015
Po tom čo sme sa poprechádzali po historickom centre Liptovského Mikuláša sme sa vrátili späť k nášmu autu. Ešte kým sme vyrazili ďalej za našimi výletným cieľmi, nazreli sme do mapy, kde sme našli ešte dve zaujímavé miesta, ktoré by sa oplatilo navštíviť.

SR, región Liptov – leto plné zážitkov
Publikované: 3.7.2014
Stredoslovenský región Liptov je veľmi rôznorodý a každoročne priláka obrovské množstvo návštevníkov. Vďačí za to prekrásnej prírode, ktorá je v tomto regióne naozaj veľmi rozmanitá. Okrem turistických a cyklistických chodníkov v sebe ukrýva aj mnohé krásy v podzemí, termálne a minerálne pramene, či obrovský kus histórie. Na svoje si tu prídu i milovníci nezvyčajných adrenalínových zážitkov.

SR, región Liptov: Liptovský Ján – Podzemie pod vežami
Publikované: 10.7.2014
Po týždni sa opäť vraciame na Liptov. Tentoraz vás nebudem nahovárať na žiadne bláznivé adrenalínové zábavky, skôr naopak, pozývam vás do múzea. Nie však do hoc akého! Podzemie pod vežami, ako sa toto maličké múzeum v Liptovskom Jáne volá, v sebe ukrýva pútavú expozíciu, ktorá vám priblíži život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni.

SR, región Liptov: Stanišovská jaskyňa – jedinečný zážitok pre celú rodinu  
Publikované: 17.7.2014
Po návšteve maličkého, no veľmi zaujímavého múzea s názvom Podzemie pod vežami v Liptovskom Jáne, ktoré dokumentuje život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni, sme sa rýchlo autami presunuli do Jánskej doliny, kde na nás mal čakať sprievodca zo Stanišovskej jaskyne.

SR, vodná nádrž Liptovská Mara - raj pre milovníkov vodných športov a kúpania
Publikované: 24.7.2014
Pokiaľ aj vy patríte k tým, ktorí si leto bez kúpania a šantenia pri vode nevedia predstaviť, a namiesto preplnených kúpalísk či aquaparkov uprednostňujete radšej kúpanie v jazerách, rybníkoch či vodných nádržiach, tak vám Liptovskú Maru dozaista netreba vôbec predstavovať.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo I.
Publikované: 13.10.2013
Dovolenka sa nám ten rok trochu pošramotila chladným a daždivým počasím. Preto z úmyslu, prežiť ju aktívne, tým myslím primerane zdraviu a veku, turistickou cyklistikou a prechádzkami v nádhernej sviežej a čistej prírode, mnoho aktivít nezostalo.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo II.
Publikované: 21.10.2013
Činnosť miestneho múzea zasahuje aj do súčasnosti. Konajú sa tu rôzne tematické prednášky, edukačné i spomienkové programy i workshopy a rýchlokurzy tradičných historických ručných prác.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Vysoké Tatry – túra na Rysy
Rysy sú najnavštevovanejším vrchom Vysokých Tatier, tešia sa neobyčajnej popularite a vysokej náv...

SR, Liptovský Ján – spojenie histórie a relaxu
V ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier sa rozprestiera malebná liptovská obec – L...

SR, Liptovský Mikuláš – centrum Liptova
Okresné mesto Liptovský Mikuláš sa nachádza pri vodnom diele Liptovská Mara v obklopení Západných...

SR, Orava – Kráľovná regiónu
Majestátna Babia hora je právom nazývaná „Kráľovnou Oravy“. Leží na slovensko – poľskej štátnej h...

SR: Orava, Kysuce – symfónia čiernobielej
V najsevernejších častiach Slovenska sa rozprestierajú dva rázovité regióny Orava a Kysuce. Vďaka...

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...


Súvisiace video

SR, Liptov: Kvačianska dolina a vodné mlyny Oblazy
Dnes sa vydáme do veľmi romantickej doliny na Slovensku, kde sa človek jednoducho musí cítiť skve...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 10. 4. 2024
sviatok:Igor
dnes:
streda 10.4.
11 °C
zajtra:
štvrtok 11.4.
11 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X