www.infoglobe.sk » SR, Bacúch - prameň Boženy Němcovej a zaniknutý tajch

SR, Bacúch - prameň Boženy Němcovej a zaniknutý tajch

Publikované: 14.10.2018
Ku krásam prírody, ktorú ponúka Horehronie patria i pramene sviežej vody. Ich návšteva môže byť príjemným spestrením vašich potuliek po tomto čarokrásnom regióne. Dnes sa teda vydáme ku prameňu vody, ktorý navštevovala i známa česká spisovateľka a budeme pokračovať v spoznávaní aj ďalších úchvatných miest v okolí dedinky Bacúch.

Dedinka Bacúch bola známa a mnohými navštevovaná ešte za čias Uhorska. Bolo to nielen z dôvodu jej malebnosti, ale aj kvôli minerálnemu prameňu, ktorý tu vyviera. Nachádza sa za obcou v Bacúšskej doline, presnejšie za horárňou pri miestnom tajchu. Prístup k prameňu vedie z parkoviska na konci cesty, kde prejdete len kúsok po lesnom chodníčku.

prameň B. Němcovej na Bacúchu

Prameň bol objavený v roku 1813 banským radcom Berghrátom Heiderom. Tabuľka pri prameni vyvierajúcu vodu charakterizuje ako stredne mineralizovanú prírodnú minerálnu vodu, tvrdú, slabo kyslú (pH 6,1), zemitej chuti s vyšším obsahom železa. Voda z prameňa je studená má 6 – 11,5°C a miestni ju nazývajú Kyslá.

cestička od prameňa B. Němcovej na Bacúchu

Okrem pitia sa voda z prameňa kedysi využívala na kúpele, keďže jej účinok sa prejavoval najmä harmonizáciou vnútorného prostredia ľudského tela. K tomu vo veľkej miere prispievalo aj miestne prostredie a čerstvý lesný vzduch. V 19. storočí tu boli  dokonca vybudované malé kúpele, ktoré na oddych a liečenie využívala napríklad aj slávna česká spisovateľka Božena Němcová. Z tohto dôvodu bol prameň 14. 10. 1962 pri príležitosti 100. výročia jej narodenia premenovaný na prameň Boženy Němcovej.

prameň B. Němcovej na Bacúchu

Spisovateľka popri popíjaní vody z prameňa si svoju ubolenú dušu liečila v spoločnosti obyčajných ľudí, ktorí ju inšpirovali a svoje zážitky z pobytu na Bacúchu opísala v diele Chyže pod horama. Romantická drevená „hájenka“, v ktorej prespávala, dodnes stojí v blízkosti prameňa. Verejnosť do nej žiaľ nemá prístup, keďže je v súkromnom vlastníctve.

 

Spisovateľka o miestnej vode povedala: ”Voda je velmi dobrá, studená jako led a tak silná, že se oči zalévají, jak ji pohárik vypije, a člověk je potom v stavu klince strávit” .

 

Božena Nemcová sem prichádzala v sprievode národného dejateľa, lekára a spisovateľa Gustáva Kazimíra Zechentera – Laskomerského, ktorý bacúšsku minerálnu vodu tiež opísal vo svojom diele Päťdesiat rokov slovenského života. Autor zaoberajúci sa i geológiou, v knihe uvažuje aj o dôsledkoch vybudovania blízkeho tajchu na túto minerálnu vodu.

prameň B. Němcovej na Bacúchu s informačným panelom

V súčasnosti tu po známych kúpeľoch už nič neostalo, teda okrem vody. Tá nikdy nezamŕza a nevysychá a miestni obyvatelia či návštevníci dediny si ju chodia stále naberať do fliaš pre svoju potrebu a osvieženie. V minulosti sa minerálna voda plnila a predávala v pečatených fľašiach s etiketou. Kým sa presunieme o kúsok ďalej, chceme vás len upozorniť, že pokiaľ máte citlivejšie hrdlo dajte si pri jej pití pozor, nakoľko je naozaj ostrá.

stará horáreň pri prameni B. Němcovej (Bacúch)

Neďaleko prameňa, len niekoľko krokov lesnou cestičkou, objavíte v lone prírody časom poznačené pozostatky vodného diela. Technická pamiatka Bacúšsky tajch slúžil na zvýšenie prietoku rieky Hron pri splavovaní dreva. Okolité lesy poskytovali množstvo dreva pre rozvoj lesného hospodárstva, na jeho manipuláciu a prepravu však bolo potrebné dostatočné množstvo vody. Banská komora v Rakúsku, preto predložila v roku 1858 žiadosť o vybudovanie priehrady na Bacúchu, ktorá by slúžila na splavovanie dreva. Tajch bol dobudovaný v roku  1896.

pozostatky starého tajchu (Bacúch)

Bacúch bol prvou významnou pltníckou stanicou na hornom Hrone. Priehrada sa naplnila za 2 - 3 dni. Z dvanástich až šestnástich klátov tu potom zbili drevené plte, ktoré za 3 - 4 hodiny doplavili do Banskej Bystrice drevený náklad.

potok, po ktorom sa splavalo drevo (Bacúch)

Na vrchole mohutnej, takmer desať metrov vysokej hrádze z lámaného kameňa stála ešte v 90. rokoch minulého storočia spoločenská budova. Dnes podobne, ako po kúpeľoch neostalo nič z jej jedinečnej atmosféry, ktorú uprostred magickej prírody stavba vyžarovala. Spomienkou na túto časť histórie sú len prudké točité schody vedúce do útrob hrádze a vychádzajúce dole pri potoku. Nájsť tu môžete aj dosky, na ktorých stávali pltníci pri splavovaní dreva.

zvyšky po pltníctve na tajchu (Bacúch)

Napriek tomu, že toto miesto stratilo časť svojej slávnej minulosti, oplatí sa ho navštíviť nielen kvôli vode, ale najmä kvôli čistému vzduchu z okolitých lesov. Tu človek naozaj nadobudne pocit, že najkrajšie stromy i samotná príroda sú na Horehroní.

 

GPS: 48°51'30.1"N 19°48'14.7"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Bacúch – dedinka v lone prírody ponúka i športové vyžitie
Publikované: 7.10.2018
Pokiaľ pôjdete hore po toku rieky Hron, objavíte množstvo dediniek s tradičnou kultúrou Horehronia. Jednou z týchto malebných zákutí je i dedinka Bacúch. Hoci neleží priamo na toku Hrona či pri hlavnej ceste vedúcej touto krajinou, dozaista sa vám tam oplatí zájsť. Učupená pod kopcami Nízkych Tatier totiž ponúka unikátne tradície aj krásy prírody.

SR, Nízke Tatry – Kamenná chata pod Chopkom
Publikované: 10.10.2013
Dnes spoločne navštívime tretiu najvyššie položenú vysokohorskú chatu na Slovensku – Kamennú chatu pod Chopkom, ktorej mnohí milovníci našich hôr nepovedia inak ako Kamienka.

SR, Nízke Tatry – turistická rozhľadňa na Ostredku
Publikované: 23.1.2014
V Nízkych Tatrách sa človek nikdy nenudí. Od jari do jesene sem prichádzajú predovšetkým turisti, ktorí si vychutnávajú kratšie či dlhšie túry v lone krásnej tatranskej prírody, v zime zas húfy lyžiarov a snowboardistov, ktorí nedajú na nízkotatranské zjazdovky dopustiť. My vás dnes však zavedieme na miesto, ktoré stojí za to navštíviť v každom ročnom období.

SR, Nízke Tatry – Vrbické pleso
Publikované: 26.9.2013
Vydajte sa spolu s nami na nenáročnú prechádzku okolo prekrásneho Vrbického plesa, od ktorého sa vám naskytnú zaujímavé výhľady na okolité hrebne Nízkych Tatier.

SR, Nízke Tatry – Z Chopka cez Dereše a Poľanu až k Vrbickému plesu
Publikované: 14.11.2013
Milovníci prírody mi isto dajú za pravdu, že koniec leta a začiatok jesene patria k tým najkrajším obdobiam na turistiku. Všetko je akési pokojnejšie a tichšie, keďže letná turistická sezóna je už nenávratne preč a tá zimná ešte nezačala. Príroda sa prezliekla do pestrofarebného jesenného kabáta a zver môžete stretnúť aj tam, kde by ste ju isto nečakali – priamo na turistickom chodníku.

SR: Nízke Tatry – kvalitné ubytovanie a skvelý relax v Demänovskej doline
Publikované: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásnych zákutí. K tým najmalebnejším rozhodne patrí naše najrozsiahlejšie a zároveň druhé najvyššie pohorie Nízke Tatry. Pokiaľ však okrem prekrásnej prírody hľadáte aj kvalitné služby a ubytovanie na úrovni, máme pre vás hneď niekoľko tipov.

Slovensko: Bezpečne na hory IV. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 30.1.2012
V štvrtej časti nášho seriálu o bezpečnosti na horách sa zameriame na morfologicky príbuzné pohoria, a preto sa budeme venovať Západným aj Nízkym Tatrám súbežne. Ich podložie tvorí prevažne hlinitý povrch, výnimkou sú len časti tzv. Roháčov a úsek Ďumbier – Chopok. A tak tu na nás striehnu trochu odlišné nebezpečenstvá, ako tie, o ktorých sme si písali v súvislosti s Vysokými Tatrami.

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot
Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

19.4.2019
Pozývame vás na výstavu bonsajov v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach, ktorá sa uskutoční od 26. apríla do 1. mája 2019.
18.4.2019
Ornamentálne zdobená drevená chata Libušín na Pustevnách, ktorú v marci 2014 z veľkej časti zlikvidoval požiar, už získala svoju novú podobu. Do konca tohto roku má byť jej obnova úplne dokončená.
17.4.2019
Zveropark v Revištskom Podzámčí (okres Žarnovica) ožije veľkonočnými zvykmi a radostne privíta jar. Tešiť sa môžete na nové prírastky, súťaže i bohatý zábavný program.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2019
sviatok:Jela