www.infoglobe.sk » SR, Bacúch – dedinka v lone prírody ponúka i športové vyžitie

SR, Bacúch – dedinka v lone prírody ponúka i športové vyžitie

Publikované: 7.10.2018
Pokiaľ pôjdete hore po toku rieky Hron, objavíte množstvo dediniek s tradičnou kultúrou Horehronia. Jednou z týchto malebných zákutí je i dedinka Bacúch. Hoci neleží priamo na toku Hrona či pri hlavnej ceste vedúcej touto krajinou, dozaista sa vám tam oplatí zájsť. Učupená pod kopcami Nízkych Tatier totiž ponúka unikátne tradície aj krásy prírody.

Dedinka Bacúch je najstaršou z očarujúcich obcí Horehronia. Leží približne 15 km od Brezna smerom na východ, hore po toku rieky Hron v nadmorskej výške 590 - 630 metrov. Od hlavnej cesty zabočíme smerom k úpätiu Nízkych Tatier, aby sme sa po približne 2 km dostali do obce. To, že tu nepočujete ruch hlavnej cesty robí z tohto miesta príjemný kút na oddych. Ak sa sem vyberiete vlakom či autobusom, počítajte s menšou prechádzkou, nie každý autobus totiž zachádza až do dedinky.

Bacúch

Obec patrí medzi najstaršie a najznámejšie banské lokality na území okresu Brezno. Samotný vznik obce súvisí s baníckou činnosťou. Prvá písomná zmienka je z roku 1274, kedy kráľ Ladislav IV. donačnou listinou udelil županovi Bogomírovi z Liptova  právo ryžovania zlata na Boci. Pri hľadaní vzácneho kovu prešiel až na južné svahy Nízkych Tatier a táto listina mu zaručovala právo ryžovať zlato i na potoku Bacúch. Oblasť sa spomína ako ,,silva Wazuch” (les ,Bacúch) a pravdepodobne v tomto období tu bola založená aj rovnomenná banícka osada. Pôvodné obyvateľstvo, podobne ako v iných oblastiach, pochádzalo z miest dnešného Nemecka, čo dokazujú aj niektoré zachovalé priezviská. Dolovali tu zlato, striebro i meď. V 15. storočí bola prevádzka hút a baní pozastavená. Jedným z dôvodov bolo šetrenie lesov pre potreby banskobystrického mediarskeho podniku. V roku 1602 bola obnovená ťažba železnej rudy, ako súčasť závodu v Hronci, no v roku 1814 tu štát ťažbu zastavuje.

Bacúch

Postupom času sa z baníckej obce vyvinula drevorubačká. Obyvatelia pracovali ako lesní robotníci a na miestnej píle. Zaoberali sa i pltníctvom či povozníctvom. Niektorí odchádzali na sezónne poľnohospodárske práce. Pri požiari v roku 1921 zhorelo 133 tradičných drevených domov a následne nastala aj pomerné silná vlna vysťahovalectva. Avšak nechajme už dejiny dejinami a vydajme sa za pamiatkami.  

kostol sv. Jozefa (Bacúch)

Aká by to bola obec na Horehroní bez kostola. Patrónom toho bacúšskeho je Svätý Jozef. V jednoloďovom rímskokatolíckom kostole z roku 1863 môžete vidieť krásny hlavný oltár sv. Jozefa (J. Jonáš 1863) zdobený nielen maľbou svätca, ale i pohľadom na Bacúch so scénou zvážania dreva v pozadí.

Jedným z lákadiel pre návštevu obce je aj tradičná kultúra. Každá obec sa rada popýši svojim krojom a Bacúch sa má tiež čím pochváliť, i keď od jeho bežného nosenia sa už upustilo. Bacúšske kroje vyšívané krížikovou výšivkou sú jedinečné, tým že sa tu nosia takzvané vyrezávané oplecká. Nádheru  kroja môžete vidieť napríklad na vystúpeniach folklórnej skupiny Bacúšan, ktorej pôvod siaha do roku 1930, kedy bola založená prvá kapela a o päť rokov na to miestnym učiteľom sformovaná na folklórnu skupinu, ktorá zachováva tradície a rozveseľuje okolie dodnes.

Bacúch - turistické chodníčky

Ľudia sú tu na svoje tradície hrdí, ale hrdí môžu byť i na miestnu prírodu. Tá patrí do chránených území:  Štátna prírodná rezervácia Bacúšska Jelšina a Národného parku Nízke Tatry. Keď sa prechádzate lesnými chodníčkami nižšie položenej časti ,obklopujú vás bukové lesy a čím vyššie stúpate úbočím Nízkych Tatier, tým viac prechádzate do ihličnatých lesov.

smerovník náučného chodníka Bacúch - Vyšná Boca

Dedinka je ideálnym východiskom na turistiku, napríklad na hrebeň Nízkych Tatier. Pri túre môžete spoznávať aj okolie, keďže je tu vybudovaný Náučný chodník Bacúch – Vyšná Boca. Vždy sa tradovalo – Bacúch, Boca od jedného otca. Obe tieto obce spája historicky baníctvo a horský prechod Čertovica, Bacúšske sedlo a sedlo Ramža. Je to akési symbolické prepojenie Liptova s Horehroním.

na lesnom chodníčku

Túto stredne náročnú trasu prejdete po modrej značke za približne 5 a pol hodiny. Je dlhá 14 km s prevýšením 690 m a vedie prevažne cez les. Na vrchu v sedle je lúka Ramža, kde sa nachádza i turistická útulňa (1260 m n. m.). Tá je miestom nocľahu pre väčšinu turistov, ktorí prechádzajú cez hlavný hrebeň Nízkych Tatier. Približne 300 m na západ od útulne nájdete i prameň pitnej vody.

pohľad na lesy Nízkych Tatier

Jednotlivé infopanely náučného chodníka sú zamerané na prírodu a jej ochranu, históriu či baníctvo. Súčasťou chodníka je aj vstup do bane, kde sa ťažila meď.

začiatok náučného chodníka v Bacúchu

Ak ste nadšencami športu a najmä cyklistiky, z Bacúcha môžete podnikať cyklovýlety do okolia skrz poľné a štrkové lesné cestičky Nízkych Tatier na horský priechod Čertovica (1238 m n. m.). Každoročne sa tu konajú tiež populárne atletické preteky zaradené do série International Race Walking Tour, medzinárodné chodecké preteky - Chôdza na Bacúchu či Cena Jozefa Pribilinca (olympijského víťaza zo Soulu 1988). Samozrejme popri športe tu nesmie chýbať dobrá zábava, tancovačka a varenie guláša.

 

GPS: 48°51'30.1"N 19°48'14.7"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Nízke Tatry – Kamenná chata pod Chopkom
Publikované: 10.10.2013
Dnes spoločne navštívime tretiu najvyššie položenú vysokohorskú chatu na Slovensku – Kamennú chatu pod Chopkom, ktorej mnohí milovníci našich hôr nepovedia inak ako Kamienka.

SR, Bacúch - prameň Boženy Němcovej a zaniknutý tajch
Publikované: 14.10.2018
Ku krásam prírody, ktorú ponúka Horehronie patria i pramene sviežej vody. Ich návšteva môže byť príjemným spestrením vašich potuliek po tomto čarokrásnom regióne. Dnes sa teda vydáme ku prameňu vody, ktorý navštevovala i známa česká spisovateľka a budeme pokračovať v spoznávaní aj ďalších úchvatných miest v okolí dedinky Bacúch.

SR, Nízke Tatry – turistická rozhľadňa na Ostredku
Publikované: 23.1.2014
V Nízkych Tatrách sa človek nikdy nenudí. Od jari do jesene sem prichádzajú predovšetkým turisti, ktorí si vychutnávajú kratšie či dlhšie túry v lone krásnej tatranskej prírody, v zime zas húfy lyžiarov a snowboardistov, ktorí nedajú na nízkotatranské zjazdovky dopustiť. My vás dnes však zavedieme na miesto, ktoré stojí za to navštíviť v každom ročnom období.

SR, Nízke Tatry – Vrbické pleso
Publikované: 26.9.2013
Vydajte sa spolu s nami na nenáročnú prechádzku okolo prekrásneho Vrbického plesa, od ktorého sa vám naskytnú zaujímavé výhľady na okolité hrebne Nízkych Tatier.

SR, Nízke Tatry – Z Chopka cez Dereše a Poľanu až k Vrbickému plesu
Publikované: 14.11.2013
Milovníci prírody mi isto dajú za pravdu, že koniec leta a začiatok jesene patria k tým najkrajším obdobiam na turistiku. Všetko je akési pokojnejšie a tichšie, keďže letná turistická sezóna je už nenávratne preč a tá zimná ešte nezačala. Príroda sa prezliekla do pestrofarebného jesenného kabáta a zver môžete stretnúť aj tam, kde by ste ju isto nečakali – priamo na turistickom chodníku.

SR: Nízke Tatry – kvalitné ubytovanie a skvelý relax v Demänovskej doline
Publikované: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásnych zákutí. K tým najmalebnejším rozhodne patrí naše najrozsiahlejšie a zároveň druhé najvyššie pohorie Nízke Tatry. Pokiaľ však okrem prekrásnej prírody hľadáte aj kvalitné služby a ubytovanie na úrovni, máme pre vás hneď niekoľko tipov.

Slovensko: Bezpečne na hory IV. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 30.1.2012
V štvrtej časti nášho seriálu o bezpečnosti na horách sa zameriame na morfologicky príbuzné pohoria, a preto sa budeme venovať Západným aj Nízkym Tatrám súbežne. Ich podložie tvorí prevažne hlinitý povrch, výnimkou sú len časti tzv. Roháčov a úsek Ďumbier – Chopok. A tak tu na nás striehnu trochu odlišné nebezpečenstvá, ako tie, o ktorých sme si písali v súvislosti s Vysokými Tatrami.

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot
Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

21.5.2019
Hořice na Jičínsku otvorili po 3,5 roku opravené múzeum s novou expozíciou o ťažbe, spracovaní a využití pieskovca. Oprava novorenesančnej budovy z roku 1877 bola súčasťou česko-poľského projektu. Múzeum je otvorené denne okrem  pondelka.
20.5.2019
Pozývame vás na prehliadky rozária, kde je sústredených viac ako 800 odrôd kultúrnych ruží a 80 druhov botanických ruží v rámci podujatia Dni ruží, ktoré sa uskutoční od 3. do 9. júna 2019.
19.5.2019
Víly, vodník, princezné a iné rozprávkové bytosti vás čakajú aj tento rok pod Smolenickým zámkom, aby dospelých a samozrejme hlavne deti previedli cestou dobrodružstva.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 21. 5. 2019
sviatok:Zina