www.infoglobe.sk » Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu VI.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu VI.

Publikované: 25.9.2016
Po splavovaní Delty Dunaja a návšteve prímorského letoviska Mamaia sme zamierili do hlavného mesta Rumunska – Bukurešti. Toto vyše dvojmiliónové mesto ponúka zaujímavé pamiatky, históriu a samozrejme zábavu v podobe nevšedných atrakcií.

Ako už názov mesta napovedá, jedná sa o veselé mesto. Pre ozrejmenie uvádzame, že názov Bukurešť vznikol podľa pastiera Bucura, čo v rumunčine znamená veselý. Kto bol pastier a prečo práve podľa neho dostalo mesto pomenovanie, žiaľ už bedeker neuvádzal. Hneď po vstupe do mesta odklopeného úpätím Karpát na jednej strane a Dunajom na druhej, sme mali zmiešané pocity z jeho výzoru. Ale poďme pekne poporiadku, teda začnime krátkou históriou.

Bukurešť

Bukurešť - Triumfálny oblúkBukurešť

História Bukurešti je pomerne mladá. Prvé zmienky pochádzajú z roku 1459 v listine kniežaťa Vlada Tepesa, aj keď pod iným názvom sa spomína už v roku 1368. Neskôr je uvedená ako zimná rezidencia valašských panovníkov, ktorí ju v roku 1659 povýšili za ich sídelné mesto. Vďaka svojej polohe sa stala dôležitou križovatkou obchodných ciest, čo prispelo k jej rozmachu. Zároveň sa stala aj duchovným centrom pravoslávnych kresťanov. V roku 1862 sa stáva hlavným mestom nezávislého Rumunska. Toto obdobie sa nazýva aj zlatým vekom mesta, nakoľko jej krása začala prekvitať, hlavne vplyvom pozvania francúzskych architektov. Preto niet divu, že si svojho času vyslúžila pomenovanie „Paríž Východu“. Avšak zakrátko na to prišli rany v podobe svetových vojen, prírodných katastrof (napríklad zemetrasenie v roku 1977) a nesmieme opomenúť ani socialistický režim, počas ktorého vznikli panelákové sídliská, mnohé administratívne budovy aj neslávne slávny Palác Parlamentu.  

Bukurešť - Palatul Parlamentului (Palác Parlamentu)

Bukurešť - Palatul Parlamentului (Palác Parlamentu)Bukurešť - Palatul Parlamentului (Palác Parlamentu) - pohľad

Ale nechajme už históriu tak a vydajme sa v ústrety pamiatkam. Medzi tie turisticky najatraktívnejšie dozaista patria pravoslávny chrám Stavropoelos  postavený v 18. storočí, takzvaný Monastier Plumbuita (niečo ako kláštor, kde žijú mnísi), ktorý sa okrem skvostnej architektúry pýši aj vôbec prvou vytlačenou knihou v meste. Ďalej spomenieme Triumfálny oblúk, ktorý symbolizuje boje a víťazstvá rumunskej armády v prvej svetovej vojne. Pokiaľ vám bude podobný s tým v Paríži, tak sa nemýlite, nakoľko bol jeho vzorom. Dozaista triumfálny je aj Palatul Regal, čiže Kráľovský palác či Palatul Parlamentului (Palác Parlamentu), palác niekdajšieho diktátora Ceausesca, kde sa prejavuje megalomanstvo komunistického režimu.

Bukurešť - Palatul Parlamentului (Palác Parlamentu)

Bukurešť - Palatul Parlamentului (Palác Parlamentu)Bukurešť - bulvár

A práve tento palác je najväčšou atrakciou rumunskej metropoly. Pri jeho výstavbe bola zbúraná veľká časť historického centra. Budova má  12 nadzemných a 8 podzemných poschodí. Celkovo ponúka 1100 miestností  spolu o rozlohe 330 000 m2, čo z nej robí jednu z najväčších stavieb sveta. V jej útrobách by ste našli protiatómový kryt aj únikové tunely. Pri stavbe a zariaďovaní bolo použitých 3 milióny ton mramoru, 700 ton bronzu, 1 milión m3 dreva, 250 tisíc m2 kobercov a mnoho ďalších materiálov a zariadení. Okolo paláca je vytvorený park o rozmeroch 300 000 m2.  V súčasnosti tu sídlia štátne orgány.  Zaujímavostí má budova viac než dosť, ale medzi inými uvedieme, že doteraz nie je úplne dokončená, taktiež že niektoré miestnosti sa do súčasnosti vôbec nevyužili a v neposlednom rade, že by ste tu našli aj takú kuriozitu, akou 2-tonový záves určite je. Prehliadku paláca možno absolvovať nielen z vonka, ale aj počas expresnej 45 minútovej komentovanej prehliadky.  

Bukurešť - historické centrum

Bukurešť Bukurešť - sakrálna stavba

Pokiaľ sa chcete pohybovať len po centre, tak vám postačia vaše nohy. No ak túžite spoznávať aj širšie zákutia Bukurešti, môžete využiť verejnú dopravu, ktorej rozsah je nielen najväčší v Rumunsku, ale aj tretí najväčší v Európe. Okrem štandardných prostriedkov využíva aj podzemnú rýchlodráhu (metro) či tzv. ľahkú železnicu. 

Bukurešť

Pri cestovaní vám dozaista aj vyhladne, preto návšteva nejakej tej reštaurácie padne určite vhod. Odporúčame si objednať jedlá z kapusty, či inej zeleniny. Ale ani mäsité špeciality nie sú na zahodenie. Jednoducho v Bukurešti sa najete veľmi chutne a aspoň podľa nás aj v celku zdravo a lacno. Ak nebudete vyčerpaní chodením po pamiatkach, navštívte niektorú z diskoték, kde má silnú prevahu turecká hudba. Určite navštívte aj miestne divadlá, tanečné kluby alebo koncerty. Pre nákupuchtivých návštevníkov sú tu veľké centra a historické bulváre. Ten najväčší nesie meno Calea Victoriei a pripodobňuje legendárne Champs-Élysées.

Bukurešť

Bukurešť je plná kontrastov, čo jej dodáva nevšednú atmosféru. Na jednej strane je vidieť chudoba, ale vzápätí prepych. Nové sa strieda so starým, moderné so zaostalým. Bukurešť je mestom mnohých tvárí, ale každá z nich rozhodne stojí za návštevu. Na budúci týždeň sa vydáme na potulky Rumunskom poslednýkrát, preto sa nechajte prekvapiť, ktoré miesto či mesto ešte navštívime.

Bukurešť - park 

GPS: 44°25'37.7"N 26°05'24.6"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária OndrejkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu I.
Publikované: 21.8.2016
V severnej časti Balkánskeho polostrova sa rozprestiera našincami doposiaľ nie veľmi vyhľadávaný štát Rumunsko. My vás prostredníctvom nášho mini seriálu pozveme na miesta, ktoré sa oplatí vidieť. Rumunsko je krajina s krásnou prírodou, svojskou kultúrou a unikátnymi pamiatkami, za ktorými sa v nasledujúcich riadkoch vydáme.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu VII.
Publikované: 2.10.2016
Návšteva hlavného mesta Rumunska – Bukurešti bola vskutku úžasná. No naša dovolenka sa pomaly, ale iste blížila ku koncu, a tak sme sa vydali v ústrety poslednému dobrodružstvu. Za cieľ sme si zvolili mesto Sibiu.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu II.
Publikované: 28.8.2016
Minulý týždeň sme začali objavovať balkánsku krajinu Rumunsko. Navštívili sme mestá Arad a Brašov. Dnes v putovaní budeme pokračovať a naším cieľom bude legendárny hrad Bran, ktorý preslávil írsky spisovateľ Bram Stoker vo svojom hororovom románe Drakula.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu III.
Publikované: 4.9.2016
Po návšteve nie moc strašidelného hradu Bran, ktorý bol údajne sídlom grófa Drakulu, sme sa vydali späť do Brašova. Po ceste sme v diaľke zhliadli ďalší, nemenej atraktívny hrad Râşnov hrdo sa týčiaci nad rovnomennou obcou.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu IV.
Publikované: 11.9.2016
Skoro ráno sme sa vydali z Brašova smerom do mesta Tulcea. Cestou sme míňali ťažobné polia, širokosiahle pastviny a pomaly sa nám pred očami menila hornatá krajina na nížinu. Cestu sme si krátili rozprávaním spomienok na Arad, hrad Bran, či Râşnov.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu V.
Publikované: 18.9.2016
V minulotýždňovej časti nášho seriálu o putovaní Rumunskom sme navštívili mesto Tulcea, ktoré je akousi bránou do Delty Dunaja. Tú každoročne navštívia státisíce turistov z celého sveta. My nebudeme výnimkou a pomaly sa vydáme na približne 120 kilometrovú vodnú cestu ústiacu do Čierneho mora.

Rumunsko, Timisoara – mesto mnohých mien
Publikované: 29.5.2015
Výlet, ktorý spolu dnes podnikneme, nás zavedie na juhovýchod do rumunského mesta Timisoara.


Súvisiaca fotogaléria

Rumunsko – perla Balkánu
V juhovýchodnej Európe, presnejšie v severnej časti Balkánskeho polostrova, sa rozprestiera Rumun...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zima na horách

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Knižná publikácia Banská Štiavnica na starých pohľadniciach od vydavateľstva Dajama
2. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt v Bardejovských kúpeľoch s polpenziou pre 2 osoby a so vstupom do wellness spa - bazénovej časti
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Rekordy Bratislavy od vydavateľstva Dajama

Aktuality:

21.2.2018
Milí naši čitatelia, v týchto dňoch sme úspešne spustili novú mobilnú aplikáciu, ktorá vás prevedie tými najzaujímavejšími miestami našej planéty a zároveň vám uľahčí na základe vašej polohy vyhľadávanie tipov na výlety.
20.2.2018
Pokiaľ chcete vyraziť na prechádzku, urobte si výlet na Karlštejn a zároveň do Solvayových lomov, ktoré sú neďaleko.
19.2.2018
Pri príležitosti udelenia titulu UNESCO CITY OF MEDIA ARTS mestu Košice sa budú počas tohto roka konať jedinečné podujatia, ktorých prehľad prinášame v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KUBA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 21. 2. 2018
sviatok:Eleonóra
dnes:
streda 21.2.
3 °C
zajtra:
štvrtok 22.2.
3 °C