www.infoglobe.sk » Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke II. – prvá polovica cesty cez komory

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke II. – prvá polovica cesty cez komory

Publikované: 27.2.2019
Zostúpte s nami do podzemných chodieb a komôr soľnej bane, kde môžete na vlastné oči vidieť priestory, v ktorých sa po stáročia ťažila soľ. Jedinečný priestor prekvapí najmä množstvom originálnych umeleckých diel. V nasledujúcich riadkoch sa vydáme obdivovať zaujímavosti pozdĺž prvej polovice prehliadkovej trasy.

Z ponuky prehliadkových trás si vyberáme turistickú trasu. Tento okruh sprístupňuje verejnosti len 3,5 km chodieb z celkových 300 a čaká tu na nás aj vyše 800 schodov. No nemusíte sa báť, okruh nie je veľmi náročný, navyše je určite viac pohodlný ako prehliadka niektorých slovenských jaskýň.

šachta Antonina (Wieliczka)

Prvé schody zdolávame hneď po vstupe na začiatku trasy. Z Danilowiczovej šachty zostupujeme po 378 schodoch do podzemia na prvé poschodie zvané Bono v hĺbke 64 metrov. Sympatický sprievodca v slávnostnej baníckej uniforme nás na začiatok informuje o bezpečnosti a pravidlách prehliadky a pobytu v bani.

Prichádzame k vstupnému otvoru do šachty Antonina, ktorá spája 1. a 3. poschodie v hĺbke 135 m. Hneď tu vidíme makety niekdajšieho spôsobu ťažby. Okrem šachty vedúcej pod zem je tu obnovené ťažné zariadenie slúžiace na vertikálny spôsob dopravy. Bloky soli vo forme valcov baníci kotúľali od miesta ťažby k šachtám, ktorými ich dopravili na povrch. Putujeme do komory Urszula, kde sa soľ ťažila v rokoch 1649 – 1685 a v roku 1830 bola zaradená do vtedajšej turistickej trasy. Od 20. storočia je priestor spevnený  drevenými trámami, tak ako to budeme mať možnosť vidieť aj v ďalších priestoroch.   

komora Mikuláša Koperníka (Wieliczka)

Baňa sa pýši i mnohými vzácnymi návštevníkmi. Tým prvým a zároveň aj prvým turistom v bani vo Wieliczke bol Mikuláš Koperník. Do bane prišiel v roku 1493 vykonať jeden zo svojich výskumov a bol tak prvý človek, ktorý zostúpil do týchto priestorov za iným účelom ako banskou prácou. Preto ďalšia komora vyhĺbená z bloku zelenej soli, do ktorej vstupujeme je pomenovaná po tejto významnej osobnosti vedy, ktorá sa do histórie ľudstva zapísala svojim astronomickým objavom heliocentrizmu. Ťažba v komore bola ukončená v druhej polovici 18. storočia a slúžila na prepravu vyťaženej soli. Drevené trámy podopierajú strop komory, a tak uchovávajú tento priestor. Nachádza sa tu i socha vytesaná zo soli (Wladislaw Hapek, 1973) na pamiatku päťstého výročia narodenia Mikuláša Koperníka.    

komora Janowice (Wieliczka)

V prvej polovici 17. storočia vznikla komora Janowice, ktorá upútala našu pozornosť súsoším. To v roku 1967 vytvoril baník Mieczyslaw Kluzek. Jedná sa o šesť soľných sôch životnej veľkosti  zobrazujúcich wieliczku legendu o objavení kamennej soli v Poľsku. Podľa nej bola soľ objavená v Malopolsku v polovici 13. storočia za panovania kniežaťa Boleslava Hamblivého a jeho manželky sv. Kingy. Sv. Kinga dostala do vena od svojho otca, uhorského kráľa Bela IV., jednu zo soľných baní v Marmaroši a hodila do nej svoj snubný prsteň. Tento prsteň sa potom zázračne dostal do Wieliczky spolu s ložiskom kamennej soli. Keď prišla kňažná do Poľska nariadila kopať na vyznačenom mieste, kde našli baníci aj jej snubný prsteň. Sochy v komore sú doplnené svetelnými a zvukovými efektmi, ktoré vás na chvíľu prenesú do doby vzniku tejto legendy.   

komora Spalone (Wieliczka)

Ako už samotný názov komory Spalone (z poľštiny horel) napovedá,  ďalšia časť prehliadky nám pripomenie požiar, ktorý tu vypukol a zničil drevené zabezpečenie. Sochy zobrazených baníkov znázorňujú nebezpečenstvo zavalenia či výbuchu plynu, ktoré na baníkov v podzemí číhalo.

komora Sielec (Wieliczka)

V prvej polovici 17. storočia sa začala ťažba soli v komore Sielec, ktorá bola následne zatopená. Až v 19. storočí mohla byť zapojená do prehliadkovej trasy ako miesto prezentujúce mnohé zariadenia slúžiace na dopravu soli. Výnimkou pri tejto činnosti od 16. storočia neboli ani kone. Ten posledný opustil baňu v roku 2002.

stajňa v komore Kazimíra Veľkého (Wieliczka)

S koňmi sa stretávame aj v ďalšej komore. V jej rohu je zrekonštruovaná bývala konská stajňa. V strede komory je ťažné zriadenie na konský pohon, ktoré slúžilo na prepravu blokov soli veľkej hmotnosti. No nesmieme zabudnúť spomenúť názov tejto komory. Komora Kazimíra Veľkého je pomenovaná po kráľovi, ktorý nariadil v roku 1368 spísať zvykové práva miestnych baníkov. Jeho robustná busta nás vítala pri vstupe do tohto priestoru. Dioráma neolitickej osady nás voviedla do dávnych dôb, kedy sa tu obyvateľstvo venovalo výrobe soli zo soľných prameňov na povrchu.

Po prejdení prvého poschodia sme sa presunuli na druhé – vyššie, nazývané poschodie bratov Markowských nachádzajúce sa v hĺbke 90 m. Pokračujeme komorou Pieskowa Skala, následne pozorujeme pôvodné drevené žľaby, ktorými sa odvádzali podzemné vody soľanky do kadí a dopravovali na povrch.

permoníci (Wieliczka)

Ďalej postupujeme priestorom, kde sa nachádza skupina malých permoníkov, baníckych škriatkov strážiacich túto baňu a pomáhajúcich baníkom. Zo stropu trčia soľné stalaktity, hudba a svetelné efekty pôsobia ako by ste sa zrazu ocitli v rozprávke. Nevšedný výlet ubieha tak rýchlo, že sme sa ani nenazdali a absolvovali už polovicu trasy. V spoznávaní tej druhej budeme pokračovať o týždeň.

 

GPS: 49°58'59.2"N 20°03'19.9"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakcia



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke V. – baňa ako centrum kultúry, športu i zdravia  
Publikované: 20.3.2019
Soľné podzemie vo Wieliczke chce priťahovať turistov v každom období, preto ani tu nezabúdajú na trendy, ktoré so sebou prináša moderná doba. Po ukončení prehliadky sa nemusíte ponáhľať na povrch, ale napríklad si môžete vychutnať nejakú tú dobrotu z typickej poľskej kuchyne.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke IV. – kaplnky pod zemou
Publikované: 13.3.2019
V predošlých článkoch sme nahliadli do chodieb a komôr soľnej bane vo Wieliczke, pripomínajúc si tak jej bohatú banskú históriu. No baňa ukrýva aj svoju dušu v podobe kaplniek, ktoré baníci pravidelne navštevovali k modlitbe. Preto sa v nasledujúcich riadkoch vydáme na tieto miesta a absolvujeme špeciálny pútnický okruh baňou.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke III. – druhá polovica turistickej trasy podzemím
Publikované: 6.3.2019
Prvá polovica cesty podzemím nás očarila svojimi priestormi či legendou vytesanou v skale, avšak to nie je ani zďaleka všetko, čo baňa svojim návštevníkom ponúka. Preto poďte s nami zostúpiť ešte hlbšie, do jej chodieb a komôr, na miesta kde sa ligocú krištáľové lustre a slané banské jazierka.

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 9.3.2023
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav alebo poľsky Wrocław).

Poľsko: Poznaň – mesto na rieke Varte I.
Publikované: 26.1.2023
Ako napovedá už aj titulok, mesto Poznaň leží na rieke Varta, tretej najdlhšej poľskej rieke. Výlet do Poznane nás zavedie do jedného z úplne najstarších poľských miest. Len čo sa dozviete niečo o najstaršej histórii tohoto mesta, bude váš pobyt o to viac presiaknutý túžbou spoznávať a užívať si toto mesto, ktoré zohralo dôležitú úlohu v poľských dejinách.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 23.2.2023
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko: Jablonka – nákupný raj Slovákov
Publikované: 4.9.2013
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do Poľska, konkrétne do dedinky Jablonka. Pre nás Slovákov je táto dedinka úzko spätá s výhodnými nákupmi, no v dnešnom článku si povieme aj čo-to o jej histórií a o turistických tipoch v jej okolí.

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)
Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke I. – história a súčasnosť
Publikované: 20.2.2019
Svetový unikát na juhu Poľska láka nahliadnuť do útrob zeme ročne vyše milióna turistov. Soľný svet, ktorý tu za stáročia vznikal vďaka ťažbe soli, nenechal ľahostajných ani nás. Preto sa vydajme odkrývať históriu i súčasnosť tohto výnimočného miesta v nasledujúcich riadkoch.

Poľsko, Wieliczka – história nad zemou
Publikované: 13.2.2019
Keď sa povie Wieliczka, azda každého z nás napadne slávna soľná baňa na juhu Poľska. Toto rovnomenné mestečko ponúka turistom nielen krásu v svojom podzemí, ale oplatí sa preskúmať i to, čo ponúka nad zemou. Skôr ako nahliadneme do starodávnych hlbín, prejdeme sa pomedzi pamiatky v jej uliciach, ktoré pripomínajú bohatú históriu tohto baníckeho mesta.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko: Krakov, židovské mesto Kazimierz
Publikované: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charizmatické a historické mesto má pre návštevníkov toľko lákadiel, že vyraziť tam iba na víkend je jedným slovom škoda. Pokiaľ ste to ešte nepočuli – Krakov sa stáva hlavným mestom barovej zábavy. Reštaurácie, kluby, cukrárne, pijalnie wódky… jeden podnik vedľa druhého a všetky skvelé. A keď sa dostatočne občerstvíte, rozhliadnite sa po meste. Židovské mesto Kazimierz, stredoveké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, najposvätnejšie poľské miesto. To všetko sa tu nachádza na pár kilometroch štvorcových, práve tak akurát poznateľných počas víkendu.

Poľsko, Osvienčim: miesto, kde tuhne v žilách krv
Publikované: 8.11.2010
Ide o najväčší koncentračný tábor v Európe, kde bolo konečné riešenie židovskej otázky dovedené k tragickej dokonalosti. Medzi rokmi 1940 až 1945 tam Nemci povraždili milión sto tisíc ľudí.

Poľsko: Nowy Targ – miesto, kde zoženiete všetko
Publikované: 15.5.2013
Kto by nepoznal azda najznámejšie trhovisko v Poľsku v meste Nowy Targ?! Dva krát do týždňa sem smerujú tisíce ľudí za reálnou vidinou lacnejšieho nákupu. No my by sme vám, našim čitateľom, chceli predstaviť toto mesto nielen ako trhovisko, ale aj ako historické a atraktívne cestovateľské miesto s rušným každodenným životom.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko, Krakov a Wieliczka očami fotografa
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta Malopoľského vojvodstva, ktoré sa považuje za jedno z najkrajš...

Poľsko, Wieliczka – kráľovstvo soli
Na juhu Poľska sa rozprestiera malebné mestečko Wieliczka, ktoré ponúka turistom mnoho krásnych p...

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Krakov - jedno z najkrajších miest Európy
Krakov (Kraków), hlavné mesto Malopoľského vojvodstva, je rozhodne mestom, ktoré stojí za návštev...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 26. 4. 2024
sviatok:Jaroslava
dnes:
piatok 26.4.
5 °C
zajtra:
sobota 27.4.
9 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X