www.infoglobe.sk » Muránskou planinou

Muránskou planinou

Publikované: 8.10.2010
Definitívne opúšťame malebný kraj Slovenského raja a po návšteve ľadovej jaskyne nás čaká presun do Nízkych Tatier, kde bude naša aktívna dovolenka pokračovať. Medzi Nízkymi Tatrami a našou východiskovou pozíciou sa však nachádza kraj, ktorého krásu sa nedá len tak obísť a keďže sa na našej vytýčenej trase až tak neponáhľame, dovolíme si dnes urobiť malú odbočku.

Od Dobšinskej jaskyne vedie relatívne priama cesta na Brezno, podtatranské centrum všetkého diania. My však odbočíme pár kilometrov za Telgártom, v obci Červená skala, na juh, kde nás informačná šípka upozorní na Muránsky hrad. Už jeho samotný názov napovedá, že vchádzame do kraja krásnej a tajomnej Muránskej planiny. Po ceste č. 531, vinúcej sa na úbočiach zelených veľhôr, postupne klesáme do údolia k mestečku Muráň - do údolia pastvín, koní a kráv. Asi najlepší spôsob, ako sa zoznámiť s miestnou krajinou je nie len cesta samotná, ale i trocha turistiky. Z doporučených trás sa ponúka asi dvojhodinová vychádzka medzi Veľkou lúkou a hradom Muráň. Stredne náročný náučný chodník vedie priamo od parkoviska a na 2 kilometroch sa toho o miestnom divokom kraji dozvieme viac než dosť. Na cestu sa dá napojiť tiež z obce Mariánska Huť, ta je však o 3 km ďalej. Samotná zrúcanina hradu Muráň leží na skalnatom výbežku zvanom Cigánka.

 

Od lúpežníkov k rodeu

Tato zrúcanina z 13. storočia je zároveň tretím najvyššie položeným hradom na Slovensku (935 m n. m.). Stavba pôvodne slúžila ako obranná tvrdza tunajšej obchodnej cesty medzi Zvolenom, Liptovom a južným Uhorskom. Pôvodný ráz stavby sa však nezachoval, pretože okrem požiaru prežila aj niekoľké prestavby. Asi najznámejšou postavou spojenou s týmto hradom bol lúpežný rytier Matej Bašo, ktorý so svojou družinou medzi rokmi 1529 - 49 drancoval a plienil všetky kraje v dosahu svojho panstva. Vypálil Levoču, Dobšinú a jeho meno sa spája aj so zničením kartuziánskeho kláštora na Kláštorisku. Po tejto neslávnej histórii sa na hrade vystriedalo mnoho pánov, ktorých úmysly však boli o poznanie mierumilovnejšie. V 18. storočí však stavba dvakrát vyhorela a od tej doby sa, až na pravidelné údržby, už ďalej neobývala. Ako svedectvo dávnych i nedávnych dôb sa nám do dnešných dní zachovala mohutná vstupná brána, zvyšky opevnenia a rozsiahle nádvorie, ktoré však postupne zarastá náletovými drevinami a zeleňou, ktorá postupne zakrýva ruiny kedysi významného hradu. V roku 2005 tu prebehla výrazná rekonštrukcia, počas ktorej vznikli drevené plošiny, slúžiace ako pôsobivé vyhliadky do muránskej krajiny.

 

Prechádzka v zabudnutom kraji

Tunajší kraj a predovšetkým Národný park Muránska planina, je plný romantických zákutí, listnatých lesov, rozmanitých skál a hmlistých údolí, na ktorých sa ruka človeka podpísala len minimálne a keď, tak len v súlade s prírodou. Chov koní a dobytka tu dnes patrí k najtradičnejším obživám miestneho ľudu, v posledných rokoch dokonca v obci Muráň usporadúvajú rodeo show…

Jadro najmladšieho Slovenského národného parku je tvorené z vápencovej a dolomitovej planiny s krasovými útvarmi. Na ploche viac ako 200 km² sa nachádza približne 250 prevažne neprístupných jaskýň, desiatky priepastí, prameňov a kopcov, ktorým dominuje Fabova hoľa s výškou 1 439 m n. m. Spolu tu nájdeme približne 300 km značených turistických trás, ktoré v tomto stále trochu zabudnutom kraji určite stoja za nejednu výpravu. Naša cesta ale pokračuje a tak sa ďalej po ceste 531 vydávame k najjužnejšiemu bodu tejto cesty, do mestečka Tisovec a odtiaľ späť na sever do podtatranského mesta Brezno, odkiaľ je to už len kúsok k prvej vysokohorskej výprave, ale o tom až nabudúce…

Text/foto: Jan Chaloupka a wikipedia commons

Preklad: O. Kubáčková



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Muráň: Nová cyklotrasa
Publikované: 5.6.2011
Obec Muráň v Revúckom okrese spojí s maďarskou obcou Hollókö nová cyklotrasa. Na tomto projekte sa v rámci cezhraničnej spolupráce podieľa Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) a maďarská župa Nógrad.

Prechádzka Banskou Bystricou
Publikované: 29.10.2010
Naša aktívna časť dovolenky pomaly končí, ale stále nám zostáva viac ako polovica cesty, na ktorej dnes navštívime historickú i modernú Banskú Bystricu.

Z Chopku na Ďumbier
Publikované: 22.10.2010
Mierna odbočka cez Muránsku planinu nijak nenarušila plán našej aktívnej dovolenky, ktorá dnešným dielom pokračuje v predhorí Nízkych Tatier. Od mesta Brezno je to pod vrcholok masívu, ktorému dominuje vrchol Ďumbier, už len kúsok.

Obnovený chodník Muránskou planinou
Publikované: 16.10.2010
V Spišsko-gemerskom krase obnovil Klub priateľov Muránskej planiny náučný chodník medzi obcami Muráň a Veľká Lúka a rovnomenným hradom.

Dobšinskou ľadovou jaskyňou
Publikované: 1.10.2010
Všetko sa raz končí, rovnako aj náš pobyt v raji. Trochu zvláštna veta na úvod seriálu o aktívnej dovolenke, no, žiaľ, je to tak. Aby naša dovolenka bola skutočne aktívna, musíme sa teraz presunúť za ďalším dobrodružstvom po trase, na ktorej navštívime Dobšinskú ľadovú jaskyňu, prejdeme tajomnú Muránsku planinu, aby sme v podvečer dorazili do Nízkych Tatier.

Prielomom Hornádu
Publikované: 24.9.2010
Ďalšiu časť našej aktívnej dovolenky, ktorá sa odohráva v romantických roklinách Slovenského raja, zakončíme dobrodružnou výpravou po trase Prielom Hornádu – Kláštorská roklina – Kláštorisko.

Dolinou Veľkého Sokola
Publikované: 17.9.2010
Aktívna dovolenka II. Ako sme už v prvej časti nášho putovania naznačili, kemp v Podlesku je ideálnym východiskovým bodom pri návšteve tých najpôsobivejších dolín, ako je Suchá Belá či 4 km západne položené Piecky, resp. 6 km vzdialený Veľký Sokol. A práve ten bude cieľom našej dnešnej výpravy.

Cesta do Slovenského raja
Publikované: 9.9.2010
Pokiaľ vás už omrzelo cestovanie do ďalekých destinácií za morom, palmovým a nekonečným slnením na často preľudnených plážach, máme pre vás tip na zaujímavú a predovšetkým aktívnu dovolenku, počas ktorej navštívime a prejdeme mnohé zo zaujímavých aj romantických miest Slovenska a neskôr aj Českej republiky.

Revúca: Objav entomológov
Publikované: 29.5.2012
Českí vedci v Muránskej planine objavili dva nové druhy chrobákov. Sú to nové druhy, ktoré nežijú nikde inde na svete.


Súvisiaca fotogaléria

Slovenský raj - Veľký Sokol
Fotografické putovanie po jednej z najpôsobivejších dolín Slovenského raja. Ak sa chcete o tomto ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 18. 4. 2024
sviatok:Valér
dnes:
štvrtok 18.4.
3 °C
zajtra:
piatok 19.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X