www.infoglobe.sk » Luxembursko - návšteva hlavného mesta

Luxembursko - návšteva hlavného mesta

Publikované: 4.2.2018
Potom, ako sme si minulý týždeň predstavili Luxemburské veľkovojvodstvo vo všeobecnosti, dnes zavítame do jeho hlavného mesta, ktoré nesie rovnomenný názov – Luxemburg. V nasledujúcich riadkoch si povieme čo-to o jeho histórií, pamiatkach i zaujímavostiach.

Vyše stotisícové hlavné mesto Luxemburska sa nachádza v južnej časti krajiny, na sútoku riek Alzette a Pétrusse, a je nielen významným svetovým finančným centrom a sídlom viacerých európskych inštitúcií, ale aj dopravnou križovatkou či turisticky veľmi vyhľadávaným cieľom.

Luxemburg

História mesta a v podstate aj veľkovojvodstva sa začala písať už v 4. storočí, kedy tu bola vybudovaná rímska základňa. O desiatky rokov neskôr tu bola postavená vojenská pevnosť, okolo ktorej postupne vznikalo osídlenie. So zväčšovaním zástavby sa budovali aj hradby, ktoré boli po dlhú dobu považované za nedobytné.

Luxemburg

Výhodná poloha vtedajšieho mestečka zaručovala prosperitu, ktorej výsledkom bolo udelenie mestského práva v roku 1244. Na čele mesta (i krajiny) sa striedali viaceré dynastie. Luxemburg sa nevyhol ani dobývaniu či nadvládam iných krajín. Pre našinca azda najzaujímavejšou časťou luxemburských dejín bolo spojenie s Českým kráľovstvom, ktoré sa udialo v 14. storočí. Pričinil sa o to sobáš vojvodu Jána Luxemburského s českou princeznou Eliškou. Následne jeho syn Václav zdedil český trón a zároveň bol menovaný aj rímskym cisárom známym pod menom Karol IV., no viac už do histórie zachádzať nebudeme.

Luxemburg

Dvadsiate storočie prinieslo mestu (i krajine) napriek snahe o neutralitu dvakrát nemeckú nadvládu, komunistický puč, ktorý bol pomerne rýchlo potlačený, až napokon iniciatívu na zjednotenie Európy, ktorú dnes poznáme pod názvom Európska únia.

V súčasnosti hlavné mesto Luxemburg ponúka dva pohľady. Prvý je zameraný na starobylé centrum s dominantnou pevnosťou, katedrálou Notre Dame a dláždenými uličkami, ktoré je zapísané aj do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a ten druhý je zas na moderné centrum sústredené v okolí námestia Krichberg. Tu sídlia inštitúcie Európskej únie, konferenčné centrá či najstaršie komerčné rádio v Európe (Luxemburg) alebo najväčšia európska mediálna spoločnosť RTL.

Luxemburg

My vás samozrejme pozývame na prechádzku tou historickejšou časťou. Rozdelená je na dve časti – Ville Haute (Horné mesto) a Ville Basse - Grund (Dolné mesto). Vidieť tu môžete veľkovojvodský palác (Palais Grand Ducal), námestie Place Guillaume s mestskou radnicou či opevnenia. Verte, jedná sa o skutočný zážitok. Určite nevynechajte ani návštevu už spomínanej neogotickej katedrály Notre Dame zo 17. storočia, kde sa nachádza i krypta Jána Luxemburského a ďalších veľkovojvodov.

LuxemburgLuxemburg

Zaujímavý je aj vojnový pamätník Gëlle Fra, pešia zóna s najkrajšími balkónmi v Európe nazývaná Chemin de la Corniche či Citadelle du St. Esprit, z ktorej sa naskytá nádherný pohľad na mesto. Pri potulkách narazíte aj na desiatky mostov, ktoré romanticky prepájajú jednotlivé časti ulíc a zároveň ponúkajú aj nezabudnuteľné scenérie. V historickom centre nechýbajú ani zelené plochy v podobe upravených parkov, no nájdete tu i tajomné katakomby (kazematy) Casemates de la Pétrusse, výnimočné expozície Národného múzea, opátstvo Neumünster a jeho kostolík sv. Jána.

Luxemburg

Nedá nám nespomenúť aj slávny bulvár Boulevard Royal, ktorý bol kedysi hradnou priekopou pevnosti, ale v súčasnosti tu nájdete nespočetné množstvo pobočiek bánk, ktoré len podtrhujú bohatstvo tohto mesta. Za gastronomickými zážitkami odporúčame zájsť na menšie námestie Place d’Armes, ale upozorňujeme, že vaša peňaženka to určite pocíti.

Luxemburg

Nakoľko rozmery mesta nie sú veľké, presuny zvládnete úplne hravo aj peši. Očarujúca atmosféra, malebné zákutia a príjemné podnebie vás presvedčia, že návšteva hlavného mesta Luxemburg bola dobrou voľbou. Preto neváhajte a vydajte sa spoznávať jediné veľkovojvodstvo na svete!

 

GPS: 49°36'35.1"N 6°07'51.2"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata FiricováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Belgicko, Arlon – hlavné mesto provincie Luxemburg
Publikované: 10.3.2019
Počuli ste už niekedy o Belgickom Luxembursku? Pokiaľ nie, tak dnes vás zavedieme do tejto provincie v Belgicku, ktorá sa rozprestiera na juhu Valónskej oblasti. Zaujímavosťou tejto provincie je, že pôvodne bola súčasťou Luxemburského veľkovojvodstva, avšak podpísaním tzv. londýnskej zmluvy z roku 1839 bola pripojená k už spomínanému Belgicku.

Luxembursko, Echternach –  najstaršie mesto krajiny
Publikované: 3.3.2019
Dnes sa opäť vrátime do Luxemburska, aby sme navštívili mestečko Echternach nachádzajúce sa v rovnomennom kantóne neďaleko hraníc s Nemeckom. Približne päťtisícové mestečko sa rozprestiera v blízkosti rieky Sûre (Sauer), a je hlavným východiskovým bodom turistami vyhľadávaného tzv. Malého Luxemburského Švajčiarska.

Luxembursko, Koerich – dedinka s nádychom stredoveku
Publikované: 17.2.2019
Malá veľká krajina Luxembursko v sebe skrýva mnoho krásnych miest. Jedným z nich je aj malebná dedinka v západnej časti krajiny – Koerich. Obec je súčasťou kantónu Capellen a žije v nej niečo cez 2300 obyvateľov.

Luxembursko – výlet do krajiny Červených skál
Publikované: 11.2.2018
Jeden z najbohatších štátov sveta ponúka okrem krásnych miest aj nádhernú prírodu. Dnes sa vydáme do mesta Esch-sur-Alzette, ktoré je od hlavného mesta Luxemburg vzdialené necelých 15 kilometrov, a je akousi vstupnou bránou do krajiny Červených skál (RedRock).

Luxembursko – malá, ale bohatá krajina
Publikované: 28.1.2018
V našich cestovateľských potulkách svetom, tentokrát navštívime malý štátik v západnej časti Európy – Luxembursko. Na začiatku nášho výletu si túto bohatú krajinu predstavíme ako celok a neskôr navštívime aj niektoré z jej malebných miest.

Belgicko, Bruggy – jedno z najromantickejších miest na svete
Publikované: 27.11.2013
Dnes sa spoločne presunieme na severozápad Belgicka, do historického a správneho centra provincie Západné Flámsko – mesta Bruggy, ktoré mnohí cestovatelia označujú za najromantickejšie miesto na svete.

Belgicko, Brusel – hlavné mesto Európy  
Publikované: 18.12.2013
Dnes budeme pokračovať v spoznávaní našej krásnej Európy. Svoje kroky opäť nasmerujeme do Belgicka. Tentoraz sa vyberieme do jeho hlavného mesta, do Bruselu. Turista tu môže obdivovať úchvatnú architektúru, zaujímavé múzeá, či ochutnať skvelú kuchyňu a nespočetné množstvo belgických pív.

Belgicko: Antverpy – mesto prívlastkov
Publikované: 20.11.2013
Na našich potulkách zahraničím sa dnes vydáme do prístavného mesta Antverpy, ktoré je druhým najväčším mestom v Belgicku a zároveň aj druhým najväčším prístavom Európy. Pozrieme sa bližšie na dejiny mesta, kde žil a pôsobil svetoznámy maliar Peter Paul Rubens, a taktiež ktoré sa stalo centrom svetového diamantového priemyslu a obdivuhodnej architektúry.

Belgicko: Mons – Európske hlavné mesto kultúry
Publikované: 25.2.2015
Pre rok 2015 bol udelený titul Európske hlavné mesto kultúry dvom mestám, a to českej Plzni a belgickému Monsu. My dnes navštívime druhé menované mesto a predstavíme si ho nielen z hľadiska kultúry, ale aj histórie a odporučíme vám aj zopár jeho turistických zaujímavostí.

Belgicko: Gent – rozprávkové mesto krajiny
Publikované: 26.3.2017
Z pomedzi všetkých belgických miest práve Gent pôsobí najkrajším dojmom. Nachádza sa na východe Flámska, teda na severe krajiny. Jeho atmosféra vás ihneď prenesie niekoľko storočí do minulosti. Okraj mesta nie je samozrejme ničím výnimočný, na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o obyčajné mesto ako každé iné. No opak je pravdou.


Súvisiaca fotogaléria

Luxembursko – bohaté kráľovstvo
V našej dnešnej fotogalérií vás zavedieme do síce malej, ale za to bohatej európskej krajiny – Lu...

Belgicko – krajina čokolády, piva a srdce Európy
Belgicko je nepísaným srdcom Európy, veď tu sídlia tie najdôležitejšie inštitúcie Európskej únie....

Belgicko, Gent - mesto s romantickou atmosférou
Poďte sa spolu s nami aspoň na chvíľu preniesť do druhého najväčšieho flámskeho mesta Gent, v kto...

Belgicko, Brusel – križovatka kultúr
Brusel je nielen hlavným mestom Belgicka, ale aj hlavnou multikultúrnou metropolou Európskej únie...

Belgicko: Antverpy – Rubensovo mesto
Druhé najväčšie mesto Belgicka – prístavné mesto Antverpy leží na pravom brehu rieky Šeldy (Schel...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

27.5.2019
Okrem športovania, turistiky, wellness a kúpeľných aktivít, ale aj atraktívnej histórie, je severovýchod Slovenska cieľom návštevníkov, ktorí si radi vychutnávajú kultúru. Zaujímavú paletu spoločenských podujatí, niektoré z nich s tradíciou už od stredoveku, vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.
26.5.2019
Od 30. mája do 1. júna vás čaká najvýznamnejšie kultúrno-spoločenské podujatie mesta Brezno, ktoré aj tento rok prinesie bohatý nielen hudobný program.
25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 27. 5. 2019
sviatok:Iveta