www.infoglobe.sk » Luxembursko, Echternach –  najstaršie mesto krajiny

Luxembursko, Echternach – najstaršie mesto krajiny

Publikované: 3.3.2019
Dnes sa opäť vrátime do Luxemburska, aby sme navštívili mestečko Echternach nachádzajúce sa v rovnomennom kantóne neďaleko hraníc s Nemeckom. Približne päťtisícové mestečko sa rozprestiera v blízkosti rieky Sûre (Sauer), a je hlavným východiskovým bodom turistami vyhľadávaného tzv. Malého Luxemburského Švajčiarska.

Malé Luxemburské Švajčiarsko (Müllerthal) je rekreačná oblasť, ktorú miestni obyvatelia využívajú na aktívny oddych v podobe bicyklovania, lezenia po skalách či na prechádzky po lesnatej pahorkatine alebo navštevujú jaskyne a kochajú sa početnými vodnými tokmi. Avšak my sa vráťme späť do mesta, ktorého patrónom je svätý Willibrord.

Echternach - vstupný portál do opátstva

Tento anglosaský benediktínsky mních je zároveň zakladateľom Echternachu. Už v 7. storočí tu založil kláštor a postupne sa i jeho okolie začalo osídľovať až do súčasnej podoby. Mestečku sa v priebehu časov nevyhli ničivé požiare, mocenské boje a dokonca sa na krátko stalo aj hlavným mestom krajiny. Do histórie sa zapísalo aj osvietenskou literatúrou napr. Zlatými evanjeliami Echternach. Po druhej svetovej vojne bolo s citom zrekonštruované a dnes sa tak môže hrdiť titulom najstaršieho (azda aj najkrajšieho) mesta v Luxembursku. Zároveň bol Echternach prvým mestom v Luxembursku s verejným i súkromným osvetlením (1886), a tiež sa tu konala prvá filmová projekcia (1896).

Echternach

EchternachEchternach

Patróna i dejiny si tu každoročne pripomínajú počas obdobia Turíc, kedy sa koná pestrý a originálny sprievod ulicami. Účastníci idú zvláštnym tanečným krokom, vykonávajú viaceré procesie a celé podujatie vrcholí pri svätcovom hrobe.

Echternach - bazilika Abbey sv. Willibrada, krypta (interiér)

Echternach - Musée de la préhistoire (Hihof)Echternach - bazilika Abbey sv. Willibrada (interiér)

Z pamätihodností určite treba vidieť baziliku Abbey sv. Willibrada s kryptou, ktorá je obklopená opátstvom i oranžeriou (v súčasnosti tu sídli stredná škola) a situovaná je v samotnom srdci historického centra mesta. Ďalším skvostom je farský kostol sv. Petra a Pavla či unikátne múzeum prehistórie (Musée de la préhistoire) mapujúce dejiny ľudstva za posledné desaťtisíce rokov. Múzeum sídli v gotickej budove Hihof na rohu Rue du Pont. Určite sa zastavte aj pri jednej z najstarších pamiatok mesta – budove bývalého súdneho dvoru (Denzelt) s fasádnymi sochami. Za videnie stojí aj budova Radnice, Kríž spravodlivosti, archeologické vykopávky Rímskej vily, južné opevnenie, starý most Sauer či strážna veža. Z novodobých stavieb odporúčame návštevu koncertného a konferenčného domu Trifolion, kde sa ročne koná vyše 200 podujatí.     

Echternach - Denzelt

V blízkosti mesta je situované rovnomenné jazero využívané nielen na rekreáciu, ale aj ako miesto konania rôznych festivalov. Echternach ponúka na malej ploche pestrú paletu vyžitia, či už ste nadšencom histórie, architektúry, umenia, zábavy alebo prírody. Preto pokiaľ plánujete potulky po Európe, určite sa tu zastavte.

Echternach - bazilika Abbey sv. Willibrada (interiér)Echternach - bazilika Abbey sv. Willibrada (interiér)

Echternach - bazilika Abbey sv. Willibrada

GPS: 49°48'49.5"N 6°25'18.0"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata FiricováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Luxembursko - návšteva hlavného mesta
Publikované: 4.2.2018
Potom, ako sme si minulý týždeň predstavili Luxemburské veľkovojvodstvo vo všeobecnosti, dnes zavítame do jeho hlavného mesta, ktoré nesie rovnomenný názov – Luxemburg. V nasledujúcich riadkoch si povieme čo-to o jeho histórií, pamiatkach i zaujímavostiach.

Belgicko, Arlon – hlavné mesto provincie Luxemburg
Publikované: 10.3.2019
Počuli ste už niekedy o Belgickom Luxembursku? Pokiaľ nie, tak dnes vás zavedieme do tejto provincie v Belgicku, ktorá sa rozprestiera na juhu Valónskej oblasti. Zaujímavosťou tejto provincie je, že pôvodne bola súčasťou Luxemburského veľkovojvodstva, avšak podpísaním tzv. londýnskej zmluvy z roku 1839 bola pripojená k už spomínanému Belgicku.

Luxembursko, Koerich – dedinka s nádychom stredoveku
Publikované: 17.2.2019
Malá veľká krajina Luxembursko v sebe skrýva mnoho krásnych miest. Jedným z nich je aj malebná dedinka v západnej časti krajiny – Koerich. Obec je súčasťou kantónu Capellen a žije v nej niečo cez 2300 obyvateľov.

Luxembursko – malá, ale bohatá krajina
Publikované: 28.1.2018
V našich cestovateľských potulkách svetom, tentokrát navštívime malý štátik v západnej časti Európy – Luxembursko. Na začiatku nášho výletu si túto bohatú krajinu predstavíme ako celok a neskôr navštívime aj niektoré z jej malebných miest.

Luxembursko – výlet do krajiny Červených skál
Publikované: 11.2.2018
Jeden z najbohatších štátov sveta ponúka okrem krásnych miest aj nádhernú prírodu. Dnes sa vydáme do mesta Esch-sur-Alzette, ktoré je od hlavného mesta Luxemburg vzdialené necelých 15 kilometrov, a je akousi vstupnou bránou do krajiny Červených skál (RedRock).


Súvisiaca fotogaléria

Luxembursko – bohaté kráľovstvo
V našej dnešnej fotogalérií vás zavedieme do síce malej, ale za to bohatej európskej krajiny – Lu...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

21.5.2019
Hořice na Jičínsku otvorili po 3,5 roku opravené múzeum s novou expozíciou o ťažbe, spracovaní a využití pieskovca. Oprava novorenesančnej budovy z roku 1877 bola súčasťou česko-poľského projektu. Múzeum je otvorené denne okrem  pondelka.
20.5.2019
Pozývame vás na prehliadky rozária, kde je sústredených viac ako 800 odrôd kultúrnych ruží a 80 druhov botanických ruží v rámci podujatia Dni ruží, ktoré sa uskutoční od 3. do 9. júna 2019.
19.5.2019
Víly, vodník, princezné a iné rozprávkové bytosti vás čakajú aj tento rok pod Smolenickým zámkom, aby dospelých a samozrejme hlavne deti previedli cestou dobrodružstva.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 21. 5. 2019
sviatok:Zina