www.infoglobe.sk » Juhoafrická republika – krajina všetkého

Juhoafrická republika – krajina všetkého

Publikované: 1.5.2013
Juhoafrická republika je najjužnejším štátom Afriky. Rozprestiera sa medzi Atlantickým a Indickým oceánom. Hlavným mestom je Pretória. V dnešnom článku si povieme o tematických cestovateľských miestach tejto prenádhernej krajiny a pridáme aj nejakú tu zaujímavosť.

Juhoafrická republika sa za ostatné roky veľmi zmenila. Je bezpečnejšia, otvorenejšia a priateľskejšia. Preto ak zvažujete návštevu Afriky ako takej, nemali by ste si nechať ujsť ani návštevu Juhoafrickej republiky. Táto 50 miliónová krajina patrí nielen svojou históriou a prírodou k jedným z najkrajších kútov sveta. Nájdete tu púšť, rozsiahle plošiny, majestátne Dračie vrchy, moderné veľkomestá, prírodné rezervácie, či pre našinca zaujímavú kultúru a tradície. Z histórie vieme, že Juhoafrickú republiku kolonizovali Európania, ktorí sa tu usadili. Vďaka tomu sa tu budete cítiť ako doma. V lete tu priemerná teplota dosahuje 28 °C a v zime 18°C. V Juhoafrickej republike sa hovorí 11 jazykmi, no jedným z najpoužívanejších je angličtina, takže s dohovorením sa nebudete mať problém. Vybudovaná infraštruktúra ponúka jazdu autom na kvalitných cestách či diaľniciach, pre priaznivcov železničnej dopravy tu premávajú rýchlovlaky a veľké letiská sa starajú o dostupnosť Juhoafrickej republiky z celého sveta. Juhoafrická republika ponúka tzv. veľkú päťku zážitkov, a to vysoké hory, čistú vodu, výborné vína, národné parky a golf s tichou účasťou krokodílov.  

letisko v Kapskom meste

Pre návštevníkov Juhoafrickej republiky je po vstupe do „krajiny všetkého“ pripravená tzv. mapa zážitkov, ktorá vás prevedie týmto nevšedným a okúzľujúcim štátom. „Spoznajte tmavo modrú“, tak znie prvý okruh turistických tipov na výlet.  Návštevníci či skôr dobrodružní cestovatelia majú možnosť obdivovať a pozorovať veľryby, delfíny, tučniaky, ostrov tuleňov, húfy sardiniek, dve oceánske akvária,  uShaka (žraločí) morský svet a pre tých naozaj najodvážnejších je pripravené potápanie v klietkach za žralokmi. Druhý okruh tvorí „malebnosť“ , ktorý je ideálny pre turistov. Obsahuje tipy na návštevu Cape Pointu (najjuhovýchodnejší bod Afriky),  stolových hôr, vodopádov Augrabies, legendárnych Dračích hôr, juhoafrických chatrčí Rondavel, jaskýň Cango, Božích okien (panoramatické hory) a turistického klenotu Clarens.  Tretí okruh vás zavedie do histórie a zoznámi s pôvodom a kultúrou miestnych obyvateľov.  Cieľom výletov je „kolíska ľudstva“ v provincií Gauteng, náleziská a múzeum v Národnom parku Mapungubwe, tropické kráľovstvo dažďa v Modjadji, bojiská zo slávnej Boer-Zulu-Britskej vojny, zábavný tematický park Gold Reef City, výlety do juhoafrického Soweta (chudobné sídliská), Robbenového ostrovného múzea, či do mesta diamantov Kimberley.

Kapské mesto

Štvrtý okruh je „dobrodružný“. Určený je pre adrenalínových nadšencov, ktoré radi jazdia na koňoch, na raftoch, alebo majú radi paragliding, bungee jumping, či surfing. Južná Afrika nezabúda ani na lezcov a vyznávačov zip wire-u.  Ak nepatríte ani do jednej z týchto skupín návštevníkov a dávate skôr prednosť pohodliu, pre vás je určený piaty a šiesty zážitkový okruh. Tieto dva tematické okruhy vás zavedú do luxusu  hotelových rezortov, jácht, miestnych vinární a nočných klubov. Dajú vám aj tipy na koncerty a festivaly. Posledný spomedzi okruhov vás zavedie do divokej a nespútanej africkej prírody, kde budem môcť vidieť všetky zvieratá tzv. veľkej africkej päťky, ako aj mnohé iné. Národnými parkami vás budú sprevádzať skúsení sprievodcovia.

Pláže a príroda JAR

Juhoafrická republika ponúka množstvo zážitkov, poznaní a krás, ktoré nedočkavo čakajú na vás. Na záver ešte malá zaujímavosť o jednom typickom miestnom šperku zvanom Zulu a nápoji, ktorý opíja slony. Zulu je vlastne ľúbostný list pretavený do podoby šperku. Tvoria ho korálky rôznych farieb, ktoré symbolizujú rôzne priania. Zulu šperk je prejavom lásky a náklonnosti, takže pri návšteve Juhoafrickej republiky si dávajte pozor od koho takýto pekný šperk dostanete. A čo sa týka nápoja, ktorý opíja slony, tak ten sa nazýva AMARULA. Vyrába sa z exotického ovocia stromu marula prezývaného sloní strom. Pomenovanie je trefné, nakoľko sa pod týmito stromami zhromažďujú veľké množstvá slonov. Tie konzumujú svetložlté plody, ktoré obsahujú alkoholické zložky, a tak nie je prekvapením, keď pri svojich potulkách Južnou Afrikou stretnete kyvotajúceho sa slona  :-).

Obyvatelia JAR 

Pokiaľ je vám predsa len Afrika vzdialená, skúste sa zapojiť do našej fotosúťaže, v ktorej môžete vyhrať DVD film predstavujúci túto krásnu krajinu, ako aj Zulu šperk, mapu zaujímavostí, pekné tričko a mnoho ďalších vecí.

Futbaloví fanúšikovia JAR

Text: Oskár Mažgút

Zdroj a foto: southafrica.netDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Viete, že? Juhoafrická republika - Dračie hory
Publikované: 22.7.2012
Drakensberg – fascinujúci svet hôr, horských priesmykov a prírodných scenérií, ktoré sa podľa všetkých predpokladov stali námetom pri vytvorení fantastického sveta postáv z ríše J. J. R. Tolkiena, ktorého rodiskom je práve Juhoafrická republika.

JAR: bohatý kút Afriky I.
Publikované: 4.5.2011
Nový diel o Juhoafrickej republike bude zasvätený Pretórii.

JAR: bohatý kút Afriky II.
Publikované: 11.5.2011
Dnes dokončíme rozprávanie o Pretórii a presunieme sa do Kapského Mesta.

JAR: bohatý kút Afriky III.
Publikované: 18.5.2011
Čaká na vás pokračovanie o najstaršom meste Južnej Afriky - Kapskom Meste.

JAR: bohatý kút Afriky IV.
Publikované: 25.5.2011
Z Kapského Mesta zamierime do hlavného mesta Juhoafrickej republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kút Afriky V.
Publikované: 1.6.2011
V poslednom dieli si prečítajte o zaujímavom hlavnom meste juhoafrickej provincie Slobodný štát a jeho priľahlých národných parkoch.

Kapské mesto
Publikované: 17.1.2010
Kapské Mesto je druhé najväčšie mesto Juhoafrickej republiky, hlavné mesto provincie Western Cape a zároveň tu sídli juhoafrický parlament a ďalšie vládne inštitúcie. Vďaka svojim prírodným scenériám je označované ako jedno z najkrajších miest sveta.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slovensko

1. 9. – 31. 10. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Gemersko-Malohontského múzea v Rimavskej Sobote a publikácia Klenotnica GMM
2. cena:
Krásny šperk od spoločnosti Milishop.sk
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie v divadle Tower Stage
3. cena redakcie:
Publikácia Od hradu k hradu z vydavateľstva Dajama

Aktuality:

18.10.2017
Knižná udalosť roka sa blíži! Od 9. do 12. novembra 2017 sa v bratislavskej Inchebe uskutoční v poradí už 25. knižný veľtrh Bibliotéka, ktorý doplní výstava vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika zameraná na prezentáciu učebníc, vzdelávacích softvérov a školských pomôcok.
17.10.2017
Vo výstavnom a spoločenskom centre IDEON v Pardubiciach sa koná v dňoch 20. až 22. októbra čokoládový festival. Čaká vás veľmi sladký víkend s bohatým sprievodným programom.
16.10.2017
Už v sobotu 28. októbra 2017 sa môžete tešiť na Noc duchov, tekvíc a strašidiel, ktorá zavládne na stredovekom hrade Strečno.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ČILE (Chile):

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:streda 18. 10. 2017
sviatok:Lukáš
dnes:
streda 18.10.
22 °C
zajtra:
štvrtok 19.10.
19 °C