www.infoglobe.sk » Japonsko, Osaka - Osacký hrad

Japonsko, Osaka - Osacký hrad

Publikované: 16.1.2015
Kedysi dávno sme uverejnili článok o jednom z najväčších japonských miest, o Osake (presný prepis z japončiny znie Ósaka). Na jeho konci sme letmo spomenuli aj miestny hrad, ktorého plocha je len o čosi málo menšia než plocha Pražského hradu.

Otemonska branaAkonáhle sa pred Osacký hrad postavíte, bude vám s trochou fantázie pripomínať skôr ohromnú luxusnú vilu než miesto, ktoré chránili samurajovia a ktoré zažilo nejedno veľké krviprelievanie. Biela fasáda hradu je doplnená zelenou strechou.

Ósacký hrad je známy ako pýcha Hidejošiho Tojotomiho (1536-1598), veľkého japonského štátnika a vojvodcu, ktorý mal na svedomí zjednotenie Japonska. Podľa Hidejošiho sa dokonca nazýva aj celé jedno historické obdobie krajiny – Momojama.

Osacky hradSo stavbou hradu začal Hidejoši v roku 1583 na mieste bývalého chrámu Honganji. Keď bol hrad v roku 1597 dostavaný, údajne nemal v celej zemi obdoby. Hidejoši z neho urobil aj svoje sídlo a po jeho smrti hrad ďalej slúžil jeho synovi.

Mocenské boje vo vnútri Japonska však pokračovali ďalej. Séria bitiek medzi mocným šógunátom Tokugawa a klanom Tojotomi vyvrcholila obliehaním Osackého hradu, pri ktorom proti sebe stáli státisícové armády. No vojská klanu Tojotomi stáli proti presile, ktorej nakoniec podľahli a tým bol klan nadobro zničený.Osacky hrad v 19. storoci

Následne bol hrad víťazným klanom Tokugawa zrekonštruovaný. Taktiež bola postavená nová hlavná veža a žulové hradby, ktoré tu stoja dodnes. V roku 1660 sa niečou vinou alebo snáď náhodou vznietil strelný prach v jednom skladisku. Ohromný výbuch spôsobil, že sa začal šíriť požiar, ktorému sa hrad nevyhol. Ďalšia rana prišla v roku 1665, keď do hradu pre zmenu udrel blesk. Potom pevnosť až do polovice 19. storočia, kedy bola čiastočne rekonštruovaná, chátrala. Avšak počas vnútorných nepokojov v Japonsku hrad opäť vyhorel.

Pohlad na hrad z vtacej perspektivyPodoba, v ktorej môžeme tento mohutný pozostatok búrlivej histórie krajiny vidieť dnes, pochádza prevažne z rekonštrukcie, ktorá prebehla pred dvadsiatimi rokmi. Hrad ponúka múzeum, ktorého súčasťou je dioráma znázorňujúca 19 scén zo života slávneho Hidejoši Tojotomiho. Vidieť tu môžete tiež model bitky o Osaku, ktorý je osadený miniatúrnymi figúrkami vojakov. Masívna kolekcia historických predmetov z obdobia Momojama v sebe zahŕňa aj nádhernú samurajskú zbroj alebo detailnú sošku Hidejošiho.

Keď si užijete históriu v múzeu, odporúčame vám vydať sa Zahrada do hradnej záhrady, ktorá sa rozlieha na ploche impozantných 100 hektárov. Budete sa prechádzať medzi stovkami čerešní, na ktoré musí byť najmä na jar prekrásný pohľad.

V takom rušnom meste akom je Osaka, je park s hradom skvelým miestom, kde možno stráviť pokojne aj celý deň. Bude to výlet zakončený romantickou prechádzkou a rozjímaním v najkrajšej záhrade v meste , ktorý vás zanesie do pre nás menej známej japonskej histórie.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org

Midori, CepterX, 吉田宅浪, アップロード者: 名古屋太郎, アップロード者: Leuo

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Japonsko, Tokio – Mesto budúcnosti. Alebo nie? – VIDEO
Publikované: 20.12.2016
Hlavné mesto Japonska sa zdá nekonečné. A vlastne to je celkom pravda – nejde totiž o jedno mesto, ale o plynule nadväzujúce osídlenie v celej oblasti regiónu Kantó, kde žije zhruba 40 miliónov ľudí. A aj napriek tomu je veľmi ľahké sa v ňom cítiť ako v malom mestečku.

Japonsko – krajina budúcnosti i tisícročných tradícií– VIDEO
Publikované: 13.12.2016
Na mape vyzerá ako nenápadné súostrovie na východe Ázie, no v skutočnosti to je krajina s neuveriteľne pestrou históriou, úžasnými tradíciami, nádhernou prírodou a obrovskou ekonomickou silou. Pred prvou cestou do Japonska môžete čakať čokoľvek, ale buďte si istí, že vás prekvapí. Možno omnoho viac, než si myslíte.

Japonsko, Macumoto - Vraní hrad
Publikované: 30.1.2015
Do tretice sa pozrieme do Japonska na jeden z najslávnejších hradov. V Macumoto, hlavnom meste prefektúry Nagano, stojí hrad, ktorý sa pre svoj vzhľad prezýva Vraní. Trocha neobvyklé, ale nestojí na žiadnej hore, ani nie je obklopený riekami, ale leží na planine. Postavený bol v polovici 16. storočia, teda v podobnom období ako Ósacký hrad a aj tu zohrala svoju úlohu postava Hidejošiho Tojotomiho.

Japonsko: Hrad Himedži – samurajská pevnosť
Publikované: 23.1.2015
Tento týždeň ešte zostaneme na druhej strane našej planéty, aby sme sa pozreli do ďalšieho monumentálneho japonského hradu.

Japonsko, Osaka: Kuchyňa Japonska
Publikované: 8.3.2013
Ako vyzerá jedno z najväčších a najvýznamnejších miest?

Japonsko: Prírodné symboly
Publikované: 17.10.2012
Existujú veci, na ktoré sú Japonci nesmierne pyšní. Vzhľadom na to, že Japonsko po dlhú dobu svojej histórie neudržovalo takmer žiadne kontakty s pevninou, a tak sa vyvíjalo v ústraní, vyvinul sa tu okrem špecifickej japonskej kultúry, zvykov a jazyka aj určitý pocit vlastnej výnimočnosti.

Japonsko: Niečo o pocitoch
Publikované: 12.9.2012
Niektorí z nás si myslia, že Japonci akosi maskujú svoje pocity, že ich uzamykajú kdesi hlboko v sebe. Že sa len neustále ukláňajú a usmievajú, že sa chovajú strojene. Že sú „naprogramovaní“, aby dobre a tvrdo pracovali pre svoju firmu, rodinu a pre Japonsko. A že snáď ani žiadne pocity nemajú. Na to existuje len jedna odpoveď.

Japonsko: Tradičné jedlo
Publikované: 5.9.2012
Čo si predstavíte, keď sa povie japonské jedlo? Nepoznám človeka, ktorý by si nepredstavil surovú rybu a ryžu. Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že Japonci nič iného okrem týchto dvoch potravín nejedia. A predstava týždňov, počas ktorých by sa mali stravovať len surovou rybou a ryžou ich potom často donúti, aby si so sebou na cestu do Japonska pribalili napr. „uherák“.

Japonsko: Stretnutie s históriou
Publikované: 3.10.2012
Japonská história nepatrí práve k bežne diskutovaným témam. De facto sa toho o nej medzi ľuďmi mnoho nevie. Pokiaľ sa pokúsite zaviesť na ňu reč, väčšine ľudí sa vybavia udalosti druhej svetovej vojny. My ostatní si spomenieme na samurajov, udatných bojovníkov s katanou, samurajským mečom, a gejše, ktoré sú nanešťastie dodnes v podvedomí ľudí zaškatuľkované ako prostitútky.

Japonsko: Doprava po Japonsku
Publikované: 22.8.2012
Tokijské metro, medzimestské vlaky, Šinkansen. Zmes zastávok a tunelov, stovky staníc a tisíce Japoncov, ktorí sa hemžia medzi turniketmi, nástupišťami a vlakmi. Pri tejto predstave turistom často nebýva do spevu.

Japonsko: O nástrahách ubytovania
Publikované: 19.9.2012
Pri cestovaní po Japonsku sa turista veľmi ľahko primotá do zvláštnych či komických situácií. Medzi tie najklasickejšie, ktoré si zažije každý, patrí samozrejme zablúdenie, čakanie na vlak na koľaji, ktorá je zrušená, alebo rozčarovanie nad verejnými toaletami.

Japonsko I. - Do Japonska, do Jokohamy, do hotela…
Publikované: 15.9.2013
Stalo sa mi, že v rámci pracovnej cesty som dostala príležitosť vycestovať do vysnívanej krajiny, do Japonska. Vysnívanej preto, že už jedenásť rokov pomocou praktikovania bojového umenia aikido objavujem jeho kultúru, ktorou som fascinovaná.


Súvisiaca fotogaléria

Japonsko – ríša mrakodrapov, záhrad a chrámov
Japonsko je cisársky ostrovný štát vo východnej Ázii, v ktorom sa miešajú moderné technológie s t...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

24.4.2019
Už 1. mája 2019 sa opätovne koná tradičné podujatie - Otvorenie turistickej sezóny v obci Topoľčianky, kde vás čaká obrovské množstvo atraktivít.
23.4.2019
V dňoch 26.–28. apríla vás na českobudějovickom výstavisku čakajú špeciality z celého sveta, súťaže o zaujímavé ceny a sprievodný program. Veľtrh Travel & Gastro ponúkne nové turistické destinácie a stretnutie odborníkov v cestovnom ruchu.
22.4.2019
Príďte zažiť Thurzove slávnosti a odomknúť Oravský hrad do novej letnej turistickej sezóny počas posledného aprílového víkendu, t. j. 27. a 28.4. 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 4. 2019
sviatok:Juraj