www.infoglobe.sk » Indonézia IV.: Expedícia 2011 – Kráter Domas a návšteva čajovej plantáže

Indonézia IV.: Expedícia 2011 – Kráter Domas a návšteva čajovej plantáže

Publikované: 6.8.2012
Deň štvrtý - výlet na kráter Domas, návšteva čajovej plantáže a rezortu s teplou vodou. Pri návrate káva s kukuricou a absolútna dopravná zápcha.

Ďalší deň sme mali naplánovaný výlet na kráter Domas, čajovú plantáž a kúpanie v termálnej vode. Opäť sme sa vydali na cestu pozdĺž nekonečného radu obchodíkov, reštaurácií a hotelov, ktorý v týchto miestach bol už ale občas prerušovaný ryžovými poľami.

ryžové polia

Ryžové polia – krása a istota

Ryžové pole považujem za úžasný výtvor človeka, motyky a prírody. Je to vlastne terasa s hrádzou zaplnená do výšky 10 - 20 cm vodou s nasadenými radmi ryže. Jednotlivé terasy sú prepojené dômyselným systémom kanálov a kanálikov, ktorými neustále preteká voda. Obrábajú sa hlavne motykou, občas mechanizmom, za ktorým sa v blate brodí človek. Traktor by zapadol do bahna až po uši, je teda nepoužiteľný. A tak sa v blate brodia roľníci s motykou a trpezlivo a naozaj svedomito obrábajú svoje ryžové pole, svojho živiteľa, a jedinú istotu v tomto bláznivom svete. Za odmenu majú isté raňajky, obed aj večeru. Ryžové pole považujem za najväčší tamojší zázrak, vytvorený ľudskými rukami, za väčší ako všetky chrámy a pamiatky, ktorých je tu neúrekom. Polia sú ozdobou krajiny.

Kráter Domas s vôňou pekla

Kráter Domas

Kráter Domas je stále trochu činný, vypúšťa na ľudí síru. Asi ich nemá príliš rád, nedávno vytlačil svoje smradľavé bahno až na úbočia. Keby boli domorodci kresťania, vedeli by, že pod ním je peklo. Mohamedáni ale asi peklo so zápachom síry nemajú, a tak to nevedia. Vedia ale, že turistické miesto s parkoviskom nad kráterom je raj pre obchodníkov so suvenírmi. Je ich tam najmenej sto a veľa stánkov. Neustále útočia na city a peňaženku turistov. Sú ako muchy, odohnať sa nedajú. Ceny sa dajú znížiť o 70%, ako nám povedal Idong. A tak sme nakoniec aj nejaké suveníry kúpili.

Obchodíky so suvenírmi pri kráteri Domas

Náročný život na čajovej plantáži

Po ceste dole sme sa zastavili na čajovej plantáži. Čaj sem priniesli Holanďania, bol to spolu s korením výnosný obchod, tak ho tu zaviedli a čaj sa pestuje dodnes. Ja by som ale na čajovej plantáži pracovať nechcel. Nazbierať 50 kg čajových lístkov za zmenu, čo je tu norma, znamená odtrhnúť najmenej 50 000 lístkov, ak každý váži jeden gram a to by som v tom teple nerád. Tých 50 kg lístkov sa po spracovaní zmení na mnoho porcií čaju. Ako sa to deje, sme uvideli v závode na spracovanie čaju, ktorý sme si prezreli. Videli sme ako sa z čajových lístkov stáva čaj biely, zelený a čierny. Ale ani tam by som pracovať nechcel.

čajová plantážčajová plantážčajová plantáž

Ani zadarmo sa neoplatí skúsiť všetko

grilovaná kukurica s čili korenímNa záver dňa sme sa mali okúpať v termálnej vode. Vykľul sa z toho ale maličký a nie veľmi lákavý bazén pri reštaurácii, v ktorom sme sa mohli okúpať zadarmo, ak si potom dáme obed. Tak sme sa neokúpali. Trochu sme sa prešli po rezorte, ktorý so zvyškom Indonézie veľa spoločného nemal. Veľa spoločného s krajinou ale mala reštaurácia - dopravná zápchabufet alebo čo to bolo pri ceste domov. Dali sme si Java kávu a grilovanú kukuricu s čili korením a niektorí členovia expedície tiež využili s úspechom miestnu toaletu. Posedeli sme si tam celkom príjemne, po turecky. Menej príjemný bol návrat do Bantungu. Pravdepodobne v dôsledku lejaku vypadli semafory a na bežný dopravný chaos sme spomínali s nostalgiou. Nakoniec sme vystúpili z mikrobusu a prešli posledných 200 m pešo. Ušetrili sme tak asi pol hodinu.

Deň sme zavŕšili slávnostnou večerou, na ktorú nás viezol Idong asi hodinu. Bola v reštaurácii na kopci nad mestom a Idong povedal, že to teda jeho trieda nie je, že už okolo tej reštaurácie išiel, ale že s nami v nej za stolom sedieť nebude a že nás počká v aute. Po celom dni som bol priam extrémne hladný, a tak som zhltol predjedlo ako jednohubku. Potom nasledovala akási medzipolievka a na záver hlavná polievka, obidve výborné a obidve som vládal len ochutnať. Keď na záver priniesli ešte zákusok, považoval som to za zlý vtip. Nalodili sme sa znova do mikrobusu a Idong nás viezol ďalšiu hodinu späť na hotel.

Text a foto: Stanislav Lupták

Triton systemsDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Indonézia I.: Expedícia 2011 –  cesta do krajiny ostrovov
Publikované: 16.7.2012
Expedícia bola v krajine, kde sa voda točí naopak, na nebi chýba veľký voz, jazdí sa ohľaduplne, šialene a vľavo, občas sa zatrasie zem alebo vybuchne sopka a pri odchode od bankomatu je človek vždy milionár. Na chvíľu. Ale najväčší zázrak boli Indonézania, ich úsmevy, spokojnosť, ochota a dobrá nálada.

Indonézia XI.: Expedícia 2011 – Cyklovýlet od jazera Batur do mesta Ubud  
Publikované: 24.9.2012
Deň dvanásty – časť našej výpravy dnes absolvovala výlet na bicykloch, ktorého súčasťou bola aj návšteva miestnej hinduistickej rodiny priamo v ich príbytku.

Indonézia X.: Expedícia 2011 – Relax pri mori a spoznávanie džungle
Publikované: 17.9.2012
Deň desiaty – niesol sa v znamení úplného relaxu. Strávili sme ho na hoteli a pri mori. Deň jedenásty - výlet do džungle. Opäť presun mikrobusom a objavovanie krás miestnej prírody.

Indonézia IX.: Expedícia 2011 – Nezvyčajné obydlia a drevárska zručnosť obyvateľov Bali
Publikované: 10.9.2012
Deň deviaty - výlet do mesta Ubud, po ceste návšteva hinduistickej rodiny, drevorezbárskej dielne, a nakoniec šnorchlovanie a úžasná masáž v Padangu.

Indonézia VIII.: Expedícia 2011 – Oddychový deň na Bali
Publikované: 3.9.2012
Deň ôsmy – na Bali sme prileteli už včera večer, ale pomaličky spoznávať sme ho začali až dnes. Pomaličky preto, lebo dnes sme takmer celý deň len leňošili. Ráno sme si privstali na bleskový východ slnka, celý deň sme „vegetili“ pri mori a večeru sme si vychutnali priamo na pláži.

Indonézia VII.: Expedícia 2011 – návšteva chrámu Prambanan, hinduizmus a jeho filozofia
Publikované: 27.8.2012
Deň siedmy – čakal na nás vtáčí trh, strieborná dielňa, navštívili sme Prambanan - najväčší hinduistický chrámový komplex v Indonézii a súčasne jeden z najväčších v juhovýchodnej Ázii a nakoniec sme odleteli na Bali.

Indonézia VI.: Expedícia 2011 –  Borobudur, duchovno a realistické divadlo
Publikované: 20.8.2012
Deň šiesty – návšteva najväčšieho budhistického chrámu Borobudur, veľmi zaujímavý sprievodcovský výklad a výborná nálada, návšteva divadla, ktoré vie diváka naozaj prekvapiť, tak dajako by sme mohli stručne charakterizovať náš šiesty deň v tejto očarujúcej krajine.

Indonézia V.: Expedícia 2011 – presun vlakom do mesta Yogyakarta
Publikované: 13.8.2012
Deň piaty - cez ryžové polia a dediny sme sa vlakom presunuli do Yogyakarty (Jogjakarty) - bývalého hlavného mesta Jávy.

Indonézia XII.: Expedícia 2011 – Posledný oddychový deň pri mori a odlet domov
Publikované: 1.10.2012
Deň trinásty – celodenný relax v špičkovom prímorskom stredisku Collection. Deň štrnásty – posledné raňajky, masáže, skrášľovacie procedúry, míňanie posledných státisícov miestnej meny, balenie, lúčenie sa s Bali a odlet domov.

Indonézia III.: Expedícia 2011 – Botanická záhrada a safari cestou do mesta Bandung
Publikované: 30.7.2012
Deň tretí – nekonečný presun do mesta Bandung. Po ceste zastávka v nádhernej botanickej záhrade a návšteva pre našinca exotického safari.

Indonézia II.: Expedícia 2011 – Jakarta, mesto plné života
Publikované: 23.7.2012
Deň druhý - výlet po Jakarte, 12 miliónov obyvateľov, skoro toľko skútrov, teplota nad 30˚C, takmer 100% vlhkosť. Videli sme pamätník oslobodenia a múzeum. V Jakarte vyrastajú z chatrčí mrakodrapy a obchodné centrá.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

15.12.2018
Nové vedenie hlavného mesta chce stavať trať z Vinohradskej triedy okolo Národného múzea cez námestie a napojiť koľajnice na Vodičkovu a Jindřišskú. Kade presne povedú, či po súčasnej komunikácii alebo prostriedkom námestia ako v minulosti zatiaľ nie je jasné.
14.12.2018
Aj tento rok sa môžu návštevníci Vysokých Tatier tešiť na zamrznuté kráľovstvo v podobe Tatranského ľadového dómu, ktorý je širokej verejnosti prístupný celú zimu.
13.12.2018
Aj tento rok sa budú dať vidieť v Kempe Sport v Rožnove pod Radhoštěm výtvory 21. ročníka medzinárodného sochárskeho sympózia Ľadové kráľovstvo. Navštíviť ho môžete od 15. decembra do 3. februára okrem zatváracích dní.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:sobota 15. 12. 2018
sviatok:Ivica
dnes:
sobota 15.12.
0 °C
zajtra:
nedeľa 16.12.
-1 °C