www.infoglobe.sk » Grécko, Skiathos – ostrov nádherných pláži

Grécko, Skiathos – ostrov nádherných pláži

Publikované: 20.9.2017
Naše putovanie po Grécku zavŕšime návštevou ostrova Skiathos, ktorý leží v Egejskom mori a spolu s ostrovmi Skopelos a Alonissoses tvorí súostrovie nazývané Sporady. Pokiaľ milujete muzikál Mama Mia, tak jeho návšteva bude pre vás povinnou jazdou.

Nádherné prírodné scenérie súostrovia sa nie až tak dávno stali kulisou pre nakrúcanie hollywoodskeho muzikálu Mama Mia a priniesli tak do tunajších vôd nevídaný cestovný ruch. Pri prechádzkach uličkami miest budete nasávať atmosféru slávneho filmu a popri tom si aj oddýchnete na jednej z vyše 60-tich pláži.

Skiathos - pozvánky na muzikál Mama miaSkiathos

Skiathos je 12 kilometrov dlhý a 6 kilometrov široký ostrov, ktorý ponúka členité pobrežie, romantické zátoky, zelené prevažne borovicové lesy a už spomínané úchvatné pláže. Jeho hlavné mesto je pomenované ako samotný ostrov. Žije tu približne 6 000 obyvateľov, no počas turistickej sezóny sa ich počet rozrastie na bezmála 100 tisíc. Vďaka medzinárodnému letisku Papadiamantis je letovisko výborne dostupné. Letisko je zároveň atrakciou, keďže v jeho tesnej blízkosti sa nachádza pláž, odkiaľ sa dajú sledovať pristátia aj vzlety lietadiel.  

Skiathos - hlavné mesto

Hlavné mesto sa rozprestiera v juhovýchodnej časti ostrova a okrem škôl, pošty, bánk, hotelov, obchodov, butikov, vinárničiek a typickej bielej domovej zástavby ponúka aj pamiatky v podobe katedrály troch biskupov (Treis Ierarches) so zázračnou ikonou, kostolíkov, kláštorov, ktoré sú od samotného mesta trošku vzdialenejšie (napr. Panaghia Kounistra – na juhu ostrova, Evangelistria – vo vnútrozemí), ale i dom gréckeho spisovateľa Alexandra Papadiamantisa, stredoveké osídlenie Kastro (na severe ostrova) či malý polostrov Bourtzi, kde kedysi stála pevnosť, no dnes slúži toto miesto ako kultúrne centrum.  Mestečko oplýva aj bohatým nočným životom a stretnúť tu môžete nejednu grécku celebritu. Vďaka kaskádovitej výstavbe a úzkym uličkám ponúka nádherné pohľady na okolitú krajinu. Za prírodnými pamiatkami sa vám odporúčame vybrať na sever ostrova, kde sa pri pláži Lalaria ukrýva niekoľko „vodných“ jaskýň (Galazia, Spilia, Chalkini či Skotini).    

Skiathos - kostol sv. Mikuláša a hodinová veža
V hlavnom meste sa nachádza prístav, ktorý nielen chráni menšie lode pred nástrahami otvoreného mora, ale zároveň je aj trajektovým medziostrovným prepojením s inými ostrovmi či pevninou.

Skiathos - hlavné mesto

Skiathos - bývalá pevnosť BourtziSkiathos - hlavné mesto

Pokiaľ nazrieme do histórie, tak jej významná časť sa odohrala v období perzských vojen, kedy na ostrovnom pobreží Skiathosu kotvili poškodené lode perzského kráľa Xexesa. Neskôr sem vpadli Macedónci, ktorí ostrov spustošili. V roku 1207 tu bola vybudovaná už spomínaná pevnosť Bourtzi v benátskom štýle a v roku 1807 sa tu zrodila prvá Grécka vlajka v kláštore Evangelistria. Počas 19. storočia bol Skiathos dôležitým lodiarskym centrom a z novodobej histórie sa zapísal rok 1964, kedy bol ostrov zaradený do rozvojovej zóny pre cestovný ruch. Od tých čias tu vyrástlo mnoho hotelov, reštaurácii a atrakcií, ktoré sa stali vyhľadávaným turistickým cieľom.

Skiathos - prístav

K najvyhľadávanejším letoviskám ostrova rozhodne patrí stredisko Koukonaries. Hrdí sa azda najkrajšou plážou nielen v Egejskom, ale i v Stredozemnom mori. Jej dĺžka dosahuje 700 metrov, má jemný zlatý piesok, ktorý z mora vychádza až ku korunám borovíc, poskytujúcich blahodarný tieň. Spojenie hlavného mesta s plážou je prostredníctvom pravidelnej autobusovej linky, takže približne 15 kilometrovú trasu absolvujete úplne pohodlne. Okrem vylihovania na ležadlách a plávania v teplučkom mori tu môžete ochutnať miestne špeciality  v tavernách a bufetoch, či si vyskúšať niektorí z vodných športov alebo sa len tak prechádzať v prírodných zákutiach.    

Skiathos - Koukonaries

Nemenej krásne sú aj strediská Agia Paraskevi, Troulos či pláže Banana beach, Krifi Amos, Lalaria, či Kastro beach, ktorá navyše ukrýva aj zrúcaniny bývalého hlavného mesta. Pre nudistických nadšencov odporúčame pláž Xanemas.

Skiathos - KoukonariesSkiathos - Koukonaries

Ostrov Skiathos je ideálnym miestom na letnú dovolenku. Okrem rušných ulíc, výbornej kuchyne či všakovakých atrakcií ponúka aj nedotknuté miesta panenskej prírody, jedinečné zážitky z návštevy okolitých ostrovčekov, ktoré poskytujú skoro súkromnú rekreáciu, ako i nekonečné a rôznorodé pláže.  

Skiathos - Koukonaries 

GPS: 39°09'48.2"N 23°29'23.6"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Roman TvarožkaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora I.
Publikované: 21.3.2016
Ako už aj názov napovedá, Kréta je ostrov poskytujúci hneď niekoľko turistických lákadiel. Na svoje si tu prídu milovníci kultúry, dávnej histórie, ale tiež prírody. Vyhľadávajú ju tiež plážoví turisti, ktorí si chcú dopriať len pasívny odpočinok. Keďže história Kréty je veľmi bohatá, bola by veľká škoda stráviť dovolenku len vylihovaním na pláži.

Grécko, Lefkada: Ako zažiť nezabudnuteľnú dovolenku na najkrajšom gréckom ostrove
Publikované: 3.8.2017
Táto perla Iónskych ostrovov je známa medzi cestovateľmi nielen vďaka nádherným plážam, ale tiež vďaka kúzlu gréckeho vidieka, ktoré môžete nasávať vo vnútrozemí ostrova plnými dúškami. Lefkada sa nachádza južne od Korfu a severne od Kefalonie.

Grécko, Litochoro – mystické horské mestečko
Publikované: 30.8.2017
Cez dovolenkové obdobie sme sa rozhodli vyraziť za objavovaním gréckych miest a malebných zákutí. Jednou z našich prvých zastávok bolo „kamenné“ mestečko Litochoro, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti bájneho pohoria Olymp.

Grécko, ostrov Rhodos: Lindos – chrám bohyne Atény
Publikované: 9.5.2014
Jedným z najpríťažlivejších miest východného pobrežia ostrova Rhodos je do skaly zasadené mesto Lindos s antickou akropolou a chrámom bohyne Atény Lindskej. Dominantu na najvyššej plošine skaly tu zanechali Johaniti – označovaní tiež ako rhodskí rytieri.

Grécko, Panteleimonas – hory, pláže a pamiatky
Publikované: 6.9.2017
Po návšteve Litochora sme sa presunuli o pár kilometrov ďalej. Našou ďalšou zastávkou bola typická grécka dedinka, ktorá ponúkala nádhernú prírodu, zaujímavú architektúru a nevšedné výhľady.

Grécko, Paralia – letovisko plné života
Publikované: 13.9.2017
V slnečnom Grécku ostaneme aj tento týždeň. Navštívime azda najrušnejšie turistické stredisko na Olympskej riviére – Paraliu. Prímorské letovisko je vzdialené od hlavného mesta prefektúry Pieria necelých 8 kilometrov a je ideálnym miestom pre relax a zábavu.

Grécko, Solún – krásny kút Grécka I.
Publikované: 4.9.2015
Dnes v našom cestovaní zamierime do jedného z menej známych kútov Grécka.

Grécko: Kos - po stopách Hippokrata I.
Publikované: 29.9.2014
Dnes sa vydáme na výlet na grécky ostrov Kos. Stretla som tu jednu fajn Češku Ivu, takže ideme spolu. Na lodi je medzinárodné osadenstvo Francúzov, Talianov, Nemcov, Angličanov, Maďarov a nás - Čechov! Je úsmevné, že im skoro všetkým rozumiem a oni o tom nemajú ani tušenia. Cesta je príjemná a trvá cca 50 minút.

Grécko: Samos – rodisko matematika Pythagora
Publikované: 11.5.2015
K najobľúbenejším dovolenkovým destináciám Európy v posledných rokoch patrí ostrov Samos, rodisko slávneho matematika Pythagora. Z akého dôvodu sem najmä od júna do polovice septembra mieri stále viac turistov? Je ich hneď niekoľko!

Grécko: Zakynthos - cestou korytnačím ostrovom I.
Publikované: 19.9.2011
Miestni nepovedia ostrovu inak než Zante. Tento domov obrích korytnačiek, nie je asi typickým gréckym ostrovom s nepočetným množstvom pamiatok, ale aj tak je dovolenka tu veľmi príjemne stráveným časom, na ktorý budete iste radi spomínať.


Súvisiaca fotogaléria

Grécko – Skiathos a letovisko Koukonaries
Grécko je rozmanitá krajina plná zážitkov. Jedným z mnohých čarokrásnych miest je ostrov Skiathos...

Grécko – návšteva prímorských letovísk
V našej dnešnej fotogalérií sa poobhliadneme za letom. Navštívime najrušnejšie turistické stredis...

Grécko, Litochoro – mestečko bohov
V našej dnešnej fotogalérií vás zavedieme do gréckeho horského mestečka Litochoro, ktoré je situo...

Grécko: kúzelný ostrov Korfu
Poďte sa s nami aspoň na pár okamžikov pozrieť na jeden z najkrajších ostrovov  v Iónskom mo...

Grécko: Mesto Rhodos
Rhodos - mesto na rovnomennom ostrove v Egejskom mori. Nech už ostrov vznikol podľa tej či onej l...

Grécko - malý výlet po gréckych ostrovčekoch
Grécko je známe svojou antickou históriou a tiež tým, že ho obklopuje mnoho ostrovov a ostrovčeko...

Grécko, Lefkada
Jeden z mnohých gréckych ostrovov. Svojou rozlohou nijak ohromujúci, obvod pobrežia meria okolo 1...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Najkrajšie miesta

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Športové príručné tašky značky Ellehammer bags + zákaznícka karta so zľavou 10% od AutoTeam Stupava
2. cena:
Dekoratívna vonná sviečka + zákaznícka karta so zľavou 7% od AutoTeam Stupava
3. cena:
Štýlové „podpivníky“ + zákaznícka karta so zľavou 5% od AutoTeam Stupava
1. cena redakcie:
Splav rieky Dunajec na rafte pre 2 osoby od RaftingDunajec.sk
2. cena redakcie:
Luxusné pero značky Sheaffer v drevenom puzdre
3. cena redakcie:
Knihy z edície Po Slovensku od rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

18.7.2018
Už v sobotu 21. júla 2018 ožije krásne prostredie prievidzského Lesoparku hudbou, divadlom a zábavou. Miestny amfiteáter bude hostiť podujatie Všetci máme zelenú, ktoré chce pripomenúť myšlienku ochrany životného prostredia a znižovania ekologickej stopy spoločným cestovaním.
17.7.2018
Metropola má novú verejne prístupnú rozhľadňu. Volá sa Doubravka a vyrástla na Čiernom Moste. Jedinečná stavba od svetoznámeho architekta je vypletaná z agátového dreva a doplnená prvkami smrekovca a oceli.
16.7.2018
V roku 2018 si pripomíname 25. výročie vzniku Národnej banky Slovenska. Pri tejto príležitosti sa  priaznivci Múzea mincí a medailí v Kremnici, ktoré je súčasťou NBS od roku 1994, môžu tešiť na sériu voľných vstupov do vybraných expozícií múzea - presne 25 krát v priebehu roka 2018.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALAJZIA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 18. 7. 2018
sviatok:Kamila
dnes:
streda 18.7.
26 °C
zajtra:
štvrtok 19.7.
26 °C