www.infoglobe.sk » Dánsko: Kodaň – mesto, ktoré stále dokáže prekvapiť

Dánsko: Kodaň – mesto, ktoré stále dokáže prekvapiť

Publikované: 26.4.2017
Ak sa vám zdá, že hlavné mesto Dánska už poznáte, pretože sa pomaly ale isto stáva hitom cestovateľov, poďte sa naň s nami pozrieť trochu podrobnejšie. Samozrejme je potrebné vidieť aj tie známe a populárne časti, tak začnime nimi.

Kodaň - kostol pri kasárnach

Kodaň - jazdecký pamätník pri zámkuprístav Nyhavn

Zaručeným lapačom turistov a nadšencov zábavy je park Tivoli. Ide o druhý najstarší zábavný park na svete, otvorený od roku 1843. Svojim návštevníkom teda už vyše storočia ponúka zábavu a nezabudnuteľnú atmosféru. Imidž, či výzdoba parku sa mení podľa ročného obdobia a sezóny. Veľmi krásny je napríklad v období vianočných sviatkov. Aj napriek svojej dlhodobej existencii si zachováva svoju osobitú tvár a pravidelne sa objavujú aj nové, moderné atrakcie, takže sa určite nemusíte báť, že by vás ničím neprekvapil. Práve naopak. Okrem typických atrakcii ako ruské koleso, horská dráha či retiazkový kolotoč v ňom môžete zájsť na hudobné či divadelné predstavenia. Ak vás zmôže únava, priamo v parku si môžete vychutnať obľúbenú kávu, či zákusok v kaviarni.

zábavný park Tivoli

Ďalším veľkým turistickým lákadlom je neodmysliteľná časť Kodane – prístav Nyhavn. Je na vás, či si radšej užijete atmosféru vianočných trhov v zimných mesiacoch, alebo dáte prednosť letnej atmosfére koncertov a vystúpení. Isté je však jedno – v tomto prístave sa vždy niečo deje.

prístav Nyhavn

prístav NyhavnKodaň - pobrežie

Neďaleko od prístavu sa nachádza miesto, ktoré nie je na prvý, dokonca ani na druhý pohľad lákavé. No rozhodne je zaujímavé a stojí za návštevu. Christiania. V Christianii žijú ľudia, ktorých by sme u nás označili za bezdomovcov, či neprispôsobivých. Táto časť mesta nespadá pod jeho správu, ľudia, ktorí ju obývajú, sa o ňu starajú sami a majú svoje pravidlá. Aj keď sa o nich vravieva, že žijú v úplnej anarchii, predsa len sa riadia svojimi nepísanými pravidlami. Už pri vstupe zistíte, že ste v inom svete. Samozrejme táto časť mesta vyzerá trocha zanedbane, ale to jej len pridáva na dojme, ktorý vo vás zanechá. Obyvatelia sa postupne naučili, ako využiť stúpajúci záujem turistov a na nádvorí si usporiadali provizórne trhy. Turisti sú teda vítaní, ničoho sa nemusíte obávať, no fotoaparát pre istotu nechajte v batohu. Ľudia v Christianii sa objektívom a foteniu veľmi netešia, skúste si preto tento zážitok uchovať iba v pamäti.

Kodaň - kasárne

zámok Rosenborg Kodaň - stráž palác

Hneď vedľa Christianie sa nachádza rozhodne najzaujímavejší kostol v meste – kostol Spasiteľa. Pýtate sa prečo je najzaujímavejší? No predsa pre svoju vežu. Ako obyčajne, na kostolné veže sa môžete bez problémov dostať a pokochať sa výhľadom na celé mesto, táto je však niečím zvláštna. Dá sa vyjsť až na samý vrch, vďaka točitému schodisku po vonkajšku veže. Pre niekoho to môže pokojne byť adrenalínový zážitok, no určite to stojí za to. Za symbolický poplatok sa teda môžete dostať na samý vrchol kostolnej veže a vychutnať si výhľad na celé mesto. Je odtiaľ dokonca vidieť aj most spájajúci Dánsko so Švédskom.

Kodaň - pohľad z veže

Kodaň - pohľad z veže Kodaň - stúpanie na kostolnú vežu

Ak sa vám stále máli, choďte sa prejsť centrom mesta, kde môžete naraziť na zaujímavé observatórium, mnoho múzeí a kráľovských zámkov. Ak máte chuť prejsť sa pôsobivým areálom vojenských kasární s osobitým výrazom či pozrieť sa na pobrežie Severného mora, nie je to žiadny problém. Všade sa dostanete pomerne rýchlo a ľahko vďaka skvele riešenej doprave. Kodaň nie je len mesto Malej morskej panny. Svojim návštevníkom ponúka oveľa viac. Treba to zažiť na vlastnej koži.

Malá morská panna  

GPS: 55°40'29.4"N 12°34'48.1"E

Text a foto: Simona SvanováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Dánsko, Kodaň I. – mesto mnohých možností
Publikované: 22.12.2015
Dánske hlavné mesto mi učarovalo. Severská história a zaujímavá architektúra na každom kroku, mnoho zelene, cyklisti, pohodoví ľudia aj výborné jedlo a káva. Jedno z miest, ktoré by pre nás mohlo byť vzorom. Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia zo severských krajín patria k najspokojnejším na svete. V Kodani som pochopil prečo.

Dánsko, Kodaň II. – parky, cintoríny a Andersen
Publikované: 29.12.2015
Živé kvetiny, rozkvitnuté stromy, lavičky, malé svietniky, plyšoví medvedíci a spievajúci vtáci. Po štrkovitých cestičkách tu pomaly prechádzajú ľudia – deti, rodičia, dedkovia, babičky – na tom nezáleží. Všetci si užívajú pokojnú atmosféru miesta. Nebyť všadeprítomných náhrobkov s dánskymi menami, ani by ma nenapadlo, že som na obrovskom cintoríne. Vyzerá to, ako by tu hroby boli tak nejako náhodou.

Dánsko, Kodaň – zábavný park Tivoli
Publikované: 15.7.2016
Keď sme vám v minulých dieloch predstavovali najlepšie európske zábavné parky, zmienili sme aj Tivoli Gardens, čo je jeden z úplne najstarších zábavných parkov na svete.

Dánsko: Severské metropoly XI - Kodaň
Publikované: 21.1.2017
Pekné zážitky rýchlo ubiehajú, a tak je tu posledné miesto, kam sa pozrieme – Kodaň. Hlavné mesto Dánska leží na východnom pobreží ostrova Sjælland a čiastočne na ostrove Amager. Kodaň je príjemné moderné mesto, ktoré mnohí obdivujú a radi sa sem vracajú.

Dánsko: Severské metropoly XII – prechádzka po Kodani
Publikované: 28.1.2017
Týmto dňom sa naše putovanie po severských metropolách končí. V minulej časti sme nahliadli do Kodane a dnes budeme v jej návšteve pokračovať.

Dánsko, Klampenborg – Dyrehavsbakken
Publikované: 29.7.2016
Pred časom sme sa zmienili o Dyrehavsbakkenu, najstaršom zábavnom parku na svete. Jeho meno je trochu dlhé a horšie sa vyslovuje, preto niet divu, že mu ľudia začali hovoriť skrátka len Bakken. Je vzdialený asi desať minút jazdy autom (dvadsať vlakom) od Kodane.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.5.2018
Počas júna 2018 bude v hlavnom meste Slovenska prebiehať v poradí už 11. ročník festivalu Dolce Vitaj, ktorý ponúkne výber súčasného talianskeho umenia vo všetkých žánroch.
22.5.2018
Jubilejná desiata Noc kostolov sa bude konať v piatok 25. mája. Návštevníci tak budú mať príležitosť nahliadnuť do veží, sakristií, kaplniek, krížových chodieb a nechať sa previesť slovom, hudbou či potešiť stretnutím.
21.5.2018
V rámci Dni mesta Ružomberok sa uskutoční v poradí už 32. Ružomberský jarmok, ktorý bude prebiehať  na Námestí Andreja Hlinku 1. a 2. júna 2018.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ISLAND:

Island a Faerské ostrovy

TIPY NA VÝLETY - ISLAND a FAERSKÉ OSTROVY:

 

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu

Island: Drsný kút Európy

(seriál 1/5)

Island – stretnutie na inej planéte

(seriál 1/12)

Island: Cesta juhom po ceste č.1.

(seriál 1/2)

Island: The Golden Circle

Viete, že? Faerské ostrovy

 

FOTOGALÉRIE:

Island - Trek 2007

Island – stretnutie na inej planéte

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island

 

Všetko dôležité, čo by ste o Islande mali vedieť, nájdete TU a o Faerských ostrovoch TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 23. 5. 2018
sviatok:Želmíra
dnes:
streda 23.5.
25 °C
zajtra:
štvrtok 24.5.
26 °C