www.infoglobe.sk » ČR: Živé pramene Južnej Moravy – voda a víno

ČR: Živé pramene Južnej Moravy – voda a víno

Publikované: 1.6.2017
Že juhom Moravy preteká výborné víno, vie u nás snáď každý. Ale že tu pramení aj vzácna liečivá voda využívaná pri kúpeľných procedúrach, to už až také známe nie je. A pritom sa tieto dva „živé pramene“ Južnej Moravy dajú veľmi pohodlne vychutnávať spoločne – a rozhodne sa nemusia iba piť…

Blahodárna kombinácia slnka, čistej prírody, dobrého jedla a kvalitného vína, tradičných zvykov a srdečnosti miestnych je totiž na relaxáciu úplne ideálna. Prepracovaná sieť cyklotrás, nepreberné množstvo športového vyžitia aj kultúrnych pamiatok, či rozličné možnosti ubytovania predurčujú „juhomoravský wellness“ ako ideálne miesto pre seniorov, ale tiež pre rodiny s deťmi, či aktívnych turistov alebo businessmanov hľadajúcich novú energiu.

odpočiňte si na južnej Morave  aquapark Pasohlávky  južná Morava pre malých aj veľkých

Znovuzrodenie kúpeľnej tradície

Tradícia juhomoravského kúpeľníctva siaha až do 14. storočia. Jeho zlatým vekom bolo 18. a 19. storočie, kedy sa šľachta, obce aj súkromné osoby snažili pri každom kvalitnom prameni zriadiť kúpele či stáčiareň a fľaškovňu. Ako kúpele sú už v 14. storočí zmieňované napríklad sírnaté pramene minerálnej vody v Sedleci u Mikulova. Liečebné pramene v Petrove u Strážnice pripomína Tomáš Jordán v publikácii „Kníha o vodách hojitedlných neb teplicech moravských“ už v roku 1580. K tomu si pripomeňme žriedlové územie horúcich vôd Šaratica s 240 studňami v 5 ťažobných poliach od Šaratic po Těšany a Luže, ďalej niekdajšie žriedlo sírnatej minerálnej vody v Šitbořicích, Čejči, liečivé pramene vo Veľkej Roudce a na mnohých ďalších miestach tohto kraja. Konjunktúre však odzvonila druhá svetová vojna, po ktorej väčšina kúpeľov bohužiaľ schátrala a zanikla.

kúpeľný bazén v Hodoníne

Na svoje kúpeľné znovuzrodenie čakala Južní Morava až do posledných rokov 20. storočia, kedy boli na Hodonínsku pri hľadaní ropy v hĺbke takmer 2 kilometre objavené ložiská treťohornej jódobrómovej vody. Na začiatku 21. storočia k nim pribudli aj výdatne geotermálne (40–46 °C) zdroje liečivej vody bohaté na sírovodík, objavené pod Pavlovskými vrchmi. Ich výdatnosť umožňuje plánovanie výstavby ďalších kúpeľných a relaxačných prevádzok nielen pre našich súčasníkov, ale aj pre budúce generácie. Ku kúpeľom v Hodoníne a v Lednici zatiaľ pribudol relaxačný areál aquaparku v Pasohlávkach, a viaceré ďalšie možnosti zatiaľ čakajú na nových investorov.

   Lednice, budova kúpeľov

Viac jódu než pri mori

Rezervoár silne mineralizovanej jódobrómovej vody sa vytvoril pri treťohornom vrásnení – v dobe, kedy sa Morava zdvihla z dna prehistorického mora. Počas liečby dochádza k vyparovaniu jódu do ovzdušia, takže jódová mikroklíma počas kúpeľu dokonca prevyšuje koncentráciu jódu v prímorskej oblasti. K vstrebávaniu jódu dochádza inhaláciou, cez kožu aj sliznicami. Z liečebného hľadiska je významný práve celkový účinok. Oblasť, v ktorej srdci sú situované najmladšie české kúpele, tvorí pohorie Pálavy so svahmi pokrytými vinicami a Lednicko-valtický areál, rozľahlý krajinársky park zapísaný do zoznamu UNESCO s mnohými rozprávkovo romantickými stavbami.

Lednice, nová kolonáda

Záruka omladenia aj dlhovekosti

Liečebné a relaxačné kúpele v takzvanej solanke, ktorá je najúčinnejším balneologickým prostriedkom pri liečení cievnych ochorení, a tiež ochorení pohybového aparátu, neurologických, gynekologických či kožných obtiažach, nie sú jediným prameňom zdravia na juhu Moravy. Ku skutočnému „wellness“ pocitu na Slovácku patrí aj folklór, víno a srdečná atmosféra. Mimochodom – víno je možno rovnako významným prameňom zdravia ako liečivé vody. Vedci sa dodnes dohadujú, ktoré látky obsiahnuté vo víne pôsobia blahodárnejšie a prečo má najmä pitie tunajších bielych vín taký priaznivý vplyv na obsah HDL, tzv. priateľského cholesterolu v krvi. V jednom sa však zhodujú: mierne pitie vína má priaznivý vplyv na ľudský organizmus, na naše srdce a cievy, predlžuje dĺžku života a podporuje aj sexuálne funkcie.

prechádzka po vinohrade

Pitná kúra nie je nutná

Že hrozno a víno sú kľúčom k večnej mladosti, to tušili už starí Egypťania, Gréci a Rimania. Avšak na to, aby bolo víno zdrojom zachovania zdravia, mladosti a krásy, vraj nie je nutná ani „pitná kúra“. Vedci totiž dokázali, že hrozno a víno obsahujú množstvo rôznych účinných látok, okrem iného vitamínov, minerálov, polyfenolov a ovocných kyselín, ktoré pôsobia na vyhladenie pokožky a účinne bojujú proti príznakom starnutia. Kto by nechcel vyskúšať uvoľňujúce vínne zábaly, vínny kúpeľ, ktorý čistí kožu a stimuluje krvný obeh a zmierňuje dychové problémy? Preto ani vínne kúpele nechýbajú v ponuke wellness.

Kto raz vyskúša „Juhomoravský wellness“, bude sa z Južnej Moravy určite vracať ako znovuzrodený – a je jedno, pre ktorý z tunajších prameňov zdravia sa rozhodne.

vo víne je pravda   s pohárikov najlepšieho vína

http://www.prameny-jizni-moravy.cz/

GPS: (hodonínske kúpele) 48°51'50.2"N 17°08'34.3"Elogo

Autor: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Foto: Archiv CCR-JM

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Južná Morava – Barok na každom kroku
Publikované: 25.5.2017
Južná Morava je najčastejšie označovaná ako kraj vína a slnka. V Českej republike ale patrí aj medzi oblasti s najväčším počtom kultúrnych pamiatok zo všetkých historických období. Žiadny z umeleckých slohov sa však nezapísal do tváre južnej Moravy tak výrazne ako BAROK.

ČR, Južná Morava – aktívna a adrenalínová I. diel
Publikované: 8.6.2017
Kto na Južnej Morave hľadá aktívnejší spôsob trávenia dovolenky a koho láka vôňa adrenalínu, ten si tu príležitosť, ako rozprúdiť krv v žilách, určite nájde. Ponúka sa tu množstvo aktivít na suchu, vo vode aj v povetrí – stačí si len vybrať. Predstaviť vám ale všetky naraz nie je možné – tu je teda prvá časť…

ČR: Podivín – zabudnuté mestečko neďaleko Ledníc – VIDEO
Publikované: 12.7.2016
Náš krátky seriál o Lednicko-valtickom areáli zakončíme v Podivíne, malom meste po ceste k diaľnici D2, ktoré síce k areálu už nepatrí, bola by však veľká škoda nezastaviť sa aj v ňom. Okrem iného sa v ňom nachádza unikátna židovská obradná sieň s cintorínom a Janův hrad – jedna z lichtenštajnských stavieb, ktorá imituje historické slohy. Naviac sme si istí, že už len názov Podivín vo vás prebudí zvedavosť...

ČR: Zámok Lednice – unikátny projekt rodu Lichtenštajnovcov – VIDEO
Publikované: 28.6.2016
Len málo miest sa môže svojou krásou vyrovnať Prahe. Lednicko-valtický areál – hlavne zámok Lednice a jeho záhrady – k nim určite patrí. Svoje miesto na zozname svetového dedičstva UNESCO si viac než zaslúži. Rod Lichtenštajnovcov tu v priebehu času realizoval skutočne unikátny projekt, ktorý vo svete takmer nemá obdoby. Poďte sa s nami pozrieť aspoň na malú časť toho, čo vás v Lednici čaká.

ČR: Rajhrad – mestečko s jedným z najkrajších kláštorov Moravy – VIDEO
Publikované: 21.6.2016
Len niekoľko kilometrov južne od Brna môžete navštíviť malebné vinárske mestečko Rajhrad, kde stojí unikátny benediktínsky kláštor s Pamätníkom písomníctva na Morave a barokovým kostolom svätého Petra a Pavla. Rajhrad je podľa nás ideálnym cieľom pre jednodňový výlet z Brna, a to nielen vlakom, autobusom či autom, ale aj na bicykli. V lete vám bude bohato stačiť aj jedno popoludnie.

ČR: Znojmo – víno, uhorky a úctyhodná história – VIDEO
Publikované: 19.7.2016
Neďaleko hraníc s Rakúskom sa na juhu Moravy rozkladá krásne historické mesto Znojmo. Preslávilo sa hlavne vínom a uhorkami, málokto však vie, že v ňom nájdete napríklad aj relikviu svätého Bonifáca a mnoho stredovekých pamiatok alebo že sa v ňom koná jedna z veľmi obľúbených konferencií TEDx. Poďme sa teraz prostredníctvom videa a fotoreportáže spoločne pozrieť do Znojma.

ČR: Valtice – vinárske hlavné mesto Moravy – VIDEO
Publikované: 5.7.2016
Za minulého režimu zabudnuté pohraničné mesto, kam nikto nejazdil, dnes prekvitajúce vinárske centrum plné veľmi schopných ľudí. Mesto Valtice patrí spolu s Lednicami do svetového dedičstva UNESCO a nájdete tu nielen krásny renesančno-barokový zámok a park, ale aj preslávený Salón vín, dva krásne kostoly, mnoho zaujímavých domov a niekoľko stavieb v Lednicko-valtickom areáli. V rámci návštevy južnej Moravy vám odporúčame aspoň na pár hodín sa tu zastaviť, ideálne je, ak si môžete na návštevu Valtíc vyhradiť celý deň.


Súvisiaca fotogaléria

Znojmo: Poklad južnej Moravy
Historické mesto Znojmo na vysokom brehu nad údolím rieky Dyje patrí k najpozoruhodnejším pamiatk...


Súvisiace video

ČR: Znojmo – víno, uhorky a úctyhodná história
Znojmo sa preslávilo hlavne uhorkami a svojim vínom, ale nájdete v ňom aj mnoho krásnych pamiatok...

ČR: Podivín – mestečko neďaleko zámku Lednice
Toto malé mestečko už síce k Lednicko-valtickému areálu nepatrí, ale aj tak by ste ho mali navští...

ČR: Valtice – vinárske hlavné mesto Moravy
Valtice patria spolu s Lednicami do svetového dedičstva UNESCO, takže ich návštevu vám určite odp...

ČR: Zámok Lednice – letné sídlo Lichtenštajnovcov
Lednicko-valtický areál so zámkom Lednice strčí do vrecka kdejaké pamiatky. Nemôžeme sa teda divi...

ČR: Rajhrad – vinárske mestečko na juhu Moravy
Rajhrad je malebné vinárske mestečko neďaleko Brna, v ktorom nájdete krásny benediktínsky kláštor...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.5.2018
V rámci Dni mesta Ružomberok sa uskutoční v poradí už 32. Ružomberský jarmok, ktorý bude prebiehať  na Námestí Andreja Hlinku 1. a 2. júna 2018.
20.5.2018
V sobotu 26. mája 2018 sa v Amfiteátri nad Bôrami (Terchová) uskutoční ďalší ročník Majstrovstiev sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek.
19.5.2018
Oficiálne najvyššou rozhľadňou v ČR je vyhliadka na jednej z veží ledvickej elektrárne u Bíliny na Teplicku. Otvorená bola v apríli a pri vstupe treba z bezpečnostných dôvodov dodržať predpísané opatrenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ISLAND:

Island a Faerské ostrovy

TIPY NA VÝLETY - ISLAND a FAERSKÉ OSTROVY:

 

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu

Island: Drsný kút Európy

(seriál 1/5)

Island – stretnutie na inej planéte

(seriál 1/12)

Island: Cesta juhom po ceste č.1.

(seriál 1/2)

Island: The Golden Circle

Viete, že? Faerské ostrovy

 

FOTOGALÉRIE:

Island - Trek 2007

Island – stretnutie na inej planéte

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island

 

Všetko dôležité, čo by ste o Islande mali vedieť, nájdete TU a o Faerských ostrovoch TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 5. 2018
sviatok:Zina
dnes:
pondelok 21.5.
23 °C
zajtra:
utorok 22.5.
23 °C