www.infoglobe.sk » ČR: Svätojánske prúdy – krásny jesenný výlet kúsok od Prahy

ČR: Svätojánske prúdy – krásny jesenný výlet kúsok od Prahy

Publikované: 19.10.2017
Keďže sa počasie v Čechách na nás ešte na posledných pár dní usmialo, nehodlali sme túto príležitosť premárniť a rozhodli sme sa vyraziť na príjemný výlet. Zo Smíchovskej stanice v Prahe sme vyrazili autobusom číslo 390 do Štěchovíc, ktoré sa dajú využiť ako štartové miesto pre približne 10kilometrový náučný chodník Svätojánske prúdy (Svatojánské proudy).

chodník Svätojánske prúdy

V Štěchoviciach sme prešli pozdĺž peknej požiarnej stanice a potom pokračovali cez malý most, za ktorým sme objavili prvú informačnú tabuľu o miestnej pamiatke, ktorá na nás vykúkala z najbližšieho kopčeka. Jednalo sa o štýlový secesný kostol sv. Jana Nepomuckého, ktorý bol vystavaný v rokoch 1911–1915. Svätojánske prúdy dostali svoje meno práve po tomto slávnom mučeníkovi. Potom sme už objavili prvú zelenú značku, ktorá nás upozornila, že sme sa správne napojili na našu dnešnú trasu. Miestna okoloidúca nám odporučila trasu po červenej, že vraj ponúka lepšie výhľady.

cesta okolo požiarnej stanice   most od požiarnej stanice smerom na trasu, vľavo kostol sv. Jana Nepomuckého

kostol sv. Jana Nepomuckého

Najskôr nás čakalo krátke strmšie stúpanie, na konci ktorého sa nám otvoril krásny výhľad na štěchovickú vodnú nádrž a vodnú elektráreň Štěchovice, ktorú nám bližšie priblížila ďalšia z mnohých informačných tabúľ nachádzajúcich sa pozdĺž cesty. Priehradu vytvorili v rokoch 1937–1945 zatopením úseku, ktorý sa nazýval práve Svätojánske prúdy, kvôli regulácii odtoku vody z Vltavy. Hneď za priehradou nám toto malebné údolie ponúklo neskutočné množstvo výhľadov na nádhernú krajinu zaliatu hrejivým slnkom so stromami, ktorých lístie hýrilo snáď všetkými jesennými farbami. Čas od času sme stretávali vodákov na kajakoch či výletníkov na motorových člnoch, prešli sme maličkou chatovou oblasťou a jedna z ďalších informačných tabúľ nás poučila, že náš chodník bol prvá značená česká turistická trasa Klubu českých turistov.

trasa Svätojánske prúdy  trasa Svätojánske prúdy  trasa Svätojánske prúdy

Ďalším známym medzníkom našej cesty bola trampská osada Ztracenka (celým názvom Ztracená Naděje, čiže Stratená Nádej), kde sa už opekali špekáčiky a robili najrôznejšie opravy na drevených príbytkoch. My sme však pokračovali smerom na dedinu Štěchovice-Třebenice, pretože nás už trochu tlačil čas. Okolitá krajina sa mierne zmenila z klasickej lesnej na skalnatú a opäť nám ponúkla nové a nemenej nádherné výhľady cez malebné údolie. Vyhliadky striedali občasné skalné tunely a sem-tam sme na slniečku spozorovali vyhrievať sa maličké jašteričky.

chodník Svätojánske prúdy – trampská osada Ztracenka

S blížiacim sa koncom trasy sme pomaly schádzali nižšie zo skál a znovu sa okolo nás začali objavovať zvoľna sa rozširujúce chatové osady. V jednej z nich nás na okraji cestičky čakal osamotený stolček s najrôznejšími suvenírmi (pohľadnice, magnetky, náramky či turistické známky) s mištičkou plnou peňazí. Bolo príjemné vidieť, že tu funguje systém bez predavača a turisti poctivo zaplatia za vybraný tovar. Cestička sa postupne rozšírila aj pre autá a my sme dorazili až k známej priehrade Slapy. Pred ňou nás ešte ako bonus čakali dlhé schody vedúce hore do Třebenic, avšak za odmenu nás zaviedli až k miestnej reštaurácii, kde sme si s radosťou dali pivo aj neskorší obed, a tým krásne zakončili dnešný príjemný výlet.

chodník Svätojánske prúdy   chodník Svätojánske prúdy

chodník Svätojánske prúdy

Na záver treba ešte spomenúť, že cesta vedie strmým úbočím a určite nie je vhodná pre cyklistov a pre tých, ktorí majú problémy s pohyb. Počas víkendov jazdí autobus v polhodinových intervaloch (z Prahy do Štěchovíc), avšak z Třebenic do Prahy sú intervaly už dvojhodinové, preto je dobré, ak si výlet radšej trochu časovo rozplánujete.

GPS: 49°49'23.3"N 14°26'13.1"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Mníšek pod Brdy: mesto na Zlatej ceste - VIDEO
Publikované: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležiaci na úpätí Brdského hrebeňa sa turistom ponúka ako ideálny východiskový bod po nádhernom okolí Brd. Zaujímavé je však aj samotné mesto.

Karlštejn: Solvayovy lomy
Publikované: 20.2.2018
Pokiaľ chcete vyraziť na prechádzku, urobte si výlet na Karlštejn a zároveň do Solvayových lomov, ktoré sú neďaleko.

ČR: Dobříš - miesto pod rakúskou nadvládou - VIDEO
Publikované: 13.9.2011
Tá Dobříš, nie ten Dobříš, ako sa mnohí mylne domnievajú, je mesto bez mála 50 kilometrov vzdialené od Prahy. V Dobříši sa ľudia zastavujú hlavne, aby videli miestny Chateau.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.6.2018
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore bude opäť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 23. 7. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
20.6.2018
Bardejov a jeho okolie sa stáva atraktívnou lokalitou pre cyklistov. K doteraz vybudovaným cyklotrasám pribudli ďalšie kilometre. Nový cyklochodník vedie od Mokrolužského mosta v Bardejove, až po odbočku na Mníchovský potok, kde sa napája na obnovenú lesnú cestu s asfaltovým povrchom.
19.6.2018
Pokiaľ sa zaujímate o blahodárne účinky bahna a vyvierajúcich vôd v jednotlivých kúpeľných  mestách, isto príďte v dňoch 21.–24. júna do Lysej nad Labom. Začína tu 9. výstava liečebných kúpeľov, wellness pobytov a relaxácie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SRÍ LANKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 21. 6. 2018
sviatok:Alojz
dnes:
štvrtok 21.6.
31 °C
zajtra:
piatok 22.6.
20 °C