www.infoglobe.sk » ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO

ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO

Publikované: 19.9.2017
Premýšľate, kam vyraziť na výlet na Šumavu? Ak nechcete jazdiť autom, môže byť skvelou možnosťou hora Špičák a jej okolie. Čaká vás krásna príroda, nezabudnuteľný výhľad aj možnosť navštíviť dve neďaleké ľadovcové jazerá.

Samotná hora Špičák patrí s výškou 1 205 metrov k najvyšším vrcholom na českej strane Šumavy. Nájdete na nej jeden z najlepších lyžiarskych areálov v Čechách, ktorý sa v lete mení na dráhu pre zjazdárov na bicykloch. Zjazdovky na Špičáku dosahujú celkovú dĺžku 8,4 km, pričom na najdlhšej z nich pôjdete zhruba 1 800 metrov s prevýšením 337 metrov.

zjazdovka

Poďme sa ale vrátiť k peším výletom. Rozhodne vyrazte k neďalekému Čertovmu jazeru, prípadne aj o niečo vzdialenejšiemu Čiernemu jazeru, ktoré je s rozlohou 18,43 hektára najväčším prírodným jazerom v Čechách. Čaká vás cesta skrz krásny smrekový les, ktorého sa v priebehu uplynulých desaťročí ľudská ruka takmer nedotkla.

Čierne jazero   Čertovo jazero a Veľký javor

Za námahu stojí aj výstup na rozhľadňu na vrchole Špičáku, ktorú tu postavili v roku 2014. Otvorí sa vám totiž krásny výhľad do všetkých svetových strán – určite uvidíte susednú Jezernú horu a najvyššiu horu Šumavy – Veľký Javor – na nemeckej strane. Za dobrej viditeľnosti je ale vidieť aj ďaleko do českého Pošumaví v smere na Klatovy.

rozhľadňa na vrchole

skaly na vrchole Špičáku   pohľad na vodnú nádrž Nýrsko

Na Špičák sa veľmi ľahko dostanete priamym vlakom z Prahy, Plzne či Klatov a už samotná cesta stojí za to. Už chvíľu po odjazde z Klatov totiž začne vlak stúpať malebnou krajinou šumavských strání a postupne sa priamo z okien otvárajú nezabudnuteľné výhľady. Tesne pred stanicou Špičák potom vlak prejde donedávna najdlhším tunelom v Čechách. Jednokoľajný špičácky tunel na trati Klatovy – Železná Ruda totiž dosahuje dĺžku 1 747 metrov a svoje prvenstvo si držal od otvorenia v roku 1877 až do roku 2007, kedy ho len o kúsok „predbehli” tunely pražského Nového spojenia.

železničná stanica Špičák   horná stanica lanovky

Na záver máme pre vás malý tip – v reštaurácii priamo na stanici v Špičáku varia skvelé domáce čučoriedkové knedle priamo z tunajších obrovských horských čučoriedok. Rozhodne ich ochutnajte, nebudete ľutovať.

GPS: 49°09'49.9"N 13°13'19.4"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Yusuke Tsutsumi

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Šumava: Antýgl – Turnerova chata - Čeňkova Pila
Publikované: 29.12.2013
Medzi oblasti, ktoré nás priťahujú svojou krásou, patrí aj šumavské Povydří, ktorým kedysi prechádzala Zlatá cesta – významná obchodní cesta spájajúca Podunajsko s českým územím. Jedným z miest, kde po celodennom pochode nocovala karavána a zvieratá i ľudia naberali nové sily, bola Turnerova chata (Turnerhütte).

ČR, Šumava: rok 2018 – Rok pralesov
Publikované: 26.12.2017
Budúci rok čaká národný park Šumava okrúhle výročie počiatku ochrany Boubínského pralesa. Národná prírodná rezervácia bude pod ochranou rovných 160 rokov. Preto bol rok 2018 vyhlásený pre NP Šumava za Rok pralesov. Pri tejto príležitosti bola vydaná a už aj pokrstená kniha Pralesy Šumavy.

ČR, Šumava: Čierne a Čertovo jazero – pozostatky doby ľadovej – VIDEO
Publikované: 26.9.2017
Na Šumave neďaleko mesta Železná Ruda môžete počas jedného výletu navštíviť hneď dve krásne ľadovcové jazerá. To väčšie z nich – Čierne – je navyše najväčšie jazero v Českej republike, ktoré vzniklo bez prispenia človeka.

ČR, Šumava - Kvilda
Publikované: 30.3.2013
Malá horská obec s dávnou históriou ryžovania zlata, ktorou prechádzala obchodná Zlatá cesta, je dnes celoročne navštevované rušné turistické centrum. Územie slatín, zmiešaných lesov a okolitých obcí vytvára oblasť zvanú Kvildsko, kde v krajine chladného podnebia, s polohou viac ako 1000 metrov nad morom, napriek tomu nájdete mnoho vzácnych druhov vegetácie.

ČR, Kašperské Hory: mestečko strážené Kašperkom - VIDEO
Publikované: 30.9.2014
Mestečko Kašperské Hory ležiace najbližšie k hradu Kašperk, respektíve v jeho podhradiu, je ozdobou Šumavy. Mnoho turistov si ho pravdepodobne zamiluje hneď na prvý pohľad. Je ideálnym základným táborom pre výlety po okolí či už na bicykli alebo pešky.

ČR, hrad Kašperk: nedobytné sídlo – VIDEO
Publikované: 23.9.2014
Krásavec zdobiaci šumavské vrchy a najvyššie položený kráľovský hrad v Čechách. Hrad Kašperk sa ešte aj dnes, v dobe, keď sa už nemusí brániť žiadnym vojnovým nájazdom, môže zdať mnohým turistom nedobytný.

ČR, Sušice: kráľovské mesto na Otave – VIDEO
Publikované: 7.10.2014
Sušice sa medzi ľuďmi preslávili svojou legendárnou továrňou na výrobu zápaliek a medzi vodákmi kempom, odkiaľ väčšina z nich začína svoju púť po rieke Otave. Sušice stoja na samotnej hranici s Národným parkom Šumava a CHKO Šumava, čo im najmä v poslednej dobe ešte viac pridáva na turistickom význame.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Jesenná Šumava ll.
Zo šumavskej Kvildy k prameňom Vltavy, z Čeňkovej píly k sútoku Vydry a Křemelnej, alebo cesta Je...

ČR: Jesenná Šumava l.
Súčasťou Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes miesto spájané so "železnou oponou", kde býval hrani...

ČR: Zimná Šumava II.
Šumava drží krok s dobou. Svoj región predstavuje v podobe nových sprievodcov, publikácií a máp s...

ČR: Zimná Šumava I.
Zasnežená lesná príroda, mrazivý vzduch, odtlačená stopa, padajúce vločky a všade okolo ticho…&nb...


Súvisiace video

ČR, Šumava: Čierne a Čertove jazero – pozostatky doby ľadovej
Viete, kde v ČR nájdete dve krásne ľadovcové jazerá? No predsa na Šumave. Budete si teda asi musi...

ČR, Šumava: Cestou na Špičák
Hora Špičák patrí k obľúbeným miestam Šumavy, čakajú vás totiž nezabudnuteľné výhľady, krásna prí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

17.3.2018
Za svetový deň vody bol vyhlásený 22. marec, 23. marec zas patrí Svetovému dňu meteorológie. Pri príležitosti osláv vody sa každoročne konajú akcie, počas ktorých môžete navštíviť inak pre verejnosť neprístupné miesta spojené s vodou.
16.3.2018
Festival Crème de la Crème vám už po piatykrát predstaví to najlepšie z francúzskej kinematografie. Tešiť sa môžete na „bouquet“ súťažných a ocenených filmov z áčkových festivalov.
15.3.2018
Horná Malá Úpa usporadúva v areáli Pomezky v sobotu 17. marca deviaty ročník pretekov na historických lyžiach a saniach, ďalej preteky v ladnom skoku a súťaž o najlepší historický kostým.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 17. 3. 2018
sviatok:Ľubica
dnes:
sobota 17.3.
6 °C
zajtra:
nedeľa 18.3.
1 °C