www.infoglobe.sk » ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO

ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO

Publikované: 19.9.2017
Premýšľate, kam vyraziť na výlet na Šumavu? Ak nechcete jazdiť autom, môže byť skvelou možnosťou hora Špičák a jej okolie. Čaká vás krásna príroda, nezabudnuteľný výhľad aj možnosť navštíviť dve neďaleké ľadovcové jazerá.

Samotná hora Špičák patrí s výškou 1 205 metrov k najvyšším vrcholom na českej strane Šumavy. Nájdete na nej jeden z najlepších lyžiarskych areálov v Čechách, ktorý sa v lete mení na dráhu pre zjazdárov na bicykloch. Zjazdovky na Špičáku dosahujú celkovú dĺžku 8,4 km, pričom na najdlhšej z nich pôjdete zhruba 1 800 metrov s prevýšením 337 metrov.

zjazdovka

Poďme sa ale vrátiť k peším výletom. Rozhodne vyrazte k neďalekému Čertovmu jazeru, prípadne aj o niečo vzdialenejšiemu Čiernemu jazeru, ktoré je s rozlohou 18,43 hektára najväčším prírodným jazerom v Čechách. Čaká vás cesta skrz krásny smrekový les, ktorého sa v priebehu uplynulých desaťročí ľudská ruka takmer nedotkla.

Čierne jazero   Čertovo jazero a Veľký javor

Za námahu stojí aj výstup na rozhľadňu na vrchole Špičáku, ktorú tu postavili v roku 2014. Otvorí sa vám totiž krásny výhľad do všetkých svetových strán – určite uvidíte susednú Jezernú horu a najvyššiu horu Šumavy – Veľký Javor – na nemeckej strane. Za dobrej viditeľnosti je ale vidieť aj ďaleko do českého Pošumaví v smere na Klatovy.

rozhľadňa na vrchole

skaly na vrchole Špičáku   pohľad na vodnú nádrž Nýrsko

Na Špičák sa veľmi ľahko dostanete priamym vlakom z Prahy, Plzne či Klatov a už samotná cesta stojí za to. Už chvíľu po odjazde z Klatov totiž začne vlak stúpať malebnou krajinou šumavských strání a postupne sa priamo z okien otvárajú nezabudnuteľné výhľady. Tesne pred stanicou Špičák potom vlak prejde donedávna najdlhším tunelom v Čechách. Jednokoľajný špičácky tunel na trati Klatovy – Železná Ruda totiž dosahuje dĺžku 1 747 metrov a svoje prvenstvo si držal od otvorenia v roku 1877 až do roku 2007, kedy ho len o kúsok „predbehli” tunely pražského Nového spojenia.

železničná stanica Špičák   horná stanica lanovky

Na záver máme pre vás malý tip – v reštaurácii priamo na stanici v Špičáku varia skvelé domáce čučoriedkové knedle priamo z tunajších obrovských horských čučoriedok. Rozhodne ich ochutnajte, nebudete ľutovať.

GPS: 49°09'49.9"N 13°13'19.4"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Yusuke Tsutsumi

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Šumava: Antýgl – Turnerova chata - Čeňkova Pila
Publikované: 29.12.2013
Medzi oblasti, ktoré nás priťahujú svojou krásou, patrí aj šumavské Povydří, ktorým kedysi prechádzala Zlatá cesta – významná obchodní cesta spájajúca Podunajsko s českým územím. Jedným z miest, kde po celodennom pochode nocovala karavána a zvieratá i ľudia naberali nové sily, bola Turnerova chata (Turnerhütte).

Šumava: NPR Boubín je v zime uzavretý
Publikované: 25.11.2017
Zlá správa pre všetkých nadšencov zimnej turistiky. Obľúbená časť Šumavy národná rezervácia Boubín je uzavretá a zostane tak až do 10. februára 2018.

ČR, Šumava: Čierne a Čertovo jazero – pozostatky doby ľadovej – VIDEO
Publikované: 26.9.2017
Na Šumave neďaleko mesta Železná Ruda môžete počas jedného výletu navštíviť hneď dve krásne ľadovcové jazerá. To väčšie z nich – Čierne – je navyše najväčšie jazero v Českej republike, ktoré vzniklo bez prispenia človeka.

ČR, Šumava - Kvilda
Publikované: 30.3.2013
Malá horská obec s dávnou históriou ryžovania zlata, ktorou prechádzala obchodná Zlatá cesta, je dnes celoročne navštevované rušné turistické centrum. Územie slatín, zmiešaných lesov a okolitých obcí vytvára oblasť zvanú Kvildsko, kde v krajine chladného podnebia, s polohou viac ako 1000 metrov nad morom, napriek tomu nájdete mnoho vzácnych druhov vegetácie.

ČR, Kašperské Hory: mestečko strážené Kašperkom - VIDEO
Publikované: 30.9.2014
Mestečko Kašperské Hory ležiace najbližšie k hradu Kašperk, respektíve v jeho podhradiu, je ozdobou Šumavy. Mnoho turistov si ho pravdepodobne zamiluje hneď na prvý pohľad. Je ideálnym základným táborom pre výlety po okolí či už na bicykli alebo pešky.

ČR, hrad Kašperk: nedobytné sídlo – VIDEO
Publikované: 23.9.2014
Krásavec zdobiaci šumavské vrchy a najvyššie položený kráľovský hrad v Čechách. Hrad Kašperk sa ešte aj dnes, v dobe, keď sa už nemusí brániť žiadnym vojnovým nájazdom, môže zdať mnohým turistom nedobytný.

ČR, Sušice: kráľovské mesto na Otave – VIDEO
Publikované: 7.10.2014
Sušice sa medzi ľuďmi preslávili svojou legendárnou továrňou na výrobu zápaliek a medzi vodákmi kempom, odkiaľ väčšina z nich začína svoju púť po rieke Otave. Sušice stoja na samotnej hranici s Národným parkom Šumava a CHKO Šumava, čo im najmä v poslednej dobe ešte viac pridáva na turistickom význame.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Jesenná Šumava ll.
Zo šumavskej Kvildy k prameňom Vltavy, z Čeňkovej píly k sútoku Vydry a Křemelnej, alebo cesta Je...

ČR: Jesenná Šumava l.
Súčasťou Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes miesto spájané so "železnou oponou", kde býval hrani...

ČR: Zimná Šumava II.
Šumava drží krok s dobou. Svoj región predstavuje v podobe nových sprievodcov, publikácií a máp s...

ČR: Zimná Šumava I.
Zasnežená lesná príroda, mrazivý vzduch, odtlačená stopa, padajúce vločky a všade okolo ticho…&nb...


Súvisiace video

ČR, Šumava: Čierne a Čertove jazero – pozostatky doby ľadovej
Viete, kde v ČR nájdete dve krásne ľadovcové jazerá? No predsa na Šumave. Budete si teda asi musi...

ČR, Šumava: Cestou na Špičák
Hora Špičák patrí k obľúbeným miestam Šumavy, čakajú vás totiž nezabudnuteľné výhľady, krásna prí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

14.12.2017
Väčšina lyžiarskych stredísk v Česku plánuje deň slávnostného zahájenia zimnej sezóny na sobotu 16. decembra. Medzi areály, kde bude už od rána prebiehať bohatý sprievodný program, patria napríklad Lipno nad Vltavou, Dolná Morava alebo Harrachov. Úplne prvá lyžovačka tejto sezóny bola ale na Monínci!
13.12.2017
Opäť je tu čarovný čas pokoja a mieru, čas ako stvorený na príjemné rodinné a priateľské stretnutia. Mesto Košice si aj tento rok pripravilo Košické rozprávkové Vianoce, ktoré ponúknu hudobné  prekvapenia, krásnu výzdobu a skvelé pochúťky.
12.12.2017
Prestížne World Ski Awards majú svojich tohtoročných víťazov. V Českej republike získal titul Najlepší lyžiarsky rezort 2017 už po tretí raz Skiareál v Špindlerovom Mlyne, na Slovensku Jasná v Nízkych Tatrách. Najlepšie lyžiarske stredisko na svete je pre rok 2017 francúzske letovisko Val Thorens.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - PERU:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 14. 12. 2017
sviatok:Branislava, Bronislava
dnes:
štvrtok 14.12.
6 °C
zajtra:
piatok 15.12.
6 °C