www.infoglobe.sk » ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO

ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO

Publikované: 19.9.2017
Premýšľate, kam vyraziť na výlet na Šumavu? Ak nechcete jazdiť autom, môže byť skvelou možnosťou hora Špičák a jej okolie. Čaká vás krásna príroda, nezabudnuteľný výhľad aj možnosť navštíviť dve neďaleké ľadovcové jazerá.

Samotná hora Špičák patrí s výškou 1 205 metrov k najvyšším vrcholom na českej strane Šumavy. Nájdete na nej jeden z najlepších lyžiarskych areálov v Čechách, ktorý sa v lete mení na dráhu pre zjazdárov na bicykloch. Zjazdovky na Špičáku dosahujú celkovú dĺžku 8,4 km, pričom na najdlhšej z nich pôjdete zhruba 1 800 metrov s prevýšením 337 metrov.

zjazdovka

Poďme sa ale vrátiť k peším výletom. Rozhodne vyrazte k neďalekému Čertovmu jazeru, prípadne aj o niečo vzdialenejšiemu Čiernemu jazeru, ktoré je s rozlohou 18,43 hektára najväčším prírodným jazerom v Čechách. Čaká vás cesta skrz krásny smrekový les, ktorého sa v priebehu uplynulých desaťročí ľudská ruka takmer nedotkla.

Čierne jazero   Čertovo jazero a Veľký javor

Za námahu stojí aj výstup na rozhľadňu na vrchole Špičáku, ktorú tu postavili v roku 2014. Otvorí sa vám totiž krásny výhľad do všetkých svetových strán – určite uvidíte susednú Jezernú horu a najvyššiu horu Šumavy – Veľký Javor – na nemeckej strane. Za dobrej viditeľnosti je ale vidieť aj ďaleko do českého Pošumaví v smere na Klatovy.

rozhľadňa na vrchole

skaly na vrchole Špičáku   pohľad na vodnú nádrž Nýrsko

Na Špičák sa veľmi ľahko dostanete priamym vlakom z Prahy, Plzne či Klatov a už samotná cesta stojí za to. Už chvíľu po odjazde z Klatov totiž začne vlak stúpať malebnou krajinou šumavských strání a postupne sa priamo z okien otvárajú nezabudnuteľné výhľady. Tesne pred stanicou Špičák potom vlak prejde donedávna najdlhším tunelom v Čechách. Jednokoľajný špičácky tunel na trati Klatovy – Železná Ruda totiž dosahuje dĺžku 1 747 metrov a svoje prvenstvo si držal od otvorenia v roku 1877 až do roku 2007, kedy ho len o kúsok „predbehli” tunely pražského Nového spojenia.

železničná stanica Špičák   horná stanica lanovky

Na záver máme pre vás malý tip – v reštaurácii priamo na stanici v Špičáku varia skvelé domáce čučoriedkové knedle priamo z tunajších obrovských horských čučoriedok. Rozhodne ich ochutnajte, nebudete ľutovať.

GPS: 49°09'49.9"N 13°13'19.4"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Yusuke Tsutsumi

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Churáňov: za Karlom Klostermannom
Publikované: 14.6.2018
Jedno z najobľúbenejších lyžiarskych stredísk Šumavy je zaujímavé aj v lete. Je ideálnym východiskovým miestom pre poznávanie okolia.

ČR, Šumava: Antýgl – Turnerova chata - Čeňkova Pila
Publikované: 29.12.2013
Medzi oblasti, ktoré nás priťahujú svojou krásou, patrí aj šumavské Povydří, ktorým kedysi prechádzala Zlatá cesta – významná obchodní cesta spájajúca Podunajsko s českým územím. Jedným z miest, kde po celodennom pochode nocovala karavána a zvieratá i ľudia naberali nové sily, bola Turnerova chata (Turnerhütte).

ČR, hrad Kašperk: nedobytné sídlo – VIDEO
Publikované: 23.9.2014
Krásavec zdobiaci šumavské vrchy a najvyššie položený kráľovský hrad v Čechách. Hrad Kašperk sa ešte aj dnes, v dobe, keď sa už nemusí brániť žiadnym vojnovým nájazdom, môže zdať mnohým turistom nedobytný.

ČR, Kašperské Hory: mestečko strážené Kašperkom - VIDEO
Publikované: 30.9.2014
Mestečko Kašperské Hory ležiace najbližšie k hradu Kašperk, respektíve v jeho podhradiu, je ozdobou Šumavy. Mnoho turistov si ho pravdepodobne zamiluje hneď na prvý pohľad. Je ideálnym základným táborom pre výlety po okolí či už na bicykli alebo pešky.

ČR, Sušice: kráľovské mesto na Otave – VIDEO
Publikované: 7.10.2014
Sušice sa medzi ľuďmi preslávili svojou legendárnou továrňou na výrobu zápaliek a medzi vodákmi kempom, odkiaľ väčšina z nich začína svoju púť po rieke Otave. Sušice stoja na samotnej hranici s Národným parkom Šumava a CHKO Šumava, čo im najmä v poslednej dobe ešte viac pridáva na turistickom význame.

ČR: Kláštor Plasy a jeho okolie
Publikované: 31.5.2018
Neďaleko Plzne sa v malom mestečku Plasy nachádza cisterciánsky kláštor, ktorý založil Vladislav II., v roku 1421 ho však vypálili husiti. Barokový vzhľad kláštora a priľahlých budov je dielom architektov Jana Blažeja Santiniho-Aichela a Jeana Baptiste Matheya, ktorí viedli v rokoch 1661 až 1739 prestavbu kláštora do podoby, v ktorej ho dnes poznáme.

ČR, Šumava: rok 2018 – Rok pralesov
Publikované: 26.12.2017
Budúci rok čaká národný park Šumava okrúhle výročie počiatku ochrany Boubínského pralesa. Národná prírodná rezervácia bude pod ochranou rovných 160 rokov. Preto bol rok 2018 vyhlásený pre NP Šumava za Rok pralesov. Pri tejto príležitosti bola vydaná a už aj pokrstená kniha Pralesy Šumavy.

Šumava: letná sezóna v znamení pralesov
Publikované: 12.5.2018
Pralesy Šumavy sú ústrednou témou tohto roku. Dôvodom sú dve významné výročia, a to 160 rokov od počiatku ochrany Boubínského pralesa a 180 rokov od počiatku ochrany Žofínského pralesa v susedných Novohradských horách.

ČR, Šumava: Čierne a Čertovo jazero – pozostatky doby ľadovej – VIDEO
Publikované: 26.9.2017
Na Šumave neďaleko mesta Železná Ruda môžete počas jedného výletu navštíviť hneď dve krásne ľadovcové jazerá. To väčšie z nich – Čierne – je navyše najväčšie jazero v Českej republike, ktoré vzniklo bez prispenia človeka.

ČR, Šumava - Kvilda
Publikované: 30.3.2013
Malá horská obec s dávnou históriou ryžovania zlata, ktorou prechádzala obchodná Zlatá cesta, je dnes celoročne navštevované rušné turistické centrum. Územie slatín, zmiešaných lesov a okolitých obcí vytvára oblasť zvanú Kvildsko, kde v krajine chladného podnebia, s polohou viac ako 1000 metrov nad morom, napriek tomu nájdete mnoho vzácnych druhov vegetácie.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Jesenná Šumava ll.
Zo šumavskej Kvildy k prameňom Vltavy, z Čeňkovej píly k sútoku Vydry a Křemelnej, alebo cesta Je...

ČR: Jesenná Šumava l.
Súčasťou Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes miesto spájané so "železnou oponou", kde býval hrani...

ČR: Zimná Šumava II.
Šumava drží krok s dobou. Svoj región predstavuje v podobe nových sprievodcov, publikácií a máp s...

ČR: Zimná Šumava I.
Zasnežená lesná príroda, mrazivý vzduch, odtlačená stopa, padajúce vločky a všade okolo ticho…&nb...


Súvisiace video

ČR, Šumava: Čierne a Čertove jazero – pozostatky doby ľadovej
Viete, kde v ČR nájdete dve krásne ľadovcové jazerá? No predsa na Šumave. Budete si teda asi musi...

ČR, Šumava: Cestou na Špičák
Hora Špičák patrí k obľúbeným miestam Šumavy, čakajú vás totiž nezabudnuteľné výhľady, krásna prí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Najkrajšie miesta

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Športové príručné tašky značky Ellehammer bags + zákaznícka karta so zľavou 10% od AutoTeam Stupava
2. cena:
Dekoratívna vonná sviečka + zákaznícka karta so zľavou 7% od AutoTeam Stupava
3. cena:
Štýlové „podpivníky“ + zákaznícka karta so zľavou 5% od AutoTeam Stupava
1. cena redakcie:
Splav rieky Dunajec na rafte pre 2 osoby od RaftingDunajec.sk
2. cena redakcie:
Luxusné pero značky Sheaffer v drevenom puzdre
3. cena redakcie:
Knihy z edície Po Slovensku od rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

18.7.2018
Už v sobotu 21. júla 2018 ožije krásne prostredie prievidzského Lesoparku hudbou, divadlom a zábavou. Miestny amfiteáter bude hostiť podujatie Všetci máme zelenú, ktoré chce pripomenúť myšlienku ochrany životného prostredia a znižovania ekologickej stopy spoločným cestovaním.
17.7.2018
Metropola má novú verejne prístupnú rozhľadňu. Volá sa Doubravka a vyrástla na Čiernom Moste. Jedinečná stavba od svetoznámeho architekta je vypletaná z agátového dreva a doplnená prvkami smrekovca a oceli.
16.7.2018
V roku 2018 si pripomíname 25. výročie vzniku Národnej banky Slovenska. Pri tejto príležitosti sa  priaznivci Múzea mincí a medailí v Kremnici, ktoré je súčasťou NBS od roku 1994, môžu tešiť na sériu voľných vstupov do vybraných expozícií múzea - presne 25 krát v priebehu roka 2018.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALAJZIA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 18. 7. 2018
sviatok:Kamila
dnes:
streda 18.7.
26 °C
zajtra:
štvrtok 19.7.
26 °C