www.infoglobe.sk » ČR – skalný hrad Sloup

ČR – skalný hrad Sloup

Publikované: 19.7.2018
Česká republika ponúka mnoho krásnych zrúcanín, hradov a zámkov. Jednou z pamiatok je aj hrad Sloup, ktorým vás dnes prevediem. Nachádza sa na severe Čiech, neďaleko Nového Boru. Okolie dediny je pretkané mnohými turistickými chodníkmi, ktoré vás prevedú predovšetkým okolo skalných masívov a veží, ktoré sú pre túto oblasť veľmi typické. Z tohoto dôvodu asi nikoho neprekvapí, že hrad Sloup sa nachádza na skale. Ak prechádzate z Nového Boru do Zákup po hlavnej ceste, v obci Sloup v Čechách si nemôžete nevšimnúť skalný blok po pravej strane. Práve na tomto pieskovcovom bloku so strmými stenami sa nachádza hrad.

Pokiaľ idete autom, zamierte rovno na platené parkovisko nachádzajúce sa severovýchodne pod skalným blokom (platí sa 40 Kč na 2 hodiny). Na parkovisku nájdete stánky so suvenírmi, točenú zmrzlinu a trdelník. Priamo odtiaľ vedie dnešný vstup na hrad, ktorý sa využíva od 19. storočia. Pôvodný vchod bol zo severe cez spodný dvor, ktorý je v súčasnosti uzavretý. Zo spodného dvora vedú hore dvojramenné vstupné schody (taktiež neprístupné, ale sú krásne vidieť z tzv. hornej plošiny).

skalný podstavec hradu Sloup

Z parkoviska sa po východnej stene dostanete na schodisko vytesané v skale, ktoré vás dovedie až k drevenej terase s pokladňou (pôvodne baroková záhradka). Vstupné za dospelú osobu je 70 Kč, znížené vstupné je 40 Kč. Môžete si tu kúpiť aj mapku alebo si zaplatiť sprievodcu.

Historici nie sú schopní presne určiť, na čo pôvodne slúžilo osídlenie skaly, či už od počiatku fungovalo ako hrad či panstvo, alebo či skala len poskytovala ľuďom útočisko v čase ohrozenia. Predpokladá sa, že prvé náznaky miestností po obvode skaly sú od prostých občanov, až neskôr bolo dotvárané systematické opevnenie. Zrejme boli vytesané priestory doplnené o prístrešky a ďalšie drevené prístavby, pretože v skale sú staré kapsy na ukotvenie vtedajších trámových konštrukcií. Od počiatku 14. až do 17. storočia patrilo sloupské panstvo prevažne Berkom z Dubé, príslušníkom rodu Ronovcov. Miestu sa nevyhli ani vojnové udalosti, ktoré opevnenie zborili.

pozostatky miestností v severnej časti hradu

Najvýraznejšie sa do histórie zapísalo obdobie baroka a gróf Ferdinand Hroznata z Kokořova, ktorý koncom 17. storočia zahájil rozľahlú prestavbu zanedbaného skalného miesta. Mal ideu pútnického miesta, ktorá však nebola úplne naplnená. Mal tu byť oddelený priestor rehoľníkov od prichádzajúcej verejnosti (teda prvky kláštora). Vtedy vznikol nielen kostol s lucernou, ale aj južné terasy s nikami krížovej cesty a neskôr vinicou. Jedná sa teda o veľmi zásadné zmeny. S ďalšími rokmi sa na hrade vystriedali ďalší majitelia, ktorí previedli drobné stavebné zásahy. V r. 1945 bol celý majetok znárodnený a skalný útvar bol neskôr prehlásený za kultúrnu pamiatku.

južná ochodza hradu   južné terasy

miestnosť v južnej časti   skalná miestnosť s historickými obrazmi

Najzaujímavejšou časťou prehliadky je dozaista už zmienený kostol v skale z roku 1693, ktorého veža (tzv. lucerna) je dominantou poschodia nad kostolom – východnej plošiny. Na východnej plošine sa nachádzajú ešte dve umelé jaskyne – boží hrob a vzkriesenie, v pôvodnom význame však mali zakončovať krížovú cestu prichádzajúcu z južnej ochodze. Obrazy však asi nikdy neboli do plytkých výklenkov osadené. V súčasnosti je ochodza veľmi romantickou časťou prehliadky – terasy s vinicou a výhľadom na hradný rybník. Na vrchnej terase môžete cez mreže nahliadnuť do ďalšej z miestnych zaujímavostí, ktorou je stredoveká zásobnica na obilie, ktorá má tvar džbánu a je hlboká 7 m (tento vstup bol vytesaný až v 17. storočí). Vršok zásobnice je odkrytý, preto sa dá do nej nahliadnuť (či hodiť mincu pre šťastie) priamo z vrchu, z tzv. hornej plošiny, ktorá je porastená trávou a stromami.

skalný domček   veža kostola na východnej plošine – tzv. lucerna

GPS: 50°44'10.6"N 14°34'50.5"E

Text: Martina Kefurtová

Foto: Martina Kefurtová, Wikimedia Commons: VitVit

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Česká Lípa: ideálne stanovisko pri potulkách po českom severe - VIDEO
Publikované: 16.7.2013
Ďalším zo skoro povinných zastavení pri putovaní Máchovým krajom je Česká Lípa. Jej historické jadro leží na pravom brehu rieky Ploučnice, ktorá preteká mestom.

ČR, České Švajčiarsko: Jetřichovice a Máriina vyhliadka – VIDEO
Publikované: 17.7.2018
Nenápadná obec na Děčínsku má o návštevníkov postarané. Jetřichovice totiž patria medzi jedno z centier národného parku České Švajčiarsko a neďaleké Jetřichovickej steny lákajú výletníkov všetkých typov. Od rodín s malými deťmi až po milovníkov lezenia.

ČR, Svojkov – tipy na výlety v okolí
Publikované: 2.8.2018
Svojkov je malá obec v okrese Česká Lípa, na trase medzi Novým Borom a Zákupmi. Na severe obce nájdete dva vrcholy – Tisový vrch (540 m n. m.) a Slavíček (535 m n. m.). A taktiež zo severu obec obklopujú Svojkovské skaly (pieskovcové skaly), ktoré pretínajú dve turistické trasy: červená (diaľková) trasa a zelená (miestna) turistická.

ČR, Hořovice: kúsok na Kokořín i do Českého krasu - VIDEO
Publikované: 3.9.2013
Stredočeské Hořovice sa priam ponúkajú ako povinná zastávka pri putovaní mikroregiónom Hořovicko. Sú známe tiež vďaka kvalitne obsadeným parkúrovým pretekom.

ČR, Doksy – dovolenka pre celú rodinu
Publikované: 3.6.2017
Leto a prázdniny sa blížia, a tak je najvyšší čas vyberať, kam sa vydať na víkend či na dlhšiu dovolenku. Pobyt pri mori v zahraničí je síce lákavý, ale časovo a finančne trochu náročnejší. Čo ale robiť v prípade, že aj k nám prídu tropické teploty a treba uspokojiť celú rodinu? Aj v Čechách je skvelé prázdninové letovisko, ktorým sú Doksy pri slávnom Máchovom jazere. Aj ak máte deti vekovo od seba veľmi vzdialené, či rozdielne záujmy s partnerom, nebojte sa sem vyraziť.

ČR, Děčín - zámok: klenot Českého Švajčiarska - VIDEO
Publikované: 1.4.2014
Ten kto niekedy mieril pozdĺž Labe do Nemecka, nemohol si nepovšimnúť, aká rozmanitá a krásna je krajina okolo riečneho koryta. Podobné prívlastky patria aj mestu Děčín, ležiacemu na sútoku dvoch riek - Labe a Ploučnice. Na skale presne nad bodom, kde sa obe rieky stekajú, stojí zámok Děčín – dominanta mesta.

ČR, Děčín: Ružová záhrada - VIDEO
Publikované: 8.4.2014
Děčín – to je spojenie histórie a prírodných krás Českého Švajčiarska. O děčínskom zámku sme si rozprávali minulý týždeň. Dnes sa budeme venovať Děčínu samotnému, Ružovej záhrade, ktorá je súčasťou zámku a ktorá ponúka dokonalé výhľady na mesto i nádhernú okolitú prírodu.

ČR, České Švajčiarsko: Výlet do tiesňav Kamenice – VIDEO
Publikované: 3.7.2018
Pokiaľ vyrazíte na výlet do národného parku České Švajčiarsko, rozhodne by ste nemali minúť jednu z najobľúbenejších častí – tiesňavy rieky Kamenice neďaleko Hřenska, kde vás okrem iného čaká plavba na lodičkách a mnoho majestátnych skalných útvarov.

ČR: Pravčická brána – dominanta Českého Švajčiarska – VIDEO
Publikované: 26.6.2018
S rozpätím 26,5 m a výškou 16 m ide o najväčšiu pieskovcovú skalnú bránu v celej Európe. Práve jej majestátnosť preslávila České Švajčiarsko nielen doma, ale aj vo svete. Keď vyrazíte na výlet do najmladšieho národného parku v Českej republike, určite by ste návštevu Pravčickej brány nemali vynechať.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

20.1.2019
Príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia už dnes od 10-tej hodiny, pri príležitosti Svetového dňa snehu (World Snow Day).
19.1.2019
Pri vstupe do historického centra talianskych Benátok turisti zaplatia od 2,50 do 10 eur. Nové opatrenie by sa malo dotknúť len jednodenných turistov, ktorí nebudú v meste ubytovaní.
18.1.2019
Pozývame vás stráviť podmanivý zimný večer v zubereckom Múzeu oravskej dediny v obklopení nádhernej prírody. Čakajú vás úchvatné zimné kulisy, ktoré sľubujú jedinečný zážitok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 20. 1. 2019
sviatok:Dalibor
dnes:
nedeľa 20.1.
2 °C
zajtra:
pondelok 21.1.
2 °C