www.infoglobe.sk » ČR, Semily – Riegrova cesta

ČR, Semily – Riegrova cesta

Publikované: 12.7.2018
Pokiaľ premýšľate o romantickej prechádzke divokou prírodou a Semily nie sú pre vás príliš ďaleko, potom je Riegrova cesta tou správnou voľbou. Vedie po červenej značke pozdĺž rieky Jizery. Cestou na vás čaká visutá lávka nad riekou, nádherná vyhliadka na Jizeru a vodná elektráreň, prejdete tunelom a napiť sa môžete zo studničky s nádherne osviežujúcou vodou.

Svoje meno má po semilskom rodákovi, doktorovi Františkovi Ladislavovi Riegrovi. História cesty sa píše od konca 19. storočia. Vtedy Klub českých turistov vybudoval tzv. starú časť. V roku 1909 sa začalo s budovaním tzv. novej časti, a to od Podspálova do Semil. O náročnosti stavby svedčí 12metrový tunel a 80metrová visutá galéria nad hladinou Jizery. Na stavbu sa použilo vyše 300 g trhaviny a trvala 3 mesiace.

visutá lávka

Vodná brána

My sme prišli autom do Bítouchova, mestskej časti Semil. Zišli sme pár metrov pod tenisový kurt, odkiaľ vedie šípka Riegrova cesta parkovisko. Vydali sme sa po lúke a ako prvý sa nám ukázal krásny pohľad na Jizeru a visutú lávku, ktorá je dlhá 77 metrov a umiestnená 5,4 metra nad hladinou. Hneď naproti sa týči monumentálna skalná veža známa ako Vodná brána a na nej pre horolezcov vytvorená prvá česká ferrata. O kúsok ďalej sme došli k hati, ktorá je súčasťou vodnej elektrárne v Podspálove. Potom začíname stúpať a odmenou nám bude nádherný výhľad na rieku (Böhmova vyhliadka). Sú tu k dispozícii stoly a lavičky na občerstvenie. Po celej dĺžke cestičky sú náučné tabule s unikátnym kódom – bodom záchrany pre ľahké určenie polohy. Ako napríklad metamorfóza, ordovik a silúr alebo vrásnenie. Ďalšou zastávkou bol 12metrový tunel, vytesaný do skaly.

12metrový tunel   hať

Cestou sme narazili na dve studničky, kde sa môžete občerstviť pitnou vodou. Jedna sa volá Hviezdičkina a druhá Antala Staška. Na konci cesty (resp. v polovici, ešte nás bude čakať cesta späť k autu) sa pred nami rozprestrela vodná elektráreň Spálov, ktorá bola postavená už v roku 1921 na sútoku riek Jizery a Kamenice. Je to krásna stavba, ktorá prežila aj obdobie 50. rokov 20. storočia a je dokladom šikovnosti našich predkov. Za ňou sa nachádza už Spálov, železničná zastávka a významné rázcestie turistických trás. Nachádza sa tu aj hotel a reštaurácia. Pod Spálovom, vítaná zastávka v polovici trasy. Po prestávke sa môžete vrátiť buď rovnakou cestou, alebo zdatnejší turisti sa môžu späť k autu do Bítouchova vydať najprv po modrej a potom po žltej značke.

vodná elektráreň Spálov   studnička Antala Staška

Cestička je dlhá 7 km a nie je príliš náročná, zvládnete ju aj s väčšími deťmi. Občas sa ide do kopca a je na nej mnoho koreňov, preto nie je vhodná pre detské kočíky.

GPS: 50°36'56.2"N 15°18'33.0"E

 

Text a foto: Filip Dyršmíd

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova – VIDEO
Publikované: 25.7.2017
Vítame vás v pokračovaní našej cesty po chránenej krajinnej oblasti Český raj. Tentokrát sa vydáme smerom juhovýchodne od Turnova, kde na nás čakajú napríklad prekrásne skalné mestá. Východiskovým bodom je pre nás Turnov, mesto obklopené Českým rajom. Naše kroky budú priamo kopírovať červenú turistickú značku – Zlatú cestu Českého raja.

ČR, Český raj: krásne miesta severne od Turnova – VIDEO
Publikované: 1.8.2017
Južnú časť Českého raja už máme zmapovanú, naše putovanie však pokračuje ďalej. Poďme si teda predstaviť poslednú časť – jeho sever.

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade – VIDEO
Publikované: 18.7.2017
Český raj je veľmi obľúbený a ľudia sa sem radi vracajú. Táto oblasť, ktorá sa nachádza 80 km severovýchodne od Prahy, je chránenou krajinnou oblasťou (CHKO) od roku 1955, čiže je prvou chránenou krajinnou oblasťou vtedajšieho Československa. CHKO Český raj vznikla predovšetkým vďaka unikátnym skalným mestám, ktoré treba chrániť pre ďalšie generácie. Okrem skalných miest tu nájdete pokoj v nádhernej prírode v okolí jazier a taktiež sa tu nachádza mnoho historických pamiatok, ktoré môžete navštíviť.

ČR, Doksy – dovolenka pre celú rodinu
Publikované: 3.6.2017
Leto a prázdniny sa blížia, a tak je najvyšší čas vyberať, kam sa vydať na víkend či na dlhšiu dovolenku. Pobyt pri mori v zahraničí je síce lákavý, ale časovo a finančne trochu náročnejší. Čo ale robiť v prípade, že aj k nám prídu tropické teploty a treba uspokojiť celú rodinu? Aj v Čechách je skvelé prázdninové letovisko, ktorým sú Doksy pri slávnom Máchovom jazere. Aj ak máte deti vekovo od seba veľmi vzdialené, či rozdielne záujmy s partnerom, nebojte sa sem vyraziť.

ČR, Krkonoše: Vrchlabí
Publikované: 8.9.2016
Schádzate z kopca do údolia, ktoré dookola zvierajú zelené hory. Kontrastne vás oslní žiarivo biela farba budov výrobnej automobilky. Sú to haly Škodovky, kde sa od roku 2012 vyrábajú prevodovky. Naša cesta ale smeruje ďalej do centra. Dominantou Vrchlabí je miestny zámok a chrám sv. Vavrinca, ktorého veža sa mi len ťažko vojde do záberu fotoaparátu.

ČR, Semily: Via Ferrata Vodná brána
Publikované: 15.12.2014
Ak máte chuť vyliezť si nejakú ferratu a nemáte možnosť vycestovať do zahraničných hôr, tak sa nájdu samozrejme aj možnosti miestnych ferrat. Jedna z nich sa nachádza v mestečku Semily v severných Čechách. Ide o mladú cvičnú ferratu v krásnom prostredí, ktorá je vybudovaná na skale na brehu rieky Jizery, oproti turistickej trase (červená), ktorá v týchto miestach vedie cez vysunuté lávky vybudované na boku skaly.


Súvisiace video

ČR, Český raj: krásne miesta severne od Turnova
V dnešnom videu sa pozrieme do severnej časti Českého raja, najprv sa vydáme po turistickej magis...

ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova
Dnes sa spolu prejdeme po Zlatej cestičke Českého raja. Vyjdeme z mestskej časti a prírody bude p...

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade
Do Českého raja sa snáď každý rád vracia, je to miesto plné pokoja, krásnej prírody a historickýc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

15.11.2018
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, sa každoročne tretiu novembrovú sobotu prezentuje verejnosti divadlo v netradičnej forme. Tento rok sa Noci divadiel, ktorá pripadá na sobotu 17. novembra, zúčastní takmer stovka divadiel.
14.11.2018
Príďte zažiť unikátnu banícku oslavu, ktorú 25. novembra 2018 organizuje Špaňodolinský banícky cech a Banícky spolok Herrengrund v malebnej Španej doline.
13.11.2018
V pražskej Jungmannovej ulici v Mozarteu sa v decembri otvorí Národné filmové múzeum.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - URUGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:štvrtok 15. 11. 2018
sviatok:Leopold
dnes:
štvrtok 15.11.
11 °C
zajtra:
piatok 16.11.
8 °C