www.infoglobe.sk » ČR: Ríša stredu v Prahe

ČR: Ríša stredu v Prahe

Publikované: 12.11.2015
Bohaté depozitáre Národného múzea skrývajú poklady. Keď sa otvoria, umožnia nám zblízka až na dotyk kontakt so svedkami dávnych čias, cudzích krajín a strastiplných dlhých ciest. Obdobie rokov cca 200 až 1650 n. l. v Číne vám prostredníctvom vzácnych zbierkových predmetov priblíži výstava „ Ríša stredu“ v Náprstkovom múzeu.

„Ríšou stredu“ sa už od staroveku označuje centrálne územie ovládané čínskym impériom, geografická oblasť natoľko rozsiahla, sebestačná a nezávislá, aby sama seba považovala za najmocnejšiu a nepokoriteľnú. Viete, čo majú spoločné papier, liatina, strelný prach, kníhtlač, porcelán, hodváb a kompas? No áno, sú to vynálezy pôvodom z Číny, do Európy dopravené po tzv. Hodvábnej ceste. Dôkaz čulého obchodu Európy so stredovekou Čínou bol nájdený pri jednom archeologickom výskume aj v Prahe. A tento exponát – porcelánovú misku - si môžete medzi ostatnými tiež na výstave pozrieť.

porcelánová miska – exportný porcelán, tzv. kraak s typickým dekorombiela keramika je považovaná za predchodcu porcelánu – dynastia Sung (960–1279) až Jüan (1271–1368)

Ovplyvňovanie kultúr bolo ale obojstranné. Čínska spoločnosť sa v tomto období veľmi menila. Z vonka prišiel do Číny napr. budhizmus, jeden z troch hlavných doposiaľ živých náboženských smerov (tými ďalšími sú konfucianizmus a taoizmus). Toho sa týka aj najvzácnejší exponát výstavy, predmet patriaci do kolekcie tzv. top 10 najvzácnejších predmetov v zbierkach Národného múzea vôbec. Je ním 34 cm vysoká drevená soška bódhisattvy súcitu. Ide o jedno z najobľúbenejších božstiev, bytosť, ktorá sa vzdala úsilia o vlastné osvietenie v prospech pomoci druhým na tejto ceste. Tu je zobrazená ako krásna dievčina, napadne vás asi paralela s Pannou Máriou. Ďalšie exponáty prvej časti výstavy sú hrobové figúry predstavujúce ľudí, zvieratá a predmety, o ktorých sa verilo, že mŕtvemu môžu byť na úžitok, a fantastické zvieratá ako ochrancovia hrobky.

    bóthisattva Kuan-jin – dynastia Tchang (618–907) až Sung (960–1279)bóthisattva Kuan-jin patrila k najobľúbenejším budhistickým božstvám        Budha Amitájus držiaci nádobu s nápojom nesmrteľnosti

Život v Číne pred rokom 1550 n. l. pomáhajú priblížiť dva hodvábne zvitkové obrazy. 10 m dlhý zvitok „Pokoj a mier na rieke“ zobrazuje mužský svet obchodu, podnikania a ciest. Druhý obraz je 8,5 m dlhé vyobrazenie výjavov zo ženskej časti paláca „Jar v pláci Chanov“. Sú plné detailov – odevy, zbrane, zvieratá, lode, starožitnosti a umelecké predmety, ordinácia lekára, kancelárie pisára atď. A tiež zvitok zo života Tchao Jüan-minga, ktorý žil v čase Šiestich dynastií (okolo r. 400) a bol obdivovaný pre dobrovoľnú voľbu života v biede pred úradníckou kariérou v pomeroch, s ktorými nesúhlasil. Jeho text Návrat (preklad Marta Ryšavá a Josef Hiršal) si môžete prečítať neskôr v pokoji domova, na stránkach aplikácie múzea.

Pokoj a mier na rieke – maľba na hodvábe

detail zvitkového obrazudetail zvitkového obrazu

Najlepšie vtedajšiu spoločnosť pochopíme na osudoch konkrétnych ľudí. Predstavu o živote Číňanov názorne pomáhajú dotvoriť drobné popisy osudov a peripetií fiktívnych detským postáv, ktoré budú baviť nielen malých návštevníkov. Li C´-jüan je vzdelaný chlapec z bohatej rodiny, Borte je dcéra mongolského dobyvateľa, Che-šang mladý budhistický mních. Deti si pre udržanie pozornosti na výstave môžu doplňovať pracovný list. Ďalšie rozšírenie vedomostí o vtedajšej Čine a vystavených predmetoch poskytuje návštevníkom múzeum prostredníctvom série QR kódov a aplikácia do mobilných telefónov.

detail zvitkového obrazudetail zvitkového obrazu

A v neposlednom rade pripravilo Náprstkovo múzeum sériu sprievodných prednášok a workshopov.

hrobové figúry dvorných dám predstavujúce dobový ideál krásy, Dynastia Tchang (618–907)   váza, cloisionné - dynastia Ming (1368–1644)   kamenná stéla s bódhisattvou Kuan-jin

Čína a jej príroda, tradičná kultúra a bohatá minulosť stále vzbudzujú zvedavosť. Nikdy ju úplne nespoznáme, nikdy jej úplne neporozumieme, ale na výstave ako je táto, prepadneme jej kúzlu.

GPS: 50°05'02.4"N 14°24'59.5"E

 

Text: Radka Snížková

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Radka Snížková, Národní muzeum



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Čína, Na štúdiách: Chu-tchiao sia – v ceste koňa a vodopády
Publikované: 7.11.2015
Zdalo sa, že prebúdzať sa do horských rán naplnených príjemným oparom nás nikdy nemôže omrzieť. V našom hosteli sme spali už niekoľkú noc a pri každých raňajkách na terase pod horskými štítmi sme dumali, či sú aj miestni stále tak okúzlení.

Čína, Na štúdiách: Li-ťiang – Si turista? Zaplať!
Publikované: 10.10.2015
Už v minulom článku som tak trochu začala rozprávať o jazere La-š'-chaj 拉市海, ku ktorému sme sa chceli vypraviť. Jazero sa rozkladá pri južnom úpätí Snežnej hory nefritového draka (čínsky Jü-lung süe-šan 玉龙雪山) v nadmorskej výške cez 2 400 metrov, jeho plocha činí asi 5 330 hektárov. Predtým tu viedla stará konská čajová cesta, veľmi dôležitým artiklom bol chuťovo výrazný čaj pchu-er 普洱. Dnes je jazero hniezdiskom takmer šesťdesiatich druhov vtákov – v zime sa ich tu zíde cez tridsaťtisíc. Najlepším časom na ich pozorovanie je vraj december.

Čína, Na štúdiách: tiesňava Tigrieho skoku – raj na dohľad
Publikované: 17.10.2015
Z Li-ťiangu 丽江, malého a turisticky veľmi známeho juhočínskeho mestečka, sme odchádzali vcelku radi. Trochu nás ťažilo pomyslenie, že sa do nášho hostelu budeme musieť na spiatočnej ceste vrátiť, ale rozhodli sme sa zahodiť starosti za hlavu a tešiť sa na ďalšie dobrodružstvo.

Čína, Na štúdiách:  Chu-tchiao sia – kde tigre dávajú dobrú noc
Publikované: 24.10.2015
Aj keď sa zdalo, že nejaký balvan na nás cestou do hostelu skrátka spadnúť musí, vodič nás doviezol v úplnom poriadku a ešte sme zvládli visieť z okienok a fotiť okolitú krajinu, akoby to bola jediná príležitosť. Behom niekoľkých nasledujúcich dní sme však zistili, že tohto miesta sa snáď skutočne nedá nabažiť...

Čína: Na štúdiách – Li-ťiang: vstup zakázaný
Publikované: 3.10.2015
Návštevu juhočínskeho mestečka Li-ťiang 丽江 sme nezačali práve ideálne. Vďaka mojej snahe bývať „medzi miestnymi“ sme medzi nimi bývali možno až príliš. Od samotného historického centra sme boli vzdialení dobrú polhodinu jazdy autom a k nášmu hostelu nešlo ani taxi, nieto pravidelný linkový autobus. Hostiteľka bola – mierne povedané – nie príliš pohostinná a do toho všetkého pršalo, ako keby mal prísť koniec sveta.

Čína: Na štúdiách – Ta-li: kúzelné jazero s kúzelným deduškom
Publikované: 12.9.2015
Ta-li 大理 je mestečko etnika Pai 白. Na prvý pohľad je zrejmý iný ráz, než je tomu pri chanských 汉 (tj. etnicky čínskych) miest. Potom, čo sme sa ubytovali, sme prechádzali uličkami okolo nášho hostelu. Nejakým zázrakom sa nám podarilo ubytovať v mieste, kde sme nestretali ani zahraničných, ani čínskych turistov – to bola naozaj príjemná zmena.

Čína: Na štúdiách – Ta-li: uhni mi z cesty
Publikované: 19.9.2015
V Ta-li 大理, mestečku ležiacom v juhočínskej provincii Jün-nan 云南, sme sa snáď každý deň nášho pobytu prebudili do chladného slnečného rána. Oproti rozpáleným uponáhľaným veľkomestám to bola príjemná zmena. Tu sme naraz získali veľa životného priestoru a nemuseli sme sa neustále uhýbať pred motorkármi, cyklistami s rôznymi nákladmi, zúrivými vodičmi áut a autobusov a ďalšími a ďalšími nástrahami.

Čína: Na štúdiách - Li-ťiang: na samote pri jazere
Publikované: 26.9.2015
Nastal čas odjazdu z mestečka Ta-li 大理, kde sa nám ani po pár dňoch neprestalo páčiť. Rozlúčili sme sa s pohostinnou pani domácou, s jej ockom aj s ich obrím šteniatkom, naložili sme ruksaky na chrbát a vydali sa k zastávke autobusu.

Čína: Na štúdiách – Ta-li: konečne využívame bundy
Publikované: 5.9.2015
Po niekoľkých dňoch strávených v Kchun-mingu 昆明 nastal čas, aby sme sa z „mesta večnej jari“ vydali ďalej. Naším ďalším cieľom bolo o poznanie menšie mestečko Ta-li 大理 v juhočínskej provincii Jün-nan 云南 (rovnako ako Kchun-ming, hlavné mesto tejto provincie).


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X