www.infoglobe.sk » ČR, Ratměřice: Náučný chodník sedliaka Oneša

ČR, Ratměřice: Náučný chodník sedliaka Oneša

Publikované: 14.3.2019
Obec neďaleko mesta Vlašim sa dostala do povedomia ľudí vďaka tomu, že susedí so známou obcou Jankov, kde sa odohrala dôležitá bitka európskeho významu. Osudy obcí sa prelínajú nielen v histórii. Dnes ich prepájajú dva náučné chodníky, ktoré vám priblížia obdobie bitky pri Jankove. Z námestíčka Ratměřic vedie okružný chodník dlhý 3 km s komiksovým príbehom miestneho sedliaka Oneša a my sa vydáme po jeho stopách.

Ratměřice, náučný chodník

Kto je legendárny pán Oneš? Je to priamy potomok zakladateľa obce Ratměřice, ktorý bol prítomný pri každom dôležitom dianí v obci. Vydajte sa k jednotlivým zastaveniam náučného chodníka a humornou formou sa vráťte do minulosti.

Ratměřice, náučný chodník   Ratměřice, náučný chodník

Na námestí vás okrem kostola sv. Havla upúta aj opravená studňa z roku 1888, ktorá takmer do polovice 20. storočia slúžila ako jediný zdroj pitnej vody. Kostol susedí s rozsiahlym parkom ratměřického zámku. Za jeho novorenesančnú podobu vďačíme rodu Chotkovcov. Zámok je síce v súkromnom vlastníctve, ale zámocký park zostal po väčšinu roku prístupný pre verejnosť. Môžete tu stáť pod vrcholkami sekvojovcov, ktoré sú najväčšími stromami v Českej republike. Ich vek sa odhaduje na 150 rokov, dožívajú sa až 3000 rokov. V parku nájdete mnoho ďalších zaujímavých druhov listnatých aj ihličnatých stromov a kríkov. Biele daniele tu už ale nestretnete.

Ratměřice, náučný chodník

Pokračujte po hlavnej ceste a pri autobusovej zastávke sa vydajte po ľavej strane križovatky do písmena „V“. Po trávnatej ceste okolo cintorína dôjdete k ďalšiemu zastaveniu a od neho k Habrovke – samote na návrší, kde podľa povesti stávala tvrdza a tiež zakopaná vojenská kasa.

Ratměřice, náučný chodník   Ratměřice, náučný chodník

Miniete samotu a ocitnete sa na širokej pláni, kde je už z diaľky vidieť pomník venovaný padlým v bitke pri Jankove, kde Švédi zvíťazili nad cisárskymi vojskami. Podľa historických prameňov tu de facto skončila tridsaťročná vojna, aj keď trvalo ešte tri roky, než bol mier, ktorý sa dodnes nazýva Vestfálsky, skutočne uzavretý. Práve tu sa križujú náučné chodníky Ratměřic a Jankova.

Ratměřice, náučný chodník

Chodník sedliaka Oneša vedie vpravo okolo posedu k rybníku, kde si na ďalšom zastavení môžete vyskúšať zostaviť jednoduchý drevený domček, rovnako ako kedysi ľudia vo vojnou vypálenej obci Ratměřice.

Ratměřice, náučný chodník   Ratměřice, náučný chodník

Zastavenie pri studničke sv. Anny, ktorá pravdepodobne patrila k najstarším osadným zdrojom vody, vám pripomenie liečivú moc tohoto prameňa. Odtiaľ sa vraciate okolo zámockej obory späť na námestíčko.

V miestnej krčme skôr uhasíte smäd než hlad a zámocká reštaurácia patrí do vyššej cenovej kategórie. Obec Ratměřice získala titul Dedina roku 2010.

GPS: 49°38'40.9"N 14°45'31.2"E

 

Text a foto: Monika Babická

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Vlašim – srdce Podblanicka s unikátnym zámockým parkom
Publikované: 19.4.2018
Pôvabné mesto sa pýši unikátnym zámkom a rozsiahlym zámockým parkom.

ČR: Vlašim - život na zámku a v podzámku - VIDEO
Publikované: 20.12.2011
Historické centrum mesta Vlašim kúzli všetkými možnými spôsobmi. Jeho pôvab len podtrhuje kopcovité podložie, na ktorom sa rozkladá.

ČR, Benešov: nielen dopravný uzol, ale aj kus histórie - VIDEO
Publikované: 23.10.2012
Dôležitá obchodná a dopravná križovatka, moderné a dynamické mesto, ale tiež miesto plné histórie – taký je Benešov, vzdialený od Prahy necelých päťdesiat kilometrov.

ČR, Tábor: náučný chodník Pintovka
Publikované: 9.4.2015
Lesným komplexom, ktorý nadväzuje z juhozápadnej strany na centrum mesta, sa kľukatí hneď niekoľko turistických trás a náučný chodník s rovnakým menom ako samotný lesopark – Pintovka.

ČR, Tábor: Geologická expozícia Pod Klokoty
Publikované: 10.2.2014
Mesto Tábor je so svojimi cca 35-tisícmi obyvateľmi druhým najväčším mesto v Juhočeskom kraji, hneď po Českých Budejoviciach. Leží na rieke Lužnici a vďaka centru mesta, ktoré je pamiatkovou rezerváciou, je významným centrom cestovného ruchu.

ČR: Tábor – husitská bašta na Lužnici - VIDEO
Publikované: 2.12.2014
Mohutné opevnenie, nekonečný zhon a krčmy plné statočných mužov – tak by mohol vyzerať juhočeský Tábor v dobe husitských vojen. A prinajmenšom časť opevnenia a duch dávnych hrdinov mesta zostali. Po Českom Krumlove je druhým najobľúbenejším cieľom zahraničných turistov v kraji, a to rozhodne právom. Poďme sa teda spoločne pozrieť do miest, ktoré boli svedkami najdôležitejších rozhodnutí husitských armád.

Mesto Sedlčany
Publikované: 5.11.2010
Sedlčany sú mestom s ranou históriou, doloženou už z konca 10. storočia. Svoje stopy tu zanechal aj Jakub Krčín, jeden z najznámejších českých rybnikárov, ktorý po roku 1580 nie lenže spravoval Sedlčany, ale založil tiež známe třeboňské rybníky Svet a Rožmberk.

ČR, Český Šternberk: gotický klenot Sázavy - VIDEO
Publikované: 8.7.2014
Vitajte na hrade Český Šternberk, jednom z najkrajších starobylých sídiel vo stredných Čechách. Už samotný názov napovedá, s kým sa spája jeho história.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Ratměřice: po stopách sedliaka Oneša
Okruh náučného chodníka vás prevedie okolím obce Ratměřice. Jednotlivé zastavenia vám prostredníc...

ČR: Hrad Český Šternberk
Jeden z mála hradov v súkromnom vlastníctve, kde majiteľ s rodinou obýva prízemie a nad hlavou sa...

ČR, Tábor: Lesopark Pintovka
Ide o územie s ekologickou rovnováhou rozprestierajúce sa na ploche 144 ha, ktoré bolo zahrnuté d...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

21.5.2019
Hořice na Jičínsku otvorili po 3,5 roku opravené múzeum s novou expozíciou o ťažbe, spracovaní a využití pieskovca. Oprava novorenesančnej budovy z roku 1877 bola súčasťou česko-poľského projektu. Múzeum je otvorené denne okrem  pondelka.
20.5.2019
Pozývame vás na prehliadky rozária, kde je sústredených viac ako 800 odrôd kultúrnych ruží a 80 druhov botanických ruží v rámci podujatia Dni ruží, ktoré sa uskutoční od 3. do 9. júna 2019.
19.5.2019
Víly, vodník, princezné a iné rozprávkové bytosti vás čakajú aj tento rok pod Smolenickým zámkom, aby dospelých a samozrejme hlavne deti previedli cestou dobrodružstva.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 21. 5. 2019
sviatok:Zina