www.infoglobe.sk » ČR, Radhošť – sídlo slovanského boha slnka Radegasta – VIDEO

ČR, Radhošť – sídlo slovanského boha slnka Radegasta – VIDEO

Publikované: 23.5.2017
Legendy vravia, že na vrchole beskydského vrcholu Radhošť odjakživa sídlil Radegast – pohanský boh slnka, vojny a víťazstva. Aj dnes je 1 129 metrov vysoký Radhošť posvätné pútnické miesto s krásnym kostolíkom a výhľadom, vďaka ktorému stojí aj samotný výstup za to.

Na Radhošť vedie niekoľko značených turistických trás, ten najnáročnejší výstup môžete zažiť cestou z Rožnova pod Radhoštěm. Pokiaľ naopak chcete absolvovať len ľahký a krátky výlet, vyvezte sa z Trojanovic lanovkou na Pustevny, odkiaľ vedie hrebeňová cesta okolo sochy Radegasta až na vrchol Radhošťu.

A čo vás čaká na vrchole? Asi najzaujímavejšia je kaplnka sv. Cyrila a Metoda z konca 19. storočia. Okrem iného v nej nájdete aj pamätnú dosku, ktorá pripomína návštevu prezidenta T. G. Masaryka. Z ochodze kaplnky sa zároveň otvára ďaleký výhľad na takmer všetky strany. 

kaplnka sv. Cyrila a Metoda

kaplnka sv. Cyrila a Metoda   kaplnka sv. Cyrila a Metoda

Na juhu uvidíte chrbty Hostýnsko-vsetínskej hornatiny, Javorníkov a Bielych Karpát. Na východe to sú hlavne beskydské vrcholy Lysá hora, Smrk, Kněhyně a Čertov mlyn. V diaľke sa ale týči aj masív Malej Fatry a štíty Tatier.

pohľad smerom k Smrku   sedlo Pindula

Smerom na sever uvidíte Ostravskú panvu, výhľad však čiastočne zakrýva Ondřejník. Pri pohľade na severozápad si určite všimnete Veľký Javorník, za ktorým sa v diaľke zdvíha Veľký Roudný a ešte ďalej Hrubý Jeseník. O niečo viac na západ môžete nájsť aj masív Nízkeho Jeseníku. Pokiaľ budete mať naozaj šťastie na viditeľnosť, môžete zahliadnuť aj vyše 200 kilometrov vzdialené vrcholky Álp.

pohľad smerom na Valašské Meziříčí

Hneď vedľa kaplnky si prehliadnite súsošie vierozvestcov Cyrila a Metoda, ktorí podľa legendy na Radhošti strhli modlu boha Radegasta a na jeho mieste postavili kríž. Niekoľko stoviek metrov od vrcholu stojí hotel Radegast, kde sa môžete občerstviť a pokračovať ďalej k soche Radegasta od Albína Poláška.

kaplnka sv. Cyrila a Metoda

Výlet na Radhošť vám môžeme jedine vrelo odporúčať a k tomu vám prajeme aj krásne počasie! Aj keď je to vrchol boha slnka, vedzte, že v drsných Beskydoch si často uzurpujú nadvládu ťažké mračná a vietor.

GPS: 49°28'58.2"N 18°15'11.9"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Kai Engel

Preklad: redakciaDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Zámok Bruntál a hrad Sovinec – vľúdne oázy v drsnom kraji
Publikované: 7.7.2016
Bruntálsko je pomerne odľahlý kút Moravskosliezskeho kraja medzi Hrubým a Nízkym Jeseníkom, rázovitý a vraj drsný. Bruntálčania si zo sebe sympaticky vedia vystreliť, keď šíria recesistickú mystifikáciu o miestnom endemite – zubatých žabách. Ale nebojte sa a príďte, sú tu krásne miesta, ktoré stoja za poznanie.

Kunčice pod Ondřejníkem – skvelá základňa na výlety do Beskýd – VIDEO
Publikované: 30.5.2017
Malá a na prvý pohľad nenápadná dedina v Beskydoch si získava stále väčšiu obľubu nielen medzi výletníkmi z Ostravska. Tých sem tiahne hlavne nádherná príroda a ľahká dostupnosť či už autom, alebo vlakom.

ČR: Dolná oblasť Vítkovice – majestátna oceľová kráska – VIDEO
Publikované: 6.6.2017
Nazýva sa Ostravské Hradčany. Bývalé železiarne totiž naozaj z diaľky pôsobia ako obrovský hrad. Ruda sa v nich prestala taviť na konci minulého storočia, ale veľkú časť unikátneho priemyselného kolosu sa našťastie podarilo zachovať pre budúce generácie. Vydajte sa s nami na krátky výlet do oceľového srdca Ostravy.

ČR, Rožnov pod Radhoštěm: oáza pokoja pod Beskydami – VIDEO
Publikované: 13.6.2017
Malebné mestečko Rožnov pod Radhoštěm patrí medzi miesta, do ktorých sa zamilujete už v prvom okamžiku. A keď nie v prvom, tak hneď v tom druhom. Od konce 18. storočia do 2. svetovej vojny fungovalo toto mesto ako klimatické kúpele a dnes sa k tradícii opäť pomaly vracia.

ČR, Ostrava: Vítkovice - prehliadka vysokej pece
Publikované: 2.9.2014
Oblasť Dolní Vítkovice, ktorá sa stala roku 2002 národnou kultúrnou pamiatkou, sa teší veľkému záujmu verejnosti. Za posledné dva roky sa stala štvrtým najnavštevovanejším turistickým cieľom v ČR. Priemyselný areál s vysokými pecami ale 170 rokov slúžil pri výrobe železa. Ako prebiehal výrobný proces, funkciu jednotlivých konštrukcií a hlavne autentické dojmy zažijete pri prehliadke vysokej pece.

Ostrava: mesto na rozcestí – VIDEO
Publikované: 20.9.2016
Nie je to tak dávno, čo turisti do Ostravy zablúdili skutočne len náhodou. Mesto žilo baníctvom a ťažkým priemyslom a v mnohých častiach sa človek bál chodiť sám aj vo dne, nie to ešte po zotmení. Lenže Ostrava sa zmenila. Dnes je to mesto plné kultúry, zaujímavých pamiatok a pribúda v ňom mladých ľudí, ktorí rozbiehajú stále nové ambiciózne projekty.

Lezenie: Štramberk - starý vápencový lom
Publikované: 6.10.2013
Ak sa za lezením vydáte do Moravskosliezskeho kraja, za zastavenie určite stojí starý vápencový lom v Štramberku. Tento starý lom je súkromný pozemok, ktorý je oplotený a monitorovaný.

ČR: Zámok Zábřeh - kúsok histórie ukrytej v Ostrave
Publikované: 9.7.2012
Zámok Zábřeh predstavuje výnimočný súlad minulosti a prítomnosti. Pôvodne bol Zámok Zábřeh vodnou tvrdzou, neskôr bol prestavaný do dnešnej barokovej podoby.


Súvisiace video

ČR, Radhošť – tam, kde sídli boh slnka
Výstup na vrch Radhošť je v krásnom letnom dni skvelým zážitkom. Dokonca si môžete vybrať, či pôj...

Ostrava: mesto na rozcestí
Ostrava nie je zrovna miesto, kam by sa turisti hrnuli – mesto vždy žilo baníctvom a ťažkým priem...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Tajomné pamiatky

1. 5. – 30. 6. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
1. cena redakcie:
Rodinná vstupenka na zámok Schloss Hof v Dolnom Rakúsku
2. cena redakcie:
Vstupenky na festival CHOREA 2017od divadla Tower Stage
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr od Hory.sk

Aktuality:

25.6.2017
Nenechajte si ujsť v poradí už 3. ročník podujatia pre všetky deti a ich rodičov - 1. Detský festival a veľtrh, ktorý sa uskutoční v dňoch 30. júna až 2. júla 2017 na výstavisku Agrokomplex.
24.6.2017
V rámci osláv 750. výročia písomnej existencie Ostravy čakajú mesto v dňoch 30. 6. a 1. 7. pravé katalánske pouličné slávnosti. Z Barcelony sem prišlo okolo 250 umelcov, tešiť sa môžete na katalánske tance a preslávené desaťmetrové veže z ľudských tiel.
23.6.2017
Aj tento rok pokračuje letná korčuliarska akcia Bratislava-inline, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin, a to už od roku 2004.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca -  Spojené kráľovstvo VEĽKEJ BRITÁNIE a SEVERNÉHO ÍRSKA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:nedeľa 25. 6. 2017
sviatok:Tadeáš
dnes:
nedeľa 25.6.
30 °C
zajtra:
pondelok 26.6.
31 °C