www.infoglobe.sk » ČR: Praha – Židovské mesto I: Starý židovský cintorín

ČR: Praha – Židovské mesto I: Starý židovský cintorín

Publikované: 21.6.2018
Žiadny návštevník Prahy by si nemal nechať ujsť prehliadku židovského mesta, resp. pamiatok, ktoré tu po ňom zostali. Patrí k tomu najtajemnejšiemu a najkrajšiemu, čo môžete v tomto meste vidieť. A nielen tu. Význam Starého židovského cintorína ďaleko presahuje hranice Prahy aj Čech, je najstarším a najlepšie dochovaným židovským cintorínom v celej Európe!

Ako dlho žijeme spolu?

Podľa historikov sa dajú dejiny židov na Morave vysledovať až k roku 906, konkrétne v Prahe k roku 965. Postavenie židov upravujú privilégia Přemysla Otakara II. v polovici 13. storočia. Dnešný pražský Starý židovský cintorín medzi ulicami Široká a U Starého hřbitova (U Starého cintorína) tu existuje už najmenej od 15. storočia, pričom mal preukázateľne ešte najmenej dvoch predchodcov. Aj keď súžitie židov a kresťanov nebolo nikdy pokojné, patrila pražská obec od 17. storočia napriek všetkým katastrofám k tým najpočetnejším v Európe, a to až do nešťastného roku 1939.

Obradná sieň

Pri vchode na Starý židovský cintorín stojí novorománska opuková budova obradnej siene z roku 1908. Vo vnútri je umiestnená zbierka fragmentov najstarších náhrobných kameňov zo 14. storočia a nesmierne zaujímavá expozícia 15 obrazov z 18. storočia zachytávajúcich zvyky a obrady spojené so smrťou a pochovávaním, ktorá dokumentuje činnosť pohrebného bratstva založeného v roku 1564 rabínom Eliezerom Aškenazim.

obradná sieň

Starý židovský cintorín, najtajemnejšie miesto v Prahe

Ale teraz už prejdime k samotnému cintorínu! Náhrobné kamene sa tu husto tlačia jeden k druhému. To preto, že parcelu cintorína počas celých 350 rokov, kedy sa tu pochovávalo, už nebolo možné nikam ďalej rozširovať a mŕtvych preto bolo nutné vŕšiť nad seba. Z dôvodu úspory miesta sa väčšinou pochovávalo bez rakví do najmenej 56 cm vysokej vrstvy hliny. Starší náhrobný kameň sa potom vždy povysadil. Rodiny nie sú pochované pohromade, vždy sa totiž pochovávalo tam, kde bolo miesto. Staré hroby nie je dovolené rušiť, preto sa nikdy nedozvieme, či sú tu 3, 4, alebo snáď dokonca až 12 pohrebných vrstiev, ako sa traduje. Celkovo sa tu nachádza 12 000 náhrobných kameňov, pohrebov tu ale prebehlo mnohonásobne viac.

na cintoríne je 12 000 náhrobných kameňov

Náhrobné kamene sú popísané hebrejským písmom, najstaršie sú buď prosté obdĺžniky, alebo zakončené štítom, či oblúkom. Ten úplne najstarší doposiaľ prečítaný náhrobok nesie dátum 1439 a patrí učenému básnikovi Avigdorovi Karovi, synovi Izáka. Renesančné náhrobky boli už viac zdobené a od roku 1600 sa začínajú objavovať tumby. Rakva však nie je v nich, ale až pod nimi v zemi. Novšie náhrobky nesú vyobrazenie symbolov, ktoré vyjadrovali príslušnosť mŕtveho k určitej rodine alebo jeho pozemskú úlohu či spoločenský status. Pozorne sa dívajte, uvidíte krhličku, leva, vlka, strapec hrozna alebo píniovú šišku…

Určite si všimnete aj náhrobky vsadené vo vnútornom múre, ktoré pochádzajú zo staršieho cintorína vo Vladislavskej ulici. Ten bol zrušený už v roku 1489.

Premiestnené macevy našli nové miesto v múri

Rabi Löw

Kroky všetkých návštevníkov vedú k miestu pri múre oproti hlavnému vchodu, kde stojí tumba učeného rabi Jehuda Löw ben Becalela, pravdepodobne najznámejšej židovskej osobnosti, ktorá tu je pochovaná. Isto ho budete poznať pod menami rabi Löw alebo tiež Maharal. Za života bol rešpektovaným náboženským učencom a pedagógom, autorom mnohých filozofických spisov.

V českom prostredí je známa a populárna legenda, podľa ktorej je tvorcom Golema, hlineného obra, ktorý bol oživovaný šémom a plnil príkazy toho, kto ho oživil. Golem vraj dodnes odpočíva na pôjde Staronovej synagógy, a aj keď ho tam zatiaľ nikto neobjavil, baví nás veriť v jeho existenciu. Ale to nie je jediná povesť, ktorá sa viaže k Maharalovi. Podľa inej sa vraj jeho tumba v roku 1655 sama posunula, aby urobila miesto jeho vnukovi Šemuelovi.

    Rabi Löw  Hendel Baševi

Vraví sa, že v moci učených židovských nebožtíkov je schopnosť plniť ľudské priania. Môžete to vyskúšať: svoje prianie napíšte na malý papierik, položte na náhrobok a zaťažte malým kamienkom. Svoje snahy je dobré podporiť modlitbou a vzdaním úcty mŕtvym.

Toľko príbehov…

Mramorová tumba s dvoma levmi patrí Hendel Baševi (zomrel v r. 1628), ktorá sa nazývala „matka chudoby”. Jej manžel bol primasom židovskej obce a prvým židom v Čechách, ktorý bol povýšený do šľachtického stavu.

Iná tumba patrí Mordechaji Maiselovi (zomrel v r. 1601), staviteľovi Maiselovej synagógy, bol primasom pražského Židovského Mesta.

Na pahorku Nefele stávala kedysi židovská nemocnica, ktorá zhorela pri požiari v roku 1689. Od počiatku 18. storočia sa tu pochovávali deti, ktoré zomreli krátko po narodení. Taktiež tu sú pochované prenesené ostatky z časti cintorína, ktorá bola zrušená kvôli stavbe budovy Umeleckopriemyselného múzea.

najstaršie náhrobky

Napriek tomu, že dnes je cintorín skôr turistickou atrakciou než tichým miestom odpočinku, jeho kúzlo trvá. Ak môžeme poradiť, vyberte si na jeho návštevu skôr dopoludňajšie hodiny mimo návštevníckej špičku. Ticho a samota k takejto vychádzke jednoducho patria.

V budúcej časti si prehliadneme pražské synagógy.

GPS: 50°05'23.6"N 14°25'04.1"E

 

Text a foto: Radka Snížková

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: V Prahe ako doma – vouchery pre turistov
Publikované: 19.6.2021
Rovnako ako vlani podporí hlavné mesto Praha cestovný ruch programom V Prahe ako doma. A ako to funguje?

ČR, Praha: Chotkove sady – malé, ale čarovné
Publikované: 4.3.2021
Nové opatrenia výletom skutočné neprajú, mimo kataster svojej obce sa momentálne nedostanete. Dnes tu teda máme niečo pre Pražanov, ale aj pre vás ostatných, len sem budete môcť vyraziť neskôr. Chotkove sady sa nachádzajú na dohľad Malej Strany a Pražského hradu a sú dobre dostupné mestskou hromadnou dopravou. Rozlohou sú síce malé, ale spolu so susednými Letenskými sadmi tvoria príjemnú zelenú oázu v historickom centre Prahy.

ČR, Praha: Svätoštefanská prechádzka najromantickejšou pražskou štvrťou
Publikované: 26.12.2019
Druhý sviatok vianočný je dňom svätého Štefana (po česky sv. Štěpána). V Čechách sa chodilo koledovať a dodnes ešte na mnohých miestach deti chodia „na koledu“. Na Štefana vraj nie je pána a myslí sa tým, že robotníci dostávajú dočasnú slobodu, vyrovnávajú sa ročné účty a vyplácajú sa odmeny. Aj keby sme boli na seba celý rok prísni, dnes si môžeme dopriať. Tento čas je vhodný na rannú vianočku a potom sa už môžeme vydať na príjemnú prechádzku.

ČR: Tipy na výlety bez bariér
Publikované: 8.6.2020
Prinášame vám 42 tipov na bezbariérové výlety po celej Českej republike, ktoré zverejnila agentúra CzechTourism. Prečítajte si, kde nájdete turisticky atraktívne miesta prístupné pre vozičkárov, nevidomých alebo nepočujúcich.

ČR, Praha – Po stopách Rýchlych šípov
Publikované: 15.2.2021
Hoci komiksová pätica chlapcov pod názvom Rýchle šípy je dnes už blízka skôr generácii starých rodičov a rodičov, aj tak zostávajú dobrodružstvá z dielne spisovateľa Jaroslava Foglara stále v našich pamätiach. K 80. výročiu Rýchlych šípov tak vytvorila organizácia rychlesipy.org jedinečnú vonkajšiu hru v samotnom centre Prahy. Do 14. marca 2021 na vás v Stínadloch a okolí čaká plno zaujímavých úloh na 25 stanovištiach, pri ktorých je možné súťažiť aj o ceny. Na webových stránkach rychlesipy.org iba stiahnite mapku a zápisník a vydajte sa s celou rodinou za dobrodružstvom, ku ktorému sú snáď potrebné len pohodlné topánky, teplé oblečenie a dobrá nálada.

ČR: Praha, Letenské sady – celý deň na čerstvom vzduchu
Publikované: 11.3.2021
Aj tento týždeň je situácia rovnaká a lockdown stále trvá. Pražania sem môžu hneď, mimopražskí budú musieť ešte chvíľu vydržať. V jednom z najobľúbenejších pražských parkov môžete stráviť celý deň a nudiť sa tu rozhodne nebudete. Okrem romantických miest a rozľahlých trávnatých priestranstiev sa tu nachádza tiež niekoľko detských ihrísk, in-line dráha či psie ihrisko, takže na svoje si tu príde snáď úplne každý.

Praha: Zlatá medaila za kvetový med
Publikované: 16.11.2019
Letisko Václava Havla Praha získalo už šiestu Zlatú medailu v súťaži Český med za svoj tohtoročný kvetový med. Súťaž každoročne vyhlasuje Výskumný ústav včelárstva v Dole. Tento rok sa súťaže zúčastnilo 360 vzoriek. Opäť sa potvrdilo, že med produkovaný včelstvami chovanými v areáli Letiska Praha spĺňa najvyššiu kvalitu.

ČR, Praha - Kampa: ostrov Starého mesta – VIDEO
Publikované: 26.2.2013
Nech je akékoľvek počasie, okolo Karlovho mosta a na Kampe sa to stále hemží turistami. Deň, keď teplota klesla 3 stupne pod nulu a občas sneží, nevynímajúc. Toto miestečko schované pod Karlovým mostom ponúka tisíc pohľadov. Kampa sa neokuká, je krásna v každom ročnom období.

ČR: Praha – Židovské mesto II: Synagógy
Publikované: 28.6.2018
Dnes už z pražskej židovskej štvrte nestoja žiadne budovy, okrem synagóg a tajomného Starého židovského cintorína, o ktorom sme písali v predchádzajúcej časti. Synagógy patria ortodoxnej Pražskej židovskej obci, v niektorých sú expozície Židovského múzea. Môžete si ich prehliadnuť v bežnom návštevníckom režime.

ČR: Plavba loďou Praha – parníkom po Vltave
Publikované: 5.6.2016
Hlavné mesto Českej republiky je zaujímavé samo o sebe. Ponúka množstvo pamiatok aj historických uličiek. Dejiny tu je cítiť na každom kroku. Vidieť Prahu však môžete aj z trochu iného uhlu pohľadu – vydajte sa spoznávať ju netradične – plavby po Vltave sú možné po celý rok. Počas plavby parníkom vás čaká aj zaujímavý výklad, kde sa dozviete o pamiatkach aj také informácie, o ktorých ste doposiaľ isto nepočuli.

ČR: Praha – Malostranské námestie
Publikované: 27.7.2012
Toto námestie bezpochyby patrí k najikonickejším miestam, ktoré môžete v Prahe navštíviť. Pokiaľ ste sa tam ešte nedostali, určite nebudete ľutovať, keď sa tam pôjdete pozrieť.

ČR: Praha - pražské mosty I. - Mánesův most
Publikované: 13.1.2012
Dnešný článok je venovaný jednému z hlavných pražských mostov.

ČR: Praha - pražské mosty II. - Palackého most
Publikované: 20.1.2012
Aký je pôvod známeho pražského mostu pomenovaného po jednom z najvýznamnejších národotvorcov?

ČR: Praha - pražské mosty III. - Jiráskův most
Publikované: 27.1.2012
Ďalší z významných pražských mostov spájajúci dve krásne historické štvrte hlavného mesta.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Praha v dobe koronavírusu
Poďte si pozrieť spolu s nami centrum hlavného mesta Českej republiky v dobe, keď už sa ľudia osm...

ČR: Praha - pražské zákutia III.
Tentoraz sa pozrieme aj na rušnejšie miesta, konkrétne: Václavské námestie, Staromestská radnica,...

ČR: Praha - pražské zákutia II.
Na obrázkoch môžete vidieť napríklad Národné divadlo, Mestskú knižnicu, kaviareň Slavia, Valdštej...

ČR: Praha - pražské zákutia I.
Snímky z Malej Strany, kde sa dá aj navzdory veľkému množstvu prázdninových turistov stále nájsť ...



Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 25. 4. 2024
sviatok:Marek
dnes:
štvrtok 25.4.
4 °C
zajtra:
piatok 26.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X