www.infoglobe.sk » ČR, Praha: Veletržní palác – domov umenia

ČR, Praha: Veletržní palác – domov umenia

Publikované: 29.10.2017
Stovežatá Praha ponúka k videniu mnoho nádherných pamiatok, námestí i zákutí. Tentokrát vás zavedieme do mestskej časti Holešovice, známej hlavne vďaka výstavisku. My však svoju pozornosť zameriame na Veletržní palác (Veľtržný palác) .

Jedna z prvých a zároveň najväčších funkcionalistických stavieb mesta Praha sa nachádza na ulici Dukelských hrdinov, len pár desiatok metrov od výstaviska. Dostupnosť paláca je mestskou hromadnou dopravou, pešo a aj autom. Veľkolepú budovu dozaista neminiete.

Veletržný palác

Veletržní palác spočiatku slúžil pre konania veľtrhov, čomu zodpovedá aj samotné pomenovanie, neskôr bol sídlom Podniku zahraničného obchodu, až napokon sa stal sídlom Národnej galérie v Prahe, ktorá jeho priestory od roku 1995 sprístupňuje širokej verejnosti.

Veletržný palác

Ešte kým sa vydáme na spoznávanie paláca zvnútra, tak si povieme čo-to z jeho histórie. Stavba vznikla na základe návrhu architektov Jozefa FuchsaOldřicha Tyla v roku 1925 a dokončená bola o tri roky neskôr. Jednalo sa o najväčšiu stavbu svojho druhu na svete. Bola ideálnym miestom pre konanie veľkých výstav, trhov a zhromaždení. Žiaľ, v minulosti bola využívaná aj nacistami, ako zhromaždisko pre židovských občanov pred transportom do koncentračných táborov. V povojnových časoch tu sídlili spoločnosti ako Tuzex, Strojimport, Škodaexport a iné zaoberajúce sa vývozom a dovozom tovaru z vtedajšieho Československa. V roku 1958 (aj 1976) bola budova vyhlásená za kultúrnu pamiatku, avšak v dôsledku obrovského ničivého požiaru v roku 1974, takmer ľahla popolom. Našťastie rozhodnutím v roku 1976 bola nariadená obnova paláca, ktorá síce trvala desiatky rokov, no prinavrátila mu jeho dávnu slávu a veľkoleposť.

Veletržný palác - vstupná hala

Veletržný palác - vestibulVeletržný palác (vchod)

Práve spomínaný rok 1976 bol rokom, kedy stavbu získala Národná galéria v Prahe a postupne tu zriadila stálu expozíciu Umenia 20. a 21. storočia. Je len málo galérií na svete, kde môžete obdivovať moderné a súčasné umenie v takej blízkosti a interaktívnosti, ako tu.

Veletržný palác - expozícia Umenia 20. a 21. storočia

Veletržný palác - expozícia Umenia 20. a 21. storočiaVeletržný palác - expozícia Umenia 20. a 21. storočia

Hneď po vstúpení do galérie na vás číhajú monumentálne exponáty či obrovské priestory a zaujímavé architektonické prvky, ktoré sú samé o sebe umeleckým dielom. Po zakúpení vstupeniek sa môžete viac menej svojvoľne vydať na cestu naprieč 13 a pol tisíc metrov štvorcových, ktorá vás prevedie nielen českým, ale aj zahraničným výtvarným umením, fotografiami, dizajnom, architektúrou, nábytkom či scénografiou. Celkovo môžete vidieť cez 2000 objektov.

Veletržný palác - expozícia Umenia 20. a 21. storočia

Čaká vás umelecký pohľad na súčasný svet, kde panujú sociálne siete, utečenecké krízy a konflikty. Vzápätí sa prenesiete do obdobia českej moderny, budete môcť obdivovať francúzske aj medzinárodné umenie, či krátkodobé výstavy. Fascinujú vás tu diela od veľmajstrov Picassa, Moneta, Maneta, Van Gogha, Muchu, Renoira, Klimta, Mánesa, Miróa, Warhola, Muncha, Kokoschku a mnohých ďalších.

Veletržný palác - predajňa kníh a suvenírovVeletržný palác - kaviareň

Po niekoľkohodinovej prehliadke galérie, ktorá je mimochodom úplne bezbariérová a prispôsobená aj rodinám s deťmi, si môžete zakúpiť knižku o umení, suvenír alebo iný spomienkový predmet v predajni pri Malej dvorane. Oproti predajnému priestoru sa zas nachádza kaviareň, kde môžete dať oddýchnuť nohám a zároveň si tak umocniť príjemne strávený deň v tomto dome umenia.

Veletržný palác - Malá dvorana

Veletržní palác je skrátka ideálnym miestom, ktoré vám nasýti oči i pohladí ducha. Môžete sem zájsť celoročne a za každého počasia. Navyše vďaka veľkým priestorom tu nebudete stretať davy turistov, preto jeho návštevu určite nevynechajte.

 

GPS: 50°06'05.7"N 14°25'58.2"E

Text a foto: Oskár Mažgút   Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR, SR: Deň architektúry 2018
Publikované: 20.9.2018
Od piatku 28. septembra do štvrtka 4. októbra máte možnosť získať nový pohľad na modernú, historickú aj zabúdanú architektúru, ktorá vás obklopuje. V deväťdesiatich mestách po celej Českej republike a tiež na Slovensku sú pre verejnosť pripravené prednášky, projekcie, workshopy, prechádzky vedené architektmi, urbanistami či historikmi, horské túry alebo sa môžete v rámci akcie dostať do inak neprístupných stavieb.

Praha: veľtrh Holiday World 2018
Publikované: 13.2.2018
V dňoch 15. až 18. februára sa v areáli holešovického Výstaviska koná už 27. medzinárodný veľtrh cestovného ruchu a spolu sním aj 12. ročník gastronomického veľtrhu.

ČR: Praha – Židovské mesto II: Synagógy
Publikované: 28.6.2018
Dnes už z pražskej židovskej štvrte nestoja žiadne budovy, okrem synagóg a tajomného Starého židovského cintorína, o ktorom sme písali v predchádzajúcej časti. Synagógy patria ortodoxnej Pražskej židovskej obci, v niektorých sú expozície Židovského múzea. Môžete si ich prehliadnuť v bežnom návštevníckom režime.

Praha: Záhrada prvej republiky
Publikované: 31.7.2018
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe na Letnej vytvorilo výstavnú expozíciu štylizovanej prvorepublikovej záhrady. Atmosféra záhrady tej doby je vám k dispozícii až do konca tohto roku.

Praha: Radnica dokorán 2018
Publikované: 11.9.2018
Prague City Tourism v spolupráci s Magistrátom hlavného mesta Prahy pripravujú už 4. ročník akcie Radnica dokorán. V dňoch 13.–18. septembra máte príležitosť zavítať v hlavnom meste ČR do reprezentačných sál Staromestskej radnice a do jej podzemia. Mimoriadnou súčasťou prehliadky budú svadobné siene, pivnice a tunely pod radnicou alebo novo zreštaurovaný mechanizmus orloja.

ČR, Praha – Valdštejnská záhrada a iné malebné zákutia
Publikované: 5.11.2017
Po týždni sa opäť vraciame do Prahy, aby sme vás pozvali na prechádzku jej uličkami. Tentoraz sa vyhneme hlavným atrakciám mesta a navštívime skôr miesta so svojskou atmosférou, ktorú si dozaista zamilujete.

ČR, Praha – Kunratický les
Publikované: 4.10.2017
Hlavné mesto Českej republiky - Praha ponúka okrem úchvatných pamiatok, výbornej kuchyne a ešte lepšieho piva, aj výlety do prírody. Jedno jej malebné prírodné zákutie dnes navštívime. Bude ním Kunratický les.

ČR, Praha - Troja: ZOO, ktorá plní zvieracie sny - VIDEO
Publikované: 24.6.2014
V trojskej zoologickej záhrade bol snáď každý a každý, kto tam bol, sa tam rád vracia. Nielen Česi, ale aj zahraniční turisti sú týmto rajom zvierat na vltavskom brehu doslova okúzlení.

ČR, Praha - Parížska ulica: zóna luxusu – VIDEO
Publikované: 14.1.2014
Bezpochyby najdrahšia ulica v Česku – už podľa toho, aké názvy značiek sa odrážajú vo výkladoch na spojnici medzi pražskou Letnou a večne živým Staromestským námestím.

ČR: Praha - pražské mosty I. - Mánesův most
Publikované: 13.1.2012
Dnešný článok je venovaný jednému z hlavných pražských mostov.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia I.
Publikované: 13.4.2012
V bezprostrednej blízkosti Pražského hradu sa nachádza priestranstvo, ktoré nadväzuje na hradné nádvorie aj Kráľovskú cestu. Hradčanské námestie je centrom Hradčan, kde dávny les a pohrebisko nahradili historické domy a paláce.

ČR: Praha - Výstavisko Holešovice I.
Publikované: 25.5.2012
Výstavisko patrí suverénne k jedným z najnavštevovanejších miest, kde sa po celý rok konajú rôzne spoločenské udalosti vrátane obľúbenej Matejskej púte alebo Českého pivného festivalu.

ČR: Praha 1 - pražské ostrovy I. Kampa
Publikované: 4.11.2011
Každý, kto cestuje po historickej Prahe, nesmie zabudnúť navštíviť Karlov most. A tu, kúsok pod Karlovým mostom, objavíte ostrov menom Kampa. Aj keď tento ostrov leží v rušnom centre Prahy, nájdete tu pokoj, pohodu a romantické zákutia.

ČR: Praha – Malostranské námestie
Publikované: 27.7.2012
Toto námestie bezpochyby patrí k najikonickejším miestam, ktoré môžete v Prahe navštíviť. Pokiaľ ste sa tam ešte nedostali, určite nebudete ľutovať, keď sa tam pôjdete pozrieť.

ČR: Praha, Karlov most - vidieť ho prebúdzať sa - VIDEO
Publikované: 6.3.2012
Pražský Karlov most (Karlův most) je po píseckom druhým najstarším dochovaným kamenným mostom v Česku. Unikátna pamiatka, zapísaná do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO, denne priláka tisíce turistov. Jeho atmosféru cudzinci milujú a Česi sú na tento skvost náležite pyšní.

ČR, Praha – krásna aj škaredá žižkovská veža I.
Publikované: 3.2.2016
V našom putovaní po tradičných aj menej tradičných miestach Českej republiky sa dnes zastavíme v stovežatej Prahe, nad ktorou bdie jedna z výrazných novodobých dominánt – žižkovská veža.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolie
Publikované: 17.2.2016
Minulý rok na jeseň sme sa vydali do hlavného mesta Českej republiky – Prahy, aby sme absolvovali trošku netradičný výlet. Tentoraz sme nešli totiž obdivovať historické krásy mesta, ale tie prírodné. Naším cieľom bolo chránené územie Prokopského a Dalejského údolia.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Praha – náučná prechádzka Botanickou záhradou
Hlavné mesto Českej republiky má mnoho krásnych miest. Jedným z nich je aj trojská botanická záhr...

ČR, Praha – prechádzka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás pozývame na prechádzku Prahou. Avšak nenavštívime historické centrum ani žiadne významné...

ČR: Praha - Vyšehrad
Poďme si, aspoň na fotografiách prehliadnuť kúzelnú atmosféru miesta, ktoré bolo sídlom českých p...

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvierací raj
Trojská zoologická záhrada je priam stvorená na prechádzku s deťmi. Nádherne vybudované zvieracie...

ČR, Praha – čarovný morský svet
Objavte spolu s nami čarovný morský svet, ktorý sa ukrýva na Výstavisku Holešovice v hlavnom mest...

ČR: Praha - pražské zákutia I.
Snímky z Malej Strany, kde sa dá aj navzdory veľkému množstvu prázdninových turistov stále nájsť ...


ČR, Praha - Kráľovské Vinohrady I.
Prehliadnite si z pohodlia domova jednu z najznámejších pražských štvrtí. Foto: Maxim Kucer


Súvisiace video

ČR, Praha: Staronová synagóga – perla Josefova
Staronová synagóga stojaca na pražskom Josefove je najstaršou židovskou pamiatkou v strednej Euró...

ČR, Praha - Malostranské námestie: cestou na Hrad
Pražské Malostranské námestie je súčasťou kráľovskej cesty, ktorá viedla od Prašnej brány až na P...

ČR, Praha - hvezdáreň Ďáblice: bližšie ku hviezdam
Unikátny pohľad nie len na hviezdy, ale tiež na ďalekohľady z prvej republiky a ďalšie zaujímavos...

ČR, Praha: Národné múzeum – rekonštrukcia storočia
Máte doslova unikátnu príležitosť vidieť prázdne Národné múzeum v Prahe, užiť si jeho, obvykle za...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

23.9.2018
V týchto dňoch sa v Bardejovských kúpeľoch dokončila obnova turistického okruhu Ostrá Hôrka. Turistický chodník má spolu 3 okruhy, najväčší meria 3,5 km, stredný 1,5 km a najmenší 1 km. Slúžiť bude bežkárom, horským cyklistom i turistom a vhodný je aj na prechádzky rodín s deťmi.
22.9.2018
V národnej prírodnej rezervácii Soos, ktorú spravuje Mestské múzeum Františkovy Lázně, vznikne nové návštevnícke centrum s bádateľňou, prírodnou učebňou a zázemím.
21.9.2018
Aj tento rok sa môžete tešiť na festival vedy - Európsku noc výskumníkov, ktorý sa uskutoční v posledný septembrový piatok (28.9.) v mestách: Bratislava, Banská Bystrica, Žilina, Košice a Poprad.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BULHARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 23. 9. 2018
sviatok:Zdenka
dnes:
nedeľa 23.9.
20 °C
zajtra:
pondelok 24.9.
16 °C