www.infoglobe.sk » ČR, Praha: Veletržní palác – domov umenia

ČR, Praha: Veletržní palác – domov umenia

Publikované: 29.10.2017
Stovežatá Praha ponúka k videniu mnoho nádherných pamiatok, námestí i zákutí. Tentokrát vás zavedieme do mestskej časti Holešovice, známej hlavne vďaka výstavisku. My však svoju pozornosť zameriame na Veletržní palác (Veľtržný palác) .

Jedna z prvých a zároveň najväčších funkcionalistických stavieb mesta Praha sa nachádza na ulici Dukelských hrdinov, len pár desiatok metrov od výstaviska. Dostupnosť paláca je mestskou hromadnou dopravou, pešo a aj autom. Veľkolepú budovu dozaista neminiete.

Veletržný palác

Veletržní palác spočiatku slúžil pre konania veľtrhov, čomu zodpovedá aj samotné pomenovanie, neskôr bol sídlom Podniku zahraničného obchodu, až napokon sa stal sídlom Národnej galérie v Prahe, ktorá jeho priestory od roku 1995 sprístupňuje širokej verejnosti.

Veletržný palác

Ešte kým sa vydáme na spoznávanie paláca zvnútra, tak si povieme čo-to z jeho histórie. Stavba vznikla na základe návrhu architektov Jozefa FuchsaOldřicha Tyla v roku 1925 a dokončená bola o tri roky neskôr. Jednalo sa o najväčšiu stavbu svojho druhu na svete. Bola ideálnym miestom pre konanie veľkých výstav, trhov a zhromaždení. Žiaľ, v minulosti bola využívaná aj nacistami, ako zhromaždisko pre židovských občanov pred transportom do koncentračných táborov. V povojnových časoch tu sídlili spoločnosti ako Tuzex, Strojimport, Škodaexport a iné zaoberajúce sa vývozom a dovozom tovaru z vtedajšieho Československa. V roku 1958 (aj 1976) bola budova vyhlásená za kultúrnu pamiatku, avšak v dôsledku obrovského ničivého požiaru v roku 1974, takmer ľahla popolom. Našťastie rozhodnutím v roku 1976 bola nariadená obnova paláca, ktorá síce trvala desiatky rokov, no prinavrátila mu jeho dávnu slávu a veľkoleposť.

Veletržný palác - vstupná hala

Veletržný palác - vestibulVeletržný palác (vchod)

Práve spomínaný rok 1976 bol rokom, kedy stavbu získala Národná galéria v Prahe a postupne tu zriadila stálu expozíciu Umenia 20. a 21. storočia. Je len málo galérií na svete, kde môžete obdivovať moderné a súčasné umenie v takej blízkosti a interaktívnosti, ako tu.

Veletržný palác - expozícia Umenia 20. a 21. storočia

Veletržný palác - expozícia Umenia 20. a 21. storočiaVeletržný palác - expozícia Umenia 20. a 21. storočia

Hneď po vstúpení do galérie na vás číhajú monumentálne exponáty či obrovské priestory a zaujímavé architektonické prvky, ktoré sú samé o sebe umeleckým dielom. Po zakúpení vstupeniek sa môžete viac menej svojvoľne vydať na cestu naprieč 13 a pol tisíc metrov štvorcových, ktorá vás prevedie nielen českým, ale aj zahraničným výtvarným umením, fotografiami, dizajnom, architektúrou, nábytkom či scénografiou. Celkovo môžete vidieť cez 2000 objektov.

Veletržný palác - expozícia Umenia 20. a 21. storočia

Čaká vás umelecký pohľad na súčasný svet, kde panujú sociálne siete, utečenecké krízy a konflikty. Vzápätí sa prenesiete do obdobia českej moderny, budete môcť obdivovať francúzske aj medzinárodné umenie, či krátkodobé výstavy. Fascinujú vás tu diela od veľmajstrov Picassa, Moneta, Maneta, Van Gogha, Muchu, Renoira, Klimta, Mánesa, Miróa, Warhola, Muncha, Kokoschku a mnohých ďalších.

Veletržný palác - predajňa kníh a suvenírovVeletržný palác - kaviareň

Po niekoľkohodinovej prehliadke galérie, ktorá je mimochodom úplne bezbariérová a prispôsobená aj rodinám s deťmi, si môžete zakúpiť knižku o umení, suvenír alebo iný spomienkový predmet v predajni pri Malej dvorane. Oproti predajnému priestoru sa zas nachádza kaviareň, kde môžete dať oddýchnuť nohám a zároveň si tak umocniť príjemne strávený deň v tomto dome umenia.

Veletržný palác - Malá dvorana

Veletržní palác je skrátka ideálnym miestom, ktoré vám nasýti oči i pohladí ducha. Môžete sem zájsť celoročne a za každého počasia. Navyše vďaka veľkým priestorom tu nebudete stretať davy turistov, preto jeho návštevu určite nevynechajte.

 

GPS: 50°06'05.7"N 14°25'58.2"E

Text a foto: Oskár Mažgút   Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR, Praha – Valdštejnská záhrada a iné malebné zákutia
Publikované: 5.11.2017
Po týždni sa opäť vraciame do Prahy, aby sme vás pozvali na prechádzku jej uličkami. Tentoraz sa vyhneme hlavným atrakciám mesta a navštívime skôr miesta so svojskou atmosférou, ktorú si dozaista zamilujete.

ČR, Praha – Kunratický les
Publikované: 4.10.2017
Hlavné mesto Českej republiky - Praha ponúka okrem úchvatných pamiatok, výbornej kuchyne a ešte lepšieho piva, aj výlety do prírody. Jedno jej malebné prírodné zákutie dnes navštívime. Bude ním Kunratický les.

ČR: Praha - pražské mosty I. - Mánesův most
Publikované: 13.1.2012
Dnešný článok je venovaný jednému z hlavných pražských mostov.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia I.
Publikované: 13.4.2012
V bezprostrednej blízkosti Pražského hradu sa nachádza priestranstvo, ktoré nadväzuje na hradné nádvorie aj Kráľovskú cestu. Hradčanské námestie je centrom Hradčan, kde dávny les a pohrebisko nahradili historické domy a paláce.

ČR: Praha - Výstavisko Holešovice I.
Publikované: 25.5.2012
Výstavisko patrí suverénne k jedným z najnavštevovanejších miest, kde sa po celý rok konajú rôzne spoločenské udalosti vrátane obľúbenej Matejskej púte alebo Českého pivného festivalu.

ČR: Praha 1 - pražské ostrovy I. Kampa
Publikované: 4.11.2011
Každý, kto cestuje po historickej Prahe, nesmie zabudnúť navštíviť Karlov most. A tu, kúsok pod Karlovým mostom, objavíte ostrov menom Kampa. Aj keď tento ostrov leží v rušnom centre Prahy, nájdete tu pokoj, pohodu a romantické zákutia.

ČR: Praha – Malostranské námestie
Publikované: 27.7.2012
Toto námestie bezpochyby patrí k najikonickejším miestam, ktoré môžete v Prahe navštíviť. Pokiaľ ste sa tam ešte nedostali, určite nebudete ľutovať, keď sa tam pôjdete pozrieť.

ČR: Praha, Karlov most - vidieť ho prebúdzať sa - VIDEO
Publikované: 6.3.2012
Pražský Karlov most (Karlův most) je po píseckom druhým najstarším dochovaným kamenným mostom v Česku. Unikátna pamiatka, zapísaná do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO, denne priláka tisíce turistov. Jeho atmosféru cudzinci milujú a Česi sú na tento skvost náležite pyšní.

ČR, Praha - Troja: ZOO, ktorá plní zvieracie sny - VIDEO
Publikované: 24.6.2014
V trojskej zoologickej záhrade bol snáď každý a každý, kto tam bol, sa tam rád vracia. Nielen Česi, ale aj zahraniční turisti sú týmto rajom zvierat na vltavskom brehu doslova okúzlení.

ČR, Praha - Parížska ulica: zóna luxusu – VIDEO
Publikované: 14.1.2014
Bezpochyby najdrahšia ulica v Česku – už podľa toho, aké názvy značiek sa odrážajú vo výkladoch na spojnici medzi pražskou Letnou a večne živým Staromestským námestím.

ČR, Praha – krásna aj škaredá žižkovská veža I.
Publikované: 3.2.2016
V našom putovaní po tradičných aj menej tradičných miestach Českej republiky sa dnes zastavíme v stovežatej Prahe, nad ktorou bdie jedna z výrazných novodobých dominánt – žižkovská veža.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolie
Publikované: 17.2.2016
Minulý rok na jeseň sme sa vydali do hlavného mesta Českej republiky – Prahy, aby sme absolvovali trošku netradičný výlet. Tentoraz sme nešli totiž obdivovať historické krásy mesta, ale tie prírodné. Naším cieľom bolo chránené územie Prokopského a Dalejského údolia.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Praha – náučná prechádzka Botanickou záhradou
Hlavné mesto Českej republiky má mnoho krásnych miest. Jedným z nich je aj trojská botanická záhr...

ČR, Praha – prechádzka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás pozývame na prechádzku Prahou. Avšak nenavštívime historické centrum ani žiadne významné...

ČR: Praha - Vyšehrad
Poďme si, aspoň na fotografiách prehliadnuť kúzelnú atmosféru miesta, ktoré bolo sídlom českých p...

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvierací raj
Trojská zoologická záhrada je priam stvorená na prechádzku s deťmi. Nádherne vybudované zvieracie...

ČR, Praha – čarovný morský svet
Objavte spolu s nami čarovný morský svet, ktorý sa ukrýva na Výstavisku Holešovice v hlavnom mest...

ČR: Praha - pražské zákutia I.
Snímky z Malej Strany, kde sa dá aj navzdory veľkému množstvu prázdninových turistov stále nájsť ...


ČR, Praha - Kráľovské Vinohrady I.
Prehliadnite si z pohodlia domova jednu z najznámejších pražských štvrtí. Foto: Maxim Kucer


Súvisiace video

ČR, Praha: Staronová synagóga – perla Josefova
Staronová synagóga stojaca na pražskom Josefove je najstaršou židovskou pamiatkou v strednej Euró...

ČR, Praha - Malostranské námestie: cestou na Hrad
Pražské Malostranské námestie je súčasťou kráľovskej cesty, ktorá viedla od Prašnej brány až na P...

ČR, Praha - hvezdáreň Ďáblice: bližšie ku hviezdam
Unikátny pohľad nie len na hviezdy, ale tiež na ďalekohľady z prvej republiky a ďalšie zaujímavos...

ČR, Praha: Národné múzeum – rekonštrukcia storočia
Máte doslova unikátnu príležitosť vidieť prázdne Národné múzeum v Prahe, užiť si jeho, obvykle za...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

24.11.2017
Aj tento rok sa hlavné mesto Slovenska ponorí do vianočnej atmosféry a ponúkne domácim obyvateľom aj návštevníkom mesta bohatý program.
23.11.2017
Počas víkendu 25. 11. – 26. 11. 2017 prebehne tohtoročné najväčšie jesenné cestovateľské stretnutie  v Čechách známe ako Festivalu Okolo sveta. V kongresových priestoroch Clarion Congress Hotel Prague sa predstaví 70 prednášajúcich z radov cestovateľov, dobrodruhov, fotografov, horolezcov, jednoducho milovníkov cestovania a extrémnych zážitkov.
22.11.2017
Pre všetkých milovníkov turistiky a regionálnych zaujímavostí máme dobrú správu. V týchto dňoch si môžete bezplatne stiahnuť novú mobilnú aplikáciu, ktorá edukatívnym spôsobom propaguje oblasť slovenského Horného Liptova a poľskú Gminu Poronin.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BOSNA A HERCEGOVINA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 24. 11. 2017
sviatok:Emília
dnes:
piatok 24.11.
7 °C
zajtra:
sobota 25.11.
12 °C