www.infoglobe.sk » ČR, Praha – Kunratický les

ČR, Praha – Kunratický les

Publikované: 4.10.2017
Hlavné mesto Českej republiky - Praha ponúka okrem úchvatných pamiatok, výbornej kuchyne a ešte lepšieho piva, aj výlety do prírody. Jedno jej malebné prírodné zákutie dnes navštívime. Bude ním Kunratický les.

Za východiskový bod našej prechádzky Kunratickým lesom sme si zvolili Zelené údolie, presnejšie Zelenú lúku, kde sa nachádza jeden zo vstupov do lesa. Na tomto mieste je prístupné aj malé parkovisko či príjemná reštaurácia.

Kunratický les - vstup od Zelenej lúky

Prechádzku začíname prejdením premostenia ponad Kunratický potok a následne zabočením doprava smerom k bodu nazývanému U kráľa Václava IV. Popri asfaltovej ceste stoja informačné tabule, ktoré označujú cyklotrasy, ako aj cestičky a zaujímavosti náučného chodníka. Pokiaľ by ste si chceli prejsť celý náučný chodník, tak by vás sprevádzalo dovedna 14 tabúľ, z ktorých by ste sa dozvedeli niečo o tunajšej faune, flóre, o lese a aj o jeho obhospodarovaní.  

Kunratický les - cyklotrasy

Kunratický les - náučný chodníkKunratický les

Kunratický les sa rozprestiera na území štyroch katastrov (Krč, Michle, Kunratice, Chodov), a tak poskytuje akýsi zelený ostrov uprostred pomerne hustej mestskej zástavby. Ponúka oddych, príjemnú turistiku i cykloturistiku pre všetky vekové kategórie. Nachádzajú sa tu detské ihriská, množstvo lavičiek, altánky, výbehy pre zvieratá, studničky, ako aj valy husitského tábora či zrúcanina hradu.

Kunratický les

reštaurácia U kráľa Václava IV.Kunratický les - detské ihrisko

Zaujímavosťou tohto lesa je, že iba tu môžete pri potulkách spozorovať muflóna. Územie lesa je spojené s históriou viažucou sa s kráľom Václavom IV., ktorý ho istú dobu vlastnil a chodil sem loviť divú zver. Les tvoria prevažne porasty dubu a smreku, ale svoje zastúpenie tu majú aj borovice, hraby, lipy a iné dreviny. Pokiaľ sa posnažíte, natrafíte aj na majestátnu metasekvoju. Vek stromov sa rôzni, avšak je tu mnohopočetná skupina vyše storočných porastov. Les spravuje samotné hlavné mesto Praha a snaží sa o jeho trvalo udržateľný rozvoj. Ročne tu prejde neuveriteľných 700 tisíc návštevníkov, ktorí sa nie vždy správajú zodpovedne. My sme však ich „vyčíňanie“ nespozorovali. Chodník bol čistý a les na nás pôsobil blahodárne.

Kunratický lesKunratický les - ordovická bridlica

Kunratický lesKunratický les

Po dorazení k bodu U kráľa Václava IV. sme sa vydali k zrúcanine hradu Nový Hrádek. Chodník viedol popri potoku na jednej strane a suťovými svahmi na druhej. Vďaka drobným kamenným sutiam (ordovická bridlica) je povrch lesa špecifický a vytvára tak ojedinelý biotop, ktorý je zaradený do Prírodnej pamiatky Údolie Kunratického potoka. Po chvíli sme narazili na tabuľku „kultúrna pamiatka“. Došlo nám, že sa nachádzame pod zrúcaninou hradu. Ale keďže tu prítomné svahy boli dosť strmé, pokračovali sme chodníkom ďalej až do bodu K Hrádku. Odtiaľ sme začali stúpať až k zrúcanine hradu. Po necelých piatich minútach sme dorazili k drevenému mostu, na ktorého konci boli pozostatky kedysi významného kráľovského sídla.

most vedúci k zrúcanine hradu Nový Hrádek

zrúcanina hradu Nový Hrádek (rekonštrukcia)zrúcanina hradu Nový Hrádek

Podišli sme bližšie, aby sme si obhliadli základy hradu, ktorý dal vybudovať český a rímsky kráľ Václav IV. z rodu Luxemburgovcov. Výstavba sa datuje do rokov 1411 až 1412 a jeho latinské pomenovanie – Novum Castrum korešponduje z dnešným. Hrad bol využívaný na panovnícke povinnosti, prijímali sa tu významné návštevy, medzi inými aj návštevy kráľovho brata, neskoršieho kráľa a cisára Žigmunda Luxemburského. Hrad bol zároveň aj miestom skonania kráľa Václava IV. (1419). Osudným rokom kráľovského sídla bol rok 1421, kedy došlo k jeho obliehaniu, dobytiu, vyplieneniu a značnému poškodeniu. Od tých čias zostal hrad už iba zrúcaninou a nikdy nebol obnovený. Napriek krátkemu zotrvaniu stavby sa jedná o pozoruhodnú pamiatku, ktorú by ste dozaista mali vidieť. Vďaka viacerým náučným tabuliam si jeho význam a podobizeň viete veľmi dobre predstaviť a preniesť sa tak do čias jeho najväčšej slávy.

zrúcanina hradu Nový Hrádek

Návšteva hradu bola vyvrcholením našej prechádzky. Tou istou trasou sme sa vrátili späť, a keďže sa schyľovalo k večeru, tak sme zasadli do tunajšej reštaurácie a vychutnávali záver pekne prežitého dňa. V rámci večere sme si plánovali ďalšiu prechádzku Kunratickým lesom, nakoľko by sme radi videli napríklad aj Dolnomlynský rybník s Kunratickým mlynom, rybník Labuť či jeho severnú časť nazývanú Michelský les. Ale to až niekedy nabudúce...

most vedúci k zrúcanine hradu Nový Hrádek 

GPS: 50°01'26.7"N 14°28'00.0"E

Text a foto: Oskár Mažgút        Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR, Praha – Valdštejnská záhrada a iné malebné zákutia
Publikované: 5.11.2017
Po týždni sa opäť vraciame do Prahy, aby sme vás pozvali na prechádzku jej uličkami. Tentoraz sa vyhneme hlavným atrakciám mesta a navštívime skôr miesta so svojskou atmosférou, ktorú si dozaista zamilujete.

ČR, Praha: Veletržní palác – domov umenia
Publikované: 29.10.2017
Stovežatá Praha ponúka k videniu mnoho nádherných pamiatok, námestí i zákutí. Tentokrát vás zavedieme do mestskej časti Holešovice, známej hlavne vďaka výstavisku. My však svoju pozornosť zameriame na Veletržní palác (Veľtržný palác) .

ČR, Praha: Staronová synagóga – perla Josefova – VIDEO
Publikované: 19.8.2014
Židovské mesto by malo byť povinnou zastávkou nielen pre turistov, ale tiež pre domorodcov. Práve mnoho Pražanov chodí okolo neho so zatvorenými očami, akoby zaslepení všednými povinnosťami a pravdepodobne nevedomky prehliada historicky veľmi cennú časť svojho mesta.

ČR, Praha: Drahaňské údolie – VIDEO
Publikované: 12.8.2014
Draháňské údolie spája mestskú časť Prahy 8 Dolní Chabry s pravým vltavským brehom. Peším ponúka kúzelnú prechádzku plnú krásnych miest na pokochanie, bikerom zas zaujímavú a pomerne náročnú trasu.

ČR, Praha - Troja: ZOO, ktorá plní zvieracie sny - VIDEO
Publikované: 24.6.2014
V trojskej zoologickej záhrade bol snáď každý a každý, kto tam bol, sa tam rád vracia. Nielen Česi, ale aj zahraniční turisti sú týmto rajom zvierat na vltavskom brehu doslova okúzlení.

ČR, Praha - Parížska ulica: zóna luxusu – VIDEO
Publikované: 14.1.2014
Bezpochyby najdrahšia ulica v Česku – už podľa toho, aké názvy značiek sa odrážajú vo výkladoch na spojnici medzi pražskou Letnou a večne živým Staromestským námestím.

ČR, Praha - Kampa: ostrov Starého mesta – VIDEO
Publikované: 26.2.2013
Nech je akékoľvek počasie, okolo Karlovho mosta a na Kampe sa to stále hemží turistami. Deň, keď teplota klesla 3 stupne pod nulu a občas sneží, nevynímajúc. Toto miestečko schované pod Karlovým mostom ponúka tisíc pohľadov. Kampa sa neokuká, je krásna v každom ročnom období.

ČR, Praha – čarovný morský svet
Publikované: 20.7.2014
Pred pár týždňami sme navštívili hlavné mesto Českej republiky – Prahu. Popri prechádzkach jej stovežatými uličkami, návštevách všakovakých múzeí a pamätihodností či ochutnávkach skvelého jedla sme sa rozhodli aj pre nakuknutie do morského sveta, ktorý je relatívne novootvorenou atrakciou tejto krásnej metropoly.

ČR, Praha – krásna aj škaredá žižkovská veža I.
Publikované: 3.2.2016
V našom putovaní po tradičných aj menej tradičných miestach Českej republiky sa dnes zastavíme v stovežatej Prahe, nad ktorou bdie jedna z výrazných novodobých dominánt – žižkovská veža.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolie
Publikované: 17.2.2016
Minulý rok na jeseň sme sa vydali do hlavného mesta Českej republiky – Prahy, aby sme absolvovali trošku netradičný výlet. Tentoraz sme nešli totiž obdivovať historické krásy mesta, ale tie prírodné. Naším cieľom bolo chránené územie Prokopského a Dalejského údolia.

ČR, Praha – návšteva Botanickej záhrady
Publikované: 24.2.2016
Potom ako sme si povedali o krásnej prechádzke Prokopským a Dalejským údolím, vás zavedieme do ďalšej zelenej oázy hlavného mesta Českej republiky. Tentoraz sa vydáme do mestskej časti Trója, kde možno obdivovať hneď viacero turistických atrakcií.

ČR, Praha: Jeruzalemská synagóga znovu na výslní – VIDEO
Publikované: 15.7.2014
V nenápadnej Jeruzalemskej ulici kúsok od Jindřišskej veže v Prahe sa schováva skvost medzi pražskými stavbami – Jeruzalemská alebo tiež Jubilejná synagóga. Pamätníci ju môžu poznať aj ako Veľkú synagógu.

ČR, Praha: Petřínska rozhľadňa – malá Eiffelovka - VIDEO
Publikované: 19.6.2012
Petřínska rozhľadňa. Pražskú kópiu parížskej Eiffelovej veže pozná každý poriadny Čech. Francúzi z nej majú srandu, pre mnohých Pražanov je Petřínska veža čistokrvnou stavbou so svojim vlastným príbehom, žiadnou napodobeninou.

ČR, Praha: štyri roky Svätováclavskej vinice - VIDEO
Publikované: 26.6.2012
Česi, ktorí sú schopní kvôli „Dňu Kozla“ vo Veľkých Popoviciach, z Prahy vypraviť niekoľko zvláštnych vlakov, a navyše zdarma, by len ťažko vyvracali tvrdenie, že sú národom pivárov. Lenže nie len pivu holdujú naši ľudia. Od pradávna je česká myseľ ovplyvnená tiež vínom. Práve tento rok je to 1104 rokov , od čias, kedy tu vyrastal knieža Václav, patrón českej zeme, ale tiež vášnivý vinár.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Praha – náučná prechádzka Botanickou záhradou
Hlavné mesto Českej republiky má mnoho krásnych miest. Jedným z nich je aj trojská botanická záhr...

ČR, Praha – prechádzka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás pozývame na prechádzku Prahou. Avšak nenavštívime historické centrum ani žiadne významné...

ČR: Praha - Vyšehrad
Poďme si, aspoň na fotografiách prehliadnuť kúzelnú atmosféru miesta, ktoré bolo sídlom českých p...

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvierací raj
Trojská zoologická záhrada je priam stvorená na prechádzku s deťmi. Nádherne vybudované zvieracie...

ČR, Praha – čarovný morský svet
Objavte spolu s nami čarovný morský svet, ktorý sa ukrýva na Výstavisku Holešovice v hlavnom mest...

ČR: Praha - pražské zákutia I.
Snímky z Malej Strany, kde sa dá aj navzdory veľkému množstvu prázdninových turistov stále nájsť ...

ČR: Botanická záhrada Praha
Areál s celoročnou prevádzkou je zasadený do južnej skalnatej stráne bývalých trojských vinohrado...

ČR, Praha - Kráľovské Vinohrady I.
Prehliadnite si z pohodlia domova jednu z najznámejších pražských štvrtí. Foto: Maxim Kucer

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

21.9.2018
Aj tento rok sa môžete tešiť na festival vedy - Európsku noc výskumníkov, ktorý sa uskutoční v posledný septembrový piatok (28.9.) v mestách: Bratislava, Banská Bystrica, Žilina, Košice a Poprad.
20.9.2018
Od piatku 28. septembra do štvrtka 4. októbra máte možnosť získať nový pohľad na modernú, historickú aj zabúdanú architektúru, ktorá vás obklopuje. V deväťdesiatich mestách po celej Českej republike a tiež na Slovensku sú pre verejnosť pripravené prednášky, projekcie, workshopy, prechádzky vedené architektmi, urbanistami či historikmi, horské túry alebo sa môžete v rámci akcie dostať do inak neprístupných stavieb.
19.9.2018
Príďte sa zabaviť na 1. ročník Záhoráckeho folklórneho festivalu, ktorý bude plný jedinečného slovenského folklóru, ako aj regionálnych gurmánskych špecialít od tradičných pochúťok po kvalitný street food.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BULHARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 21. 9. 2018
sviatok:Matúš
dnes:
piatok 21.9.
28 °C
zajtra:
sobota 22.9.
18 °C