www.infoglobe.sk » ČR, Praha: Karlín – kúsok Francúzska pri Vltave – VIDEO

ČR, Praha: Karlín – kúsok Francúzska pri Vltave – VIDEO

Publikované: 6.11.2018
Kto pred veľkou povodňou v roku 2002 a ešte niekoľko rokov po nej tušil, že sa z Karlína stane jedna z najluxusnejších pražských štvrtí? Dnes tu stojí jedna skvelá kaviareň, bistro či reštaurácia vedľa druhej, domy sa podarilo krásne opraviť a ulice sú neustále plné života. Ľahko tu zabudnete, že nejdete po nejakej francúzskej avenue.

Karlín vznikol až v roku 1817 ako oficiálne pražské predmestie a súčasťou Veľkej Prahy sa stal až v roku 1922. Napriek tomu v ňom nájdete niekoľko významných pamiatok, ktoré stoja za návštevu. Určite si nájdite čas na prehliadku nádherného interiéru novorománskeho kostola sv. Cyrila a Metoda. Začal sa stavať v roku 1854 a na jeho výzdobe sa podieľalo mnoho významných českých umelcov vrátane Josefa Mánesa, Josefa Mockera a Františka Ženíška. Dodnes tento kostol patrí medzi najväčšie cirkevné stavby v Čechách, jeho veľkosť si ale plne uvedomíte až v momente, keď vstúpite dovnútra.

Kostol sv. Cyrila a Metoda

Kostol sv. Cyrila a Metoda   strop v kostole sv. Cyrila a Metoda

V rovnakom čase sa v Karlíne (tiež v novorománskom slohu) stavala aj židovská synagóga. Táto štvrť totiž bola už od začiatku centrom priemyslu a mnoho továrnikov aj obchodníkov bolo židovského pôvodu. Dnes synagógu využíva Cirkev československá husitská.

Karlín

Dôležitou pamiatkou je aj baroková Invalidovňa, ktorá tu stála ešte pred vznikom samotnej štvrte. Postavili ju v rokoch 1731 až 1737 po vzore parížskej Invalidovne, aby tu mohli bývať vojnoví veteráni. V neposlednom rade musím zmieniť aj železničný Negrelliho viadukt, postavený v polovici 19. storočia. S dĺžkou 1110 metrov išlo až do roku 1910 o najdlhší most Európy. Dnes prechádza rozsiahlou a veľmi precíznou rekonštrukciou, ktorá mu má z veľkej časti vrátiť pôvodný ráz.

Karlín   Karlín

Ako som však zmienil už na začiatku, Karlín sa rozhodne vyplatí navštíviť aj kvôli gastronomickým zážitkom. Nájdete tu niekoľko reštaurácií z prestížneho sprievodcu Michellin, okrem iného aj vynikajúcu reštauráciu, kaviareň a pekáreň Eska, kde podľa mňa pečú ten najlepší chlieb v Prahe. Dostanete ho vždy zdarma ochutnať aj v reštaurácii ako predkrm.

Karlín   Karlín

Po dobrom jedle a skvelej káve sa choďte určite prejsť po tunajších uliciach a parkoch, prípadne skrz peší tunel dôjdite na Žižkov a prejdite sa až k pamätníku na vrchu Vítkov, kde sa vám od Žižkovej sochy otvorí nezabudnuteľný výhľad na celú Prahu.

GPS: 50°05'30.6"N 14°26'56.0"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Preklad: O. Maňáková

Hudba: KetsaDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Praha: nový parkovací dom na Proseku
Publikované: 29.1.2019
Tento rok v máji má byť dokončená stavba parkovacieho domu na pražskom Proseku so štyrmi nadzemnými poschodiami. Poskytne až 378 parkovacích miest.

Praha: modernizácia Masarykovho nádražia
Publikované: 9.3.2019
S Masarykovým nádražím majú veľké plány. Do troch rokov by mala začať jeho modernizácia, po ktorej sa stanica stane pražským dopravným uzlom s napojením na letisko. Do nového vestibulu povedie deväť koľají oproti pôvodným siedmym.

Praha: pražské letisko získalo prestížne ocenenie
Publikované: 23.3.2019
Letisko Václava Havla Praha bolo vyhlásené za najlepšie európske letisko v oblasti zákazníckej spokojnosti v kategórii 15–25 miliónov odbavených cestujúcich. Cenu Airport Service Quality Award udeľuje medzinárodné združenie letísk Airports Council International najlepším letiskám s preukázateľne najvyššou spokojnosťou cestujúcich.

Praha: ešte rok do otvorenia Šlechtovky
Publikované: 27.4.2019
Šlechtova reštaurácia, ktorú Pražáci poznajú pod názvom Šlechtovka, prechádza už tretí rok celkovou rekonštrukciou. Chátrajúca kultúrna pamiatka čakala na svoju obnovu dlhých 40 rokov. Vďaka obmedzeným financiám nebudú interiéry obnovené do pôvodnej podoby, projekt sa realizuje v úspornom režime, teda v zjednodušenej forme.

Praha: Letisko Praha – novinky letného letového poriadku
Publikované: 6.4.2019
Letisko Václava Havla Praha prešlo na letný letový poriadok. V čase jeho platnosti bude prevádzkovať svoje pravidelné priame letecké spojenie z Prahy celkovo 69 dopravcov do 54 krajín sveta. Prevádzku zahája štyria noví dopravcovia, z toho dvaja na diaľkových linkách.

Praha: festival Open House 2019
Publikované: 14.5.2019
Piaty ročník festivalu Open House Praha otvorí brány 80 bežne neprístupných budov a priestorov. Počas víkendu 18. a 19. mája si môžete zdarma prehliadnuť architektonicky cenné priestory historických palácov, reprezentatívnych víl alebo sa na mesto pozrieť zo striech výškových budov.

Praha: robotická reštaurácia Cyberdog
Publikované: 1.1.2019
Dvojposchodový objekt pri stanici metra Nové Butovice pripomína svojím tvarom hlavu a telo psa. U okoloidúcich budí záujem, pretože oceľová konštrukcia s nerezovou fasádou a oblými rohmi tak trochu pripomína vesmírne teleso. Jedna z presklených stien prvého poschodia je zároveň projekčnou plochou pre vnútorný aj vonkajší priestor. Najzaujímavejšia je vináreň s robotickou rukou.

Praha: električky späť na Václavské námestie
Publikované: 15.12.2018
Nové vedenie hlavného mesta chce stavať trať z Vinohradskej triedy okolo Národného múzea cez námestie a napojiť koľajnice na Vodičkovu a Jindřišskú. Kade presne povedú, či po súčasnej komunikácii alebo prostriedkom námestia ako v minulosti zatiaľ nie je jasné.

Praha: Nová scéna oslávila 35 rokov a čaká ju rekonštrukcia
Publikované: 8.12.2018
Od otvorenia Novej scény na Národnej triede uplynulo minulý mesiac 35 rokov. Teraz sa plánuje asi dvojročná rekonštrukcia, po ktorej vznikne moderné divadlo s variabilným javiskovým priestorom aj hľadiskom. Nová scéna je príkladom špecifického využitia skla v architektúre, ktorá má svojich priaznivcov aj odporcov.

ČR, Praha: Staré Mesto – tisíce príbehov mnohých stáročí – VIDEO
Publikované: 30.10.2018
Spolu s Hradčanmi, Karlovým mostom a Malou Stranou patrí pražské Staré Mesto medzi ikonické miesta, ktoré aspoň z fotiek poznajú skoro po celom svete. História mestskej časti siaha do 9. storočia, tunajšia svetoznáma radnica vznikla už v roku 1338 ako prvá v Čechách. Poďme sa spoločne vypraviť na najznámejšie miesta aj do skrytých zákutí.

ČR, Praha - Kampa: ostrov Starého mesta – VIDEO
Publikované: 26.2.2013
Nech je akékoľvek počasie, okolo Karlovho mosta a na Kampe sa to stále hemží turistami. Deň, keď teplota klesla 3 stupne pod nulu a občas sneží, nevynímajúc. Toto miestečko schované pod Karlovým mostom ponúka tisíc pohľadov. Kampa sa neokuká, je krásna v každom ročnom období.

ČR, Praha - Parížska ulica: zóna luxusu – VIDEO
Publikované: 14.1.2014
Bezpochyby najdrahšia ulica v Česku – už podľa toho, aké názvy značiek sa odrážajú vo výkladoch na spojnici medzi pražskou Letnou a večne živým Staromestským námestím.

ČR, Praha – krásna aj škaredá žižkovská veža I.
Publikované: 3.2.2016
V našom putovaní po tradičných aj menej tradičných miestach Českej republiky sa dnes zastavíme v stovežatej Prahe, nad ktorou bdie jedna z výrazných novodobých dominánt – žižkovská veža.

ČR, Praha – krásna aj škaredá žižkovská veža II.
Publikované: 10.2.2016
Potom ako sme si pozreli okolie žižkovskej veže, sme sa vydali do jej vnútra. Ešte pred hlavným vstupom sme mali možnosť detailnejšie pozorovať 10 obrovských sôch malých lezúcich batoliat tzv. Mimina Babies, ktoré boli v roku 2000 inštalované na konštrukciu veže.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolie
Publikované: 17.2.2016
Minulý rok na jeseň sme sa vydali do hlavného mesta Českej republiky – Prahy, aby sme absolvovali trošku netradičný výlet. Tentoraz sme nešli totiž obdivovať historické krásy mesta, ale tie prírodné. Naším cieľom bolo chránené územie Prokopského a Dalejského údolia.

ČR, Praha: Veletržní palác – domov umenia
Publikované: 29.10.2017
Stovežatá Praha ponúka k videniu mnoho nádherných pamiatok, námestí i zákutí. Tentokrát vás zavedieme do mestskej časti Holešovice, známej hlavne vďaka výstavisku. My však svoju pozornosť zameriame na Veletržní palác (Veľtržný palác) .

ČR: Praha - Vyšehrad - prechádzka Vyšehradom
Publikované: 23.3.2012
V záverečnej časti trilógie o Vyšehrade sa spolu nami prejdete po niekoľkých jeho významnejších pamiatkach.

ČR: Praha - Vyšehradský cintorín a Slavín
Publikované: 16.3.2012
Miesto odpočinku najvýznamnejších Čechov.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Praha – náučná prechádzka Botanickou záhradou
Hlavné mesto Českej republiky má mnoho krásnych miest. Jedným z nich je aj trojská botanická záhr...

ČR, Praha – prechádzka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás pozývame na prechádzku Prahou. Avšak nenavštívime historické centrum ani žiadne významné...

ČR: Praha - Vyšehrad
Poďme si, aspoň na fotografiách prehliadnuť kúzelnú atmosféru miesta, ktoré bolo sídlom českých p...

ČR: Praha - Karlovo námestie
Fotografie z Karlovho námestia; budov, ktoré ho obklopujú a blízkeho okolia. Foto: J. Štantejský

ČR: Praha - pražské zákutia III.
Tentoraz sa pozrieme aj na rušnejšie miesta, konkrétne: Václavské námestie, Staromestská radnica,...

ČR: Praha - pražské zákutia II.
Na obrázkoch môžete vidieť napríklad Národné divadlo, Mestskú knižnicu, kaviareň Slavia, Valdštej...

ČR: Praha - pražské zákutia I.
Snímky z Malej Strany, kde sa dá aj navzdory veľkému množstvu prázdninových turistov stále nájsť ...


ČR: Botanická záhrada Praha
Areál s celoročnou prevádzkou je zasadený do južnej skalnatej stráne bývalých trojských vinohrado...

Národné technické múzeum Praha
Nedávno otvorené Národné technické múzeum v Prahe prešlo v posledných rokoch náročnou rekonštrukc...

ČR, Praha - Prechádzka po Vinohradoch II.
Opäť sa s nami vydajte po Vinohradoch. Foto: Maxim Kucer

ČR, Praha - Kráľovské Vinohrady I.
Prehliadnite si z pohodlia domova jednu z najznámejších pražských štvrtí. Foto: Maxim Kucer


Súvisiace video

ČR, Praha: Karlín – kúsok Francúzska pri Vltave
Pražskú štvrť Karlín zasiahla v r. 2002 silná povodeň, dnes patrí k tým najluxusnejším. Kto by t...

ČR, Praha: Staré Mesto – tisíce príbehov mnohých storočí
Staré Mesto pražské poznajú aspoň z fotiek skoro po celom svete. Najslávnejší je samozrejme Karlo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 5. 2019
sviatok:Urban