www.infoglobe.sk » ČR, Poniklá – ručná výroba vianočných ozdôb a Múzeum krkonošských remesiel

ČR, Poniklá – ručná výroba vianočných ozdôb a Múzeum krkonošských remesiel

Publikované: 7.12.2017
Premýšľate, kam vyraziť počas adventného víkendu? Pokiaľ sa nachádzate v Krkonošiach alebo niekde poblíž, určite navštívte malebnú obec Poniklá. V podstate len pár metrov od seba nájdete hneď dva skvosty. V oboch na vás dýchne nádherná história a spôsob akým žili naši predkovia v drsných horských podmienkach. Čím sa živili, aké mali starosti, ale aj radosti. Dozviete sa, že tunajší život bol mnohokrát zložitý, ale miestni ľudia si ho dokázali aj náležite užiť.

Rautis – ručná výroba vianočných ozdôb a sklenených korálikov

Výroba perličkových ozdôb tu má viac než storočnú tradíciu, všetko prebieha ručne a táto technika je jediná svojho druhu na svete. Prehliadka sa skladá z troch častí. Prvá z nich je úplne jedinečná exkurzia, ktorá vás prevedie procesom výroby. Od ručného fúkania, striebrenia, farbenia, maľovania až po montáž ozdôb. Pozriete sa priamo do reálnej výroby, pod ruky žien, ktoré neúnavne a starostlivo tvoria túto tradičnú krkonošskú nádheru. Druhá časť je kreatívna dielňa, kde sa vyšantia deti aj dospelí. Budete si môcť vybrať z nepreberného množstva korálikov a vyrobiť vianočné ozdoby, ktoré si môžete po zaplatení odniesť domov. Tvorenie prebieha pod dohľadom skúsenej lektorky. Treťou časťou je firemná predajňa Trblietavá krása, kde si môžete vybrať z veľkého množstva krásnych a jedinečných výrobkov a odniesť si niečo na váš vianočný stromček.

fúkanie perličiek   výroba

Rautis patrí od roku 2015 na Zoznam nemateriálnych statkov tradičnej ľudovej kultúry ČR, a dokonca možno bude aj na zozname UNESCO. Dá sa tu kúpiť aj turistická známka číslo 1368.

spracovaná dokumentácia pre UNESCO

Exkurzie prebiehajú každý deň. Začínajú o 9., 11., 13. a 15. hodine vo firemnej predajni Trblietavá krása. Počas letných prázdnin, sviatkov a cez víkendy sa robia prehliadky každú hodinu. Zatvorené je 24. a 25. decembra a na Veľkonočný pondelok. Vstupné je 40 Kč, pre deti 20 Kč a prehliadka trvá približne 40 minút. Kreatívna dielňa je otvorená každý deň od 9.00 do 17.00 hodiny a nie je nutná rezervácia.

večerníček   farbenie ozdôb

Múzeum krkonošských remesiel

Chcete vidieť sane, na ktorých sa preháňal prezident T. G. Masaryk, alebo tkáčsky stav, ktorý hral vo filme Krakonoš a lyžníci? V tom prípade ste na správnom mieste. Expozícia popisuje náročný život obyvateľov na horách, ktorí sa s ním hrdinsky popasovali a dokázali si ho aj užiť. Múzeom sprevádza sama pani majiteľka, ktorá ho založila so svojim manželom pred 18 rokmi. Múzeum funguje bez akýchkoľvek dotácii a grantov, čo nie je v dnešnej dobe úplná samozrejmosť.

ako to vyzeralo na fare

Rozkladá sa na štyroch poschodiach bývalej stodoly a môžeme tu vidieť poľnohospodársku expozíciu, miestnosť na fare, svätenie, spracovanie ľanu, pranie a žehlenie prádla, výrobu masla, obuvníctvo, výrobu gombíkov a perličkových ozdôb, truhlárstvo, krčmičku, módu a módne doplnky 1. republiky, detský kútik, galériu krajok a ďalšie zaujímavosti. Napríklad čierne perly alebo vianočný stromček z husích pier. Nádherná je aj zbierka kočíkov pani Jitky Krejčovej, ktorá sa nachádza na najvyššom poschodí múzea.

výstava kočíkov pani Jitky Krejčovej

V predaji sú dve turistické známky (č. 1368 a č. 2212).

Múzeum je otvorené celoročne, každý deň v týždni. Komentovaná prehliadka trvá hodinu, začína o 10. a o 14. hodine. Vstupné je 60 Kč, pre deti 30 Kč a dôchodcovia zaplatia 50 Kč.

myška zlobilka  tkáčsky stav z filmu Krakonoš a lyžníci  v múzeu

Verím, že v krkonošskej dedinke Poniklá strávite pekné chvíľky.

GPS: 50°39'44.3"N 15°27'57.5"E

 

Text a foto: Filip Dyršmíd

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Liberec: ako sa žije pod Ještědom - VIDEO
Publikované: 7.1.2014
Liberec je jednou z ďalších dôležitých zastávok pri putovaní Českom. Študentské mesto preslávené v dobrom aj v zlom pretekmi svetového pohára v bežeckom lyžovaní, miesto s históriou a svet úplne nezávislý na svojom okolí.

ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova – VIDEO
Publikované: 25.7.2017
Vítame vás v pokračovaní našej cesty po chránenej krajinnej oblasti Český raj. Tentokrát sa vydáme smerom juhovýchodne od Turnova, kde na nás čakajú napríklad prekrásne skalné mestá. Východiskovým bodom je pre nás Turnov, mesto obklopené Českým rajom. Naše kroky budú priamo kopírovať červenú turistickú značku – Zlatú cestu Českého raja.

ČR, Český raj: krásne miesta severne od Turnova – VIDEO
Publikované: 1.8.2017
Južnú časť Českého raja už máme zmapovanú, naše putovanie však pokračuje ďalej. Poďme si teda predstaviť poslednú časť – jeho sever.

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade – VIDEO
Publikované: 18.7.2017
Český raj je veľmi obľúbený a ľudia sa sem radi vracajú. Táto oblasť, ktorá sa nachádza 80 km severovýchodne od Prahy, je chránenou krajinnou oblasťou (CHKO) od roku 1955, čiže je prvou chránenou krajinnou oblasťou vtedajšieho Československa. CHKO Český raj vznikla predovšetkým vďaka unikátnym skalným mestám, ktoré treba chrániť pre ďalšie generácie. Okrem skalných miest tu nájdete pokoj v nádhernej prírode v okolí jazier a taktiež sa tu nachádza mnoho historických pamiatok, ktoré môžete navštíviť.

ČR, Krkonoše: Vrchlabí
Publikované: 8.9.2016
Schádzate z kopca do údolia, ktoré dookola zvierajú zelené hory. Kontrastne vás oslní žiarivo biela farba budov výrobnej automobilky. Sú to haly Škodovky, kde sa od roku 2012 vyrábajú prevodovky. Naša cesta ale smeruje ďalej do centra. Dominantou Vrchlabí je miestny zámok a chrám sv. Vavrinca, ktorého veža sa mi len ťažko vojde do záberu fotoaparátu.

ČR, Příchovice – dedinka pre lyžiarsku dovolenku
Publikované: 11.3.2017
Pokiaľ radi lyžujete, jazdíte na snowboarde alebo na bežkách, určite by ste mali zvážiť pobyt v horskej dedine Příchovice. Táto dedinka je súčasťou obce Kořenov a leží na rozhraní Jizerských hôr a Krkonôš v dobrej dostupnosti do Harrachova či Rokytnice nad Jizerou. Z Prahy sa sem dostanete po ceste E65 a ubytovať sa dá napríklad v jednom z miestnych štýlových zrubov.

ČR, Krkonoše: Snežka - výstup na najvyššiu českú horu z Pece
Publikované: 3.2.2013
Po druhýkrát sa zastavíme v českých najvyšších horách – zavítame do pohoria Krkonoše, aby sme tu zdolali úplne najvyššiu českú horu. Odkiaľ vyraziť, ako sa pripraviť a čo očakávať od dlhého stúpania a následnej hrebeňovej túry, počas ktorej prekonáte hneď niekoľko z najvyšších českých vrcholov sa dočítate v dnešnom článku.

ČR, Krkonoše: Sněžka - výstup na najvyššiu českú horu z Pece II.  
Publikované: 10.2.2013
Výstup na najvyššiu českú horu, to je vec, ktorú by mal aspoň raz za život urobiť asi každý správny patriot. Sněžka sa stáva objektom záujmu predovšetkým v letných mesiacoch, ale snáď ešte väčšie kúzlo má tento malý český Everest v zime, čo myslíte...?


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Krkonoše: Vrchlabí – mesto na Labe
Známe krkonošské mesto leží v nadmorskej výške 477 metrov pod najvyšším vrcholom Krkonôš – Sněžko...

Krkonoše
Rozkladajú sa v severovýchodných Čechách na hraniciach s Poľskom a sú najvyšším pohorím v Českej ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

14.12.2017
Väčšina lyžiarskych stredísk v Česku plánuje deň slávnostného zahájenia zimnej sezóny na sobotu 16. decembra. Medzi areály, kde bude už od rána prebiehať bohatý sprievodný program, patria napríklad Lipno nad Vltavou, Dolná Morava alebo Harrachov. Úplne prvá lyžovačka tejto sezóny bola ale na Monínci!
13.12.2017
Opäť je tu čarovný čas pokoja a mieru, čas ako stvorený na príjemné rodinné a priateľské stretnutia. Mesto Košice si aj tento rok pripravilo Košické rozprávkové Vianoce, ktoré ponúknu hudobné  prekvapenia, krásnu výzdobu a skvelé pochúťky.
12.12.2017
Prestížne World Ski Awards majú svojich tohtoročných víťazov. V Českej republike získal titul Najlepší lyžiarsky rezort 2017 už po tretí raz Skiareál v Špindlerovom Mlyne, na Slovensku Jasná v Nízkych Tatrách. Najlepšie lyžiarske stredisko na svete je pre rok 2017 francúzske letovisko Val Thorens.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - PERU:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 14. 12. 2017
sviatok:Branislava, Bronislava
dnes:
štvrtok 14.12.
6 °C
zajtra:
piatok 15.12.
6 °C