www.infoglobe.sk » ČR: Pardubice – mesto s vôňou perníku

ČR: Pardubice – mesto s vôňou perníku

Publikované: 9.11.2017
Pardubice sú mojím zamilovaným mestom, a tak vám dám pár tipov, kam môžete vyraziť. Veľmi rada sa prechádzam v okolí pardubického zámku. Je to nádherná renesančná stavba, ktorá je od roku 2010 zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok Českej republiky.

zámok v Pardubiciach

Kochať sa tu môžete nielen krásnou stavbou, ale aj príjemným okolím a stálymi obyvateľmi zámku – pávmi. V súčasnosti je zámok sídlom Východočeského múzea v Pardubiciach. Po prehliadke zámku, kde si môžete vybrať z dvoch okruhov, zídete dole do Tyršových sadov, ktoré sú novo zrekonštruované a za priaznivého počasia ponúkajú príjemné posedenie na lavičke. Môžete využiť aj kaviareň Galéria Café, v ktorej sa môžete zastaviť nielen na dobrú kávu, ale čaká v nej na vás napríklad aj piknikový kôš a deka. 

pávy z pardubického zámku

Ak ste skutočným milovníkom kávy a príjemného posedenia v dobovom štýle, isto by ste nemali vynechať kaviareň a čokoládovňu U Bajera. Kaviareň nájdete na hlavnej triede – triede Mieru a čokoládovňu pod Zelenou bránou na samom okraji starého mesta. Zelená brána patrí spolu so zámkom medzi dominanty historickej časti Pardubíc. Z veže Zelenej brány je nádherný výhľad, takže na ňu nezabudnite vyliezť. Keďže sa blížia Vianoce, zabudnúť nesmiem ani na každoročné adventné trhy a rozsvietenie stromčeka, ktoré mám spätá so starým mestom.

        čokoládovňa U Bajera   trieda Mieru

Perštýnské námestie v rámci adventných trhov

Pokiaľ sa do Pardubíc a konkrétne do historického centra zatúlate v júni, naplánujte si návštevu na deň, kedy prebieha nielen na Pernštýnskom námestí, ale aj na zámku a Příhrádku každoročná Pernštýnská noc. Je to folkový festival spojený s jarmokom a historickými vystúpeniami.

Ak navštívite Pardubice s deťmi, môžete sa s nimi vydať do zábavného parku Na Špici. Ja som parkom Na Špici prechádzala iba v čase konania Olympijského parku, ale s malými deťmi isto oceníte ihrisko, športovisko, preliezačky.

park Na Špici

Rada by som vám odporučila aj návštevu Kunětickej hory. Hrad pochádza zo 14. storočia a prehliadnuť si ho môžete v dvoch okruhoch. Nachádza sa neďaleko mesta a práve v týchto jesenných dňoch vyzerá v obklopení farebných stromov skvostne. Na Kunětickej hore sa natáčala napríklad populárna Arabela. V podhradí sa môžete pokochať oborou so zvieratkami. A obed si môžete vychutnať v Reštaurácii pod Kunětickou horou.

Kunětická hora

A nakoniec by som vás ešte rada pozvala na plavbu loďou po rieke Labe. Výletná loď Arnošt ponúka rozmanité služby. Pokocháte sa okolím a na svoje si prídu aj gurmáni. Loď ponúka rôzne druhy plavieb – od školských cez pirátske až po plavby s remeslami, plavby seniorov, a dokonca sa na Arnoštovi môžete aj zosobášiť. Pokiaľ plánujete návštevu vyššie zmienenej Kunětickej hory, môžete sa na ňu dopraviť napríklad práve loďou.

výletná loď Arnošt

Pardubice toho ponúkajú naozaj neúrekom, preto toto pútavé východočeské mesto na svojich výletoch po Česku rozhodne nevynechajte.

GPS: 50°02'17.6"N 15°46'43.9"E

 

Text a foto: Šárka Fofoňková 

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Ústí nad Orlicí – mesto tkáčov a baroka – VIDEO
Publikované: 12.6.2018
Na sútoku Tichej Orlice a Třebovky, priamo na hlavnej železničnej trati z Prahy na východ, nájdete nenápadné, ale napriek tomu krásne mestečko Ústí nad Orlicí. V ňom vás čaká barokové námestie s podlubiami aj unikátna budova stanice.

Litomyšl: zahájenie kúpeľnej sezóny 2018
Publikované: 21.4.2018
Zahájenie v poradí už siedmej litomyšlskej kúpeľnej sezóny prebehne od stredy 25. do nedele 29. apríla. Po roku opäť ožije kúpeľná promenáda slávnostným sprievodom, hudobnou aj divadelnou produkciou. Chýbať nebudú ani obľúbené kúpeľné pramene, kúpeľné lavičky, výstava historických vozidiel a na všetko budú dohliadať prvorepublikový žandári.

ČR, Doudleby nad Orlicí – zámok plný sgrafitových vzorov
Publikované: 26.4.2018
Malá obec neďaleko Rychnova nad Kněžnou, ktorej názov vám nič nepovie len v prípade, že ste tu neboli. Územie pretkané Divokou Orlicou, ktoré si kedysi šľachta zvolila na stavbu zámkov. Aj mestečko Doudleby jeden ukrýva, a nie len tak hocaký. Jeho vnútorné aj vonkajšie fasády sú plné sgrafitových ornamentov.

ČR: Chrudim - farebný a pestrý - VIDEO
Publikované: 2.8.2011
Ďalšou "video zastávkou" pri putovaní Pardubickým krajom je okresné mesto Chrudim. Mesto plné pamiatok, na oko bohaté a farebné.

ČR: Lanškroun - na výlet k Orlickým horám
Publikované: 4.1.2013
Mesto Lanškroun patrí k väčším obciam Pardubického kraja a je jedným z významných priemyselných centier.

ČR: Přelouč - najstaršie a napriek tomu relatívne nové – VIDEO
Publikované: 16.8.2011
Keď prechádzate okolo Přelouča a máte možnosť vidieť ho z diaľky, zmocní sa vás pocit, že toto mesto stojí za zastávku.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Kostelec nad Orlicí – Nový zámok rodu Kinských
Empírová stavba z prvej tretiny 19. storočia sa spolu s novo opraveným hospodárskym objektom, kde...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Najkrajšie miesta

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Športové príručné tašky značky Ellehammer bags + zákaznícka karta so zľavou 10% od AutoTeam Stupava
2. cena:
Dekoratívna vonná sviečka + zákaznícka karta so zľavou 7% od AutoTeam Stupava
3. cena:
Štýlové „podpivníky“ + zákaznícka karta so zľavou 5% od AutoTeam Stupava
1. cena redakcie:
Splav rieky Dunajec na rafte pre 2 osoby od RaftingDunajec.sk
2. cena redakcie:
Luxusné pero značky Sheaffer v drevenom puzdre
3. cena redakcie:
Knihy z edície Po Slovensku od rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

18.7.2018
Už v sobotu 21. júla 2018 ožije krásne prostredie prievidzského Lesoparku hudbou, divadlom a zábavou. Miestny amfiteáter bude hostiť podujatie Všetci máme zelenú, ktoré chce pripomenúť myšlienku ochrany životného prostredia a znižovania ekologickej stopy spoločným cestovaním.
17.7.2018
Metropola má novú verejne prístupnú rozhľadňu. Volá sa Doubravka a vyrástla na Čiernom Moste. Jedinečná stavba od svetoznámeho architekta je vypletaná z agátového dreva a doplnená prvkami smrekovca a oceli.
16.7.2018
V roku 2018 si pripomíname 25. výročie vzniku Národnej banky Slovenska. Pri tejto príležitosti sa  priaznivci Múzea mincí a medailí v Kremnici, ktoré je súčasťou NBS od roku 1994, môžu tešiť na sériu voľných vstupov do vybraných expozícií múzea - presne 25 krát v priebehu roka 2018.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALAJZIA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 18. 7. 2018
sviatok:Kamila
dnes:
streda 18.7.
26 °C
zajtra:
štvrtok 19.7.
26 °C