www.infoglobe.sk » ČR: Pardubice – mesto s vôňou perníku

ČR: Pardubice – mesto s vôňou perníku

Publikované: 9.11.2017
Pardubice sú mojím zamilovaným mestom, a tak vám dám pár tipov, kam môžete vyraziť. Veľmi rada sa prechádzam v okolí pardubického zámku. Je to nádherná renesančná stavba, ktorá je od roku 2010 zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok Českej republiky.

zámok v Pardubiciach

Kochať sa tu môžete nielen krásnou stavbou, ale aj príjemným okolím a stálymi obyvateľmi zámku – pávmi. V súčasnosti je zámok sídlom Východočeského múzea v Pardubiciach. Po prehliadke zámku, kde si môžete vybrať z dvoch okruhov, zídete dole do Tyršových sadov, ktoré sú novo zrekonštruované a za priaznivého počasia ponúkajú príjemné posedenie na lavičke. Môžete využiť aj kaviareň Galéria Café, v ktorej sa môžete zastaviť nielen na dobrú kávu, ale čaká v nej na vás napríklad aj piknikový kôš a deka. 

pávy z pardubického zámku

Ak ste skutočným milovníkom kávy a príjemného posedenia v dobovom štýle, isto by ste nemali vynechať kaviareň a čokoládovňu U Bajera. Kaviareň nájdete na hlavnej triede – triede Mieru a čokoládovňu pod Zelenou bránou na samom okraji starého mesta. Zelená brána patrí spolu so zámkom medzi dominanty historickej časti Pardubíc. Z veže Zelenej brány je nádherný výhľad, takže na ňu nezabudnite vyliezť. Keďže sa blížia Vianoce, zabudnúť nesmiem ani na každoročné adventné trhy a rozsvietenie stromčeka, ktoré mám spätá so starým mestom.

        čokoládovňa U Bajera   trieda Mieru

Perštýnské námestie v rámci adventných trhov

Pokiaľ sa do Pardubíc a konkrétne do historického centra zatúlate v júni, naplánujte si návštevu na deň, kedy prebieha nielen na Pernštýnskom námestí, ale aj na zámku a Příhrádku každoročná Pernštýnská noc. Je to folkový festival spojený s jarmokom a historickými vystúpeniami.

Ak navštívite Pardubice s deťmi, môžete sa s nimi vydať do zábavného parku Na Špici. Ja som parkom Na Špici prechádzala iba v čase konania Olympijského parku, ale s malými deťmi isto oceníte ihrisko, športovisko, preliezačky.

park Na Špici

Rada by som vám odporučila aj návštevu Kunětickej hory. Hrad pochádza zo 14. storočia a prehliadnuť si ho môžete v dvoch okruhoch. Nachádza sa neďaleko mesta a práve v týchto jesenných dňoch vyzerá v obklopení farebných stromov skvostne. Na Kunětickej hore sa natáčala napríklad populárna Arabela. V podhradí sa môžete pokochať oborou so zvieratkami. A obed si môžete vychutnať v Reštaurácii pod Kunětickou horou.

Kunětická hora

A nakoniec by som vás ešte rada pozvala na plavbu loďou po rieke Labe. Výletná loď Arnošt ponúka rozmanité služby. Pokocháte sa okolím a na svoje si prídu aj gurmáni. Loď ponúka rôzne druhy plavieb – od školských cez pirátske až po plavby s remeslami, plavby seniorov, a dokonca sa na Arnoštovi môžete aj zosobášiť. Pokiaľ plánujete návštevu vyššie zmienenej Kunětickej hory, môžete sa na ňu dopraviť napríklad práve loďou.

výletná loď Arnošt

Pardubice toho ponúkajú naozaj neúrekom, preto toto pútavé východočeské mesto na svojich výletoch po Česku rozhodne nevynechajte.

GPS: 50°02'17.6"N 15°46'43.9"E

 

Text a foto: Šárka Fofoňková 

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Chrudim - farebný a pestrý - VIDEO
Publikované: 2.8.2011
Ďalšou "video zastávkou" pri putovaní Pardubickým krajom je okresné mesto Chrudim. Mesto plné pamiatok, na oko bohaté a farebné.

ČR: Lanškroun - na výlet k Orlickým horám
Publikované: 4.1.2013
Mesto Lanškroun patrí k väčším obciam Pardubického kraja a je jedným z významných priemyselných centier.

ČR: Přelouč - najstaršie a napriek tomu relatívne nové – VIDEO
Publikované: 16.8.2011
Keď prechádzate okolo Přelouča a máte možnosť vidieť ho z diaľky, zmocní sa vás pocit, že toto mesto stojí za zastávku.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

17.3.2018
Za svetový deň vody bol vyhlásený 22. marec, 23. marec zas patrí Svetovému dňu meteorológie. Pri príležitosti osláv vody sa každoročne konajú akcie, počas ktorých môžete navštíviť inak pre verejnosť neprístupné miesta spojené s vodou.
16.3.2018
Festival Crème de la Crème vám už po piatykrát predstaví to najlepšie z francúzskej kinematografie. Tešiť sa môžete na „bouquet“ súťažných a ocenených filmov z áčkových festivalov.
15.3.2018
Horná Malá Úpa usporadúva v areáli Pomezky v sobotu 17. marca deviaty ročník pretekov na historických lyžiach a saniach, ďalej preteky v ladnom skoku a súťaž o najlepší historický kostým.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 17. 3. 2018
sviatok:Ľubica
dnes:
sobota 17.3.
6 °C
zajtra:
nedeľa 18.3.
1 °C