www.infoglobe.sk » ČR: Pardubice – mesto s vôňou perníku

ČR: Pardubice – mesto s vôňou perníku

Publikované: 9.11.2017
Pardubice sú mojím zamilovaným mestom, a tak vám dám pár tipov, kam môžete vyraziť. Veľmi rada sa prechádzam v okolí pardubického zámku. Je to nádherná renesančná stavba, ktorá je od roku 2010 zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok Českej republiky.

zámok v Pardubiciach

Kochať sa tu môžete nielen krásnou stavbou, ale aj príjemným okolím a stálymi obyvateľmi zámku – pávmi. V súčasnosti je zámok sídlom Východočeského múzea v Pardubiciach. Po prehliadke zámku, kde si môžete vybrať z dvoch okruhov, zídete dole do Tyršových sadov, ktoré sú novo zrekonštruované a za priaznivého počasia ponúkajú príjemné posedenie na lavičke. Môžete využiť aj kaviareň Galéria Café, v ktorej sa môžete zastaviť nielen na dobrú kávu, ale čaká v nej na vás napríklad aj piknikový kôš a deka. 

pávy z pardubického zámku

Ak ste skutočným milovníkom kávy a príjemného posedenia v dobovom štýle, isto by ste nemali vynechať kaviareň a čokoládovňu U Bajera. Kaviareň nájdete na hlavnej triede – triede Mieru a čokoládovňu pod Zelenou bránou na samom okraji starého mesta. Zelená brána patrí spolu so zámkom medzi dominanty historickej časti Pardubíc. Z veže Zelenej brány je nádherný výhľad, takže na ňu nezabudnite vyliezť. Keďže sa blížia Vianoce, zabudnúť nesmiem ani na každoročné adventné trhy a rozsvietenie stromčeka, ktoré mám spätá so starým mestom.

        čokoládovňa U Bajera   trieda Mieru

Perštýnské námestie v rámci adventných trhov

Pokiaľ sa do Pardubíc a konkrétne do historického centra zatúlate v júni, naplánujte si návštevu na deň, kedy prebieha nielen na Pernštýnskom námestí, ale aj na zámku a Příhrádku každoročná Pernštýnská noc. Je to folkový festival spojený s jarmokom a historickými vystúpeniami.

Ak navštívite Pardubice s deťmi, môžete sa s nimi vydať do zábavného parku Na Špici. Ja som parkom Na Špici prechádzala iba v čase konania Olympijského parku, ale s malými deťmi isto oceníte ihrisko, športovisko, preliezačky.

park Na Špici

Rada by som vám odporučila aj návštevu Kunětickej hory. Hrad pochádza zo 14. storočia a prehliadnuť si ho môžete v dvoch okruhoch. Nachádza sa neďaleko mesta a práve v týchto jesenných dňoch vyzerá v obklopení farebných stromov skvostne. Na Kunětickej hore sa natáčala napríklad populárna Arabela. V podhradí sa môžete pokochať oborou so zvieratkami. A obed si môžete vychutnať v Reštaurácii pod Kunětickou horou.

Kunětická hora

A nakoniec by som vás ešte rada pozvala na plavbu loďou po rieke Labe. Výletná loď Arnošt ponúka rozmanité služby. Pokocháte sa okolím a na svoje si prídu aj gurmáni. Loď ponúka rôzne druhy plavieb – od školských cez pirátske až po plavby s remeslami, plavby seniorov, a dokonca sa na Arnoštovi môžete aj zosobášiť. Pokiaľ plánujete návštevu vyššie zmienenej Kunětickej hory, môžete sa na ňu dopraviť napríklad práve loďou.

výletná loď Arnošt

Pardubice toho ponúkajú naozaj neúrekom, preto toto pútavé východočeské mesto na svojich výletoch po Česku rozhodne nevynechajte.

GPS: 50°02'17.6"N 15°46'43.9"E

 

Text a foto: Šárka Fofoňková 

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Hrad Kunětická hora – opravy neobmedzia návštevnícku sezónu
Publikované: 21.8.2018
Hrad na rovnomennom vrchu čaká zásadná rekonštrukcia, ktorá sprístupní doposiaľ zatvorené miesta. Opravy sú plánované po etapách do štyroch rokov a nezasiahnu do návštevníckej sezóny. Kultúrna pamiatka tak ukáže časti, ktoré navrhol v 20. rokoch architekt Dušan Jurkovič.

ČR: Ústí nad Orlicí – mesto tkáčov a baroka – VIDEO
Publikované: 12.6.2018
Na sútoku Tichej Orlice a Třebovky, priamo na hlavnej železničnej trati z Prahy na východ, nájdete nenápadné, ale napriek tomu krásne mestečko Ústí nad Orlicí. V ňom vás čaká barokové námestie s podlubiami aj unikátna budova stanice.

Hlinsko: Zemiaková sobota
Publikované: 4.10.2018
Súbor ľudových stavieb Vysočina usporiada 6. októbra v areáli svojich zrubov akciu pod názvom Zemiaková sobota, ktorá pripomenie tradíciu pestovania zemiakov na Českomoravskej vrchovine.

ČR, Třebechovice pod Orebem – Prepoštov betlehem
Publikované: 4.10.2018
Neďaleko Hradca Králové leží mesto preslávené unikátnym rezbárskym dieľom – Prepoštovým mechanickým betlehemom. Túto národnú kultúrnu pamiatku nájdete v Třebechovickom múzeu betlehemov, v novšom dome postavenom v rohu námestia. V rokoch 2015–16 prešiel betlehem generálnou opravou, aby mesto naďalej šírilo Prepoštov odkaz a udržalo mechanický celok v chode. A tak sa aj deje, každý deň v týždni po celý rok vždy okrem pondelka.

ČR, Doudleby nad Orlicí – zámok plný sgrafitových vzorov
Publikované: 26.4.2018
Malá obec neďaleko Rychnova nad Kněžnou, ktorej názov vám nič nepovie len v prípade, že ste tu neboli. Územie pretkané Divokou Orlicou, ktoré si kedysi šľachta zvolila na stavbu zámkov. Aj mestečko Doudleby jeden ukrýva, a nie len tak hocaký. Jeho vnútorné aj vonkajšie fasády sú plné sgrafitových ornamentov.

ČR: Chrudim - farebný a pestrý - VIDEO
Publikované: 2.8.2011
Ďalšou "video zastávkou" pri putovaní Pardubickým krajom je okresné mesto Chrudim. Mesto plné pamiatok, na oko bohaté a farebné.

ČR: Lanškroun - na výlet k Orlickým horám
Publikované: 4.1.2013
Mesto Lanškroun patrí k väčším obciam Pardubického kraja a je jedným z významných priemyselných centier.

ČR: Přelouč - najstaršie a napriek tomu relatívne nové – VIDEO
Publikované: 16.8.2011
Keď prechádzate okolo Přelouča a máte možnosť vidieť ho z diaľky, zmocní sa vás pocit, že toto mesto stojí za zastávku.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Kostelec nad Orlicí – Nový zámok rodu Kinských
Empírová stavba z prvej tretiny 19. storočia sa spolu s novo opraveným hospodárskym objektom, kde...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

15.10.2018
Prvý ročník festivalu magických tekvíc sa uskutoční v sobotu 20. októbra 2018 na Hurbanovom námestí v Bojniciach.
14.10.2018
Nenechajte si ujsť Tradičný levický jarmok, ktorý sa uskutoční od 18. do 21. októbra 2018 na Námestí hrdinov a prinesie bohatý kultúrny program.
13.10.2018
Nový Safari pivovar, kde majú návštevníci možnosť ochutnať niekoľko druhov pív, sa nachádza priamo v zoologickej záhrade. Jedna česká koruna z každého zakúpeného piva ide na chov nosorožcov a ich ochranu vo voľnej prírode.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MJANMARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 15. 10. 2018
sviatok:Terézia
dnes:
pondelok 15.10.
22 °C
zajtra:
utorok 16.10.
20 °C