www.infoglobe.sk » ČR: Orlické hory – Julinčino údolie a osada Hamernice – VIDEO

ČR: Orlické hory – Julinčino údolie a osada Hamernice – VIDEO

Publikované: 29.5.2018
Pokiaľ sa chcete pozrieť, ako sa žije v rozprávke, zájdite do Julinčinho údolia a osady Hamernice v Orlických horách, neďaleko mestečka Rokytnice. Čaká vás nezabudnuteľná prechádzka pozdĺž horského potoka Říčka v nádhernej prírode a pomedzi zrubovými domčekmi.

Ľahko sa sem dostanete z Rokytnice v Orlických horách po žltej turistickej značke či z Vamberka po modrej, ktorá pokračuje cez Říčky až na Anenský vrch. Hlboko zarezané údolie dlhé asi 4 kilometre oficiálne začína na rozcestí na konci obce Říčky a končí pri moste a rozcestí, kde sa kríži modrá značka so žltou a cestou. Panenská príroda, listnaté lesy a pre tunajšiu oblasť tak typické zrubové chalupy ale pokračujú aj ďalej po prúde rieky skrz osadu Hamernice k sútoku so Zdobnicí a do Slatiny nad Zdobnicí.

kamenný mostík cez Říčku   Říčka

nádherná príroda a čistý vzduch všade navôkol   príďte sa nadýchať čerstvého vzduchu

Určite odporúčame pretiahnuť si výlet aj druhým smerom, a to až na zmienený Anenský vrch, kde sa napojíte na cestu po hrebeňoch Orlických hôr. Čaká tu na vás nádherný výhľad z rozhľadne Anna. Budete mať možnosť prehliadnuť si veľmi zachovalé pozostatky prvorepublikového opevnenia vrátane legendárnej tvrdze Hanička.

tvrdza Hanička

Na výlet môžete vyraziť v ktoromkoľvek ročnom období. Na jar sa tešte na kvitnúcu prírodu, v lete na najlepšie počasie a možnosť prejsť celú oblasť na bicykli, na jeseň zas na nekonečnú paletu farieb a v zime si vezmite bežky a doprajte si trochu pohybu v jednej z oblastí s najčistejším vzduchom v Čechách.

osada Hamernice   osada Hamernice

osada Hamernice

Pokiaľ vyrazíte na viac dní, ubytujte sa buď v Rokytnici, ale v obci Říčky. Orlické hory toho ponúkajú dosť a bola by to škoda nevyužiť.

GPS: (tvrdza Hanička) 50°11'48.5"N 16°30'31.7"E

          (Julinčino údolie) 50°10'39.1"N 16°25'55.9"E

 

Text a video: Matouš Vinš

Foto: Matouš Vinš, Wikimedia Commons: Harold

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Orlické hory – Neratov
Publikované: 17.12.2015
Pokiaľ máte radi krásne kúty „na konci sveta“ s pohnutou históriou a zaujímavou živou súčasnosťou, môžem vám jedno také miesto predstaviť. Je ním Neratov v Orlických horách a jeho chrám s úplne unikátnou sklenenou strechou.

ČR: Rokytnice v Orlických horách – malebné mestečko obklopené panenskou prírodou hôr – VIDEO
Publikované: 5.6.2018
Pokiaľ sa chystáte na výlet do východnej časti Orlických hôr, určite sa zastavte v krásnom mestečku na ich úpätí, kde vás čaká tradičná vidiecka architektúra aj nádherná príroda v okolí.

ČR: Ústí nad Orlicí – mesto tkáčov a baroka – VIDEO
Publikované: 12.6.2018
Na sútoku Tichej Orlice a Třebovky, priamo na hlavnej železničnej trati z Prahy na východ, nájdete nenápadné, ale napriek tomu krásne mestečko Ústí nad Orlicí. V ňom vás čaká barokové námestie s podlubiami aj unikátna budova stanice.

ČR, Kačerov – v Orlických horách stratený
Publikované: 21.9.2015
Pokiaľ pôjdete do Kačerova (15 km od Rychnova nad Kněžnou) v lete, pri storočných stromoch vás budú vítať zaparkované autá s pražskými ŠPZ. Pre ďalšie ročné obdobia sa Kačerov stáva samotou, kde nestretnete živú dušu. Ja sa sem rada vraciam kvôli jednému miestu – tunajšiemu kostolu a priľahlému cintorínu.

ČR, zámok Častolovice – kus histórie v oáze pohody
Publikované: 17.5.2018
V malebnom mestečku neďaleko sútoku Bělej a Divokej Orlice sa nachádza objekt nedozernej historickej a umeleckej hodnoty. Je ním častolovický zámok s rozsiahlym anglickým parkom, ružovou záhradou, zámockým zverincom a oborou s bielymi danielmi. Návšteva panstva rodu Šternberkovcov vám zaberie celý deň.

ČR: Častolovice - mestečko v podhorí Orlických hôr
Publikované: 12.8.2011
Častolovice, malebné východočeské mestečko, ležiace v tesnej blízkosti Orlických hôr v nadmorskej výške 268 m n. m. - 30 km východne od Hradca Králové, 35 km severovýchodne od Pardubíc. Vďaka svojej polohe, bohatému kultúrnemu, spoločenskému životu a pamätihodnostiam sú Častolovice častým cieľom návštevníkov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

18.6.2018
Zažite najväčšiu country party na Slovensku a príďte 20. a 22. júla 2018 do obce Jaslovské Bohunice, kde bude v miestnom amfiteátri prebiehať medzinárodný country festival pre celú rodinu.

17.6.2018
Fotograf Jozef Česla predstaví v priestoroch Vily Flóra (Starý Smokovec) výber 20 veľkorozmerných fotografií afrických zvierat nafotených počas jednomesačného pobytu v Africkej Keni.
16.6.2018
Sviatok Deň otcov sa začal šíriť do celého sveta už pred 100 rokmi. V každej zemi sa ale oslavuje inak. Jeho pôvod vyšiel rovnako ako Deň matiek z USA. V Čechách aj na Slovensku oslavujú všetci otcovia svoj sviatok vždy v tretiu júnovú nedeľu. Tento rok to pripadlo na 17. 6. Oslavuje sa Deň matiek, Deň detí, tak prečo neosláviť aj Deň otcov. Už máte pre toho svojho prekvapenie?
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SRÍ LANKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 6. 2018
sviatok:Vratislav
dnes:
pondelok 18.6.
26 °C
zajtra:
utorok 19.6.
28 °C