www.infoglobe.sk » ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov II.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov II.

Publikované: 22.2.2017
Minulý týždeň sme začali poznávaciu prechádzku po Olomouci a v stručnosti sme si povedali o jeho histórii. Naším východiskovým bodom bolo Horné námestie obkolesené historickými domami a palácmi, avšak jeho skutočnými dominantami boli stĺp Najsvätejšej Trojice a budova radnice s vežou.

Po vychutnaní si pohľadov na tieto pamätihodnosti sme pokračovali ďalej smerom na Dolné námestie. Cestou sme ešte absolvovali krátke zastavenia pri renesančnom meštianskom dome tiež nazývanom Edelmannov palác, ako aj pri Petrášovom paláci, ktorý bol prvým sídlom učenej spoločnosti v Habsburskej monarchii – Societas incognitorum.

Olomouc

Po chvíľke chôdze sme sa ocitli na Dolnom námestí, ktoré patrí medzi jedno z najstarších v Olomouci. Aj toto námestie obkolesujú viaceré renesančné a barokové domy, ktorých základy sú však gotického pôvodu. Našu pozornosť upútala hlavne budova tzv. „Masných krámů“, ktorá ako už názov prezrádza, slúžila mäsiarskemu cechu. Pôvodne jednoposchodová budova bola predajňou mäsových pochúťok a v pivnici sa nachádzala studňa zásobujúca vodou kašne na námestí. V 18. storočí dochádza k jej stavebným úpravám. Nielenže je stavba navýšená o dve poschodia, ale pribúda k nej aj dvojkrídlové schodisko, ktoré slúžilo ako reprezentatívny vstup do novo zriadeného Kráľovského mestského ľudového divadla. To tu zotrvalo do doby výstavby Moravského divadla na susednom Hornom námestí. Súčasná novorenesančná fasáda pochádza z druhej polovice 19. storočia.

Olomouc - Dolné námestie

Nuž, ale skutočnými dominantami Dolného námestia sú dve kašne a morový stĺp uprostred. Mariánsky stĺp bol postavený po morovej epidémii v rokoch 1713 až 1715 a zdobí ho osem sôch svätcov (svätíc) v spodnej časti a tú vrchnú tvorí tordovaný (točený) stĺp, na ktorého vrchole je umiestnená socha Panny Márie Nepoškvrnenej. 

Olomouc - Mariánsky stĺp

Olomouc - Dolné námestieOlomouc

Neptúnova kašňa nachádzajúca sa bližšie k Hornému námestiu pochádza z roku 1683 a je súčasťou unikátneho súboru barokových kašní s antickými motívmi. Znázorňuje boha mora – Neptúna, ktorý stojí na skalisku so štvoricou morských koní chrliacich vodu.  

Olomouc - Neptúnova kašňa

Olomouc - Neptúnova kašňa Olomouc - Mariánsky stĺp

Na opačnom konci námestia stojaca Jupiterova kašňa vznikla ako posledná zo spomínaného súboru  a predstavuje vládcu hromu a blesku Jupitera. Kúsok za ňou nás oslovil zrekonštruovaný kostol Zvestovania Pána, ktorého súčasťou je aj kláštor kapucínov. Vstup do kostola je z vyvýšenej terasy, ktorá ponúka úchvatný pohľad na celé námestie.

Olomouc - Jupiterova kašňa

Olomouc - kostol Zvestovania PánaOlomouc - kostol Zvestovania Pána

V tomto bode spoznávania mesta nastala fáza dobrodružného túlania sa po úzkych uličkách, ktoré nás doviedli až pred budovu Arcibiskupského kňazského seminára na Žerotínovom námestí, ktorý slúži k príprave bohoslovcov. Budova, ktorá bola niekoľko ráz prestavaná, pôvodne slúžila ako sídlo panského snemu a zemského súdu. Hneď vedľa sa nachádza kostol sv. Michala stojaci na mieste pôvodnej stredovekej kaplnky z 13. storočia. Dnes táto barokizovaná sakrálna stavba patrí k najkrajším v Olomouci. Je považovaná za prvú kupolovitú stavbu severotalianskeho typu na Morave. Jej tvorcom bol cisársky architekt Giovanni Pietro Tencala, ktorý sa podpísal aj napríklad pod stavbu baziliky Panny Márie na Svatom Kopečku. Kostol je špecifický troma kupolami, avšak tie sú lepšie viditeľné z iných miest Olomouca.

Olomouc - Arcibiskupský kňazský seminár a kostol sv. Michala

Olomouc - Arcibiskupský kňazský seminár a kostol sv. MichalaOlomouc - kostol sv. Michala

Hneď pri kostole sa nachádza malé útulné námestíčko s barokovou sochou sv. Floriána, kde sme si urobili malú prestávku. Kam sme putovali ďalej, si povieme už o týždeň.

Olomouc - námestíčko s barokovou sochou sv. Floriána 

GPS: 49°35'31.0"N 17°15'10.7"E

Text a foto: Oskár Mažgút



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Olomouc: Flora Olomouc 2018 – jarná výstava
Publikované: 24.4.2018
Tohtoročná jarná etapa Flory Olomouc zaháji oslavy 60. výročia kvetinových výstav v Olomouci a ponesie narodeninový názov Pugét pre Floru. Potrvá od štvrtka 23. do nedele 26. apríla. Kytice doslova zaplavia priestor celého pavilónu. V netradičných priestorových inštaláciách sa budú vznášať nad hlavami a umožnia vám tak jedinečný kontakt s exponátmi.

Olomouc: Olomoucké barokové slávnosti
Publikované: 29.6.2017
Tohtoročné Olomoucké barokové slávnosti sa budú konať od 6. do 30. júla. Každý večer od pol siedmej sa v Umeleckom centre UP v jezuitskom konvikte uskutočnia predstavenia pôsobivých barokových opier v nádherných kostýmoch s dobovými kulisami.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov IV.
Publikované: 8.3.2017
Od Námestia republiky sme sa vydali ku Katedrále svätého Václava, ktorá sa nachádza na Václavskom námestí a je sídlom olomouckej rímskokatolíckej arcidiecézy. Táto veľkolepá románsko-gotická stavba s prvkami baroka a bohatou sochárskou výzdobou je skutočnou ozdobou tohto mesta.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov III.
Publikované: 1.3.2017
Po zhliadnutí krás Dolného námestia a obhliadke Žerotínovho námestia sme sa na chvíľku zastavili, dali oddýchnuť nohám a občerstvili telo. Takto posilnení sme pokračovali ďalej. Spleťou uličiek sme sa opätovne dostali na Horné námestie, v ktorého tesnej blízkosti sa nachádza unikátny kostol sv. Mórica.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov I.
Publikované: 15.2.2017
V nasledujúcich riadkoch navštívime stredomoravské krajské mesto Olomouc, ktoré sa vo svete preslávilo nielen známou syrovou pochúťkou či pamiatkou UNESCO, ale aj kvetinovou výstavou či bohatou históriou.

ČR, Teplice nad Bečvou – Zbrašovské aragonitové jaskyne
Publikované: 19.2.2017
Pri našej poslednej návšteve obce Teplice nad Bečvou sme obdivovali krásy kúpeľného mestečka, vychutnávali si blahodarné účinky tunajšej liečivej vody, a zároveň absolvovali turistickú vychádzku k najhlbšej zatopenej priepasti na svete – Hranickej priepasti. Avšak vynechali sme návštevu ešte jedného Európskeho unikátu, ktorý je vyhlásený za Národnú prírodnú pamiatku.

ČR, Svatý Kopeček – miesto viery a oddychu
Publikované: 12.2.2017
Pútnické miesta majú akúsi neopísateľnú atmosféru, ktorá láka tisícky z nás k ich návšteve. Nedávno sme sa pokochali krásami Svatého Hostýna, ktorý nám učaroval. Možno aj preto sme sa za krátko na to rozhodli vidieť ďalšie významné pútnické miesto v Česku – Svatý Kopeček.

ČR, Svatý Hostýn – pútnické miesto
Publikované: 25.1.2017
Tentokrát sa vydáme k najvyššie položenému mariánskemu pútnickému miestu na Morave, ktoré už celé storočia priťahuje pútnikov nielen z blízkeho okolia, ale aj ďalekých krajov. Tým miestom bude Svatý Hostýn.

ČR, Hranice – mesto, ktoré je škoda nenavštíviť
Publikované: 20.11.2016
Geomorfologický celok Moravská brána sa môže pochváliť krásnymi prírodnými zákutiami, ale aj zaujímavými mestami, medzi ktoré dozaista patria Hranice. Toto 23 kilometrov od Přerova vzdialené mesto je už od praveku križovatkou ciest, kde sa snúbi história s modernou.

ČR, Přerov – mesto opevnené históriou
Publikované: 30.10.2016
Dnes sa budeme túlať po Morave, presnejšie po Olomouckom kraji, kde navštívime mesto Přerov. Toto len niečo cez 20 kilometrov od Olomouca vzdialené mesto je dôležitou dopravnou križovatkou, a zároveň zaujímavým výletným tipom pre cestovateľov.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická priepasť
Publikované: 14.12.2016
Po tom ako sme minulý týždeň začali prechádzku po ľavom brehu rieky Bečva, presnejšie po kúpeľnom areáli obce Teplice nad Bečvou, dnes sa presunieme na pravý breh, aby sme po krátkom turistickom výstupe mohli naplno obdivovať najhlbšiu priepasť na svete.

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele obdarené prírodným bohatstvom
Publikované: 7.12.2016
Prednedávnom sme objavovali krásu mesta Hranice. Po niekoľkohodinovej prechádzke sme v našich potulkách pokračovali ďalej. Ani sme sa nenazdali a už sme opäť parkovali nášho štvorkolesového tátoša na pomerne veľkom parkovisku pri obci Teplice nad Bečvou, ktorá je jednou z najvýznamnejších prírodných aj kúpeľných oblastí v Českej republike.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – mesto ohýbaného nábytku
Publikované: 5.2.2017
Po navštívení pútnického miesta Svätý Hostýn sme nemohli vynechať ani návštevu len tri kilometre vzdialeného mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré je preslávené výrobou ohýbaného nábytku. Samozrejme nábytok nie je zďaleka všetko čo toto mestečko ponúka k videniu, čoho dôkazom budú nasledujúce riadky.

ČR, Holešov – história, osobnosti, pamiatky
Publikované: 29.1.2017
Na západnom okraji Hostýnskych vrchov v okrese Kroměříž sa rozprestiera mestečko Holešov, ktoré je známe hlavne vďaka ranobarokovému zámku s veľkolepým francúzskym parkom a pomerne bohatou židovskou históriou.

ČR, Rymice – obec s nádychom minulosti
Publikované: 1.2.2017
Približne 11 kilometrov od Holešova sa rozprestiera obec Rymice, ktorá láka turistov na pamätihodnosti ľudovej architektúry.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropola Olomouc ponúka všetkým cestovateľom skutočné dobrodružstvo. Vydajte sa spoznáv...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechajte sa pozvať k návšteve mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré ponúka širokú paletu zážitkov. Č...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdielne svety
Mesto Holešov nachádzajúce sa na západnom okraji Hostýnskych vrchov ponúka návštevníkom prechádzk...

ČR, Přerov – centrum strednej Moravy
Dnes sa vydáme do ulíc mesta Přerov, ktoré pretína rieka Bečva. Toto vyše 40-tisícové mesto je dô...

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele a svetová priepasť
Máloktorá obec sa môže pochváliť toľkými prírodnými unikátmi ako Teplice nad Bečvou. Vďaka výnimo...

ČR, Hranice – križovatka ciest
V dnešnej fotogalérii sa vydáme na prechádzku po meste Hranice, ktoré sa nachádza v okrese Přerov...

ČR, Brno – metropola Moravy
Hlavným kultúrnym, spoločenským a vzdelanostným centrom Moravy je druhé najväčšie mesto v Čechách...

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Zavítajte prostredníctvom našej fotogalérie do oblasti Moravského krasu, ktorý patrí medzi najvýz...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.5.2018
V rámci Dni mesta Ružomberok sa uskutoční v poradí už 32. Ružomberský jarmok, ktorý bude prebiehať  na Námestí Andreja Hlinku 1. a 2. júna 2018.
20.5.2018
V sobotu 26. mája 2018 sa v Amfiteátri nad Bôrami (Terchová) uskutoční ďalší ročník Majstrovstiev sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek.
19.5.2018
Oficiálne najvyššou rozhľadňou v ČR je vyhliadka na jednej z veží ledvickej elektrárne u Bíliny na Teplicku. Otvorená bola v apríli a pri vstupe treba z bezpečnostných dôvodov dodržať predpísané opatrenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ISLAND:

Island a Faerské ostrovy

TIPY NA VÝLETY - ISLAND a FAERSKÉ OSTROVY:

 

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu

Island: Drsný kút Európy

(seriál 1/5)

Island – stretnutie na inej planéte

(seriál 1/12)

Island: Cesta juhom po ceste č.1.

(seriál 1/2)

Island: The Golden Circle

Viete, že? Faerské ostrovy

 

FOTOGALÉRIE:

Island - Trek 2007

Island – stretnutie na inej planéte

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island

 

Všetko dôležité, čo by ste o Islande mali vedieť, nájdete TU a o Faerských ostrovoch TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 5. 2018
sviatok:Zina
dnes:
pondelok 21.5.
23 °C
zajtra:
utorok 22.5.
23 °C