www.infoglobe.sk » ČR, Kutná Hora: skvost stredných Čiech – VIDEO

ČR, Kutná Hora: skvost stredných Čiech – VIDEO

Publikované: 13.11.2018
Len niečo vyše hodiny jazdy z Prahy smerom na východ nájdete nádherné mesto Kutná Hora, ktorého centrum je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nechajte sa v našom článku navnadiť na ideálny jednodenný výlet.

Oblasť okolo Kutnej Hory sa preslávila hlavne vďaka ťažbe striebra. Už v 10. storočí sa v neďalekom hradisku Malín razili strieborné denáre. V 13. storočí pochádzala až tretina celkovej európskej produkcie striebra z kutnohorského revíru. Práve v tom čase tu vypukla strieborná horúčka a do novo vzniknutej osady Kutná Hora prichádzali tisíce ľudí, mnoho z nich aj z vtedajších nemeckých krajov.

kamenná fontána Palackého námestie

chrám sv Barbory

Keď sa budete prechádzať uličkami historickej časti mesta, všimnite si, ako chaoticky sú usporiadané. V období vzniku osady neexistoval žiadny plán a ulice postupne vznikali podľa potreby. Veľmi zaujímavé je napríklad porovnanie s perfektne pravidelnou Plzňou či Českými Budějovicami.

Medzi najväčšie lákadla pre návštevníkov rozhodne patrí chrám sv. Barbory, ku ktorému sa ešte vrátime v samostatnom článku, a kostol Nanebovzatia Panny Márie spolu s kláštorom a kostnicou v priľahlom Sedlci. Cisterciánsky kláštor v Sedlci pri Kutnej Hore vznikol už v roku 1142, na prelome 13. a 14. storočia tu postavili päťloďovú gotickú baziliku, ktorá poslúžila ako základ súčasného unikátneho kostola. Na začiatku 18. storočia totiž baziliku rekonštruovali a prestavali v duchu barokovej gotiky podľa návrhu slávneho architekta Jana Blažeja Santini-Aichla. Vznikla tak unikátna stavba, navyše s výzdobou niekoľkých slávnych umelcov vtedajšej doby.

interiér chrámu sv. Barbory kostol sv. Jakuba

Zastavte sa aj v Českom múzeu striebra a historickej bani Osel (po slovensky Somár), kde sa dozviete všetko dôležité a zaujímavé o histórii tunajšej ťažby a spracovaní drahých kovov. Milovníkov moderného umenia isto potešia zbierky Galérie Stredočeského kraja, ktoré sa nachádzajú v bývalom jezuitskom internáte. Zaujímavé je aj Múzeum alchýmie a Múzeum tabaku.

jezuitský internát

Odporúčam však vyhradiť si dostatok času na prechádzku po meste. V tunajších romantických uličkách totiž narazíte na mnoho zaujímavých historických domov, skrytých priechodov aj niekoľko ďalších kostolov a kaplniek. A na záver rozhodne nezabudnite ochutnať tunajšie víno!

Kutná Hora Husov zbor

Aj napriek dobrej dostupnosti z Prahy je množstvo návštevníkov Kutnej Hory stále prijateľne, no i tak odporúčam vyraziť sem radšej mimo sezóny – na jar alebo na jeseň. Vyhnete sa tak radám ľudí pri pamiatkach aj zvýšeným cenám za obed či prípadný nocľah.

GPS: 49°56'56.3"N 15°16'20.9"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Dee Yan-Key

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Sedlčansko – cesta krajom kameňov
Publikované: 26.1.2014
Nie nadarmo sa sedlčanskému, petrovickému a sedlecko-prčickému regiónu hovorí „krajina kameňov“. Poďme sa presvedčiť, aké krásy skrýva neživá príroda tajuplného kraja na pomedzí stredných a južných Čiech a vydajme sa na pešiu túru po turistickej trase križujúcej Votickú pahorkatinu.

ČR, Kouřim – skanzen: o storočia späť - VIDEO
Publikované: 10.6.2014
V Kouřime, starobylom a pôvabnom mestečku ležiacom presne v astronomickom stredu Európy, sme zavítali do skanzenu – zrejme naposledy v jeho starej podobe. V blízkej budúcnosti sa totiž významne rozrastie o množstvo ďalších historických budov.

ČR, Kutná Hora: chrám sv. Barbory – sestra svätovítskej katedrály – VIDEO
Publikované: 20.11.2018
V Česku nájdete len málo katedrál, ktoré môžu svojou krásou konkurovať tej pražskej. Gotický chrám svätej Barbory je jedným z nich, okolnosti vzniku sú navyše úplne unikátne. Poďme sa teraz spoločne pozrieť do katedrály prostredníctvom videa aj fotiek.

ČR, Kolín – Pozvánka do kráľovského mesta
Publikované: 14.5.2015
Kolín nie je iba priemyselným centrom, ale tiež miestom s bohatou minulosťou a cennými pamiatkami. Miestom, kde si na svoje prídu milovníci kultúry aj priaznivci turistiky a športového vyžitia, malí i veľkí.

ČR: Libodřice pri Kolíne - Bauerova vila
Publikované: 24.8.2013
Mnohokrát najazdíme a nalietame za zaujímavými historickými pamiatkami množstvo kilometrov a niekedy sa stane, že historický skvost objavíme priamo za humnom.

ČR, Poděbrady: sláva železitých kúpeľov - VIDEO
Publikované: 20.5.2014
Dôvodov prečo navštíviť Poděbrady, starobylé mesto ležiace na rieke Labe, je mnoho. Jedným z nich sú dozaista poděbradské kúpele špecializujúce sa na choroby srdca a obehového ústrojenstva.

ČR: Pardubice – mesto s vôňou perníku
Publikované: 9.11.2017
Pardubice sú mojím zamilovaným mestom, a tak vám dám pár tipov, kam môžete vyraziť. Veľmi rada sa prechádzam v okolí pardubického zámku. Je to nádherná renesančná stavba, ktorá je od roku 2010 zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok Českej republiky.


Súvisiaca fotogaléria

Česká republika: Poděbrady – krátke zastavenie
Mesto na Labe je známe najmä z dvoch pohľadov – ako preslávené kúpele a tiež typickou okrúhlou ve...


Súvisiace video

ČR, Kutná Hora: zabúdaný skvost stredných Čiech
Dnes sa pozrieme do Kutnej Hory, ktorej centrum je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

11.12.2018
Olomoucké výstavisko vás v dňoch 14.–19. decembra pozýva do kúzelnej atmosféry vianočnej dedinky. Sprievodný kultúrny program s poprednými umelcami, živým betlehemom a čertami z Rakúska doplní predaj vianočných stromčekov, dekorácií a darčekov. Vstup na akciu je zdarma.
10.12.2018
Metropola východu – Košice aj tento rok svojím návštevníkom ponúkne jedinečnú predvianočnú atmosféru s pestrým programom plným zábavy, dobrého jedla či bohatej výzdoby.
9.12.2018
Posledné tohtoročné podujatie v Múzeu slovenskej dediny v meste Martin bude voňať Vianocami. Už dnes sa v čase od 10. do 16. hodiny uskutočnia Vianoce na dedine, počas ktorých nebudú chýbať ani ukážky pečenia oblátok či zdobenia medovníkov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:utorok 11. 12. 2018
sviatok:Hilda
dnes:
utorok 11.12.
4 °C
zajtra:
streda 12.12.
3 °C