www.infoglobe.sk » ČR, Kroměříž – podmanivá krása III.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása III.

Publikované: 29.3.2017
Minulý týždeň sme sa potulkami mestom Kroměříž dostali až k Arcibiskupskému zámku, ktorý sa nachádza na Snemovnom námestí. Dnes budeme v objavovaní krás tohto mesta pokračovať, avšak ešte pred vstupom do zámku sa vydáme k naľavo stojacej Mlynskej bráne, ktorá je súčasťou starého hradbového opevnenia.

pohľad z veže (Mlynská brána, Arcibiskupské gymnázium, kostol sv. Mórica)

Navonok stavebne nadväzujúca stavba arcibiskupského zámku s ranobarokovými prvkami je poslednou zachovanou mestskou bránou, ktorá prepájala jadro mesta s mincovňou, pivovarom, mlynom a ďalšími účelovými stavbami. Pre zaujímavosť uvádzame, že ďalšie mestské brány (Vodná a Kováčska) boli zničené v rokoch 1855 až 1857. Brána bola spravovaná biskupom a o jej „nedobytnosť“ sa starala vtedajšia garda. Pôvodne brána priliehala k zámockej priekope tiahnucej sa okolo celého zámku, tá však v roku 1833 bola zasypaná. V tom čase pribudla k bráne budova arcibiskupskej gardy spolu s chodbou zo zámku, ktorá tak umožnila prechod do Arcibiskupského gymnázia a kostola sv. Mórica, ktorý sme už spomenuli v predošlom článku. Na začiatku 20. storočia sa pri rekonštrukcii resp. rozširovaní susedného gymnázia vytvoril širší priechod pre chodcov, slúžiaci dodnes.

Mlynská brána

Arcibiskupský zámokArcibiskupský zámok

Po malej odbočke sme už naše kroky nasmerovali do zámku. V nádherných prízemných priestoroch sme si zakúpili vstupenky, prečítali si informačné materiály a kúpili nejaké tie magnetky a iné suveníry. Čakanie na prehliadku sme si skrátili v zámockej kaviarničke.

Arcibiskupský zámok

Arcibiskupský zámok - informačná tabuľkaArcibiskupský zámok

Po chvíľke oddychu sme si začali naplno užívať prehliadku reprezentatívneho sídla olomouckých biskupov a arcibiskupov, ktoré bolo založené v 13. storočí. Jeho bohatá história na nás pôsobila zo všetkých strán. Prechádzali sme bohato zdobenými sálami, chodbami a miestnosťami. Azda najviac nás uchvátila Sála terreny, Trónna sála, Cárska sála (pamiatka na stretnutie cára Alexandra III. s Františkom Jozefom I. v roku 1885), obrazáreň s doslova umeleckými pokladmi, unikátna knižnica a hudobný archív aj s rukopismi W. A. Mozarta, J. Haydna či L. van Beethovena. Avšak baroková budova si okrem štyridsiatich izieb pre nás pripravila aj neskutočné prekvapenie v podobe najkrajšej rokokovej sály v Českej republike, dokonca v strednej Európe, tzv. Snemovnej sály. Práve táto sála bola niekoľko mesiacov miestom zasadaní ústavodarného rakúskeho Ríšskeho snemu. Po vstúpení do sály si všimnite určite aj strop zdobený nástennou maľbou, ktorá je ale v skutočnosti namaľovaná na plátne. Vďaka nevšednej architektúre, historickému mobiliáru, vyše desaťtisícom zväzkov tlačovín a umeleckým predmetom bol v roku 1998 zámok spolu s Podzámockou a Kvetnou záhradou zapísaný do svetového dedičstva UNESCO.    

Prehliadkou miestností naše spoznávanie zámku ešte zďaleka neskončilo. Čakal nás totiž výstup na jeho dominantu v podobe 84 metrov vysokej veže. Po zdolaní kruhového schodiska sme sa ocitli na ochodzi, ktorá poskytovala úchvatný kruhový pohľad na Kroměříž. K dispozícii tu boli aj ortomapové tabuľky s vyznačenými mestskými objektmi pre ľahšiu orientáciu.   

Arcibiskupský zámok - pohľad z veže

Arcibiskupský zámok - pohľad z vežeArcibiskupský zámok - pohľad z veže

Opustiť vežu sa nám vôbec nechcelo, no pred nami bola ešte návšteva Podzámockej záhrady, ako aj ďalších zaujímavých zákutí. Po zostupe z veže sme nakukli do tzv. zámockej čokoládovne, kde sme doplnili „zásobu cukru“ a pokračovali ďalej.

Arcibiskupský zámokvstup do Podzámockej záhrady

Pri vstupe do záhrady sme zbadali turistické vláčiky, a tak šetriac nohy sme si zakúpili lístky a pohodlne sa usadili. Čo všetko sme videli a kam sme sa po prehliadke záhrady vydali, si ale povieme až o týždeň.

Podzámocká záhrada 

GPS: 49°17'59.9"N 17°23'33.8"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR, Otrokovice – priemyselné mesto na rozmedzí troch regiónov
Publikované: 2.8.2017
Po minulotýždňovej návšteve Zlínskej zoologickej záhrady, dnes navštívime druhé najväčšie mesto v okrese Zlín, ktoré leží na sútoku riek Moravy a Dřevnice. Azda už tušíte, že hovoriť budeme o Otrokoviciach.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása V.
Publikované: 12.4.2017
Dnes zavŕšime naše putovanie mestom Kroměříž návštevou skutočného skvostu záhradnej architektúry vo svetovom meradle. Našou záverečnou zastávkou sa totiž stane Kvetná záhrada.

ČR: Kroměříž – podmanivá krása IV.
Publikované: 5.4.2017
Minulý týždeň sme naše rozprávanie o Kroměříži skončili na prahu Podzámockej záhrady, ktorá je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a je prírodným skvostom tohto malebného mesta.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása I.
Publikované: 15.3.2017
V našom novom miniseriáli sa vydáme do mesta nádherných uličiek, námestí, sakrálnych stavieb, úžasných záhrad a UNESCO pamiatok. Budeme sa túlať po jednom z najkrajších historických miest Českej republiky, ktoré sa vďaka mimoriadnym dejinám, kultúre a vzdelanosti nazýva aj Hanáckymi Aténami. Asi už pomaly tušíte, že reč bude o meste Kroměříž.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása II.
Publikované: 22.3.2017
Dnes nás čaká prvá prechádzka mestom Kroměříž, prostredníctvom ktorej nazrieme do tých najúchvatnejších architektonických skvostov a pokocháme sa veľkolepými námestiami i malebnými uličkami.

Kroměříž
Publikované: 23.9.2007
Mesto Kroměříž leží v strednej Morave, zhruba 270 km od Prahy, 50 km na severovýchod od Brna a 30 km od mesta Zlín. Kroměříž je mestom historických pamiatok, kultúry a umenia. Býva teda právom nazývaný Hanácke Atény či Hanácky Jeruzalem. História Kroměříža siaha až do roku 1110, kedy bol len dedinou s dôležitým mostom cez rieku Moravu.

ČR, Rymice – obec s nádychom minulosti
Publikované: 1.2.2017
Približne 11 kilometrov od Holešova sa rozprestiera obec Rymice, ktorá láka turistov na pamätihodnosti ľudovej architektúry.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – mesto ohýbaného nábytku
Publikované: 5.2.2017
Po navštívení pútnického miesta Svätý Hostýn sme nemohli vynechať ani návštevu len tri kilometre vzdialeného mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré je preslávené výrobou ohýbaného nábytku. Samozrejme nábytok nie je zďaleka všetko čo toto mestečko ponúka k videniu, čoho dôkazom budú nasledujúce riadky.

ČR, Svatý Hostýn – pútnické miesto
Publikované: 25.1.2017
Tentokrát sa vydáme k najvyššie položenému mariánskemu pútnickému miestu na Morave, ktoré už celé storočia priťahuje pútnikov nielen z blízkeho okolia, ale aj ďalekých krajov. Tým miestom bude Svatý Hostýn.

ČR, Holešov – história, osobnosti, pamiatky
Publikované: 29.1.2017
Na západnom okraji Hostýnskych vrchov v okrese Kroměříž sa rozprestiera mestečko Holešov, ktoré je známe hlavne vďaka ranobarokovému zámku s veľkolepým francúzskym parkom a pomerne bohatou židovskou históriou.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Kroměříž – český klenot
Prostredníctvom našej fotogalérie vás zavedieme do mesta úžasných záhrad a historických pamiatok,...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechajte sa pozvať k návšteve mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré ponúka širokú paletu zážitkov. Č...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdielne svety
Mesto Holešov nachádzajúce sa na západnom okraji Hostýnskych vrchov ponúka návštevníkom prechádzk...

ČR, Luhačovice – očarujúce kúpele
V juhovýchodnej časti Českej republiky sa nachádza malé kúpeľné mestečko Luhačovice. Je situované...

ČR, Kúpele Luhačovice – oddych pre telo aj dušu
Kúpele Luhačovice sú nielen tradičné kúpeľné a relaxačné mestečko, ktoré ponúka širokú škálu služ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

20.3.2018
Múzeum mesta Brna vydalo novú publikáciu VILA TUGENDHAT. ZÁHRADA. Publikácia je v dvoch jazykoch – česky a anglicky. Predstavuje vývoj záhrady od prvopočiatku až po rekonštrukciu v rokoch 2010–2012.
19.3.2018
V Trnave sa už túto jeseň začne s budovaním vôbec prvej cykloveže na Slovensku slúžiacej, ako automatický parkovací dom pre bicykle, ktorý by mal skoncovať s kradnutím a poškodzovaním dvojkolesových tátošou.
18.3.2018
Aj tento rok nás čaká najväčšia celosvetová kampaň zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien, ktorá nesie názov Hodina Zeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 20. 3. 2018
sviatok:Víťazoslav
dnes:
utorok 20.3.
2 °C
zajtra:
streda 21.3.
3 °C