www.infoglobe.sk » ČR, Jánské Lázně – Cesta korunami stromov Krkonoše

ČR, Jánské Lázně – Cesta korunami stromov Krkonoše

Publikované: 7.6.2018
Na západnom okraji Jánských Lázní, smerom na Černý Důl, bola ani nie pred rokom otvorená ďalšia cesta v korunách stromov. V Českej republike je to v poradí už tretia drevená rozhľadňa smerujúca do oblakov. Obdobné stavby sa tešia z návštevnosti aj u nemeckých susedov.

Cesta korunami stromov Krkonoše

Na ceste korunami stromov Krkonoše vystúpite do výšky 42,7 metra. Dva metre široký drevený chodník vás špirálovito dovedie na vyhliadkovú plošinu rozhľadne, kde budete mať výhľad do ďalekého okolia. Čo všetko sa nachádza v smere vášho pohľadu, je popísané na štítkoch, pridaná je tiež vzdialenosť v kilometroch. Keď sa naopak zameriate na najbližšie okolie, zistíte, ako vyzerajú šišky na samom vrcholku stromu. Ocitnete sa totiž nad špičkami stromov Krkonošského národného parku. Špirála veže sa postupným stúpaním rozširuje, v nástupnom mieste obchádzate priemer 23 m, vyhliadková plošina má priemer 40 metrov. A pretože ste nad vrcholkami stromov, dosť tam fúka.

Cesta korunami stromov Krkonoše

Cesta korunami stromov Krkonoše   Cesta korunami stromov Krkonoše

Rovnako ako na Ceste korunami stromov na Lipne a Dolnej Morave, aj tu v Krkonošiach je tobogan, dlhý 80 metrov, ktorým sa rýchlo dostanete dolu. Rozdiel oproti ostatným cestám do oblakov je ten, že cesta v Krkonošiach vedie aj do podzemia. V jaskyni s rozlohou 150 m² je podzemné náučné centrum, kde sa napríklad dozviete, ako rýchlo rastie pôda, kde sa berú živiny alebo že najviac života je pod povrchom. Tam patria aj korene stromov. Ich spletité koreňové usporiadanie sa dá vidieť aj pri strope jaskyne.

Cesta korunami stromov Krkonoše

Celá cesta z parkoviska až na vrchol je bezbariérová. Rozhľadňa sa nachádza pri hlavnej ceste, na ktorú nadväzuje veľkokapacitné parkovisko. Odtiaľ sa vydáte okolo výstupnej budovy s reštauráciou smerom k pokladniam. Drevený chodník vás privedie až k päte rozhľadne. Najprv zostúpite do podzemia a odtiaľ pokračujete na vrchol do 826 m n. m. Okrem vybaveného zázemia a veľkoformátovej fotodokumentácie stavby tu nechýba ani obchod so suvenírmi. Jeho ceny nás však zaskočili.

Cesta korunami stromov Krkonoše

Do centra Jánských Lázní prejdete náučným chodníkov Stredný hrebeň. Ten vedie od parkoviska, za výstupnou budovou rozhľadne a okolo liečebne až na kolonádu. Rozhľadňa má otvorené každý deň okrem 24. decembra. Vstup so psom nie je dovolený, ale svojho parťáka môžete na tú chvíľu nechať v kóji.

Cesta korunami stromov Krkonoše

GPS: 50°37'55.6"N 15°45'24.9"E

Text a foto: Monika Babická

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Špindlerův Mlýn – mestečko v samotnom srdci Krkonôš – VIDEO
Publikované: 31.7.2018
Ak sa chystáte na výlet do najvyšších českých hôr, tak v akomkoľvek ročnom období vám ako jedna z najlepších základní poslúži mestečko Špindlerův Mlýn. Leží na samom konci cesty, ktorá vedie z Vrchlabí údolím proti prúdu rieky Labe až k úpätiu Krkonôš.

Krkonoše: opravy ciest si vyžiadajú uzávery
Publikované: 9.6.2018
Krkonošské cesty potrebujú opravy ako každé iné. Prečo sa ale opravujú v turistickej sezóne? Pretože počasie priaznivé pre stavebné práce je v horách časovo obmedzené. Než sa niekam vydáte, dopredu si overte prístupnosť svojho cieľa. Opravovať sa má 27 úsekov lesných ciest a turistických chodníkov v celkovej dĺžke 30,5 km.

ČR, Krkonoše: Vrchlabí
Publikované: 8.9.2016
Schádzate z kopca do údolia, ktoré dookola zvierajú zelené hory. Kontrastne vás oslní žiarivo biela farba budov výrobnej automobilky. Sú to haly Škodovky, kde sa od roku 2012 vyrábajú prevodovky. Naša cesta ale smeruje ďalej do centra. Dominantou Vrchlabí je miestny zámok a chrám sv. Vavrinca, ktorého veža sa mi len ťažko vojde do záberu fotoaparátu.

ČR, Krkonoše: Snežka - výstup na najvyššiu českú horu z Pece
Publikované: 3.2.2013
Po druhýkrát sa zastavíme v českých najvyšších horách – zavítame do pohoria Krkonoše, aby sme tu zdolali úplne najvyššiu českú horu. Odkiaľ vyraziť, ako sa pripraviť a čo očakávať od dlhého stúpania a následnej hrebeňovej túry, počas ktorej prekonáte hneď niekoľko z najvyšších českých vrcholov sa dočítate v dnešnom článku.

ČR, Krkonoše: Sněžka - výstup na najvyššiu českú horu z Pece II.  
Publikované: 10.2.2013
Výstup na najvyššiu českú horu, to je vec, ktorú by mal aspoň raz za život urobiť asi každý správny patriot. Sněžka sa stáva objektom záujmu predovšetkým v letných mesiacoch, ale snáď ešte väčšie kúzlo má tento malý český Everest v zime, čo myslíte...?

ČR, Příchovice – dedinka pre lyžiarsku dovolenku
Publikované: 11.3.2017
Pokiaľ radi lyžujete, jazdíte na snowboarde alebo na bežkách, určite by ste mali zvážiť pobyt v horskej dedine Příchovice. Táto dedinka je súčasťou obce Kořenov a leží na rozhraní Jizerských hôr a Krkonôš v dobrej dostupnosti do Harrachova či Rokytnice nad Jizerou. Z Prahy sa sem dostanete po ceste E65 a ubytovať sa dá napríklad v jednom z miestnych štýlových zrubov.

ČR, Semily: Via Ferrata Vodná brána
Publikované: 15.12.2014
Ak máte chuť vyliezť si nejakú ferratu a nemáte možnosť vycestovať do zahraničných hôr, tak sa nájdu samozrejme aj možnosti miestnych ferrat. Jedna z nich sa nachádza v mestečku Semily v severných Čechách. Ide o mladú cvičnú ferratu v krásnom prostredí, ktorá je vybudovaná na skale na brehu rieky Jizery, oproti turistickej trase (červená), ktorá v týchto miestach vedie cez vysunuté lávky vybudované na boku skaly.

Viete, že? Od Hornej Úpy k Pomezkám
Publikované: 27.1.2013
Krkonoše, najvyššie české pohorie a pre mnohých Stredoeurópanov aj najobľúbenejšie, sa môžu pochváliť nejedným horským strediskom, lyžiarskym areálom, ale tiež malou horskou dedinkou, v ktorej dávajú líšky dobrú noc. Existuje jedno miesto, v ktorom sa snúbia všetky vyššie zmienené pozitíva.

ČR: Hradec Králové - architektonický skvost
Publikované: 21.10.2014
V Hradci som sa po prvý raz ocitol počas cesty z fotenia v Orlických horách a hneď od prvej chvíle som si mesto zamiloval. Vystúpil som z auta, rozhliadol sa po priečelí honosných prvorepublikových domov, pozrel niekoľkým ľuďom do tváre a vedel som, že tu určite nie som naposledy.

ČR, Hradec Králové: Salón republiky - VIDEO
Publikované: 24.12.2013
Tak toto krajské mesto robí svojmu regiónu česť. Je to naozajstný výstavný kúsok medzi mestami, aspoň tak na prvý pohľad vyzerá.

ČR: Nový Hradec Králové – za prírodou
Publikované: 21.7.2016
Ešte predtým, než sa Hradečania rozhodnú odísť za prírodou mimo mesto, mnoho prejdených kilometrov im ušetrí poznanie okrajových častí Hradca Králové. Nový Hradec Králové totiž poskytuje všetko, čo ľudia z miest hľadajú v neďalekých Orlických horách alebo v Krkonošiach – čistú prírodu, lesy a rybníky alebo cestičky určené pre cyklistov. Zaujímavosťou sú aj trasy upravené špeciálne pre vozičkárov.

ČR: Dvůr Králové nad Labem - turistické centrum východných Čiech
Publikované: 19.8.2011
Dvůr Králové nad Labem, mesto ležiace po oboch brehoch horného toku rieky Labe, 35 km severne od Hradca Králové, 19 km južne od Trutnova v nadmorskej výške 371 m n. m. Mesto s tradíciou textilného priemyslu, množstvom historických, kultúrnych i umeleckých pamiatok, je jedným z turistických centier východných Čiech.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Krkonoše – Cesta korunami stromov
Bezbariérový prístup od parkoviska až na vrchol a bez jedného dňa celoročná prevádzka robia z toh...

ČR, Krkonoše: Vrchlabí – mesto na Labe
Známe krkonošské mesto leží v nadmorskej výške 477 metrov pod najvyšším vrcholom Krkonôš – Sněžko...

Krkonoše
Rozkladajú sa v severovýchodných Čechách na hraniciach s Poľskom a sú najvyšším pohorím v Českej ...


Súvisiace video

ČR: Špindlerův Mlýn – mestečko v samotnom srdci Krkonôš
Lyžovačka v Špindli je taká česká klasika, ale aj leto tu má svoje kúzlo. Vychádza odtiaľ niekoľk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

22.10.2018
Plynulé prepojenie Bardejovských kúpeľov s mestom Bardejov prinesie nový turistický singletrack HERKULES pre cyklistov i peších, ktorý dokončuje v týchto dňoch miestna oblastná organizácia cestovného ruchu.
21.10.2018
Nenechajte si ujsť nočné prehliadky Beckovského hradu, ktoré budú prebiehať v utorok 30. a stredu 31. októbra, vždy o 18:00, 19:00, 20:00 a 21:00.
20.10.2018
V industriálnom areáli ostravských Dolných Vítkovic sa začala stavať pobočka Národného poľnohospodárskeho múzea. Rekonštrukcia dvoch bývalých továrenských hál potrvá 15 mesiacov. Ostrava tak získa prvé štátne múzeum.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MJANMARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 22. 10. 2018
sviatok:Sergej
dnes:
pondelok 22.10.
16 °C
zajtra:
utorok 23.10.
13 °C