www.infoglobe.sk » ČR: Churáňov: za Karlom Klostermannom

ČR: Churáňov: za Karlom Klostermannom

Publikované: 14.6.2018
Jedno z najobľúbenejších lyžiarskych stredísk Šumavy je zaujímavé aj v lete. Je ideálnym východiskovým miestom pre poznávanie okolia.

Niečo málo z histórie

Churáňov leží na svahoch Churáňovského vrchu. Tento vyše tisíc metrov vysoký kopec sa smerom k mestečku Vacov pomerne prudko láme rovno do Šumavského podhoria. Územie bolo osídľované od 18. storočia vďaka rozvoju sklárstva v neďalekých lokalitách. V roku 1980 bola postavená sedačková lanová dráha, na svahoch kopce vyrástlo niekoľko zjazdoviek a vlekov a z oblasti sa stalo jedno z najobľúbenejších šumavských zimných stredísk. Postavili tu aj skokanský mostík. Kedysi sa na jeho nájazdovú vežu mohli v lete pozrieť aj turisti, pretože slúžila ako rozhľadňa, potom ale začal objekt chátrať a tak sa stal pre verejnosť neprístupný. Dnes už by mala byť 32 metrov vysoká vyhliadka opäť otvorená pre turistov. Na samotnom vrchole sa nachádza meteorologická stanica.

zjazdovka

Klostermannove skaly

Najvýznamnejšie miesta v okolí Churáňova spája 10 kilometrov dlhý náučný chodník so 7 zastaveniami. Trasa prechádza okolo usadlosti U Churáňů, ktorá je jednou z najstarších dochovaných šumavských stavieb. Ďalšou zaujímavou zastávkou náučného chodníka sú Klostermannove skaly, ktoré nesú meno po slávnom šumavskom spisovateľovi – Karlovi Klostermannovi. Jedná sa o mrazový zrub, ktorý vznikol pôsobením vody zamŕzajúcej v skalnom masíve, ktorá tak spôsobila jeho popraskanie. Skalu porastá vegetácia, na jej vrchu sa nachádza malá lavička a pod ňou kamenné more.

vrcholok Klosttermanových skaliek   Klostermannove skaly

Na Obrí hrad alebo na Horskú Kvildu

Neďaleko Churáňova leží najvyššie položené keltské hradisko na území Českej republiky – Obrí hrad, blízko je to aj na Horskú Kvildu.

Obrí hrad

Z rázcestia pri hoteli Olympia sem vedie modrá turistická značka, ktorá prechádza cez miesto nazvané Zlatá Studňa. Jedná sa o lesnú paseku, bývalú sklársku hutu, ktorá vznikla približne v 18. storočí a zanikla v 50. rokoch dvadsiateho storočia. Dnes tu stojí jedna rekreačná chata, dajú sa tu ale vypátrať aj základy starších budov. V lesoch nad Horskou Kvildou sa nachádzajú aj pozostatky slávnej Zlatej cesty. Obec je zaujímavá aj tým, že leží v mrazovej kotline a teplomer tu tak často ukazuje teploty pod bodom mrazu. V zime tu nie sú výnimočné ani teploty okolo mínus 30 ˚C, dokonca aj v lete sa stáva, že sa tu teplota drží pod nulou. Čo je v horúcich letných dňoch skutočne osviežujúce. Ale radšej na to myslite a vezmite si so sebou aj mikinu. Aj Horská Kvilda je spojená s Karlom Klostermannom. V dnešnom hostinci Rankl, ktorý sa však v minulosti volal U Polauchů, začína Klostermannov román V šumavskom raji.

lúky pri Horskej Kvilde

Necelý kilometer od obce sa rozprestiera Jazerná slať. Najlepšie sa k nej dostanete, pokiaľ z modrej turistickej značky zabočíte na cestu vedúcu na Kvildu. Slať je už od roku 1933 chránená, typické drevené chodníčky dopĺňa drevená vyhliadková veža.

Po stopách zaniknutých vóbcí

Zo Zlatej studne môžete ďalej pokračovať po žltej turistickej značke, ktorá prechádza miestom zvaným Ranklov. Tu žil legendárny silák Rankl Sepp, jedna z postáv z Klostermannovho románu. Značená trasa pokračuje ďalej až k miestam, kde kedysi stávala zaniknutá obec Zhůří. Tú postretol podobný osud ako Zlatú Studňu a od 50. rokov tu okrem vojakov nikto nepobýval. Kasáreň, ktorá tu po nich zostala, bola definitívne zbúraná v roku 2009 a z dediny tak zostala už len kaplnka. Ďalšou zaujímavosťou je, že tu došlo k jednému z posledných vojenských stretov druhej svetovej vojny na území Českej republiky.

staré šumavské usadlosti

Tak čo, urobíte si výlet do krásnej prírody? 

 

GPS: 49°04'11.7"N 13°36'57.9"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Jan.Kamenicek

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Šumava: Čierne a Čertovo jazero – pozostatky doby ľadovej – VIDEO
Publikované: 26.9.2017
Na Šumave neďaleko mesta Železná Ruda môžete počas jedného výletu navštíviť hneď dve krásne ľadovcové jazerá. To väčšie z nich – Čierne – je navyše najväčšie jazero v Českej republike, ktoré vzniklo bez prispenia človeka.

ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO
Publikované: 19.9.2017
Premýšľate, kam vyraziť na výlet na Šumavu? Ak nechcete jazdiť autom, môže byť skvelou možnosťou hora Špičák a jej okolie. Čaká vás krásna príroda, nezabudnuteľný výhľad aj možnosť navštíviť dve neďaleké ľadovcové jazerá.

ČR, Šumava – raj nielen pre bežkárov
Publikované: 16.2.2017
Pokiaľ radi bežkujete, verte mi, že práve Šumava je tým pravým miestom, kde si môžete vychutnať aktívny pohyb. Tamojšia krajina je nielen krásna, ale svojim reliéfom s pozvoľnými stúpaniami a dlhými miernymi zjazdami je v zime vhodná práve pre bežecké lyžovanie. Pokiaľ nehodláte brázdiť šumavské trasy závodným tempom, môžete sa počas svojich výletov kochať nádhernou prírodou a pochutnať si na miestnych špecialitách. Pre ilustráciu uvádzam niekoľko tipov na zaujímavé výlety, ktoré som s priateľmi podnikla v oblasti okolo Prášil, Srní, Modravy a Kvildy.

ČR, Sušice: kráľovské mesto na Otave – VIDEO
Publikované: 7.10.2014
Sušice sa medzi ľuďmi preslávili svojou legendárnou továrňou na výrobu zápaliek a medzi vodákmi kempom, odkiaľ väčšina z nich začína svoju púť po rieke Otave. Sušice stoja na samotnej hranici s Národným parkom Šumava a CHKO Šumava, čo im najmä v poslednej dobe ešte viac pridáva na turistickom význame.

ČR, Strakonice – gajdoši, zašlá sláva priemyslu a spomienka na stredovek – VIDEO
Publikované: 24.11.2015
Zhruba na polke cesty medzi Plzňou a Českými Budějovicami leží na sútoku rieky Otavy s Volyňkou mesto Strakonice. Mesto, ktoré sa preslávilo medzinárodným gajdošským festivalom, fezmi (turecká pokrývka hlavy) a „Čezetami“ – motorkami z Českej zbrojovky. Okrem toho tu nájdeme aj rozľahlý a veľmi zachovalý stredoveký hrad, krásnu neorenesančnú radnicu, niekoľko pôvodných stredovekých domov alebo tiež repliku časti Stonehenge. Nesmieme zabudnúť ani na okolitú prírodu, kde z jednej strany začína predhorie Šumavy a z druhej rozsiahla oblasť juhočeských rybníkov.

ČR, Kašperské Hory: mestečko strážené Kašperkom - VIDEO
Publikované: 30.9.2014
Mestečko Kašperské Hory ležiace najbližšie k hradu Kašperk, respektíve v jeho podhradiu, je ozdobou Šumavy. Mnoho turistov si ho pravdepodobne zamiluje hneď na prvý pohľad. Je ideálnym základným táborom pre výlety po okolí či už na bicykli alebo pešky.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Jesenná Šumava ll.
Zo šumavskej Kvildy k prameňom Vltavy, z Čeňkovej píly k sútoku Vydry a Křemelnej, alebo cesta Je...

ČR: Jesenná Šumava l.
Súčasťou Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes miesto spájané so "železnou oponou", kde býval hrani...

ČR: Zimná Šumava II.
Šumava drží krok s dobou. Svoj región predstavuje v podobe nových sprievodcov, publikácií a máp s...

ČR: Zimná Šumava I.
Zasnežená lesná príroda, mrazivý vzduch, odtlačená stopa, padajúce vločky a všade okolo ticho…&nb...


Súvisiace video

ČR, Šumava: Čierne a Čertove jazero – pozostatky doby ľadovej
Viete, kde v ČR nájdete dve krásne ľadovcové jazerá? No predsa na Šumave. Budete si teda asi musi...

ČR, Šumava: Cestou na Špičák
Hora Špičák patrí k obľúbeným miestam Šumavy, čakajú vás totiž nezabudnuteľné výhľady, krásna prí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

22.2.2019
Nenechajte si ujsť šestnásty ročník Svetového dňa sprievodcov, ktorý sa uskutoční v sobotu 23. februára 2019 v rôznych mestách na Slovensku i v Čechách. Prehľad vybraných podujatí  ponúkame v nasledujúcich riadkoch.
21.2.2019
Poľnohospodárska usadlosť v Dolánkách pri Turnove ožije sobotu 23. februára všetkými obyčajami, ktoré sa vzťahujú k fašiangom.
20.2.2019
V malebnej obci Terchová sa budú konať tradičné preteky Gazdovských koní, ktoré návštevníkom predvedú furmanov, ich silu, obratnosť a šikovnosť. Chýbať nebude ani bohatý sprievodný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JAPONSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 2. 2019
sviatok:Etela
dnes:
piatok 22.2.
9 °C
zajtra:
sobota 23.2.
4 °C