www.infoglobe.sk » ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade – VIDEO

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade – VIDEO

Publikované: 18.7.2017
Český raj je veľmi obľúbený a ľudia sa sem radi vracajú. Táto oblasť, ktorá sa nachádza 80 km severovýchodne od Prahy, je chránenou krajinnou oblasťou (CHKO) od roku 1955, čiže je prvou chránenou krajinnou oblasťou vtedajšieho Československa. CHKO Český raj vznikla predovšetkým vďaka unikátnym skalným mestám, ktoré treba chrániť pre ďalšie generácie. Okrem skalných miest tu nájdete pokoj v nádhernej prírode v okolí jazier a taktiež sa tu nachádza mnoho historických pamiatok, ktoré môžete navštíviť.

Určite ste videli nejeden film, ktorého dej sa odohráva v tejto krásnej krajine či na miestnych hradoch a zámkoch. Český raj ste mohli vidieť vo filmoch „Jak dostat tatínka do polepšovny“, „Jára Cimrman ležící, spící“ či v rozprávkach „S čerty nejsou žerty“, Arabela, „Jak se budí princezny“ atď., je to taký magnet na filmárov. Celá táto oblasť nie je ohraničená jednou linkou, jedná sa o tri oblasti, pričom dve z nich tesne obklopujú mesto Turnov. Hraničnými miestami oblasti môžu byť z juhu cez východ na sever a späť: Sobotka, Jičín, Újezd pod Troskami, Kozákov, Frýdštejn, Jenišovice, Turnov, Všeň a Kněžmost. Celá oblasť je dokonale pretkaná všetkými možnými smermi turistickými cestičkami. Značené cesty vás samozrejme prevedú najzaujímavejšími miestami.

chrám Narodenia Panny Márie v Turnove

Turnov je srdcom Českého raja, je doslova súčasťou tejto nádhernej prírody (akoby ním Český raj prestupoval). Mesto je výborným štartovým miestom pre vaše výlety, ale určite ho nenechajte bez povšimnutia. Predstavím vám miesta, ktoré odporúčam navštíviť. Dobrým východiskovým bodom v cudzom meste je vždy námestie, v tomto prípade námestie Českého raja, kde je krásna fontána, kostol sv. Františka z Assisi, radnica atď. Keďže sa toto mesto preslávilo hlavne vďaka šperkárstvu a kamenárstvu, odporúčala by som vám navštíviť na námestí aj Galériu Granát. O pár desiatok metrov ďalej (v Skálovej ulici) nájdete Múzeum Českého raja, ktoré okrem bohatej expozície minerálov skrášľuje aj najväčší obraz Mikoláša Aleša s názvom „Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou“. Za kultúrou môžete vyraziť do Kultúrneho centra „Střelnice“ a za športom a kúpaním do areálu Maškova záhrada. Pokiaľ sa už nemôžete dočkať hradov a zámkov, určite navštívte zámok Hrubý Rohozec, ktorý na severe dokresľuje pohľad na Turnov. Tento štvorkrídlový zámok s dlhou históriou ponúka prehliadky zámockých izieb a stredovekého podpivničenia, pokiaľ však chcete stráviť čas len v priľahlom anglickom parku, tiež neoľutujete. V záhrade sa nachádza unikátna vyhliadka z opracovaných pieskovcových kvádrov, ktorá poskytne výhľad na turnovské vežičky a lesy v povodí Jizery.

zámok Hrubý Rohozec

športový areál Maškova záhrada v Turnove   Kultúrne centrum Střelnice Turnov

Naše prvé spoločné kroky po Českom raji smerujú juhozápadne, kde je z diaľnice od Turnova smerom na Prahu po ľavej strane jasne viditeľný skalný hrebeň Příhrazských skál. Práve v nich sa nachádza veľmi zaujímavé miesto – „Drábské světničky“. Pokiaľ máte navigáciu, zadajte si do nej obec Dneboh, kde určite hneď uvidíte prírodné neplatené parkovisko. Po cca 15 minútach stúpania sa dostanete k drevenej vstupnej bráne do kráľovstva opracovaných skalných veží. Prehliadka je bezplatná a je na vlastné nebezpečenstvo. Kto mohol tesať do pieskovcových veží takéto miestnosti, vám nebude dosť jasné. Na tejto skupine siedmich pieskovcových blokov, oddelených úzkymi hlbokými priepasťami, sa kedysi nachádzal hrádok, z ktorého sa dodnes zachovalo okolo 30 miestností vytesaných v skalách. Nedivím sa, že tu niekto postavil hrad, taký výhľad si to priam sám žiadal.

   diaľnica pod Drábskými světničkami

Keď už ste v Dnebohu, choďte ešte o kus ďalej. Keď prejdete Zásadkou, po ľavej strane vykukuje z lesa časť zrúcaniny Valečov, pri ktorej je platené parkovisko (vstupné je 50 Kč). Valečov je zrúcanina skalného hradu, ktorý kedysi patril osobným priateľom Jana Žižku. V blízkom okolí sa po lese nachádza mnoho skalných bytov (priestorov vytesaných v skalách). Medzi týmito nespoplatnenými skalnými bytmi vedie aj náučný chodník Příhrazskými skalami.

Valečov   valečovské skalné byty

Jedna z najznámejších stavieb na území Českého raje je hrad Kost. Hrad bol vystavaný na skale v mieste, kde sa stretávajú dve skalné údolia (Prokopské údolie a údolie Plakánek). Veža hradu má lichobežníkový pôdorys (takticky sa po jeho múroch skĺzla guľa z dela). Jeho expozícia je vytvorená z majetku rodiny Kinských, renesančnej čiernej kuchyne, historických zbraní atď.

údolie Plakánek   hrad Kost

A budúci utorok sa dozviete, čo by ste rozhodne nemali vynechať pri potulkách v juhovýchodnej časti CHKO Český raj.

GPS: 50°35'10.3"N 15°09'32.9"E

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Kost: stredoveký krásavec - VIDEO
Publikované: 28.5.2013
Hrad Kost je jednou z dôležitých zastávok Čechov v dlhom zozname pamiatok, mimochodom jedného z najdlhších na svete. Na Kost by si, okrem Karlštejna alebo niektorého z bohatého výpočtu pamiatok, ktorými Česko disponuje, spomenul snáď každý.

ČR, Český raj: krásne miesta severne od Turnova – VIDEO
Publikované: 1.8.2017
Južnú časť Českého raja už máme zmapovanú, naše putovanie však pokračuje ďalej. Poďme si teda predstaviť poslednú časť – jeho sever.

ČR, Poniklá – ručná výroba vianočných ozdôb a Múzeum krkonošských remesiel
Publikované: 7.12.2017
Premýšľate, kam vyraziť počas adventného víkendu? Pokiaľ sa nachádzate v Krkonošiach alebo niekde poblíž, určite navštívte malebnú obec Poniklá. V podstate len pár metrov od seba nájdete hneď dva skvosty. V oboch na vás dýchne nádherná história a spôsob akým žili naši predkovia v drsných horských podmienkach. Čím sa živili, aké mali starosti, ale aj radosti. Dozviete sa, že tunajší život bol mnohokrát zložitý, ale miestni ľudia si ho dokázali aj náležite užiť.

ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova – VIDEO
Publikované: 25.7.2017
Vítame vás v pokračovaní našej cesty po chránenej krajinnej oblasti Český raj. Tentokrát sa vydáme smerom juhovýchodne od Turnova, kde na nás čakajú napríklad prekrásne skalné mestá. Východiskovým bodom je pre nás Turnov, mesto obklopené Českým rajom. Naše kroky budú priamo kopírovať červenú turistickú značku – Zlatú cestu Českého raja.

ČR, Valečov: mystická zrúcanina skalného hradu – VIDEO
Publikované: 10.7.2012
Pri všetkej úcte k Mnichovmu Hradišťu - toto mesto príliš veľa dôvodov pre návštevu neponúka. Zato jeho okolie je doslova posiate miestami, ktoré stojí za to vidieť. Jedným z takých je aj zrúcanina skalného hradu Valečov, ležiaceho v obci Boseň, vzdialenej od Mnichovho Hradišťa len štyri kilometre.

ČR: Jičín - Rumcajsov alebo Český raj - VIDEO
Publikované: 22.2.2011
Vitajte v meste rozprávky, v Jičíne. Ten, kto navštívi historické jadro mesta ležiaceho v Českom raji, len pár kilometrov od Prachovských skál, či chce alebo nie, sa cíti ako v rozprávke. A navyše, kto by si Jičín nespojil s lúpežníkom Rumcajsom, nezabudnuteľnou postavičkou Václava Čtvrtka?


Súvisiace video

ČR, Český raj: krásne miesta severne od Turnova
V dnešnom videu sa pozrieme do severnej časti Českého raja, najprv sa vydáme po turistickej magis...

ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova
Dnes sa spolu prejdeme po Zlatej cestičke Českého raja. Vyjdeme z mestskej časti a prírody bude p...

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade
Do Českého raja sa snáď každý rád vracia, je to miesto plné pokoja, krásnej prírody a historickýc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

20.3.2018
Múzeum mesta Brna vydalo novú publikáciu VILA TUGENDHAT. ZÁHRADA. Publikácia je v dvoch jazykoch – česky a anglicky. Predstavuje vývoj záhrady od prvopočiatku až po rekonštrukciu v rokoch 2010–2012.
19.3.2018
V Trnave sa už túto jeseň začne s budovaním vôbec prvej cykloveže na Slovensku slúžiacej, ako automatický parkovací dom pre bicykle, ktorý by mal skoncovať s kradnutím a poškodzovaním dvojkolesových tátošou.
18.3.2018
Aj tento rok nás čaká najväčšia celosvetová kampaň zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien, ktorá nesie názov Hodina Zeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 20. 3. 2018
sviatok:Víťazoslav
dnes:
utorok 20.3.
3 °C
zajtra:
streda 21.3.
4 °C