www.infoglobe.sk » ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade – VIDEO

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade – VIDEO

Publikované: 18.7.2017
Český raj je veľmi obľúbený a ľudia sa sem radi vracajú. Táto oblasť, ktorá sa nachádza 80 km severovýchodne od Prahy, je chránenou krajinnou oblasťou (CHKO) od roku 1955, čiže je prvou chránenou krajinnou oblasťou vtedajšieho Československa. CHKO Český raj vznikla predovšetkým vďaka unikátnym skalným mestám, ktoré treba chrániť pre ďalšie generácie. Okrem skalných miest tu nájdete pokoj v nádhernej prírode v okolí jazier a taktiež sa tu nachádza mnoho historických pamiatok, ktoré môžete navštíviť.

Určite ste videli nejeden film, ktorého dej sa odohráva v tejto krásnej krajine či na miestnych hradoch a zámkoch. Český raj ste mohli vidieť vo filmoch „Jak dostat tatínka do polepšovny“, „Jára Cimrman ležící, spící“ či v rozprávkach „S čerty nejsou žerty“, Arabela, „Jak se budí princezny“ atď., je to taký magnet na filmárov. Celá táto oblasť nie je ohraničená jednou linkou, jedná sa o tri oblasti, pričom dve z nich tesne obklopujú mesto Turnov. Hraničnými miestami oblasti môžu byť z juhu cez východ na sever a späť: Sobotka, Jičín, Újezd pod Troskami, Kozákov, Frýdštejn, Jenišovice, Turnov, Všeň a Kněžmost. Celá oblasť je dokonale pretkaná všetkými možnými smermi turistickými cestičkami. Značené cesty vás samozrejme prevedú najzaujímavejšími miestami.

chrám Narodenia Panny Márie v Turnove

Turnov je srdcom Českého raja, je doslova súčasťou tejto nádhernej prírody (akoby ním Český raj prestupoval). Mesto je výborným štartovým miestom pre vaše výlety, ale určite ho nenechajte bez povšimnutia. Predstavím vám miesta, ktoré odporúčam navštíviť. Dobrým východiskovým bodom v cudzom meste je vždy námestie, v tomto prípade námestie Českého raja, kde je krásna fontána, kostol sv. Františka z Assisi, radnica atď. Keďže sa toto mesto preslávilo hlavne vďaka šperkárstvu a kamenárstvu, odporúčala by som vám navštíviť na námestí aj Galériu Granát. O pár desiatok metrov ďalej (v Skálovej ulici) nájdete Múzeum Českého raja, ktoré okrem bohatej expozície minerálov skrášľuje aj najväčší obraz Mikoláša Aleša s názvom „Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou“. Za kultúrou môžete vyraziť do Kultúrneho centra „Střelnice“ a za športom a kúpaním do areálu Maškova záhrada. Pokiaľ sa už nemôžete dočkať hradov a zámkov, určite navštívte zámok Hrubý Rohozec, ktorý na severe dokresľuje pohľad na Turnov. Tento štvorkrídlový zámok s dlhou históriou ponúka prehliadky zámockých izieb a stredovekého podpivničenia, pokiaľ však chcete stráviť čas len v priľahlom anglickom parku, tiež neoľutujete. V záhrade sa nachádza unikátna vyhliadka z opracovaných pieskovcových kvádrov, ktorá poskytne výhľad na turnovské vežičky a lesy v povodí Jizery.

zámok Hrubý Rohozec

športový areál Maškova záhrada v Turnove   Kultúrne centrum Střelnice Turnov

Naše prvé spoločné kroky po Českom raji smerujú juhozápadne, kde je z diaľnice od Turnova smerom na Prahu po ľavej strane jasne viditeľný skalný hrebeň Příhrazských skál. Práve v nich sa nachádza veľmi zaujímavé miesto – „Drábské světničky“. Pokiaľ máte navigáciu, zadajte si do nej obec Dneboh, kde určite hneď uvidíte prírodné neplatené parkovisko. Po cca 15 minútach stúpania sa dostanete k drevenej vstupnej bráne do kráľovstva opracovaných skalných veží. Prehliadka je bezplatná a je na vlastné nebezpečenstvo. Kto mohol tesať do pieskovcových veží takéto miestnosti, vám nebude dosť jasné. Na tejto skupine siedmich pieskovcových blokov, oddelených úzkymi hlbokými priepasťami, sa kedysi nachádzal hrádok, z ktorého sa dodnes zachovalo okolo 30 miestností vytesaných v skalách. Nedivím sa, že tu niekto postavil hrad, taký výhľad si to priam sám žiadal.

   diaľnica pod Drábskými světničkami

Keď už ste v Dnebohu, choďte ešte o kus ďalej. Keď prejdete Zásadkou, po ľavej strane vykukuje z lesa časť zrúcaniny Valečov, pri ktorej je platené parkovisko (vstupné je 50 Kč). Valečov je zrúcanina skalného hradu, ktorý kedysi patril osobným priateľom Jana Žižku. V blízkom okolí sa po lese nachádza mnoho skalných bytov (priestorov vytesaných v skalách). Medzi týmito nespoplatnenými skalnými bytmi vedie aj náučný chodník Příhrazskými skalami.

Valečov   valečovské skalné byty

Jedna z najznámejších stavieb na území Českého raje je hrad Kost. Hrad bol vystavaný na skale v mieste, kde sa stretávajú dve skalné údolia (Prokopské údolie a údolie Plakánek). Veža hradu má lichobežníkový pôdorys (takticky sa po jeho múroch skĺzla guľa z dela). Jeho expozícia je vytvorená z majetku rodiny Kinských, renesančnej čiernej kuchyne, historických zbraní atď.

údolie Plakánek   hrad Kost

A budúci utorok sa dozviete, čo by ste rozhodne nemali vynechať pri potulkách v juhovýchodnej časti CHKO Český raj.

GPS: 50°35'10.3"N 15°09'32.9"E

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Kost: stredoveký krásavec - VIDEO
Publikované: 28.5.2013
Hrad Kost je jednou z dôležitých zastávok Čechov v dlhom zozname pamiatok, mimochodom jedného z najdlhších na svete. Na Kost by si, okrem Karlštejna alebo niektorého z bohatého výpočtu pamiatok, ktorými Česko disponuje, spomenul snáď každý.

Zámok Hrubá Skala: České korunovačné klenoty
Publikované: 10.8.2017
Od augusta do októbra 2017 máte jedinečnú možnosť vidieť výstavu replík korunovačných klenotov, ktorá sa koná pri príležitosti 670. výročia od korunovácie Karla IV. za českého kráľa. Výstava je prístupná na zámku Hrubá Skala každý deň okrem pondelka.

ČR, Český raj: krásne miesta severne od Turnova – VIDEO
Publikované: 1.8.2017
Južnú časť Českého raja už máme zmapovanú, naše putovanie však pokračuje ďalej. Poďme si teda predstaviť poslednú časť – jeho sever.

ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova – VIDEO
Publikované: 25.7.2017
Vítame vás v pokračovaní našej cesty po chránenej krajinnej oblasti Český raj. Tentokrát sa vydáme smerom juhovýchodne od Turnova, kde na nás čakajú napríklad prekrásne skalné mestá. Východiskovým bodom je pre nás Turnov, mesto obklopené Českým rajom. Naše kroky budú priamo kopírovať červenú turistickú značku – Zlatú cestu Českého raja.

ČR, Valečov: mystická zrúcanina skalného hradu – VIDEO
Publikované: 10.7.2012
Pri všetkej úcte k Mnichovmu Hradišťu - toto mesto príliš veľa dôvodov pre návštevu neponúka. Zato jeho okolie je doslova posiate miestami, ktoré stojí za to vidieť. Jedným z takých je aj zrúcanina skalného hradu Valečov, ležiaceho v obci Boseň, vzdialenej od Mnichovho Hradišťa len štyri kilometre.

ČR: Jičín - Rumcajsov alebo Český raj - VIDEO
Publikované: 22.2.2011
Vitajte v meste rozprávky, v Jičíne. Ten, kto navštívi historické jadro mesta ležiaceho v Českom raji, len pár kilometrov od Prachovských skál, či chce alebo nie, sa cíti ako v rozprávke. A navyše, kto by si Jičín nespojil s lúpežníkom Rumcajsom, nezabudnuteľnou postavičkou Václava Čtvrtka?


Súvisiace video

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade
Do Českého raja sa snáď každý rád vracia, je to miesto plné pokoja, krásnej prírody a historickýc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Letné koníčky

1. 7. – 31. 8. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Kysuckého múzea v Čadci + mapy a propagačné materiály o Krásach Slovenska
1. cena redakcie:
Rodinná vstupenka do skanzenu Vychylovka + rodinný voľný vstup na Historickú lesnú úvraťovú železnicu
2. cena redakcie:
Tri publikácie z rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX , ktorý obsahuje mrazom sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

18.8.2017
Nenechajte si ujsť jedinečnú medzinárodnú prehliadku kultivovaného humoru, nezávislej satiry a zábavnej recesie s dlhoročnou tradíciou – Kremnické gagy 2017.
17.8.2017
V rámci podpory cestovného ruchu možno vznikne priama letecká linka, ktorá prepojí mesto Pardubice s hlavným mestom Kazachstanu – Astanou. Myšlienka vznikla na výstave EXPO 2017 v Kazachstane, kde sa prezentoval Pardubický kraj.
16.8.2017
Letná súťaž Všetci na bajk, ktorá prebieha až do 17. septembra 2017 je určená pre všetkých cyklistov. Súťaží sa v kategóriách jednotlivci - cyklisti a cyklistky a v kategórii rodina.  Zapojiť sa môžete aj teraz, nakoľko žrebovať sa bude aj so všetkých zúčastnených, takže šancu vyhrať super ceny má naozaj každý.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:piatok 18. 8. 2017
sviatok:Elena, Helena
dnes:
piatok 18.8.
33 °C
zajtra:
sobota 19.8.
27 °C