www.infoglobe.sk » ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova – VIDEO

ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova – VIDEO

Publikované: 25.7.2017
Vítame vás v pokračovaní našej cesty po chránenej krajinnej oblasti Český raj. Tentokrát sa vydáme smerom juhovýchodne od Turnova, kde na nás čakajú napríklad prekrásne skalné mestá. Východiskovým bodom je pre nás Turnov, mesto obklopené Českým rajom. Naše kroky budú priamo kopírovať červenú turistickú značku – Zlatú cestu Českého raja.

Južne od námestia Českého raja vedie trasa, ktorá pozvoľna stúpa mestskou časťou Mašov a navôkol stále pribúda viac prírody. Pokiaľ prichádzate autom, tak je možné zaparkovať pri reštaurácii Pod Hlavaticí. Začiatok Hruboskalského hrebeňa stráži osamotená pieskovcová skala (380 m n. m.), ktorá sa nazýva Hlavatice. Prístup na zaistený vrchol vyhliadky je od roku 1894. V dnešnej dobe sa na vrchol dostanete po železných točitých schodoch, kedysi tu však boli schody drevené. Z vyhliadky sú nádherné pohľady do okolia.

Hruboskalsko s kulisou Ještědu

Potom cesta vedie príjemnou lesnou cestičkou, kde sa po desiatich minútach chôdze dostanete ku kamennému mostu s kópiami pôvodných barokových sôch českých pánov, čo je brána k hradu Valdštejn. Pokiaľ prichádzate autom, pod Valštejnom (v dedine Pelešany) sa nachádza platené parkovisko. Rodový hrad pánov z Valdštejna je jedným z najstarších hradov Českého raja (história siaha do polovice 13. storočia). Postavený bol na troch pieskovcových skaliskách. Za nahliadnutie rozhodne stojí klasicistický dom, respektíve expozícia v Slávnostnej sále a salónik s portrétnou galériou (prvé poschodie), ďalej barokový kostolík sv. Jana Nepomuckého, kde nájdete originály barokových sôch, ktoré kedysi skrášľovali most pred vstupnou bránou. Ďalšou časťou je romantická terasa, ktorá je zároveň stropom Biliárnej sály a koniarne. V Slávnostnej a Biliárnej sále sa v dnešnej dobe nachádza expozícia krásnych kostýmov z rozprávok, ktoré sa na hrade natáčali (napr. Arabela, Princ Bajaja).

terasa na hrade Valdštejn

Ďalších 35 minút chôdze nás delí od dominanty hrebeňa – zámku Hrubá Skala. Nudiť sa určite nebudete, pretože cesta vedie tesne nad skalným mestom Hruboskalsko a pri menšej zachádzke nájdete vyhliadky na krásne skalné veže, ktoré trčia z hlbokého lesa (vyhliadka U lvíčka, vyhliadka Na kapelu). Ak budete mať šťastie, môžete uvidieť horolezcov, ktorí zdolávajú cestu. Ďalej prejdete okolo arboréta Bukovina. Nájdeme tu napríklad duglasku tisolistú, rôzne druhy jedle, ľaliovník tulipánokvetý a ďalšie.

horolezci na skalnej veži v Hruboskalsku

V týchto miestach sa dole v údolí nachádzajú bývalé kúpele Sedmihorky, ktoré využívali miestne pramene. Škoda, že dnes ich už nikto neprevádzkuje. Okolo nich vedie cesta k zámku Hrubá Skala. Hneď pri príchode k zámku uvidíte na moste dve veľmi cenné sochy sv. Floriána a sv. Vavrinca z obdobia okolo roku 1730. To ste už naľavo minuli kostol sv. Jozefa, do ktorého ste mohli nahliadnuť. V časti zámockého parku nájdete športovisko s lukostreľbou, zlaňovaním, lanové centrum atď. Keďže tento zámok je zároveň štýlovým hotelom s reštauráciou, tak je možné navštíviť len nádvorie a zámockú vežu. Zámok s jeho okolím a výhľadmi je naozaj veľmi romantickým miestom, preto si tu mnoho párov povie svoje áno. Obrady prebiehajú v malej zámockej záhradke, kde sedí nad hustými lesmi zrúcanina hradu Trosky, jeden z najväčších symbolov Českého raju.

zámok Hrubá Skala   bývalé kúpele Sedmihorky

Trosky je názov, ktorý pod sebou skrýva veľmi romantickú a svojráznu gotickú zrúcaninu hradu, postavenú na vrcholku rovnomennej hory. Zrúcanina má dve veže – Pannu (vyššia) a Babu (nižšia). Po zaplatení vstupného si ich môžete podrobne preskúmať, na oboch vežiach sú vyhliadkové ochodze. Okolo Trosiek prechádzajú 3 turistické trasy.

Trosky

Poďme sa ale vrátiť o kúsok späť – do Podtroseckých údolí, ktoré pretínajú cestu medzi Hrubou skalou a Troskami. Tu sa nachádzajú krásne jazerá. Žltá trasa pozdĺž jazier Věžák, Krčák, Vidlák, Hrůdka a pozdĺž Rokytnického rybníka je krásnou prechádzkou aj výletom na bicykli.

Hruboskalsko   Podtrosecké rybníky

Poslednou zastávkou na juhovýchode Českého raja sú Prachovské skaly, ktoré určite nesmiete vynechať. Skalné mesto križujú tri prehliadkové okruhy, ktoré vedú údolím medzi skalami a cez vybudované skalné vyhliadky. Vstup do skál je spoplatnený a pohybovať sa môžete len po vyznačených trasách. Výnimku majú iba horolezci, ktorí patria pod Český horolezecký zväz. Určite aj tu z vyhliadok uvidíte takýchto nadšencov.

Na posledný diel o Českom raji nám zostala severovýchodná oblasť, o tej si povieme už budúci utorok.

GPS: (zrúcanina hradu Trosky) 50°30'58.3"N 15°13'51.6"E

 

Text a video: Martina Brožková

Foto: Martina Brožková, Wikimedia Commons: Zdeněk Fiedler

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade – VIDEO
Publikované: 18.7.2017
Český raj je veľmi obľúbený a ľudia sa sem radi vracajú. Táto oblasť, ktorá sa nachádza 80 km severovýchodne od Prahy, je chránenou krajinnou oblasťou (CHKO) od roku 1955, čiže je prvou chránenou krajinnou oblasťou vtedajšieho Československa. CHKO Český raj vznikla predovšetkým vďaka unikátnym skalným mestám, ktoré treba chrániť pre ďalšie generácie. Okrem skalných miest tu nájdete pokoj v nádhernej prírode v okolí jazier a taktiež sa tu nachádza mnoho historických pamiatok, ktoré môžete navštíviť.

ČR, Český raj: krásne miesta severne od Turnova – VIDEO
Publikované: 1.8.2017
Južnú časť Českého raja už máme zmapovanú, naše putovanie však pokračuje ďalej. Poďme si teda predstaviť poslednú časť – jeho sever.

ČR, Poniklá – ručná výroba vianočných ozdôb a Múzeum krkonošských remesiel
Publikované: 7.12.2017
Premýšľate, kam vyraziť počas adventného víkendu? Pokiaľ sa nachádzate v Krkonošiach alebo niekde poblíž, určite navštívte malebnú obec Poniklá. V podstate len pár metrov od seba nájdete hneď dva skvosty. V oboch na vás dýchne nádherná história a spôsob akým žili naši predkovia v drsných horských podmienkach. Čím sa živili, aké mali starosti, ale aj radosti. Dozviete sa, že tunajší život bol mnohokrát zložitý, ale miestni ľudia si ho dokázali aj náležite užiť.

ČR, Valečov: mystická zrúcanina skalného hradu – VIDEO
Publikované: 10.7.2012
Pri všetkej úcte k Mnichovmu Hradišťu - toto mesto príliš veľa dôvodov pre návštevu neponúka. Zato jeho okolie je doslova posiate miestami, ktoré stojí za to vidieť. Jedným z takých je aj zrúcanina skalného hradu Valečov, ležiaceho v obci Boseň, vzdialenej od Mnichovho Hradišťa len štyri kilometre.


Súvisiace video

ČR, Český raj: krásne miesta severne od Turnova
V dnešnom videu sa pozrieme do severnej časti Českého raja, najprv sa vydáme po turistickej magis...

ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova
Dnes sa spolu prejdeme po Zlatej cestičke Českého raja. Vyjdeme z mestskej časti a prírody bude p...

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade
Do Českého raja sa snáď každý rád vracia, je to miesto plné pokoja, krásnej prírody a historickýc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

18.3.2018
Aj tento rok nás čaká najväčšia celosvetová kampaň zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien, ktorá nesie názov Hodina Zeme.
17.3.2018
Za svetový deň vody bol vyhlásený 22. marec, 23. marec zas patrí Svetovému dňu meteorológie. Pri príležitosti osláv vody sa každoročne konajú akcie, počas ktorých môžete navštíviť inak pre verejnosť neprístupné miesta spojené s vodou.
16.3.2018
Festival Crème de la Crème vám už po piatykrát predstaví to najlepšie z francúzskej kinematografie. Tešiť sa môžete na „bouquet“ súťažných a ocenených filmov z áčkových festivalov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 3. 2018
sviatok:Eduard
dnes:
nedeľa 18.3.
1 °C
zajtra:
pondelok 19.3.
0 °C