www.infoglobe.sk » ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova – VIDEO

ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova – VIDEO

Publikované: 25.7.2017
Vítame vás v pokračovaní našej cesty po chránenej krajinnej oblasti Český raj. Tentokrát sa vydáme smerom juhovýchodne od Turnova, kde na nás čakajú napríklad prekrásne skalné mestá. Východiskovým bodom je pre nás Turnov, mesto obklopené Českým rajom. Naše kroky budú priamo kopírovať červenú turistickú značku – Zlatú cestu Českého raja.

Južne od námestia Českého raja vedie trasa, ktorá pozvoľna stúpa mestskou časťou Mašov a navôkol stále pribúda viac prírody. Pokiaľ prichádzate autom, tak je možné zaparkovať pri reštaurácii Pod Hlavaticí. Začiatok Hruboskalského hrebeňa stráži osamotená pieskovcová skala (380 m n. m.), ktorá sa nazýva Hlavatice. Prístup na zaistený vrchol vyhliadky je od roku 1894. V dnešnej dobe sa na vrchol dostanete po železných točitých schodoch, kedysi tu však boli schody drevené. Z vyhliadky sú nádherné pohľady do okolia.

Hruboskalsko s kulisou Ještědu

Potom cesta vedie príjemnou lesnou cestičkou, kde sa po desiatich minútach chôdze dostanete ku kamennému mostu s kópiami pôvodných barokových sôch českých pánov, čo je brána k hradu Valdštejn. Pokiaľ prichádzate autom, pod Valštejnom (v dedine Pelešany) sa nachádza platené parkovisko. Rodový hrad pánov z Valdštejna je jedným z najstarších hradov Českého raja (história siaha do polovice 13. storočia). Postavený bol na troch pieskovcových skaliskách. Za nahliadnutie rozhodne stojí klasicistický dom, respektíve expozícia v Slávnostnej sále a salónik s portrétnou galériou (prvé poschodie), ďalej barokový kostolík sv. Jana Nepomuckého, kde nájdete originály barokových sôch, ktoré kedysi skrášľovali most pred vstupnou bránou. Ďalšou časťou je romantická terasa, ktorá je zároveň stropom Biliárnej sály a koniarne. V Slávnostnej a Biliárnej sále sa v dnešnej dobe nachádza expozícia krásnych kostýmov z rozprávok, ktoré sa na hrade natáčali (napr. Arabela, Princ Bajaja).

terasa na hrade Valdštejn

Ďalších 35 minút chôdze nás delí od dominanty hrebeňa – zámku Hrubá Skala. Nudiť sa určite nebudete, pretože cesta vedie tesne nad skalným mestom Hruboskalsko a pri menšej zachádzke nájdete vyhliadky na krásne skalné veže, ktoré trčia z hlbokého lesa (vyhliadka U lvíčka, vyhliadka Na kapelu). Ak budete mať šťastie, môžete uvidieť horolezcov, ktorí zdolávajú cestu. Ďalej prejdete okolo arboréta Bukovina. Nájdeme tu napríklad duglasku tisolistú, rôzne druhy jedle, ľaliovník tulipánokvetý a ďalšie.

horolezci na skalnej veži v Hruboskalsku

V týchto miestach sa dole v údolí nachádzajú bývalé kúpele Sedmihorky, ktoré využívali miestne pramene. Škoda, že dnes ich už nikto neprevádzkuje. Okolo nich vedie cesta k zámku Hrubá Skala. Hneď pri príchode k zámku uvidíte na moste dve veľmi cenné sochy sv. Floriána a sv. Vavrinca z obdobia okolo roku 1730. To ste už naľavo minuli kostol sv. Jozefa, do ktorého ste mohli nahliadnuť. V časti zámockého parku nájdete športovisko s lukostreľbou, zlaňovaním, lanové centrum atď. Keďže tento zámok je zároveň štýlovým hotelom s reštauráciou, tak je možné navštíviť len nádvorie a zámockú vežu. Zámok s jeho okolím a výhľadmi je naozaj veľmi romantickým miestom, preto si tu mnoho párov povie svoje áno. Obrady prebiehajú v malej zámockej záhradke, kde sedí nad hustými lesmi zrúcanina hradu Trosky, jeden z najväčších symbolov Českého raju.

zámok Hrubá Skala   bývalé kúpele Sedmihorky

Trosky je názov, ktorý pod sebou skrýva veľmi romantickú a svojráznu gotickú zrúcaninu hradu, postavenú na vrcholku rovnomennej hory. Zrúcanina má dve veže – Pannu (vyššia) a Babu (nižšia). Po zaplatení vstupného si ich môžete podrobne preskúmať, na oboch vežiach sú vyhliadkové ochodze. Okolo Trosiek prechádzajú 3 turistické trasy.

Trosky

Poďme sa ale vrátiť o kúsok späť – do Podtroseckých údolí, ktoré pretínajú cestu medzi Hrubou skalou a Troskami. Tu sa nachádzajú krásne jazerá. Žltá trasa pozdĺž jazier Věžák, Krčák, Vidlák, Hrůdka a pozdĺž Rokytnického rybníka je krásnou prechádzkou aj výletom na bicykli.

Hruboskalsko   Podtrosecké rybníky

Poslednou zastávkou na juhovýchode Českého raja sú Prachovské skaly, ktoré určite nesmiete vynechať. Skalné mesto križujú tri prehliadkové okruhy, ktoré vedú údolím medzi skalami a cez vybudované skalné vyhliadky. Vstup do skál je spoplatnený a pohybovať sa môžete len po vyznačených trasách. Výnimku majú iba horolezci, ktorí patria pod Český horolezecký zväz. Určite aj tu z vyhliadok uvidíte takýchto nadšencov.

Na posledný diel o Českom raji nám zostala severovýchodná oblasť, o tej si povieme už budúci utorok.

GPS: (zrúcanina hradu Trosky) 50°30'58.3"N 15°13'51.6"E

 

Text a video: Martina Brožková

Foto: Martina Brožková, Wikimedia Commons: Zdeněk Fiedler

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade – VIDEO
Publikované: 18.7.2017
Český raj je veľmi obľúbený a ľudia sa sem radi vracajú. Táto oblasť, ktorá sa nachádza 80 km severovýchodne od Prahy, je chránenou krajinnou oblasťou (CHKO) od roku 1955, čiže je prvou chránenou krajinnou oblasťou vtedajšieho Československa. CHKO Český raj vznikla predovšetkým vďaka unikátnym skalným mestám, ktoré treba chrániť pre ďalšie generácie. Okrem skalných miest tu nájdete pokoj v nádhernej prírode v okolí jazier a taktiež sa tu nachádza mnoho historických pamiatok, ktoré môžete navštíviť.

ČR, Český raj: krásne miesta severne od Turnova – VIDEO
Publikované: 1.8.2017
Južnú časť Českého raja už máme zmapovanú, naše putovanie však pokračuje ďalej. Poďme si teda predstaviť poslednú časť – jeho sever.

ČR, Valečov: mystická zrúcanina skalného hradu – VIDEO
Publikované: 10.7.2012
Pri všetkej úcte k Mnichovmu Hradišťu - toto mesto príliš veľa dôvodov pre návštevu neponúka. Zato jeho okolie je doslova posiate miestami, ktoré stojí za to vidieť. Jedným z takých je aj zrúcanina skalného hradu Valečov, ležiaceho v obci Boseň, vzdialenej od Mnichovho Hradišťa len štyri kilometre.


Súvisiace video

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade
Do Českého raja sa snáď každý rád vracia, je to miesto plné pokoja, krásnej prírody a historickýc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Letné koníčky

1. 7. – 31. 8. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Kysuckého múzea v Čadci + mapy a propagačné materiály o Krásach Slovenska
1. cena redakcie:
Rodinná vstupenka do skanzenu Vychylovka + rodinný voľný vstup na Historickú lesnú úvraťovú železnicu
2. cena redakcie:
Tri publikácie z rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX , ktorý obsahuje mrazom sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

18.8.2017
Nenechajte si ujsť jedinečnú medzinárodnú prehliadku kultivovaného humoru, nezávislej satiry a zábavnej recesie s dlhoročnou tradíciou – Kremnické gagy 2017.
17.8.2017
V rámci podpory cestovného ruchu možno vznikne priama letecká linka, ktorá prepojí mesto Pardubice s hlavným mestom Kazachstanu – Astanou. Myšlienka vznikla na výstave EXPO 2017 v Kazachstane, kde sa prezentoval Pardubický kraj.
16.8.2017
Letná súťaž Všetci na bajk, ktorá prebieha až do 17. septembra 2017 je určená pre všetkých cyklistov. Súťaží sa v kategóriách jednotlivci - cyklisti a cyklistky a v kategórii rodina.  Zapojiť sa môžete aj teraz, nakoľko žrebovať sa bude aj so všetkých zúčastnených, takže šancu vyhrať super ceny má naozaj každý.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:piatok 18. 8. 2017
sviatok:Elena, Helena
dnes:
piatok 18.8.
33 °C
zajtra:
sobota 19.8.
27 °C