www.infoglobe.sk » ČR: Boží Dar – rozprávková zima v Krušných horách

ČR: Boží Dar – rozprávková zima v Krušných horách

Publikované: 17.12.2017
Banícka história a najväčší počet vianočných listov, pohľadníc a prianí nielen od tých najmenších, píšu ich totiž aj dospelí.

Nadmorská výška Božieho Daru dosahuje 1028 m n. m.

Najvyššie položené české mesto a najvyššie položené mesto strednej Európy leží v Krušných horách. Môžete sa sem vypraviť autom alebo autobusom, cesta z Prahy trvá asi 2 hodiny. Boží Dar sa preslávil ťažbou cínu a striebra. Dnes je známy ako centrum zimných a letných športových aktivít.

zjazdovky

Krásny výhľad na Boží Dar a okolie

Zimnú tvár banského mestečka zdobí snehová pokrývka. Hneď za obcou sa nachádza lyžiarsky areál Neklid a 70 km bežkárskych trás. Vyjdete kopec a Boží Dar máte ako na dlani. Kúsok odtiaľ sa nachádza aj Klínovec, najvyšší vrchol Krušných hôr na českej strane. O niekoľko kilometrov ďalej nájdeme najvyšší nemecký vrchol Krušnohorska – Fichtelberg.

nad Božím Darom   Boží Dar počas stmievania

Zimné športy na kopci aj pod kopcom

Okolie Božieho Daru môžete preskúmať aj na snežniciach. Deti si s nadšením obujú medvedie tlapy a budú sa pohybovať po závejoch, dunách a preskakovať priekopy. Alebo vyskúšajte snehový tobogan. Veľké gumové nafukovacie koleso sa rúti po špeciálnej snowtubingovej dráhe. Kto má rád ešte viac adrenalínu, môže vyskúšať snowkiting.

zjazdovka nad Božím Darom

Zázemie pre peknú dovolenku

Pri príjazde do mesta vás ako prvé privíta barokový kostol sv. Anny zo 16. storočia. nebudete chcieť skončiťZaujímavý je najmä drevený oltár a strop so špeciálnym dreveným debnením s rákosím a freskami. Nechýba tu ani malinký obchodík s potravinami, kaviarne s domácimi koláčmi, tortami a zákuskami a reštaurácia s voňavým vareným vínom. Námestíčko je pekne upravené a zdobia ho tabule s informáciami o obci a okolí. Pošta a informačné centrum sídli v jednej budove.

List Ježiškovi píšu nielen deti, ale aj dospelí

Pred Vianocami má miestna pošta pekný frmol. Nie je to totiž hocijaká pošta, ale Ježiškova so špeciálnym razítkom, ktorého motív sa každoročne obmieňa. List alebo prianie môže každý vhodiť do špeciálnej schránky, ktorá je umiestnená vedľa pošty. Dohliada na ňu drevený betlehem s nádhernými figúrkami. Ani ja som neodolala a hodila do schránky svoje prianie, teraz už musím len čakať, či sa vyplní. 

betlehem v meste   list Ježiškovi

Prechádzka po Ježiškovej ceste

Poďme sa teraz pozrieť za Ježiškom. Z Božieho Daru vedie Ježiškova cesta s okruhom pre tých najmenších s dĺžkou 5,6 km a pre tých väčších sa ponúka trasa dlhá 12,9 km. Môžete vyraziť peši, na bežkách, na sánkach, na snežniciach alebo dokonca aj v lete na bicykli. Náučný chodník je plný úloh a rozprávaní o Ježiškovi a jeho pomocníkoch.

Ježišková cesta a drevené figúrky   Ježišková cesta je plná úloh

Ježišková cesta s vodníkom   úlohy vo vnútri zastávky

Cesta má 13 zastávok, kde sa dá schovať pred dažďom či pochmúrnym počasím. Každý domček ukrýva úlohu a rozprávanie. Trasu zdobia tradičné drevené figúrky, rozprávkové postavy, hojdačka, točiace drevené koleso, preliezačky aj malinká lanovka.

občerstvenie na Ježiškovej ceste   tabule na Ježiškovej ceste

Boží Dar má v zimných mesiacoch nádhernú kúzelnú atmosféru. 

GPS: 50°24'38.9"N 12°55'22.1"E

 

Text: Šárka Vacková

Foto: Šárka Vacková, Wikimedia Commons: VitVit

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Krušné hory - kam sa vybrať lyžovať
Publikované: 25.12.2014
Nové lyžiarske areály, nové moderné lanovky, kilometre udržiavaných bežeckých trás, adrenalínová zábava, rozhľadne… Existuje tisíc a jeden dôvod, prečo sa vybrať práve do Krušných hôr. Tým aktuálnym sa na začiatku zimy stávajú krásne lyžiarske terény a športové príležitosti.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolie
Publikované: 2.2.2015
V súčasnosti sa už nestáva tak často ako v deväťdesiatych rokoch, aby sme boli svedkami zápisu ďalších objektov či rezervácií v ČR do Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Teraz ale táto výnimočná udalosť opäť nastáva, o zápis sa uchádza "Banícka kultúrna krajina Erzgebirge/Krušnohoří", pričom žiadosť predkladajú spoločne česká a vedúca nemecká (saská) strana. O jej zápise sa rozhodne v budúcom roku.

ČR, Krušné hory: Jáchymov – banícka a kultúrna krajina UNESCO?
Publikované: 16.2.2015
V roku 1516 založil majiteľ ostrovského panstva Štefan Šlik v blízkosti odkrytých bohatých nálezísk striebra osadu Údolie sv. Jáchyma, ktorú osídlili predovšetkým baníci zo susedného Saska. Potom, čo bola osada povýšená na slobodné banské mesto, žilo v nej v roku 1533 neuveriteľných 18 tisíc obyvateľov. Išlo o druhé najľudnatejšie mesto Českého kráľovstva!

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikované: 9.2.2015
Dostane sa banícka a kultúrna krajina Krušných hôr na prestížny Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO? Tí zasvätení veria, že áno. Ale nečakajte na rozhodnutie komisie, príďte sa už teraz pozrieť na malé mestá a osady, banícke pamiatky a divokú prírodu.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn alebo Horný hrad
Publikované: 10.9.2015
Pokiaľ si za cieľ nedeľných výletov nevyberáte miesta z výpravných obrázkových katalógov, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cieľom nestretnúť sa s davmi ľudí a túžbou objaviť si doposiaľ neznámu zrúcaninu so silným príbehom, tak toto je miesto pre vás. Vypravte sa na Horný Hrad blízko Stráže nad Ohří.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Krušné hory: banícka, kultúrna krajina UNESCO
Krušné hory (nemecky Erzgebirge) sú jedinečnou oblasťou na západe Českej republiky a za jej hrani...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

18.1.2019
Pozývame vás stráviť podmanivý zimný večer v zubereckom Múzeu oravskej dediny v obklopení nádhernej prírody. Čakajú vás úchvatné zimné kulisy, ktoré sľubujú jedinečný zážitok.
17.1.2019
Aj Beskydy už majú svoju cestu v oblakoch. Novo vzniknutá turistická atrakcia nesie názov „Stezka Valaška“. Jej súčasťou je sklenená vyhliadková plošina a 150 metrov dlhý zavesený lanový chodník.
16.1.2019
Pozývame vás na 44. pochod vďaky SNP na trase Cigeľ – Handlová, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. január 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 18. 1. 2019
sviatok:Bohdana
dnes:
piatok 18.1.
5 °C
zajtra:
sobota 19.1.
2 °C